clock menu more-arrow no yes

Filed under:

‘Birdman’ garners nine Chicago Film Critics Association nominations

The Chicago Film Critics Association today announced its list of nominees for the organization’s 2014 film awards, which will be handed out on Dec. 14 at a gala dinner.

Leading the pack, with nine nominations is the critically acclaimed “Birdman,” which snagged nominations for best picture, best director (Alejandro Gonzalez Inarritu), best actor (Michael Keaton), best supporting actor (Edward Norton) and best supporting actress (Emma Stone), among others.

“The Grand Budapest Hotel,” Wes Anderson’s comedy-drama-thriller earned eight nominations for best picture and best director, among others.

In third place, with 7 nominations, is Richard Linklater’s fascinating epic “Boyhood,” which charts the life of a boy over a 12-year course of filming, which earned the filmmaker best director and best screenplay nominations. Ethan Hawke was nominated for best supporting actor, while Patricia Arquette earned a best supporting actress nomination.

“Life Itself,” the Steve James-directed documentary on the life of the late Chicago Sun-Times film critic Roger Ebert is among the field of nominees for best documentary.

Other highlights, according to the CFCA’s official statement:

British actors Benedict Cumberbatch and Eddie Redmayne find themselves going head-to-head in the Best Actor category for playing troubled geniuses in, respectively, “The Imitation Game” and “The Theory of Everything.”The controversial “Gone Girl” received nominations for David Fincher for Director, Rosamund Pike for Actress, author Gillian Flynn for Adapted Screenplay and Editing. The adaptation of Thomas Pynchon’s screw-loose detective novel “Inherent Vice” earned nominations for celebrated filmmaker Paul Thomas Anderson for Adapted Screenplay, Josh Brolin for Supporting Actor and Cinematography. … “Life Itself,” Steve James’ celebration of the life and work of the late Roger Ebert, was nominated for Best Documentary alongside such equally acclaimed titles as “Citizenfour,” “Jodorowsky’s Dune,” “Last Days in Vietnam” and “The Overnighters.”

Here’s the complete list of nominees:

BEST PICTURE

Birdman

Boyhood

The Grand Budapest Hotel

Under the Skin

Whiplash

BEST DIRECTOR

Wes Anderson–The Grand Budapest Hotel

David Fincher–Gone Girl

Alejandro Gonzalez Inarritu–Birdman

Richard Linklater–Boyhood

Christopher Nolan–Interstellar

BEST ACTOR

Benedict Cumberbatch–The Imitation Game

Jake Gyllenhaal–Nightcrawler

Michael Keaton–Birdman

David Oyelowo–Selma

Eddie Redmayne–The Theory of Everything

BEST ACTRESS

Marion Cotillard–Two Days, One Night

Scarlett Johannson–Under the Skin

Julianne Moore–Still Alice

Rosamund Pike–Gone Girl

Reese Witherspoon–Wild

BEST SUPPORTING ACTOR

Josh Brolin–Inherent Vice

Ethan Hawke–Boyhood

Edward Norton–Birdman

Mark Ruffalo–Foxcatcher

J.K. Simmons–Whiplash

BEST SUPPORTING ACTRESS

Patricia Arquette–Boyhood

Jessica Chastain–A Most Violent Year

Laura Dern–Wild

Agata Kulesza–Ida

Emma Stone–Birdman

BEST ORIGNAL SCREENPLAY

Birdman–Alejandro Gonzalez Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris and Armando Bo

Boyhood–Richard Linklater

Calvary–John Michael McDonagh

The Grand Budapest Hotel–Wes Anderson

Whiplash–Damien Chazelle

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Gone Girl–Gillian Flynn

The Imitation Game–Graham Moore

Inherent Vice–Paul Thomas Anderson

Under the Skin–Walter Campbell

Wild–Nick Hornby

BEST FOREIGN-LANGUAGE FILM

Force Majeure

Ida

Mommy

The Raid 2

Two Days, One Night

BEST DOCUMENTARY

Citizenfour

Jodorowsky’s Dune

Last Days in Vietnam

Life Itself

The Overnighters

BEST ANIMATED FEATURE

Big Hero 6

The Boxtrolls

How to Train Your Dragon 2

The Lego Movie

Tales of the Princess Kaguya

BEST ART DIRECTION/PRODUCTION DESIGN

The Grand Budapest Hotel

Interstellar

Into The Woods

Only Lovers Left Alive

Snowpiercer

BEST CINEMATOGRAPHY

Birdman–Emmanuel Lubezki

The Grand Budapest Hotel–Robert Yeoman

Ida–Ryszard Lenczewski and Lukasz Zal

Inherent Vice–Robert Elswit

Interstellar–Hoyte Van Hoytema

BEST EDITING

Birdman–Douglas Crise and Stephen Mirrion

Boyhood–Sandra Adair

Gone Girl–Kirk Baxter

The Grand Budapest Hotel–Barney Pilling

Whiplash–Tom Cross

BEST ORIGINAL SCORE

Birdman–Antonio Sanchez

The Grand Budapest Hotel–Alexandre Desplat

The Imitation Game–Alexandre Desplat

Interstellar–Hans Zimmer

Under the Skin–Mica Levi

MOST PROMISING PERFORMER

Ellar Coltrane–Boyhood

Gugu Mbatha-Raw–Belle/Beyond the Lights

Jack O’Connell–Starred Up/Unbroken

Tony Revolori–The Grand Budapest Hotel

Jenny Slate–Obvious Child

Agata Trzebuchowska–Ida

MOST PROMISING FILMMAKER

Damien Chazelle–Whiplash

Dan Gilroy–Nightcrawler

Jennifer Kent–The Babadook

Jeremy Saulnier–Blue Ruin

Justin Simien–Dear White People