clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Friday’s scores and highlights

BOYS BASKETBALL

RED-SOUTH

Harlan 54, Carver 51

WHITE-CENTRAL

Curie 90, Lindblom 66

Curie: Joshua Stamps 25 pts; Elijah Joiner 18 pts; Allonte Pickens 12 pts

Harper 66, Robeson 56

Harper (6-1, 2-0): Danta Johnson 14 pts

Phillips 77, Tilden 26

Phillips (5-3, 2-0): Corrielle Robinson 27 pts; Marlon Dickerson 20 pts

WHITE-WEST

Clemente 66, Crane 18

Clemente: Michael Calhoun 23 pts, 5 rebs

Raby 76, Perspectives-MSA 74

Raby (8-1, 2-0): Curtis Echols 24 pts, 10 assists, 4 steals; Terrell Phipps 15 pts, 14 rebs

Westinghouse 61, Collins 48

Westinghouse (5-4, 2-0): Ayo Dosunmu 17 pts, 12 assists; Coreyon Rushin 17 pts, 7 rebs

BLUE-CENTRAL

Chicago Richards 46, Bronzeville 43

Chicago Richards (2-6, 2-0): Jalen Thomas 20 pts, 3 steals; Maurice Brown 17 pts, 10 rebs

Jones 40, Solorio 38

Jones (7-0, 2-0): Will Lagrowne 9 pts, 9 rebs, 3 assists

BLUE-WEST

Austin 51, Juarez 41

Austin (7-2, 2-0): Marshaye Lacey 37 pts

Clark 71, Douglass 67

Marine 73, Kelvyn Park 36

Marine: Dwayne Ward 26 pts, 14 rebs, 4 blocks; Vencinte Brown 18 pts, 8 rebs, 8 assists; Donald Harris 15 pts, 7 rebs, 8 assists

GREEN-CENTRAL

Hubbard 56, Gage Park 36

Hubbard (4-4, 2-0): Deonte McReynolds 29 pts, 10 rebs, 5 steals

Kelly 56, Hancock 44

Kennedy 69, Urban Prep-Bronzeville 65

GREEN-WEST

Manley 59, Pheonix 49

BIG NORTHERN EAST

Burlington Central 47, Johnsburg 39

CENTRAL SUBURBAN NORTH

Glenbrook North 55, Maine East 52

Glenbrook North (6-2, 2-0): Pat Hamilton 18 pts; Jon Simon 12 pts

Highland Park 62, Maine West 37

Niles North 74, Deerfield 70

CENTRAL SUBURBAN SOUTH

Niles West 69, Waukegan 63

CHICAGO PREP

Christ the King 66, Cristo Rey 31

Christ the King (3-1, 1-0): Gianci Redmond 17 pts, 5 assists; Jayvon Mackey 13 pts, 12 rebs

