clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Tuesday’s scores and highlights

BOYS BASKETBALL

PROVISO WEST

Quarterfinals

Stevenson 60, Maine South 51

Stevenson (9-0): Jalen Brunson 29 pts; Connor Cashaw 12 pts, 6 rebs

Kenwood 74, Proviso East 55

Kenwood (9-1): Rahamanh Katumbusi 24 pts, 9 rebs; Zion Morgan 19 pts

St. Rita 60, Rockford Auburn 45

St. Rita (7-1): Armani Chaney 25 pts, 5 rebs; Charles Matthews 10 pts, 11 rebs

St. Joseph 76, Hillcrest 58

Consolation

Phillips 52, Providence-St. Mel 45

Phillips (6-6): Johnell Williams 18 pts; Corrielle Robinson 12 pts, 12 rebs

New Trier 68, Uplift 61

New Trier (6-5): Robbie Abuls 20 pts, 7 rebs; Michael Hurley 11 pts, 6 rebs

Hinsdale Central 43, Morton 38

Hinsdale Central (8-2): George Kiernan 14 pts; Matt Rafferty 13 pts

Homewood-Flossmoor 61, St. Viator 53

Homewood-Flossmoor (6-4): Destin Barnes 15 pts; Nick Barry, Terrence Bradley 13 pts each

Fenwick 64, Proviso West 47

Fenwick (9-2): Mike Smith 20 pts; Mike Ballard 17 pts

DEKALB

Quarterfinal

DeKalb 63, West Chicago 56

DeKalb (7-1): Luke Davis 20 pts

Moline 54, Hampshire 49

Glenbrook North 67, Marmion, 56

Glenbrook North (8-3) Pat Hamilton 25 pts, 8 rebs, 5 assists

St. Charles East 89, Sterling 46

Consolation

Schurz 61, Belvidere 35

Harlem 72, Rochelle 48

Eisenhower 96, Belvidere North 93

Winebago 82, Mundelein 62

GLENBARD WEST

Hoffman Estates 47, Montini 43

Glenbard North 54, Leyden 49

Willowbrook 53, St. Francis 45

Glenbard West 45, Northridge 36

HOLY TRINITY

Chicago Math & Science 65, Muchin 51

Chicago Math & Science (6-2): Brandon Miller 24 pts; Edmund Martinez 20 pts

Holy Trinity 46, Noble Street 34

Holy Trinity (5-5): Justin Robinson 21 pts

JACOBS

Barrington 62, Johnsburg 39

Barrington (10-3): Ben Weber 18 pts

Cary-Grove 41, South Elgin 39

Cary-Grove (5-5): Justin Blair 20 pts

Carmel 85, Bartlett 79

Carmel (4-6): C.J. Duff 23 pts; Brian Julien 22 pts

Crystal Lake South 58, Rockford Jefferson 52

Crystal Lake South (9-2): Kyle Bartusch 19 pts; Alex Reich 17 pts

Zion-Benton 74, Lakes 65

Zion-Benton (8-2): Admiral Schofield 25 pts; Kienan Baltimore 22 pts

Huntley 32, Prairie Ridge 30

Huntley (2-7): Brendan Boesch 11 pts

Larkin 85, Marian Central 73

Larkin (10-4): Charles Sanders 23 pts

Jacobs 69, Grant 23

Jacobs (8-3): Kenton Mack 18 pts

MARENGO

Richmond-Burton 45, Sycamore 42, semifinal

Marengo 42, Antioch 41, semifinal

Wauconda 51, Westminster Christian 48

Woodstock 42, Round Lake 34

Consolation

Rockford Christian 65, Harvest Christian 29

Stillman Valley 57, North Boone 55

Elgin 62, Woodstock North 53

Elgin (4-8): Lavion Baldwin 26 pts; Chaquille Bennett 16 pts

Clark 56, Crystal Lake Central 55

PLANO

St. Bede 68, Coal City 31

Newark 57, Forreston 47

Newark (5-6): Will Clausel 25 pts; Jack Clausel 17 pts

Ottawa 58, Wilmington 37

Sandwich 42, Hinckley-Big Rock 37

Sandwich (4-6): Andrew Price 13 pts; Kevin Cunz 12 pts; David Price 11 pts

Seneca 64, Princeton 60

Seneca (4-7): Ben Rohder 21 pts; Ross McCormicks 18 pts; Brandon Viken 13 pts

Kaneland 67, Indian Creek 53

Streator 55, Lisle 32

Plano 60, Somonauk 31

ST. FRANCIS DE SALES

Carver 54, Lincoln Park 52, semifinal

Carver (5-6): Michael Cobb 18 pts

Hope Academy 66, Clemente 42, semifinal

Hope Academy (7-4): Malik Binns 20 pts

St. Francis de Sales 73, Corliss 63

St. Francis de Sales (6-6): Eric Rodriguez 19 pts; Jeremy Greenlee 13 pts, 9 rebs

