clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Saturday’s scores and highlights

BOYS BASKETBALL

BIG NORTHERN EAST

Richmond-Burton 71, Rockford Christian 63

CENTRAL SUBURBAN SOUTH

Evanston 59, Glenbrook South 43

Evanston (6-2, 2-0): Elijah Henry 12 pts; Nojel Eastern 11 pts; Chris Hamil 10 pts

FOX VALLEY FOX

Grayslake North 67, Crystal Lake Central 49

Prairie Ridge 48, Grayslake Central 43

Prairie Ridge (3-4, 1-0): Joey Kinowski 14 pts, 5 rebs, 2 steals

METRO SUBURBAN EAST

Timothy Christian 45, Elmwood Park 32

METRO SUBURBAN WEST

Riverside-Brookfield 94, Aurora Central 60

Riverside-Brookfield (7-0, 3-0): Sam Johnson 28 pts, 20 rebs; Jalen Clanton 18 pts; Henry Trelenberg 16 pts

NORTH SUBURBAN LAKE

Lake Forest 39, Libertyville 33

Lake Forest (7-0, 3-0): Evan Boudreaux 21 pts, 7 rebs

Warren 64, Mundelein 40

NORTH SUBURBAN PRAIRIE

North Chicago 59, Grant 55

Vernon Hills 64, Antioch 53

Vernon Hills: Robby Nardini 21 pts; Cory Levin 18 pts

Wauconda 74, Round Lake 43

NORTHEASTERN ATHLETIC

Westminster Christian 51, IMSA 25

Westminster Christian (6-2, 2-0): Sam Carani 21 pts

NORTHERN ILLINOIS BIG 12 EAST

Sycamore 46, Kaneland 36

Yorkville 60, Morris 49

UPSTATE EIGHT RIVER

Batavia 68, Streamwood 40

Larkin 62, West Chicago 42

St. Charles East 77, Geneva 69

St. Charles North 87, Elgin 27

UPSTATE EIGHT VALLEY

Bartlett 51, Waubonsie Valley 27

Neuqua Valley 68, Glenbard East 45

South Elgin 65, East Aurora 56

West Aurora 75, Metea Valley 54

NONCONFERENCE

Aurora Christian 75, Indian Creek 32

Aurora Christian: R.D. Lutze 16 pts; Zack Singer 12 pts; Wes Wolfe 11 pts

Benet 39, York 31

De La Salle 47, Montini 36

Dwight 58, Herscher 40

Dwight (7-1): Justin Fox 13 pts, 4 rebs

Hales 55, Leo 47

Hinsdale Central 74, Notre Dame 70

Jacobs 51, Barrington 48

Juarez 52, UIC Prep 45

Latin 45, Lisle 33

Latin (5-1): Gaurav Goparaju 18 pts; Brennan Besser 17 pts

Lincoln-Way Central 53, Clark 47

Lincoln-Way Central (2-5): Aaron Michalak 16 pts; Mitch Kwasigroch 12 pts

Luther North 60, St. Benedict 50

Luther North (7-2): Chris Jenkins 22 pts, 5 assists, 11 steals

Lyons 51, Sandburg 39

Lyons (7-1): Harrison Niego 22 pts; Jaquan Phipps 10 pts

Marian Central 55, Milwaukee South 42

Marmion 88, Walther Christian 38

Marmion (4-3): Jake Esp 27 pts

Minooka 49, Joliet Catholic 45

Minooka (4-4): Nick Clemons 18 pts

Moline 47, Joliet Central 44

Morton 77, Racine Park (Wis.) 50

Morton (6-2): Weisner Perez 30 pts; Tony Halley 14 pts

Oak Park-River Forest 36, Schaumburg 29

ADDISON TRAIL

Addison Trail 45, Lake Park 43

Naperville Central 33, Stagg 20

Naperville Central: Nate Dahl 11 pts

MARTIN LUTHER COLLEGE (MINN.)

Illinois Lutheran 77, Nebraska Lutheran 43

WATSEKA

Milford 58, Beecher 47

CCL/ESCC CHALLENGE

at St. Rita

DePaul Prep 45, Marist 42

St. Ignatius 50, St. Patrick 37

St. Rita 73, Marian Catholic 52

WESTINGHOUSE SHOOTOUT

Corliss 58, Mather 52

Curie 82, Westinghouse 57

GIRLS BASKETBALL

Aurora Christian 44, Indian Creek 42

Aurora Christian (8-2): Gabby Galbato 16 pts; Natasha Brown 13 points, 17 rebs; Carey Tokars 10 pts, 4 assists

Bishop McNamara 57, Kankakee 22

Bishop McNamara (10-1): Khadaizha Sanders 10pts, 5 assists, 6 steals

Elk Grove 53, Maine South 37

Luther North 63, St. Benedict 27

Luther North (5-5): Alana Santos 14 pts, 6 steals; Nicole Hansen 12 pts, 13 rebs

Lyons 58, York 43

Lyons (8-0, 4-0 West Suburban Silver): Hope Miller, Gaby Galassini 13 pts each

New Trier 42, Hersey 39

North Lawndale 58, Charter School of the Dunes (Ind.) 8

Phillips 66, South Shore 52

Phillips: Courtnee Williams 27 pts, 8 rebs, 6 assists

Reed-Custer 33, Somonauk 27

Rolling Meadows 42, Vernon Hills 33

Rolling Meadows (7-2): Kelsey Nallon 14 pts, 4 rebs

Saint Charles North 61, Elgin 23

Stevenson 59, Lake Zurich 42

Wheaton Academy 43, Marian Central 24

Wheaton Academy: Jamie Netzley 15 pts, 13 rebs, 6 steals, 4 assists; Elizabeth Melby 15 pts, 8 rebs

