clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Tuesday’s scores and highlights

BOYS BASKETBALL

RED-NORTH

Lane 47, Lincoln Park 46, OT

Lane (3-4, 2-1): Simon Negash 18 pts

Prosser 54, Von Steuben 52

Prosser (4-6, 1-2): Kailen Lewis-Butler 19 pts, 9 rebs; Markiece Linzy 13 pts, 5 assists

Uplift 63, Taft 39

RED-SOUTH

Bogan 86, Harlan 61

Bogan (8-0, 2-0): Luwane Pipkins 22 pts; Marcus Cole 16 pts; Antonio Thomas 10 pts Tom Johnson 8 pts

Morgan Park 74, Carver 46

Morgan Park (3-2, 1-1): Jarrin Randall 17 pts, 6 assists; Charlie Moore 16 pts, 7 steals; Jamal Burton 12 pts, 11 rebs

Simeon 57, Vocational 49

Simeon (4-0, 3-0): Edward Morrow 15 pts, 10 rebs; D.J. Williams 10 pts, 4 rebs, 3 assists; Isaiah Moss 9 pts

WHITE-NORTH

Mather 89, Alcott 65

Mather (5-5, 2-1): Trevon Bell 37 pts; Darius Gregory 14 pts

Schurz 50, Northside 44

Schurz (1-3, 1-2): Andres Lopez 23 pts, 6 steals

WHITE-SOUTH

Perspectives-Calumet 80, Fenger 31

Urban Prep-Englewood 41, Brooks 37

BLUE-NORTH

Amundsen 53, Senn 40

Payton 54, Rickover 39

Roosevelt 79, North Grand 42

Roosevelt (5-1, 3-0): Miguel Vivar 20 pts; Anthony Tripp 14 pts, 10 assists; Bobby Sapp 14 pts; Obed Correa 11 pts

BLUE-SOUTH

EPIC 51, Ag. Science 47

EPIC (5-3, 3-0): Peter Ukaegbu 15 pts, 7 rebs; Hillel Watkins 14 pts, 5 rebs

Longwood 65, Hawkins 34

Longwood (5-6, 3-0): Kenyae Powell 21 pts, 8 steals, 3 assists; DeMarcus House 17 pts, 13 rebs

Washington 56, Goode 54

GREEN-NORTH

Chicago Math & Science 68, Steinmetz 64

Chicago Math & Science (3-1, 2-1): Edmund Martinez, Jr. 18 pts; Brandon Miller 24 rebs

Sullivan 62, Chicago Academy 54

Sullivan (1-7, 1-2): Taj Ellis 25 pts, 14 rebs; Jahari Huddleston 10 pts, 9 rebs, 4 steals

Wells 71, Instituto 28

Wells (5-1, 3-0): Joseph Knight 22 pts; Anthony Reynolds 12 pts; Contrell Jones 11 pts

GREEN-SOUTH

Ellison 108, Spry 5

Ellison (4-5, 3-1) : Mike Hence 21 pts, 8 rebs; Harley Danforth 20 pts; Johnny Thomas 16 pts, 4 assists, 9 steals

Hirsch 76, Bowen 74

Hirsch (5-1, 4-0): Dave McGregory 16 pts, 6 rebs; Devontae Marion 12 pts, 4 assists

South Shore 78, Woodlawn 42

South Shore (4-8, 4-1): Eric Johnson 23 pts, 7 assists, 5 steal; Derrick Glasper 14 pts, 12 rebs

