clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Wednesday’s scores and highlights

BOYS BASKETBALL

RED-CENTRAL

DuSable 55, Dunbar 26

DuSable (4-1, 1-1): Shane Tatum 18 pts

King 95, TEAM Englewood 24

King (6-3, 1-1): Jesse Young 22 pts, 12 rebs; Jabari Antwine 20 pts, 10 assists; Caleed Williams 12 pts, 11 assists

RED-SOUTH

Simeon 87, Harlan 40

Simeon (2-0, 1-0): Josh Thomas 11 pts, 3 steals; Isaiah Moss 11pts; Kezo Brown 10 pts, 6 assists; Edward Morrow 10pts 7 rebs; Evan Gilyard 10pts

RED-WEST

North Lawndale 50, Marshall 49

North Lawndale (6-2, 1-0): Kenneth Perkins 12 pts, 15 rebs, 11 blocks; Carlos Hines 12 pts

Orr 56, Farragut 50

Young 76, Urban Prep-West 47

WHITE-CENTRAL

Curie 82, Tilden 32

Curie (2-1, 1-0): Josh Stamps 24 pts; Darius Johnson, Allante Pickens 10 pts each

Phillips 50, Robeson 26

Phillips (4-4, 1-0): Charles Harlan 18 pts

WHITE-WEST

Collins 76, Crane 36

Collins (5-3): Terwon Matthews 17 pts, 5 assists

Raby 84, Clemente 69

Raby (7-1, 1-0): Terrell Phipps 21 pts, 15 rebs, 3 blocks

Westinghouse 63, Perspectives-MSA 59

BLUE-CENTRAL

Bronzeville 46, Hope 42

Bronzeville (1-2, 1-0): Kanz Poole 13 pts; Jordan Stovall 11 pts; Jovan Lawson 10 asists

Jones 68, Chicago Richards 54

Jones (6-0, 1-0): Chidi Ngwe 16 pts, 7 rebs; Ellington Branwell 15 pts, 13 rebs, 6 assists

Little Village 55, Solorio 52

BLUE-WEST

Austin 52, Douglass 47

Juarez 81, Kelvyn Park 60

Juarez (1-3, 1-0): Jordan Lowery 18 pts; Christian Camacho 16 pts

Marine 54, Clark 51

Marine: DeWayne Ward 15 pts; Vincente Brown 13 pts

GREEN-CENTRAL

Hubbard 70, Hancock 36

GREEN-WEST

Air Force Academy 54, Ogden 46

Phoenix 59, Legal Prep 43

Pheonix (3-4, 2-0): Gregory Boyles 26 pts; Desmond Armstrong 13 pts

CHICAGO PREP

Providence-St. Mel 57, Ida Crown 55

Provicence-St. Mel (4-5, 2-0): Corey Allen Jr. 17 pts; Carl Gardner 14 pts

NOBLE SPORTS

Bulls Prep 45, Noble Street 42

Bulls Prep (3-0, 3-0): Tracey Montgomery 33 pts

Johnson 51, Rowe-Clark 48

Muchin 46, Golder 34

Muchin (1-6, 1-2): Cornelius Robinson 13 pts; Christian Rivera 8 pts, 6 steals

UIC Prep 36, Comer 35

NORTH SUBURBAN LAKE

Lake Forest 60, Lake Zurich 54

Stevenson 78, Libertyville 55

Zion-Benton 35, Warren 31

NORTH SUBURBAN PRAIRIE

Round Lake 45, Grant 39

Round Lake: Michael Green 22 pts; Dallas Soto 9 pts

Vernon Hills 74, Lakes 64

NONCONFERENCE

Illiana Christian 57, Lincoln-Way Central 28

Illiana Christian (7-0): Matthew Zandstra, Beck Pruim, Chad Kptelaar 12 pts each

Northridge 45, Elmwood Park 19

Northridge (6-1): Patrick Hunt 16 pts; Dylon Haig 7 pts

North Shore 60, Chicagoland Jewish 51

GIRLS BASKETBALL

Ag. Science 48, Julian 34

Ag. Science (5-6, 4-1 Chicago South): Brittany Nash 16 pts; Destiny Thames 12 pts

Ashton-Franklin 52, Somonauk 31

Joliet Catholic 66, Fenwick 38

Joliet Catholic: Andriana Acosta 23 pts; Ty Battle 16 pts; Jnaya Walker 12 pts; Kaitlyn Williams 9 pts

Lake Forest 56, Mundelein 43

Lake Forest: Brooke Green 14 pts; Grace Torkelson 13 pts

Leyden 84, Clemente 69

Leyden (7-1, 1-0 West Suburban Gold): Gerrell Thipps 21 pts, 15 rebs, 3 blocks

Marian Catholic 52, Marist 32

Marian Catholic (5-1, 2-0 East Suburban Catholic): Teniya Page 21 pts; Kauai Bradley 11 pts

Montini 58, Aurora Christian 20

Montini (9-0, 2-0 Suburban Christian Blue): Nikki Oppenheimer 16 pts; Lindsey Jarosinski 8 pts, 12 rebs, 6 blocks

Morgan Park Academy 46, Woodlands 18

Morgan Park Academy (7-1, 2-0 Independent School League): Brittany McKnight 12 pts

Payton 54, Chicago Academy 24

Payton (7-3, 6-0 Chicago North): Gabi Castillo 18 pts

Roosevelt 27, Amundsen 26

Roosevelt (5-1, 5-1 Metro North): Brianne Jordan 11 pts; Kyla Green 6 pts

Seton 48, St. Benedict 9

Seton (7-2, 3-0 GCAC): Kyra Ford 11 pts; Alfantinee Boyd 10 pts, 5 assists

Simeon 60, South Shore 46

Simeon (4-3, 2-1 Windy City Red South): Ganette Chism 12 pts, 5 assists; Jamira Mccristin 10 pts, 12 rebs

Taft 55, Von Steuben 27

Taft (3-6, 2-0 Windy City North): Laken Pullman 15 pts; Samantha Anderson 10 pts, 10 assists

Young 76, Proviso West 58

Young (2-1): Kiara Lewis 12 pts; Katrina Beck 15 pts; Isabell Spingols 12 pt

BOYS BOWLING

Larkin 2,909, St. Charles North 2,897

WRESTLING

Bowen 52, Bremen 27

Bowen 72, South South 12

Bremen 61, South Shore 6

Corliss 36, South Shore 36 (Win on tiebreaker)