DUPAGE VALLEY

Lake Park 42, WW South 40

Naperville North 52, Naperville Central46

Wheaton North 60, Glenbard North 39

EAST SUBURBAN CATHOLIC

Benet 63, Joliet Catholic 34

Marian Central 75, Marian Catholic 66

Marian Central (4-2, 1-0): Adam Pischke 30 pts; Wyatt Lindell 27 pts

Marist 45, St. Patrick 41

Notre Dame 85, Nazareth 57

Norte Dame (6-0, 1-0): Joe Mooney 22 pts; Ammar Becar 21 pts

St. Viator 75, Carmel 54

FOX VALLEY FOX

Woodstock 55, Grayslake North 54

INDEPENDENT SCHOOL LEAGUE

Latin 41, Northridge 37, 2 OT

Latin (4-1, 3-0): Brennan Besser 17 pts; Graham Ferguson G-W 3-pointer

North Shore 47, Parker 44, OT

U-High 63, Elgin Academy 26

INTERSTATE EIGHT

Peotone 43, Herscher 32

Peotone (6-2, 3-0) Matt Gaskin 21 pts

Plano 57, Lisle 49

Plano (3-5, 1-2): Udo Agomo 23 pts, 11 rebs

Seneca 53, Sandwich 46

Streator 90, Reed-Custer 77

Westmont 60, Coal City 40

Wilmington 53, Manteno 41

Wilmington (1-7, 1-2): Steve Smock 23 pts, 6 rebs

LITTLE TEN

Hinckley- Big Rock 55, Hiawatha 38

Hinckley-Big Rock (6-2, 1-0): Eric Phillips 18 pts

METRO SUBURBAN EAST

Illiana Christian 52, Chicago Christian 37

Illiana Christian (8-0, 2-0): Matt Zandstra 18 pts, 5 rebs

Ridgewood 61, Elmwood Park 51

Ridgewood (5-2, 2-0): Dino DeVivo 17 pts; David Lechowicz 16 pts

Timothy Christian 39, Guerin 33

METRO SUBURBAN WEST

Glenbard South 69, Fenton 45

Riverside-Brookfield 69, IC Prep 42

St. Edward 56, Wheaton Academy 37

MID-SUBURBAN EAST

Hersey 64, Elk Grove 50

Hersey: Payton Haas 26 pts

Prospect 52, Buffalo Grove 36

MID-SUBURBAN WEST

Barrington 82, Palatine 69

Barrington (6-2, 2-0): Rapolas Ivanauskas 31 pts

Fremd 37, Conant 35

Schaumburg 51, Hoffman Estates 47

SOUTH SUBURBAN

Bremen 66, Reavis 56

Bremen (5-1): Deamonta Carpenter 21 pts; Philander White 11 pts; Chrisean Noble 10 pts

Eisenhower 92, T.F. North 87

Hillcrest 83, Argo 35

Hillcrest (7-1, 3-0): Taylor Adway 20 pts

Lemont 58, Oak Lawn 27

Lemont (6-2, 3-0): Nick Wisz 14 pts, 7 rebs; Josh Rogers 12 pts

Oak Forest 63, Shepard 45

Richards 54, T.F. South 50

SOUTHLAND

Bloom 61, Rich East 52

Bloom (4-3, 2-0): Jamal Parks 14 pts, 9 rebs, 3 assists, 3 blocks; Max Brown 10 pts, 14 rebs

Crete-Monee 81, Kankakee 71

Rich South 51, Rich Central 34

Rich South (5-2, 1-1): Jeremy Ruffin 15 pts, 17 rebs; Dedrick Shannon 14 pts, 5 assists

SOUTHWEST PRAIRIE

Oswego 71, Plainfield Central 53

Oswego (4-3, 2-0): Malique Ross 15 pts; Jaylen Jones, Zach West 10 pts each

Plainfield East 47, Minooka 31

Plainfield North 61, Plainfield South 42

Plainfield North (7-0, 2-0): Kevin Krieger 23 pts

Romeoville 72, Oswego East 44

Romeoville (2-4, 1-1): Matt Capelletti 25 pts; London Stamps 18 pts

SOUTHWEST SUBURBAN BLUE

Homewood-Flossmoor 43, Lockport 28

Sandburg 76, Joliet Central 66

SOUTHWEST SUBURBAN RED

Bradley-Bourbonnais 46, Andrew 45

Thornton 61, Thornridge 33

Thornwood 72, Lincoln-Way Central 38

SUBURBAN CHRISTIAN

Aurora Christian 62, St. Francis 56

Aurora Christian (4-1, 1-0): R.D. Lutze 14 pts, 13 rebs

Marmion 56, Montini 36

UPSTATE EIGHT RIVER

Geneva 62, West Chicago 46

Larkin 69, Elgin 34

UPSTATE EIGHT VALLEY

Bartlett 59, Neuqua Valley 54

WEST SUBURBAN GOLD

Addison Trail 49, Downers South 45

Addison Trail (5-1, 1-1): Jaavion Bradley 21 pts; Taylor White 14 pts

Hinsdale South 57, Willowbrook 50

Proviso East 65, Leyden 53

Proviso East (5-2, 2-0): Anthony Williams 29 pts, 8 rebs; Kalin Fisher 20 pts, 5 assists

