clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Thursday’s Results

THURSDAY’S RESULTS

BOYS BASKETBALL

RED-NORTH

Uplift 69, Prosser 51

Lane 61, Taft 48

Lane (2-4, 1-1): Simon Negash 18 pts

Lincoln Park 74, Von Steuben 64

Lincoln Park (3-1, 2-0): Ibrahim Dosunmu 21 pts, 13 rebs; Miles Curry 21 pts; Jason Morris 15 pts

WHITE-NORTH

Foreman 81, Northside 58

Foreman (5-3, 2-0): Darius Soward 22 pts; Calvin Hamilton 18 pts; Craig Beaudion 12 pts, 14 assists

Lake View 53, Alcott 39

Lake View (4-3, 2-0): Jack Deely 10 pts, 7 rebs

Mather 73, Schurz 67, 2 OT

Mather (4-4, 1-1): Keyshawn Surney 18 pts

WHITE-SOUTH

Brooks 45, Julian 44, OT

Brooks (3-3, 2-0): Quentin Shields 15 pts

Perspectives-Calumet 100, Corliss 77

Perspectives-Calumet (4-3, 1-0): Darian Whiteside 23 pts, 10 rebs; Charles Griffin 11 pts, 4 rebs

Urban Prep-Englewood 63, Fenger 42

Urban Prep-Englewood (1-3, 1-1): Aaron Boyd 17 pts, 6 rebs, 4 steals, 3 assists; Kristopher Hayes 16 pts, 12 rebs; Jayden Gasby 12 pts; Jimmie Taylor, III 10 pts, 10 rebs

BLUE-NORTH

Payton 57, North Grand 45

Payton (3-4, 1-1): Zac Veitch 24 pts, 5 steals

Roosevelt 67, Amundsen 51

Senn 63, Rickover 40

BLUE-SOUTH

Ag. Science 55, Hawkins 43

Ag. Science (2-6, 1-1): Edward Thomas 13 pts; Cleo Whisenton 12 pts

EPIC 56, Washington 39

EPIC (4-3, 2-0): Peter Ukaebcu 14 rebs, 2 blocks; Terrell Boyd 16 pts, 2 steals

Longwood 69, Goode 57

Longwood (3-5, 2-0): Devon Hudson 21 pts, 6 rebs, 6 assists; Kenyae Powell 19 pts, 3 steals; DeMarcus House 15 pts 13 rebs

GREEN-NORTH

Steinmetz 60, Instituto 36

Steinmetz (7-1, 2-0): Tavaris McCullough 16 pts; Marquis Rushing 10 assists

Wells 62, Chicago Academy 51

Wells (4-1, 2-0): Francisco Perez 15 pts

GREEN-SOUTH

ACE Tech 53, Woodlawn 14

ACE Tech (4-2, 2-1): Deshawn Gist 15 pts, 10 rebs, 5 assists

Ellison 77, Bowen 46

Ellison (3-4, 2-1): Frank Taylor 19 pts, 6 assists, 4 steals; Johnny Thomas 12 pts

Hirsch 57, South Shore 51

Hirsch (4-1, 3-0): Nick Campbell 12 pts, 3 blocks, 4 steals; Montress Morris 10 pts, 5 blocks, 5 steals

CENTRAL SUBURBAN SOUTH

New Trier 47, Maine South 45, 3 OT

NORTHEASTERN ATHLETIC

Luther North 80, Harvest Christian 48

Luther North (6-2, 3-0): Antonio Amoah 28 pts, 12 rebs; Peter Anton 10 rebs

SOUTH SUBURBAN

Tinley Park 71, Evergreen Park 62

SOUTHWEST SUBURBAN BLUE

Bolingbrook 63, Joliet West 52

Stagg 56, Lincoln-Way East 47

Stagg (2-5, 1-1): Jeff Goral 14 pts

UPSTATE EIGHT RIVER

St. Charles East 76, Batavia 57

St. Charles North 79, Streamwood 29

UPSTATE EIGHT VALLEY

Metea Valley 76, East Aurora 50

Metea Valley (4-3, 2-1): Ron Edwards 17 pts

South Elgin 48, Waubonsie Valley 47

West Aurora 72, Glenbard East 38

NONCONFERENCE

Westminster Christian 65, Cornerstone 15

MARIST

Johnson 65, Gage Park 44

Johnson (5-2): Charles Jones 18 pts

T.F. South 56, Leyden 52

T.F. South (5-4): Marcos Herrera 27 pts; Brandon Johnson 12 pts, 6 rebs

WATSEKA

Momence 58, Beecher 47

GIRLS BASKETBALL

Bloom 62, Rich East 44

Bloom (7-2, 2-0 Southland): Danielle King 25 pts, 5 assists; 6 steals; Catherine Strong 15 pts, 16 rebs