BIG NORTHERN EAST

Genoa-Kingston 72, North Boone 65

Marengo 56, Johnsburg 51

Marengo (5-2, 1-1): Zach Knobloch 22 pts

Richmond-Burton 61, Burlington Central 48

FOX VALLEY FOX

Hampshire 90, Crystal Lake Central 49

FOX VALLEY VALLEY

Cary-Grove 39, Huntley 36

Crystal Lake South 53, Dundee-Crown 49

INDEPENDENT

U-High 70, Parker 67

U-High: (6-0, 3-0): Mikal Muhammad 25 pts

METRO SUBURBAN WEST

IC Prep 62, Fenton 46

NOBLE

Johnson 50, Golder 33

SOUTHWEST SUBURBAN BLUE

Bolingbrook 75, Stagg 38

Lockport 45, Sandburg 43

SOUTHWEST SUBURBAN RED

Thornridge 61, Thornwood 60

Thornridge (4-6, 1-2): Carly Henry 20 pts; Billy Randle 16 pts

Thornton 73, Andrew 43

UPSTATE EIGHT RIVER

St. Charles North 60, West Chicago 46

St. Charles North (5-4, 3-1): Jake Ludwig 28 pts

WEST SUBURBAN GOLD

Downers Grove South 57, Willowbrook 54

NONCONFERENCE

Conant 56, Buffalo Grove 26

Conant (3-5): Chris Dolce 13 pts; Kyle Bradley 11 pts

Downers Grove North 70, Glenbard South 65

Dwight 60, Seneca 37

Elk Grove 69, Palatine 62

Fremd 47, Hersey 40

Gardner-South Wilmington 61, Wilmington 46

Hales 56, Fenwick 45

Newark 59, Ottawa Marquette 53

Newark: Will Clausel 25 pts; Evan Schomer 15 pts, 7 rebs

Plainfield Central 48, LaSalle-Peru 45

Rolling Meadows 60, Hoffman Estates 58

St. Laurence 69, Solorio 46

St. Laurence (7-1): Matt Gurgone 16 pts; Dan Cummings 12 pts

Schaumburg 47, Prospect 40

Shepard 47, Manteno 40

Shepard (3-5): Kenjrick Watson 13 pts

MARIST

Leyden 66, Southland 48

Marist 62, Gage Park 38

Marist (9-2): Kyle Reynolds 11 pts

GIRLS BASKETBALL

Bloom 67, Rich South 60

Bogan 69, Jones 32

Bogan (5-4, 2-0 Windy City Central): Jamee Denman 15 pts, 6 rebs; Brittany Byrd 19 pts, 8 rebs; Nautica Preston, Deja Dickens 14 pts each

Bolingbrook 76, Joliet West 34

Bolingbrook (2-4): Parris Bryant 18 pts, 10 rebs

Buffalo Grove 63, Cary-Grove 46

Buffalo Grove: Maddie Welter 17 pts; Maddy Callahan 15 pts

Evanston 58, Maine West 40

Evanston: Krystal Forrester 16 pts; Leighah Wool 12 pts, 4 assists

Glenbrook North 57, Waukegan 37

Glenbrook South 70, Deerfield 31

Glenbrook South (11-0, 3-0 Central Suburban South): Ashley Oldshue 18 pts; Caitlin Morrison 11 pts

Hillcrest 59, Andrew 48

Hillcrest (4-5): Joshulyn Shepard 23 pts; Aliah Acker 18 pts

Libertyville 53, Mundelein 47

Morris 40, Lockport 38

Phillips 48, Du Sable 38

Philips (Windy Central Red): Whitney Moore 12 pts, 8 rebs, 6 blocks; Courtnee Williams 9 pts, 6 assists, 6 rebs

Queen of Peace 34, De La Salle 26

Queen of Peace: Kara Shimko 19 pts; Allie Herman 6 pts

Raby 56, Austin 24

Raby: Sierra Sanders 12 pts

Reed-Custer 68, Dwight 41

Richards 49, T.F. North 38

Richards (5-4): Sydni Tears 23 pts; Andy Sonichsen 11 pts; Takesha Powell 10 pts

St. Viator 62, Wheaton Academy 39

Stevenson 56, Zion-Benton 45

Stevenson (10-0, 4-0 North Suburban Lakes): Taylor Buford 21 pts

Vernon Hills 38, Wauconda 30

Willowbrook 44, Hinsdale South 41

Young 80, Marshall 71

Young (6-1, 2-0 Windy-City West): Kiara Lewis 35 pts, 5 rebs, 5 assists; Tanita Allen 16 pts, 16 rebs; Isabel Spingola 13 pts, 10 rebs; Katrina Beck 11 pts. Marshall (9-1, 1-1): Tineesha Coleman 30 pts

BOYS BOWLING

Lemont 1,839, T.F. North 1,761

Reavis 1,609, Eisenhower 1,595

High game: Alvin Munoz, Reavis, 203; High series: Munoz, 378

Shepard 2,914, Lemont 2,873

High game: Trevor Lorek, Shepard, 234; High series: Lorek, 645

Stevenson 3,158, Libertyville 2,554

High game: Matt Poetker, Stevenson, 248; High series: Josh Singer, Stevenson, 680

GIRLS BOWLING

Andrew 1,781, Bolingbrook 1,766

Bremen 1,573; Evergreen Park 1,458

High game: Veronica Garcia, Bremen, 192; High series: Garcia, 353

Joliet West 1,761, Lincoln-Way North 1,622

Reavis 1,691, Hillcrest 1,520

High game: Denisyha Waller, Hillcrest, 266; High series: Waller, 419

Richards 1,573, Tinley Park 1,539

High game: Mallory Fischer, Tinley Park, 204; High series: Fischer, 401

BOYS SWIMMING

Shepard 132, Evergreen Park 48

WRESTLING

Bowen 60, Ag. Science 12

Bowen 69, Morgan Park 6

Bowen 66, Rich Central 11

HYDE PARK

Solorio 52, Corliss 12

Solorio 48, Hyde Park 33