clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Friday’s scores and highlights

BOYS BASKETBALL

CHICAGO PREP

Northtown 75, Cristo Rey 43

Northtown (3-3, 1-0): Fabrizzio Ramos 19 pts; Jimmy Yates 17 pts, 12 rebs

Providence-St. Mel 45, Ellison 42

Providence-St. Mel (4-2, 1-0): Carl Garner 14 pts; Eddie Burnett 13 pts

St. Benedict 59, Holy Trinity 53

DUPAGE VALLEY

Lake Park 40, Naperville North 29

Naperville Central 50, Glenbard North 32

Wheaton North 71, WW South 59

Wheaton North (3-0, 1-0): Nick Jordan 25 pts; Rowan McGowen 19 pts

INDEPENDENT

Latin 50, Parker 42

North Shore 60, Elgin Academy 48

INTERSTATE EIGHT

Herscher 46, Coal City 32

Peotone 47, Lisle 37

Peotone (4-2, 1-0): Kale Maupin 13 pts, 6 rebs; Ryan Wenzel 12 pts

Reed-Custer 61, Westmont 56

Streator 39, Plano 38

LITTLE TEN

Indian Creek 67, Hiawatha 31

Indian Creek (4-2, 1-0): Drew Winterton 21 pts; Jake Wieseler 11 pts

Leland-Earlville 58, LaMoille-Ohio 43

Paw Paw 53, Serena 41

Somonauk 51, Newark 48

Somonauk: Mitchelle Lavoy 19 pts; Danny Humes 11 pts

METRO SUBURBAN EAST

Guerin 42, Elmwood Park 36

Guerin (2-4, 1-0): Richie Zacharias, Adam Castro 15 pts

Illiana Christian 53, Timothy Christian 48

Ridgewood 51, Chicago Christian 49

Ridgewood (3-2, 1-0): Dino Eegivo, Zach Rezwicki 19 pts each

METRO SUBURBAN WEST

Riverside-Brookfield 70, Wheaton Academy 60

Riverside-Brookfield (5-0, 1-0): Sam Johnson 30 pts

MID-SUBURBAN EAST

Buffalo Grove 68, Wheeling 52

Buffalo Grove: Hans Haller 11 pts; Collin Dekorsi, Colin Calcagno, Connor May 9 pts each

Elk Grove 57, Rolling Meadows 37

Prospect 53, Hersey 37

Prospect: Kyle Beyak 15 pts; Kyle Formanski 10 pts; Grant Miller 9 pts

MID-SUBURBAN WEST

Barrington 63, Hoffman Estates 57

Barrington (4-2, 1-0): Rapolas Ivanauskas 18 pts

Fremd 43, Palatine 41

NOBLE SPORTS

Hansberry 78, Pritzker 57

NORTH SUBURBAN LAKE

Lake Zurich 73, Zion-Benton 68

Lake Zurich: Mike Travlos 27 pts; Nick Meyer 18 pts; Will McClaughry 10 pts

NORTH SUBURBAN PRAIRIE

Vernon Hills 72, Round Lake 34

NORTHEASTERN ATHLETIC

Luther North 88, Alden-Hebron 44

Luther North (4-2, 1-0): Chris Jenkins 21 pts, 8 rebs; Antonio Amoah 21 pts, 10 rebs

Mooseheart 52, Harvest Christian 31

Westminster Christian 68, Keith 30

Westminster Christian (4-1, 1-0): Dillon Rejman 24 pts; Sam Carani 13 pts

NORTHERN ILLINOIS BIG 12 EAST

DeKalb 59, Sycamore 32

Morris 52, Kaneland 46

Morris (5-1, 1-0): Evan Bjelland 21 pts; Austin Patterson 15 pts

RIVER VALLEY

Gardner-South Wilmington 69, Beecher 52

Gardner-South Wilmington: Kyle Robison 26 pts

Grant Park 52, Donovan 38

SOUTH SUBURBAN

Eisenhower 84, Bremen 71

Eisenhower: Vinny Curta 29 pts

Lemont 62, Argo 44

Lemont (4-2, 1-0): Nick Wisz 16 pts, 5 rebs, 5 steals; PJ Pipes 12 pts, 4 assists