Coal City 53, Westmont 48

Coal City (8-2, 4-0 Interstate Eight): Nicole Borgetti 13 pts; Rebecca Cash 12 pts

Curie 58, Kelly 19

Fremd 46, Conant 41

Fremd: Haley Gorecki: 22 pts

Kenwood 74, Phillips 37

Kenwood (8-2, 2-0 Windy CIty Central): Tarsheia Page 13 pts, 3 steals; Sharese Scott 11 pts, 3 steals; Anaya McDavid 11 pts, 3 rebs, 2 blocks

Latin 66, Willows 45

Latin (8-1, 3-0 Independent): Alexis Stevenson 23 pts; Kathryn Stender 22 pts

Lincoln-Way North 57, Andrew 18

Lincoln-Way North (4-3, 1-1 SouthWest Suburban Red): Valen Manns 18 pts

Lincoln-Way West 67, Thornridge 33

Lisle 47, Plano 43

Luther North 50, Christian Liberty 16

Luther North (4-5, 2-1 Northeastern): Natasha Bernett 10 pts, 5 steals

Lyons 45, Downers North 40

Morton 53, Hinsdale South 43

Morton (8-3, 3-1 West Suburban Gold): Maryam Wilcher 29 pts; Jasmine Davis 12 pts

Naperville North 64, Providence 50

North Shore 50, Lycée Français 23

North Shore (3-4): Grace Atia 16 pts

Oak Forest 49, Shepard 27

Peotone 50, Herscher 33

Peotone (7-3, 2-1 Interstate Eight): Carley Maupin 10 pts, Emily Carstens 9 pts, 7 Rebs, 6 steals

Prospect 45, Buffalo Grove 32

Prospect (7-0):Catherine Sherwood 10 pts

Reavis 70, Bremen 45

Reavis (8-1, 3-0 South Suburban): Natalie Dudek 23 pts

Regina 47, DePaul Prep 27

Rich South 57, Rich Central 32

Rich South: Tierra Webb 11 pts, 5 steals, 3 assists

St. Benedict 31 Josephinum 25

St. Benedict (4-3, 4-1 GCAC White): Marilynne Hubbard 10 pts, 10 rebs; Iris Gasca 10 pts

Somonauk 54, Paw Paw 26

T.F. South 51, Richards 32

Trinity 80, Queen of Peace 18

Vernon Hills 50, Grayslake Central 35

Vernon Hills: Becky Bahlman 12 pts, 5 rebs; Haley lieberman 12 pts, 4 rebs, 4 assists; Kasey Firnbach 11 pts

Wheeling 57, Rolling Meadows 53, OT

Wilmington 37, Manteno 33

York 66, St. Ignatius 43

York (5-3): Jamie Kovatchis 12 pts; Danielle Dennis 10 pts

Young 65, North Lawndale 56

Young (3-1, 1-0 Windy-City West): Isabelle Spingola, Katrina Beck 17 pts each

BENET/NAPERVILLE NORTH

Benet 70, Universal 26

WW South 62, Oak Park-River Forest 4

BOYS BOWLING

Andrew 2,157, Lincoln-Way East 1,628

Bremen 1989, T.F. South 1764

DePaul Prep 2,705, Loyola 2,542

High game: Kevin Meier, Loyola, Andrew Moore, DePaul Prep, 257 each; High series: Moore, 664

Lemont 1,862, Reavis 1,656

High game: Matt Groebe, Lemont, 242; High series: Groebe, 462

Richards 1,805, Eisenhower 1,679

Shepard 1,915, Oak Forest 1,643

High game: Eric Walters, Shepard, 246; High series: Walters, 458

St. Charles East 3,305; LArkin 3,018

GIRLS BOWLING

Tinley Park 1,559, Eisenhower 1,401

High game: Sonya Addison, Mallory Fischer, Tinley Park, 198 each; High series: Addison, 376

WRESTLING

Brother Rice 60, Loyola 15

Brother Rice 44, Providence 33

Deerfield 33, Grant 30

DeKalb 71, Morris 6

Lincoln-Way East 34, Bolingbrook 32

Lockport 46, Joliet West 18

Reavis 42, T.F. South 10

Reavis 42, Richards 3

Reavis 24, Bremen 18

Richards 27, Bremen 25

T.F. South 28, Bremen 24

Providence 55, Loyola 17

Streator 58, Reed-Custer 24

Tinley Park 42, Evergreen Park 24

Tinley Park 36, Shepard 24

Tinley Park 46, T.F. North 21

BOYS SWIMMING

Lincoln-Way Central 67, T.F. South 27

Lincoln-Way East 138, Lincoln-Way North 47

Stevenson 129, Warren 40