BOYS BASKETBALL
PROVISO WEST
Stevenson 69, St. Joseph 60, title
Stevenson: Jalen Brunson 27 pts; Connor Cashaw 18 pts; Justin Smith 16 pts
St. Rita 71, Kenwood 55, third
Maine South 69, Proviso East 65
Maine South (10-2): Caleb deMarigny 17 pts, 8 assists; Jon Arenas 16 pts, 6 assists; George Sargeant 15 pts, 10 rebs, 5 assists
Rockford Auburn 84, Hillcrest 63
Consolation
Proviso West 63, Phillips 42
Proviso West (5-6): Darius Jones 16 pts; Rizzo Moore 8 pts
Hinsdale Central 52, Fenwick 42
Hinsdale Central (10-3): Matt Rafferty 22 pts, 15 rebs, 7 assists; George Kiernan 13 pts
RICH SOUTH
Bolingbrook 78, Leo 55, quarterfinal
Hales 87, Marquette Catholic (Ind.) 64, quarterfinal
Thornton 62, Marian Catholic 53, quarterfinal
Rich South 77, Tinley Park 62, quarterfinal
Consolation
Rich Central 47, U-High 44
Rich East 71, Perspectives-Calumet 59
Crete-Monee 75, Seton 70
King 79, Joliet Central 67
YORK
Second round (bracket order)
DePaul Prep 41, Wheaton North 40, OT
DePaul Prep: Raequan Williams 14 pts
Providence: Troy Howat 23 pts
St. Ignatius 59, Hinsdale South 36
Riverside-Brookfield 64, York 48
Highland Park 60, Elk Grove 34
Highland Park: David Sachs pts, 4 assists; Hallvard Lundevall 7 pts, 8 rebs; 5 steals
Lake Forest 65, Metea Valley 60
Lake Forest: Evan Boudreaux 38 pts, 15 rebs
Lyons 68, Oswego 58
Naperville North 49, Palatine 48
Consolation
Conant 48, Waubonsie Valley 24
Conant: Chris Dolce 16 pts
WW South 54, McHenry 42
WW South: Josh Ruggles 18 pts
Schaumburg 61, Rolling Meadows 36
Schaumburg: Jason Schoo 16 pts
Minooka 56, Lane 54
Minooka: Joe Butler 17 pts; Demetrius Mims 15 pts
Sandburg 58, Timothy Christian 52
Sandburg: Niko Kogionis 24 pts, 5 rebs
Nazareth 61, Ridgewood 55
Nazareth: Christian Davis 14 pts; Ryan Felbinger 11 pts, 8 rebs
Batavia 59, Stagg 56
Batavia: Canaan Coffey 23 pts; Kamontez Thomas 9 pts, 6 rebs
Glenbard East 56, Downers South 43
Glenbard East: Michael Finley 16 pts, 5 rebs
CARBONDALE
Morgan Park 63, Madison 48, quarterfinal
Morgan Park (6-3): Marcus LoVett 19 pts; Charlie Moore 15 pts; Alonzo Chatman 10 pts
Marshall 64, McCluer (Mo.) 55
DEKALB
St. Charles East 76, DeKalb 52, title
Moline 56, Glenbrook North 50, third
Hampshire 58, Marmion 52, fifth
Hampshire: Brennen Woods 16 pts
West Chicago 67, Sterling 64, seventh
West Chicago: Tai Bibbs 15 pts; Alex Mitchell 14 pts; Quinn Ricci 13 pts
Eisenhower 76, Belvidere 73, ninth
Winnebago 60, Harlem 45, 11th
Belvidere North 66, Rochelle 46, 13th
Mundelein 87, Schurz 64, 15th
DONOVAN
Buckley Christ Lutheran 42, DeLand-Weldon 40
Donovan 56, DeLand-Weldon 40
Morgan Park Academy 64, Christ Lutheran 18
Southland 64, Morgan Park Academy 51