T.F. North 76, Oak Lawn 48

T.F. North (1-1, 1-0): Sadiq Salisu 19 pts; Christian Johnson 15 pts

Oak Forest 57, Reavis 31

Tinley Park 68, Shepard 53

SOUTHLAND

Bloom 49, Rich Central 46

Kankakee 47, Rich South 45

Rich East 82, Crete-Monee 76

SOUTHWEST PRAIRIE

Plainfield Central 68, Romeoville 50

Plainfield North 62, Minooka 61

Plainfield North (6-0, 1-0): Trevor Stumpe 33 pts

Oswego 48, Plainfield South 37

Oswego: Zach West 12 pts; Malique Ross 10 pts

SOUTHWEST SUBURBAN BLUE

Homewood-Flossmoor 60, Stagg 32

Homewood-Flossmoor: Dave Barnes, Chris Jenkins-Brady 11 pts each

Joliet Central 46, Bolingbrook 44

Joliet West 54, Lockport 49, OT

SOUTHWEST SUBURBAN RED

Bradley-Bourbonnais 66, Lincoln-Way Central 30

Bradley-Bourbonnais (4-0, 1-0): Micah Bradford 22 pts; Zach Hollywood 14 pts

Lincoln-Way North 46, Andrew 37

Lincoln-Way North (1-4, 1-0): Jaylen Branch 19 pts; Liam Jenkins 13 pts

Lincoln-Way West 51, Thornridge 47

Lincoln-Way West (4-0, 1-0): Marco Petinato 18 pts; Jon Matotta 13 pts

Thornton 73, Thornwood 56

UPSTATE EIGHT RIVER

Elgin 59, Streamwood 45

St. Charles East 62, Larkin 54

West Chicago 58, Batavia 56

UPSTATE EIGHT VALLEY

Bartlett 86, West Aurora 83, 3 OT

East Aurora 55, Waubonsie Valley 50

East Aurora (2-3, 1-0): Laurence Steuart 18 pts

Glenbard East 61, South Elgin 57

Neuqua Valley 65, Metea Valley 52

WEST SUBURBAN GOLD

Proviso East 69, Downers South 51

Willowbrook 56, Addison Trail 51

WEST SUBURBAN SILVER

Lyons 51, York 33

Lyons (4-1, 1-0): Joe Brunner 12 pts; Harrison Niego 11 pts

Proviso West 58, Downers Grove North 56

NONCONFERENCE

Cary-Grove 68, Carmel 61, OT

De La Salle 50, Loyola 47

DePaul Prep 44, Brother Rice 36

Dunbar 63, Chicago Richards 34

Dunbar (1-1): Daniel Carter 13 pts, 11 rebs; Patrick Bishop 13 pts, 9 rebs

Fenton 57, Hubbard 54

Glenbrook South 43, Glenbrook North 40

Glenbrook South (3-3): Jimmy Martinelli 17 pts; Chase Daniel GW 3-pointer

Grayslake North 46, Lakes 38, OT

Kenwood 63, Hamilton (Wis.) 41

Kenwood: Nick Robinson 13 pts; Zion Morgan 11

King 70, Westinghouse 54

King (5-2): Javari Antwine 19 pts, 10 assists; Jesse Young 21 pts, 10 rebs; Joshua Lane 11 pts

Lake View 56, Senn 33

Lake View (2-3): Kwesi Ayekumi 18 pts, 7 steals

Leo 72, St. Francis de Sales 61

Leo (2-0): Darius Branch 33 pts; Darias Oliver 14 pts, 12 rebs

Marian Catholic 65, Lindblom 32

Marist 66, St. Laurence 50

Marist: Chamar Hawkins 22 pts; Jeremiah Ferguson 14 pts

Raby 94, Kelvyn Park 25

Raby (5-1): Xavier Barker 21 pts, 6 steals; Terrell Phipps 17 pts, 14 rebs, 3 blocks

