clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Tuesday’s scores and highlights

BOYS BASKETBALL

RED-NORTH

Lincoln Park 66, Prosser 51

Lincoln Park (2-1, 1-0): Amari Freeman 17 pts, 11 rebs; Miles Curry 10 pts

Uplift 54, Lane 48

Von Steuben 46, Taft 44

Von Steuben (4-3, 1-0): Rafael Cruz 15 pts

WHITE-NORTH

Alcott 63, Schurz 43

Alcott (1-4, 1-0): Eric Adams 22 pts, 15 rebs; Janell Sims 14 pts, 10 assists; Michael Stevenson 14 pts, 10 assists

Foreman 66, Mather 35

Lake View 44, Northside 36

WHITE-SOUTH

Corliss 76, Fenger 39

Corliss (1-1, 1-0): Tyreke Calvin 20 pts, 7 rebs; Armani Allen 14 pts, 5 assists

BLUE-NORTH

Roosevelt 61, Payton 53

Roosevelt (3-1, 1-0): Miguel Vivar 26 pts; Daniel Perez 17 pts; Obed Correa 16 pts

Senn 43, North Grand 40

BLUE-SOUTH

EPIC 52, Goode 41

EPIC (3-3, 1-0): Peter Ukaegbu 18 pts, 9 rebs; Hillel Watkins 14 pts, 5 rebs

Washington 46, Hawkins 38

GREEN-NORTH

Chicago Academy 38, Instituto 30

Chicago Academy (2-5, 1-0): D’Angelo Dunlap 13 pts

Steinmetz 52, Sullivan 32

Wells 75, Chicago Math & Science 67

GREEN-SOUTH

Bowen 45, Woodlawn 18

Hirsch 100, Spry 24

South Shore 61, ACE Tech 41

South Shore (3-6, 3-0): Eric Johnson 20 pts, 7 assists, 5 steals; Ari Slaughter 15 pts, 5 assists; Derrick Glasper 12 pts, 13 rebs

CENTRAL SUBURBAN NORTH

Glenbrook North 65, Maine West 56

Glenbrook North (5-2, 1-0): Pat Hamilton 27 pts, 7 rebs

Niles North 57, Maine East 31

Niles North (5-2, 1-0): Craig Dawkins 15 pts; Abby George 11 pts; Crishawn Cook 9 pts, 7 rebs, 5 steals

CENTRAL SUBURBAN SOUTH

Evanston 57, New Trier 35

Evanston (5-2, 1-0): Elijah Henry 11 pts, 10 rebs; Nojel Eastern 15 pts

Glenbrook South 69, Niles West 64

INDEPENDENT SCHOOL LEAGUE

Latin 67, Elgin Academy 49

Latin (3-1, 2-0): Gaurav Goparaju 24 pts; Zach Gonzalez 15 pts

INTERSTATE EIGHT

Peotone 53, Plano 42

Peotone (5-2, 2-0): Matt Gaskin 16 pts; Kale Maupin 10 pts, 9 rebs

Reed-Custer 119, Wilmington 54

Seneca 61, Lisle 39

Streator 68, Westmont 37

METRO SUBURBAN EAST

Chicago Christian 71, Walther Christian 23

METRO SUBURBAN WEST

Aurora Central 79, Fenton 70

St. Edward 63, Glenbard South 59

NORTHEASTERN ATHLETIC

Luther North 89, Faith Lutheran 49

Luther North (5-2, 2-0) Ryan Simpson 17 pts, 10 rebs; Logan Hammerburg 16 pts, 4 steals