Southland 69, Donovan 42
EAST AURORA
Geneva 60, Urban Prep-West 52
Geneva (9-1): Nate Navigato, Loudon Vollbrecht 16 pts each
Neuqua Valley 85, Aurora Central 55
Wheaton Academy 59, Lincoln-Way Central 19
EFFINGHAM/TEUTOPOLIS
Brooks 56, Mattoon 48
Oak Lawn 46, Charleston 31
Teutopolis 87, Raby 60
Brooks 45, Oak Lawn 38, fifth
Effingham 75, Raby 56, third
GLENBARD WEST
Leyden 64, Willowbrook 53, title
Glenbard North 63, St. Francis 59, third
Glenbard West 78, Hoffman Estates 48, fifth
Northridge 44, Montini 28, seventh
Northridge (8-4): Charlie Newell, Patrick Hunt 11 pts each; Dylan Haig 10 pts, 6 assists
IC PREP/WESTMONT
at IC Prep
Evergreen Park 43, Elmwood Park 33
at Westmont
St. Edward 72, Perspectives-MSA 53
Westmont 54, Walther Christian 38
JACOBS
Larkin 69, Barrington 66, title
Zion-Benton 64, Jacobs 61, third
Cary-Grove 63, Carmel 60, fifth
Bartlett 56, Lakes 42, seventh
Bartlett: Ryan Dicario 26 pts
Rockford Jefferson 48, Huntley 44, ninth
Crystal Lake South 54, Prairie Ridge 47, 11th
South Elgin 67, Marian Central, 64, 13th
Grant 71, Johnsburg 67, 3 OT, 15th
KANKAKEE
Large Schools
Bradley-Bourbonnais 54, Julian 53, semifinal
Kankakee 57, Vocational 56, semifinal
Consolation
Lincoln-Way North 43, Richards 42
Lincoln-Way North: Jaylin Branch 15 pts; Liam Jenkins 12 pts, 12 rebs
Thornridge 62, Andrew 45
Thornridge (5-7): Carly Henry 19 pts; Billy Randle 18 pts, 8 rebs; Faud Ogunseye 14 pts
Small Schools
Illiana Christian 53, Peotone 34, semifinal
Illiana Christian (11-0): Zack Pruim 15 pts
St. Anne 59, Momence 42, semifinal
St. Anne: Deon Thomas 19 pts
Consolation
Herscher 50, Grant Park 34
Clifton Central 54, Manteno 53
LAKE CUMBERLAND CLASSIC
at Pulaski County (Ky.)
T.F. North 66, East Jessamine (Ky.) 45
LUTHER NORTH
Quarterfinals
Brother Rice 73, Bremen 44
Maine East 65, Ellison 49
Von Steuben 53, Jones 43
Luther North 61, Fenton 37
Consolation
Hubbard 46, Chicago Academy 30
Bulls Prep 31, Guerin 29
Taft 51, Payton 29
Kennedy 60, Amundsen 55
MARSEILLES
(Bracket order)
Gardner-South Wilmington 65, Putnam County 55, OT
Reed-Custer 71, Tri-Point 38
Flanagan-Cornell 61, Ottawa Marquette 59
Dwight 66, Hall 36
Consolation
Serena 55, Woodland 42
Leland-Earlville 69, Midland 34
Lamoille-Ohio 64, Hartem 63, OT
St. Benedict 67, Lexington 46
MARENGO
Marengo 64, Richmond-Burton 58, title
Sycamore 59, Antioch 53, third
Woodstock 57, Wauconda 54, fifth
Westminster Christian 75, Round Lake 54, seventh
Elgin 61, Clark 59, ninth
Woodstock North 54, Crystal Lake Central 44, 11th
Harvest Christian 68, North Boone 56, 15th
Harvest Christian: Noah Fox 17 pts; Austin White 15 pts
ST. LOUIS NORMANDY (MO.)