St. Ignatius 53, Providence 29

St. Patrick 57, IC Prep 36

St. Patrick (5-0): Adrian Pierzchanowski 17 pts; Andy Velasquez 9 pts, 14 rebs

Wauconda 45, McHenry 35

Yorkville 63, LaSalle-Peru 61

AURORA CHRISTIAN

Aurora Central 80, St. Edward 68

Joliet Catholic 44, Montini 38

CHICAGO ELITE CLASSIC

at UIC Pavillion

Fenwick 48, Oak Park-River Forest 40

Fenwick: Mike Smith 18 pts; Jamal Nixon 10 pts, 8 rebs, 4 assists, 4 blocks

St. Joseph 70, Redondo Union (Calif.) 54

Memphis Southwind (Tenn.) 69, Young 66, OT

GIRLS BASKETBALL

Antioch 56, Vernon Hills 47

Bowen 45, Carver 28

Bowen (3-3, 2-2 Chicago South): Angel Barnes 22 pts, 8 rebs, 6 assists; Lakeila Cooper 11 pts; Jasmine Slaughter 8 pts

Buffalo Grove 68, Wheeling 52

Buffalo Grove: Sammy Stejskal 22 pts; Maddie Welter 18 pts; Maddy Callahan 14 pts

Cristo Rey 53, Morgan Park Academy 33

Cristo Rey (4-2): Cynthia Camacho 17 pts; Brianna Roman 12 pts; Ariana Martinez 10 pts

Douglass 56, Senn 26

Douglass (6-1, 5-1 Chicago North): Denisha Allen 31 pts, 19 rebs; Shariyah Carter 15 pts, 6 assists, 5 steals

Fremd 75, Palatine 20

Fremd: Haley Gorecki 20 pts; Bryana Hopkins 14 pts

Glenbrook South 82, Glenbrook North 33

Glenbrook South (7-0): Caroline Caspers 15 pts

IC Prep 41, Rosary 32

IC Prep: Leslie Montoya 12 pts

Libertyville 57, Lake Forest 35

Luther North 42, Alden-Hebron 37

Luther North (3-5, 1-1 Northeastern Athletic): Ariel Shumaker 14 pts, 16 rebs; Alana Santos 14 pts

Niles West 45, Evanston 40, OT

Niles West (6-1): Hilma Mededovic 17 pts

North Chicago 46, Grant 22

Oswego East 45, Plainfield East 41

Payton 68, North Grand 42

Payton: (4-3, 4-0 Chicago North): Sophie Goechalf 24 pts

Prospect 52, Hersey 48

Prospect (6-0, 1-0 Mid-Suburban East): Taylor Will 26 pts

Rolling Meadows 65, Elk Grove 49

Rolling Meadows (6-1, 1-0 Mid-Suburban East): Megan King 21 pts; Kyra Spiwak 13 pts, 9 assists

St. Benedict 35, Holy Trinity 26

Stevenson 55, Cary-Grove 36

Stevenson (7-0): Ashley Richardson 19 pts; Taylor Buford 18 pts

Streamwood 48, Elgin 34

Universal 97, Maria Catalyst 32

Universal (4-2): Mallak Ahmad 26 pts, 8 steals; Lana Abedrabbo 22 pts; Rowanne Murrar 17 pts, 9 steals

Woodlands 44, Northtown 15

Woodlands (1-5): Jocelyn Gonzalez 11 pts; Marissa Perino 10 pts

BOYS BOWLING

Southland 1,752, Ag. Science 11,634

High game: Marcus Guyton, Southland, 234; High series: Guyton, 405

WRESTLING

Grant 61, Antioch 11

Lincoln-Way North 42, Andrew 33

Sandburg 60, Lincoln-Way East 9

BOYS SWIMMING

Naperville Central 113, Evanston 73