WEST SUBURBAN SILVER

Lyons 65, Downers North 56

Oak Park-River Forest 79, Proviso West 64

Oak Park-River Forest (4-2, 1-0): Dallis Flowers 20 pts; Connor Fuller 15 pts; Elliot Greffin 14 pts

York 44, Glenbard West 42

NONCONFERENCE

De La Salle 65, DePaul Prep 62

DeKalb 47, Dundee-Crown 39

Fenwick 59, Seton 41

Hales 49, Mount Carmel 39

Hales (5-1): Joe Larry 16 pts; Johnny Fox 10 pts, 10 rebs

Lakes 47, Cary-Grove 29

Lakes: Dalton Solbrig 16 pts

Loyola 57, Brother Rice 43

Northside 76, Rickover 68

Northside (4-4): Tony Tran 31 pts; Ben Rosengard 22 pts

Providence 60, Leo 51

St. Ignatius 61, St. Francis de Sales 43

St. Laurence 68, Bishop McNamara 60

St. Rita 80, St. Joseph 61

GIRLS BASKETBALL

Ag. Science 45, Hyde Park 41

Ag. Science (6-6, 6-1 Chicago South): Destiny Thames 22 pts; Brittany Nash 10 pts

Bowen 48, Vocational 24

Bowen (6-4, 3-4 Blue South): Angel Barnes 26 pts, 7 steals, 6 assists; Lakeila Cooper 12 pts; Jazmin Slaughter 7 pts

Bradley 51, Lincoln-Way Central 45

Brooks 74, Harlan 68

Brooks: Akina Wellere 21 pts; Amara Graham 16 pts

Glenbrook South 56, Evanston 45

Grant 51, Wauconda 47

Homewood-Flossmoor 87, Stagg 22

IC Prep 50, Fenton 23

IC Prep: Anjella Farmer 20 pts

Kaneland 58, DeKalb 45

Kaneland (5-2, 1-2 Big 12 West): Camri Conley 13 pts, 7 rebs

Lake Forest 53, Warren 48

Lindblom 91, Carver 34

Lindblom (8-1, 7-1): Elizabeth Toye 49 pts

Morris 56, Geneseo 40

Niles West 68, Waukegan 24

Niles West: Hilma Mededovic 13 pts

Oak Lawn 38, Lemont 37

Oak Lawn (5-4): Brianna Markusic 16 pts, 10 rebs; Kellie O’Connor 8 pts, 6 assists

Payton 40, Chicago Math & Science 38

Payton (8-3, 7-0 Chicago North): Sophie Goethals 17 pts

Prospect 52, Buffalo Grove 36

Taft 54, Northside 45

Taft (4-6, 3-0 Chicago North): Samantha Anderson 19 pts

CHI-TOWN SHOWDOWN

at Young

Proviso East 67, Bogan 59

Proviso East (8-2): Cinia McCray 23 pts, 4 steals; Datasia Almon 15 pts, 10 rebs

Harvest Christian 54, Champaign Central 31

Harvest Christian: Kylee Knox 21 pts; Paulina Castro 18 pts

Young 50, Charter School of the Dunes 10

Young (4-1): Taylor Malone 12 pts

NAPERVILLE/BENET

Benet 64, Oak Park-River Forest 47

Providence 62, Nazareth 38

Providence (7-3): Alyssa Jurges 25 pts; Maddy Culligan 12 pts, 8 rebs, 5 assists

WW South 70, Universal 24

WRESTLING

De La Salle 48, St. Joseph 18

De La Salle 48, Leo 12

Evanston 69, Waukegan 2

Hersey 57, Elk Grove 20

Grant 65, Vernon Hills 3

Lincoln-Way West 72, Thornton 3

Lincoln-Way West 78, Manteno 0

GIRLS BOWLING

Joliet Central 1,391, Lincoln-Way North 1,560

BOYS SWIMMING

U-High 116, Latin 53