Dunbar 76, Solorio 35

Dunbar (3-5): Patrick Bishop 22 pts, 15 rebs; Keyshaun Brown 17 pts, 6 steals

Consolation

Epic 63, Little Village 57

Epic (7-5): Peter Ukaegbu 26 pts

Christ the King 59, Amandla 47

Christ the King (6-3): Jayvon Mackey 18 pts

South Shore 70, Hansberry 44

South Shore (7-8): Derrick Glasper 18 pts

Comer 67, Legal Prep 42

Comer (3-4): Taji Hill 13 pts

WHEELING

Quarterfinal

Lake Park 55, Libertyville 40

Lake Park (12-2): Marcus McDaniel 12 pts, 5 rebs; Stevan Meccia 11 pts

Fremd 61, Niles North 58

Fremd (9-2): Xavier Williams 15 pts, 10 rebs

Notre Dame 49, Prospect 42

Notre Dame (9-1): Joe Mooney 36 pts

Naperville Central 43, Deerfield 41

Consolation

Glenbrook South 48, Dundee-Crown 44

Glenbrook South (8-4): George Mavrakis 11 pts

Vernon Hills 74, Maine West 62

Vernon Hills (9-2): Robby Nardini 30 pts

Buffalo Grove 51, Streamwood 37

Buffalo Grove (2-9): Kyle Calcagno 18 pts; Hans Haller 13 pts

Waukegan 62, Wheeling 51

Waukegan (3-8): Jacqui Taylor 22 pts, 9 rebs

GIRLS BASKETBALL

GUERIN

Ridgewood 40, Goode 29

Holy Trinity 43, Chicago Academy 27

Guerin 52, Westminster Christian 32

Luther North 52, Waukegan 48, 2 OT

LINCOLN-WAY EAST

Lincoln-Way Central 38, Lincoln-Way East 36

Lincoln-Way Central: Hayley Holmes 11 pts

Lincoln-Way North 48, Andrew 27

Lincoln-Way North: Kayla Horlacher 12 pts

Minooka 59, Plainfield South 58

Minooka: Sydney Arlis 17 pts; Brooke Lynn Bachmann 16 pts; Hailey Arlis 15 pts

Providence 73, Bremen 27

Providence (11-4): Alyssa Jurges 18 pts; Mary Fashingbauer 17 pts, 7 rebs; Taylor Juricek 12 pts

MUNDELEIN

Loyola 65, Grant 31

Vernon Hills 41, Cary Grove 38

Vernon Hills: Kasey Firnbach 13 pts, 11 rebs; Becky Bahlmann 8 pts; Monica Bahlmann 6 pts, 7 blocks, 5 steals

NORTHSIDE

Raby 55, Bowen 28

OSWEGO EAST

Aurora Central 58, Joliet Central 35

Downers South 50, IC Prep 49

Lemont 50, Larkin 24

Oswego East 46, East Aurora 34

Proviso East 75, Metea Valley 59

Sycamore 52, Harlem 40

West Chicago 39, Plainfield Central 35

York 46, Plainfield North 26

OTTAWA

Lincoln-Way West 61, Yorkville 54

Lincoln-Way West (12-0): Emily Atsinger 27 pts; Dani Morgan 15 pts; Courtney O’Donnell 12 pts

RIVERSIDE-BROOKFIELD

Beecher 50, Queen of Peace 41

Riverside-Brookfield 62, Argo 36

Riverside-Brookfield (13-2): Dana Rettke 25 pts

St. Ignatius 66, Morton 49

St. Ignatius Emma Brennan 18 pts; Hallie Gross 14 pts

South Shore 50, Addison Trail 24

South Shore (5-8): Cymone Goodrich 16 pts, 6 steals; Leah Sims 15 pts, 4 assists, 4 steals; Brianna Henderson 7 pts, 9 rebs

STERLING

Montini 79, Richwoods 33, title

Montini (14-1): Emily Cochrane 17 pts

TAFT

Taft 70, Solorio 20

Jones 64, Taft JV 46

Pritzker 44, Steinmetz 24

T.F. SOUTH

Bradley-Bourbonnais 48, Joliet West 40

Peotone 54, Romeoville 30

T. F. South 54, Eisenhower 51

WARREN

Lake Forest 49, Phillips 37

Warren 48, Palatine 36

Warren: Jordyn Hughes 23 pts, 8 rebs

WHEATON NORTH

Elk Grove 48, Elgin 29

Elk Grove: Amber Lindfors 18 pts

Glenbrook South 46, Jacobs 37

Glenbrook South (14-0): Ashley Oldshue 15 pts; Caitlin Morrison 14 pts

WRESTLING

Grant 58, St. Patrick 12

Grant 70, Maine West 3

Lincoln-Way North 44, Bloom 20

Rolling Meadows 32, Grant 27