Farragut 51, St. Louis Normandy 28
Farragut (8-5): Joshua Adams 19 pts
PLANO
Aurora Christian 77, LaSalle-Peru 69, quarterfinal
Aurora Christian: Wes Wolfe 17 pts; Juwan Sisco 15 pts, 10 rebs
Dixon 58, Ottawa 32, quarterfinal
Morris 56, Burlington Central 36, quarterfinal
Mendota 53, Streator 52, quarterfinal
Kaneland 43, Seneca 29
Kaneland: Dylan Vaca 12 pts; Ryan David 10 pts
Genoa-Kingston 68, Plano 41
Genoa-Kingston: Tommy Lucca 26 pts; Tommy Hansen 16 pts
Yorkville 59, Sandwich 49
Yorkville: King Davis 14 pts; Josh Bondurant 11 pts
Newark 56, St. Bede 41
Newark: Evan Schomer 24 pts, 11 rebs; Will Clausel 13 pts
Consolation
Forreston 66, Hinckley-Big Rock 43
Princeton 65, Lisle 44
Wilmington 59, Coal City 46
Wilmington: Steve Smock, Al Zlomie 12 pts each
Somonauk 54, Indian Creek 51
ROMEOVILLE
Large schools
Reavis 52, Lindblom 49, semifinal
Reavis (6-5): Isiah Alpuche 22 pts; Brantrell Seymore 15 pts
Downers North 67, Plainfield Central 46, semifinal
Oswego East 67, Shepard 46
Lincoln-Way East 55, Argo 50
Lincoln-Way East: Mike Weller 12 pts; Jackson Bax 10 pts
Small Schools
Oak Forest 42, Geneseo 41, semifinal
Romeoville 66, Lemont 63, semifinal
Joliet Catholic 56, Glenbard South 38
Lincoln-Way West 53, Chicago Christian 43
Lincoln-Way West (8-1): Jon Marotta 20 pts, 8 rebs; Marco Pettinato 18 pts, 5 assists
STATE FARM CLASSIC
Large schools at Illinois Wesleyan
Quarterfinals (bracket order)
Edwardsville 66, North Lawndale 61
Consolation
Grayslake Central 55, Plainfield South 26
Grayslake Central: Michael Benko 16 pts; Sam Ruhlmann 13 pts
Thornwood 53, Illinois Valley Central 24
Thornwood: Kaliph Fagan 17 pts; Chelby Frazier 10 pts
Normal U-High 51, Plainfield South 38
North Chicago 65, Illinois Valley Central 32
Springfield 54, North Chicago 52
Small Schools at Normal West
Consolation
Bishop McNamara 75, Annawan 42
Bishop McNamara: Jonathan Ward 17 pts; Chance Marcotte 15 pts; Daniel Hoekstra 13 pts
STERLING NEWMAN
Ridgewood Spartans 68, Paw Paw 34
WHEELING
Lake Park 62, Notre Dame 52, title
Fremd 53, Naperville Central 44, third
Prospect 59, Libertyville 55, fifth
Prospect: Kyle Beyak 23 pts; Frankie Mack 10 pts
Niles North 53, Deerfield 46, OT, seventh
Niles North: Crishawn Cook 13 pts, 11 rebs
Vernon Hills 78, Waukegan 57
Buffalo Grove 58, Glenbrook South 56
Buffalo Grove: Conner Reid 16 pts, 7 rebs
Dundee-Crown 53, Wheeling 49, OT
Dundee-Crown: Kiwaun Seals 24 pts, 7 rebs
Streamwood 73, Maine West 53
Streamwood: Brendon Marton 14 pts, 13 rebs; Cole Seger 14 pts
VISIT MESA CHALLENGE
at Mesa (Ariz.) Mountain View
Chaparral (Ariz.) 65, Loyola 52
GIRLS BASKETBALL
AG. SCIENCE
Ag. Science 63, Amandla 15
Ag. Science (12-6): Destiny Tharnes 18 pts; Melissa Smith 14 pts