Willowbrook 58, Addison Trail 32

Willowbrook: Josie Zabran 13 pts; Michala Giammarrino, Samantha Schmidt 11 pts each

NAPERVILLE NORTH/BENET

Benet 81, WW South 45

Oak Park-River Forest 72, Universal 27

Providence 47, Lake Park 37

Providence (8-3): Alyssa Jurges 24 pts, 8 rebs; Mary Fashingbauer 10 pts; Maeve Garvey 8 pts, 8 rebs

OAK LAWN

Lincoln-Way North 55, Romeoville 29

Lincoln-Way North: Allyson Cappel 13 pts; Millie Savic 8 pts, 13 rebs

Oak Lawn 48, De La Salle 27

Oak Lawn (6-4): Brianna Markusic 19 pts; Kara Melvin 15 pts

Riverside-Brookfield 56, Richards 42

Riverside-Brookfield: Samantha Bloom 16 pts

Sandburg 54, Romeoville 41

Sandburg: Victoria Stavropolous 14 pts

OSWEGO

Marian Catholic 72, Thornwood 28

Marian Catholic (6-1): Jerell Matthews 16 pts; Gabby Cooper 14 pts

Rich South 55, Oswego 50

Rich South (8-0): Tierra Webb 17 pts, 6 steals; Dasia Evans 16 pts, 9 rebs; Nadia Jean 11 pts

YOUNG

Bloom 80, Montini 75, OT

Bloom (8-2): Kat Strong 27 pts; Danielle King 23 pts

Fremd 60, Joliet Catholic 56

Fremd (10-1): Haley Gorecki 31 pts, 9 rebs, 5 assists; Brianna Lewis 10 pts; Bryana Hopkins 10 pts

Kenwood 65, Mother McAuley 55

Kenwood (8-2): Sharese Scott 20 pts; Alanna Slaughter 14 pts; Anaya McDavid 9 pts

Morgan Park 57, Roosevelt (Ind.) 25

Morgan Park (7-0): Cachet Johnson 11 pts; Tyana Porter 11 pts; Patricia Albert 9 pts

Simeon 65, Westinghouse 28

Simeon (5-3): Jada Blow 19 pts, 10 steals; Holly Sanders 11 pts

Trinity 65, Bolingbrook, 60 2OT

Trinity (9-0): Kaitlin Aylward 19 pts; Annie McKenna 18 pts

Young 58, Crete-Monee 49

Young (5-1): Kiara Lewis 24 pts, 15 rebs; Katrina Beck 13 pts

WRESTLING

BUFFALO GROVE

Lawrence Central 170.0, St. Patrick 163.0, Riverside-Brookfield 131.5, Glenbrook South 128.5, Buffalo Grove 105.5

DOWNERS SOUTH

Lincoln-Way West 45, WW South 15, title

Lincoln-Way West 46, Lake Central (Ind.) 17, semi-finals

Lincoln-Way West 74, Bartlett 0

Lincoln-Way West 75, Wauconda 0

EVANSTON

Evanston 65, Stagg 12

Jacobs 44, Evanston 20

Jacobs 63, Stagg 6

LASALLE-PERU

Geneseo 48, Lincoln-Way North 30

LaSalle-Peru 60, Lincoln-Way North 17

Lincoln-Way North 48, United Township Moline 15

LOCKPORT

Lockport 38, Lyons 28

Lockport 61, Stagg 3

Lowell (Mich.) 39, Lockport 32

Marist 36, Lockport 33

MINOOKA

Edwardsville 49, Lincoln-Way East 19

Lincoln-Way East 37, Minooka 36

Lincoln-Way East 42, Providence 31

NILES WEST

Mundelein 39, Reavis 36

Reavis 48, Niles West 29

Rolling Meadows 46, Reavis 28

VERNON HILLS

Warren 52, Palatine 15

Warren 58, Vernon Hills 15

BOYS BOWLING

LINCOLN-WAY EAST

Andrew 6,612, Lincoln-Way North 6,504, Minooka 6,336, Plainfield South 6,287, Plainfield North 6,242

GIRLS BOWLING

PLAINFIELD NORTH

Gold Division

Harlem 5,791, Lockport 5,711, Joliet West 5,700, Minooka 5,696, Waubonsie Valley 5,678

Silver Division

Collinsville 2,829, Oswego East 2,722, Oswego 2,646, Lemont 2,608, Hoffman Estates 2,584

Bronze Division

Plainfield East 2,622, Zion-Benton 2,556, Plainfield North 2,540, Conant 2,528, Antioch 2,499

Copper Division

Hinsdale South 2,469, Lincoln-Way Central 2,288, Palatine 2,276, Vernon Hills 2,246, Sandburg 2,198