clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Wednesday’s scores and highlights

BOYS BASKETBALL

GREEN-WEST

Chicago Tech 48, Air Force 45

INDEPENDENT SCHOOLS LEAGUE

Northridge 45, North Shore 23

Northridge (4-1, 1-0): Dillon Haig, Charlie Newell 13 pts each

NOBLE

Bulls Prep 48, DRW Trading 35

Bulls Prep (2-0): Tracey Montgomery 27 points

Comer 78, Power House 64

Comer: Nyles Roberts 23 pts; Devin Green 19 pts

Rowe-Clark 72, Rauner 69, 3OT

Rowe-Clark (7-0, 2-0): Malik Mables 22 pts, 5 assists; Damon Boyd 12 pts, 10 rebs, 5 blocks

NORTH SUBURBAN LAKE

Stevenson 80, Mundelein 36

NORTH SUBURBAN PRAIRIE

Lakes 60, Round Lake 32

Wauconda 50, Antioch 48

SOUTHWEST SUBURBAN BLUE

Joliet Central 42, Lincoln-Way East 39

UPSTATE EIGHT RIVER

Larkin 60, Streamwood 40

UPSTATE EIGHT VALLEY

Metea Valley 64, Waubonsie Valley 63

NONCONFERENCE

Crystal Lake Central 53, Dundee-Crown 48

Crystal Lake South 50, Woodstock 43

DuSable 54, Julian 52

DuSable (2-0): Shane Tatum 16 pts; Damonte Ross 14 pts

Harvard 48, Alden-Hebron 35

King 76, Bronzeville 20

King (4-2): Jesse Young 34 pts, 12 rebs; Jabari Antwine 20 pts, 8 rebs

Morgan Park 110, Urban Prep-Bronzeville 30

Northtown 73, Yeshiva 65

Northtown (2-3): Febrizzio Ramos 32 pts; Jimmy Yattes 30 pts

Parker 52, Luther North 38

Raby 73, Alcott 33

Raby (4-1): Curtis Echols 24 pts, 7 assists, 4 steals

St. Benedict 45, Hope 38

Westmont 42, Elmwood Park 41

Winnebago 53, Richmond-Burton 41

AURORA CHRISTIAN

Aurora Central 81, Montini 45

Aurora Central: Brett Czerak 23 pts; Evan Schuetz 22 pts; Mac Cowen 12 pts

Aurora Christian 61, Joliet Catholic 53.

Aurora Christian: RD Lutze 26 pts; Zack Singer 14 pts; Pat McNamara 10 pts

NORTHSIDE

at Jones

Jones 68, Steinmetz 64

at Northside

Northside 52, Sullivan 39

Northside (3-1): Tony Tran 24 pts; Mana Hilmara 13 pts, 8 rebs, 5 blocks

Payton 29, Chicago Academy 28

GIRLS BASKETBALL

Brooks 66, Simeon 61

DuSable 66, Juarez 19

DuSable (4-0): Sabaria Dean 22 pts, 8 rebs, 12 steals; Anjelique Bradley 20 pts, 6 rebs

Lake Zurich 46, Lake Forest 33

Lindblom 77, AG Science 48

Lindblom (5-1): Elizabeth Toye 37 pts, Avery Allen 16 pts, Linda Dismuke 8 pts

Mother McAuley 53, Stagg 45

Payton 62, Douglass 49

Payton (4-3, 3-0 Chicago North): Grace Hauser 27 pts

Roosevelt 48, Foreman 26

Roosevelt (4-0): Alejandra Alvarez 28 pts; Natisha Clark 11 pts

South Shore 51, Harlan 36

South Shore (3-5, 1-0 Windy City South): Tymone Goodrich 20 pts

Taft 29, Lincoln Park 20

Taft (2-4, 1-0 Red North): Laken Pullman 10 pts

Trinity 61, Marist 42

Trinity (6-0): Alisa Fallon 13 pts; Annie McKenna 12 pts

Vocational 33, Englewood 9

Vocational (1-4): Shantel Crozier 13 pts

BOYS BOWLING

Lake Park 3,238, Larkin 2,921

High game: Zach Niemann, Lake Park, 278; High series: Niemann, 739

T.F. South 1,873, Joliet Central 1,842

High game: Andre Holden, T.F. South, 278; High series: Kalin James, T.F. South, 445

GIRLS BOWLING

Libertyville 2,577, Vernon Hills 2,299

Tinley Park 1,662, Rich South 1,053

High game: Malloy Fischer, Tinley Park, 226; High Series: Fischer, 469

WRESTLING

Bowen 78, Hyde Park 3

Bowen 77, Lake View 6

Bowen 66, Westinghouse 18

Lake View 42, Westinghouse 36

Westinghouse 34, Hyde Park 24

GIRLS GYMNASTICS

Stevenson 122.050, Lake Forest 119.900