Evergreen Park 52, Ellison 13
Hope 55, Kennedy 27
Thornridge 59, Morgan Park Academy 48
ALDEN-HEBRON
Harvest Christian 60, Durand 50
Harvest Christian: Paulina Castro 31 pts; Kylee Knox 17 pts; Rachel Oostdyk 6 pts, 11 rebs
AMBOY
Ashton Franklin Center 64, Somonauk 21
DIXON
Aurora Christian 43, LaSalle-Peru 29
Aurora Christian: Gabby Galbato 22 pts; Sami Hultine 12 pts
Sterling 39, Aurora Christian 32
DUNDEE-CROWN
Bartlett 65, Dundee-Crown 62
Bartlett: Kelly Harris 24 pts; Kaitlin Brohan 17 pts; Lauren Janczak 10 pts
Buffalo Grove 57, St. Charles North 56
Evanston 68, Stevenson 60
Evanston: Savannah Norfleet 27 pts, 8 rebs, 5 assists; Leighah Wool 17 pts, 13 rebs, 6 assists; Cookie Boothe 11 pts
Fenwick 57, Barrington 42
Fenwick: Deja Cage 19 pts; Jennifer Mackowiak, Jessica Mackowiak 7 pts each
Maine South 58, Naperville Central 50
Maine South: Nina Anderson 17 pts; Sam Fagenholz 14 pts; Julia Spuria 11 pts
New Trier 62, Burlington Central 41
New Trier: Jeannie Boehm 18 pts; Kathryn Pedi 12 pts; Haley Greer 11 pts
Prospect 78, Hononegah 48
Prospect: Catherine Sherwoc 23 pts, 7 rebs; Taylor Will 22 pts, 7 rebs
Resurrection 62, Maine West 54
Resurrection: Maddie Larsen 24 pts; Jessica Pawula 13 pts; Taylor Farrell 11 pts
GUERIN
Guerin 42, Luther North 40, title
Waukegan 52, Westminster Christian 49, third
Ridgewood 39, Holy Trinity 32, fifth
Goode 64, Chicago Academy 46, seventh
HILLCREST
Stagg 41, Thornton 38
Stagg (3-10): Mia DiGiacomo 13 pts
LINCOLN-WAY EAST
Lincoln-Way North 57, Providence 41, title
Lincoln-Way North: Valen Manns 17 pts
Minooka 67, Lincoln-Way Central 33, third
Lincoln-Way Central: Kelly Caragio 17 pts; Sydney Arlis, Brooke Lynn Bachmann 12 pts each
Lincoln-Way East 56, Plainfield South 37, fifth
Lincoln-Way East: Anna Rose 15 pts; Quinn Madden, Claire McMahon 10 pts each
Andrew 49, Bremen 29, seventh
Andrew: Michelle Borgen, Brianna Brown 10 pts each
LISLE
Hampshire 45, Wheaton Academy 39
Timothy Christian 43, Reed-Custer 38
Timothy Christian: Kaitlyn Gehrke 14 pts; Allison Zeilstra, Juliana Stremler 8 pts each
MONTINI
Batavia 43, Dekalb 42
Batavia (7-9): Hannah Frazier 27 pts; Bethany Orman 5 pts, 2 steals, 2 assists; Kenzie Foster 6 rebs
Marian Catholic 61, Kenwood 31
Montini 63, Huntley 33
Bolingbrook 59, Plainfield East 25
South Elgin 37, Oak Park 29
Trinity 54, Neuqua Valley 26
Trinity (11-0): Dee Brown 16 pts
Zion-Benton 69, St. Joseph 64
MUNDELEIN
Niles West 41, Grayslake North 32
Niles West (9-6): Katherine DeLara 12 pts; Hilma Mededovic 10 pts
Rolling Meadows 39, Loyola 30, third
Rolling Meadows (11-4): Megan King 15 pts
NORTHSIDE
Northside 67, Prosser 51, title
Northside (8-6): Sarah Parks 17 pts
Raby 35, Uplift 31, third
St. Benedict 46, Bowen 21, fifth
Perspectives-Calumet 33, Perspectives-IIT 14, seventh
Northside 66, Raby 42
OSWEGO EAST
York 50, Sycamore 43, title
York (10-4): Megan Backman 18 pts; Jessica Bianchi 15 pts, 6 assists, 5 steals
Proviso East 61, Downers South 48, third
Metea Valley 48, IC Prep 39, fifth
Plainfield North 70, Harlem 42, seventh
Consolation
Oswego East 41, Aurora Central 24
Lemont 37, West Chicago 24
East Aurora 46, Joliet Central 43
Plainfield Central 57, Larkin 40
RIVERSIDE-BROOKFIELD
Argo 43, Shepard 34
Glenbard East 29, Hinsdale South 20
Morton 54, Glenbard West 45
Morton: Maryam Wilcher 22 pts, 10 rebs; Chloe Maietta 10 pts, 7 assists
Morton 52, Queen of Peace 28
Morton: Jasmine Davis 17 pts, 17 rebs; Maryam Wilcher 17 pts
Nazareth 54, Shepard 42
Niles North 68, Oak Lawn 46
Oak Lawn 56, Beecher 50
Oak Lawn (10-9): Brianna Markusic 31 pts, 10 rebs; Kellie O’Connor 13 pts
Queen of Peace 36, Addison Trail 28
Queen of Peace: Kara Shimko 19 pts, 4 steals; Allie Herman 5 pts, 11 rebs
Reavis 70, Hinsdale South 61
Riverside-Brookfield 83, Reavis 50
Riverside-Brookfield (16-2): Lyndsey Hoye 24 pts
St. Ignatius 51, Nazareth 46
St. Ignatius: Emma Brennan 18 pts
ST. FRANCIS DE SALES
Brooks 79, St. Francis de Sales 42
Brooks: Alexandria Agee 12 pts
Christ the King 67, DRW Trading 21
Christ the King: Taylor Gaines 12 pts
Lincoln Park 62, DuSable 34
Lincoln Park (10-1): Madison Bard 16 pts, 5 rebs, 5 assists
Lindblom 66, King 31
Lindblom: Elizabeth Toye 22 pts
ST. VIATOR
Regina 60, Leyden 32
STATE FARM
Bishop McNamara 69, Rock Falls 53
Bishop McNamara (13-1): Khadaizha Sanders 26 pts, 7 assists; Hanna Mitchell 20 pts, 5 rebs; Jenna Lawler 10 pts
TAFT
Taft 42, Jones 35, title
Pritzker 47, Solorio 22, third
Roosevelt 42, Steinmetz 31, 5th
T.F. SOUTH
Bradley-Bourbonnais 57, T.F. South 42
Peotone 49, Joliet West 48, OT, title
Peotone (14-3): Carley Maupin 19 pts; Cora Graffeo
Romeoville 59, Eisenhower 27
TITLE IX TOURNAMENT – WASHINGTON, D.C.
Young 65, National Christian Academy (Md.) 53
Young (9-1): Kiara Lewis 28 pts, 7 rebs, 6 assists; Tanita Allen 17 pts; Isabelle Spingola 12 pts
WARREN
Lake Forest 56, Carmel 47
WHEATON NORTH
Willowbrook 55, Elgin 25
Willowbrook: Breonna Brown, Alyssa Ressinger 10 pts each; Micala Giammarino 8 pts
WRESTLING
MORRIS
Morris 42, Morton (Ill.) 38
Morris 59, Rock Island-Alleman 48
Sterling 47, Morris 19
GIRLS BOWLING
REAVIS
Teams: Dixon 5,577, Lincoln-Way West 5,543, Metea Valley 5,331, Lemont 5,314, Andrew 5,260
Individuals: Jessie Schram, Lincoln-Way West, 1,323; Jordan Newham, Metea Valley, 1,292; Kyra Udziela, Lemont, 1,287; Ashley Kriston, Leyden, 1,255; Emily Schrader, Sandburg, 1,244