RIVER VALLEY

St. Anne 66, Beecher 41

SOUTH SUBURBAN

Bremen 45, Richards 42

Bremen (4-1, 1-1): Deamonta Carpenter 13 pts; Chrisean Noble 11 pts

Hillcrest 63, Reavis 30

Lemont 58, Shepard 48

Lemont (5-2, 2-0): Nick Wisz 16 pts, 4 rebs; PJ Pipes 13 pts

Oak Forest 64, Argo 43

Oak Forest (5-1, 2-0): Kyle Flanagan 24 pts, David Gray 17 pts

T.F. North 62, Evergreen Park 35

T.F. South 108, Eisenhower 102

SOUTHWEST PRAIRIE

Plainfield East 62, Oswego East 42

SOUTHWEST SUBURBAN RED

Lincoln-Way West 47, Lincoln-Way North 29

Lincoln-Way West (5-0, 2-0): Jon Marotta 18 pts; Anthony Marotta 13 pts

NONCONFERENCE

Bradley-Bourbonnais 55, Manteno 30

Bradley-Bourbonnais (5-0): Micah Bradford 21 pts; Zach Hollywood 11 pts, 13 rebs

Christian Liberty 73, St. Benedict 70, OT

Crete-Monee 69, Thornridge 57

Crete-Monee (4-3): Tyler Williams 24 pts, Mike Nelson 17 pts

Crystal Lake South 68, Prairie Ridge 52

DePaul Prep 46, Providence 42

DePaul Prep (5-1): Dylan Henderson 21 pts

Dwight 57, Newark 56

Dwight: Drew Travers 20 pts, 7 rebs

Fenwick 53, Bishop McNamara 35

Fenwick (6-0): Mike Smith 23 pts; Mike Ballard 19 pts

Fremd 51, Downers South 41

Hampshire 64, Cary-Grove 57, OT

Hinckley-Big Rock 50, Amboy 28

Hinckley-Big Rock: Eric Phillips 12 pts; Jack Bullard 11 pts

Huntley 53, Crystal Lake Central 47

Leo 64, De La Salle 58

Leo (4-1): Darias Oliver 36 pts, 8 rebs; Darius Branch 13 pts, 7 assists

Loyola 69, St. Francis de Sales 50

McHenry 55, Woodstock North 50

Naperville North 66, Marmion 49

Rockford Christian 78, Marian Central 75

St. Ignatius 41, Brother Rice 38

St. Joseph 57, Hales 53

St. Laurence 52, Seton 37

St. Rita 63, Mount Carmel 51

Thornwood 50, Bloom 43

Woodstock 52, Jacobs 50

Yorkville 65, Plainfield Central 53

ADDISON TRAIL

Lake Park 45, Naperville Central 34

MARIST

Leyden 80, Gage Park 42

Marist 62, Southland 42

GIRLS BASKETBALL

Andrew 49, Stagg 23

Batavia 54, Streamwood 32

Batavia (5-4, 3-1 UEC River): Hannah Frazier 22 pts

Bishop McNamara 67, Providence 49

Curie 61, Harper 28

Downers South 43, Willowbrook 31

Glenbrook South 41, Niles West 20

Glenbrook South: Ashley Oldshue 10 pts

Illiana Christian 56, Addison Trail 47

Illiana Christian: Gabby Kreykes 15 pts, 6 rebs, 6 assists; Lauren Carlson 10 pts; Andrea Van Beek 8 pts, 7 rebs

Kenwood 53, Jones 43

Kenwood (7-2, 1-0 Windy City Central): Anaya McDavid 14 pts, 9 rebs

Lincoln-Way West 61, Lincoln-Way North 56

Lincoln-Way West (6-0, 1-0 SouthWest Suburban Red): Dani Morgan 17 pts; Courtney O’Donnell 13 pts

Morton 71, Leyden 51

Morton (7-3): Maryam Wilcher 24 pts; Chloe Maietta 14 pts

New Trier 63, Evanston 42

North Lawndale 89, Raby 47

North Lawndale (6-1, 1-0 Windy City West): Nadia Miller 27 pts, 9 rebs; Marquite Thorne 17 pts; Kia Brooks 12 pts, 8 rebs

Oak Lawn 47, Tinley Park 27

Oak Lawn (4-4, 2-0 South Suburban Red): Brianna Markusic 12 pts, 6 rebs; Kara Melvin 11 pts, 4 steals

Ogden 57, Uplift 45

Ogden (3-2): Niki Byrd 33 pts

Plainfield East 65, Plainfield Central 36

Providence 67, Bishop McNamara 49

Providence (6-2, 1-1 East Suburban Catholic): Alyssa Jurges 24 pts, 6 rebs; Mary Fashingbauer 12 pts, 8 rebs

Proviso East 62, Hinsdale South 52

Queen of Peace 41, Josephinum 14

Queen of Peace: Kara Shimko 14 pts; Ally Herman 8 pts, 8 rebs; Erin Foley 7 pts, 6 rebs

Reavis 67, Hillcrest 51

Richards 59, Bremen 42

Richards (4-1): Sydni Tears 18 pts; Takesha Powell 11 pts; Andy Sonichsen 10 pts

Riverside-Brookfield 82, Fenton 38

Riverside-Brookfield (8-0, 2-0 Metro Suburban): Lyndsey Hoyd 17 pts

Rosary 54, IC Prep 49

Rosary: Kalie Soris 15 pts; Alex Horton 10 pts

Stevenson 60, Warren 46

Stevenson (8-0, 2-0 North Suburban Lake): Sophia Way 18 pts; Taylor Buford 13 pts; Ashley Richardson 13 pts

Timothy Christian 36, Elmwood Park 34

Trinity 66, Regina 37

Trinity (7-0, 1-0 Girls Catholic Athletic Red): Kaitlin Alward 20 pts, 7 rebs; Annie McKenna 17 pts, 7 assists

Universal 68, Waldorf 25

Universal (6-2): Mallak Ahmad 32 pts, 7 steals; Rowanne Murrar 15 pts, 7 steals

BOYS BOWLING

Bremen 2,044, Richards 1,815

High game: Matt Woods, Bremen, 255; High Series: Jake Chicoine, Bremen, 464

Hillcrest 1,804, Oak Lawn 1,738

High game: Marvin Slaughter, Hillcrest, 247; Slaughter, 453

Lincoln-Way Central 1,781, Stagg 1,510

Lincoln-Way North 2,026, Bolingbrook 2,017

High game: Matt Delli, Bolingbrook, 236; High series: Kyle Pijarowski, Lincoln-Way North 223

Oak Forest 1,852, T.F. North 1,743

High game: John Glenson, Oak Forest, 213; High series: Josh Boger, Oak Forest, 389

Sandburg 2,009, Lincoln-Way East 1,799

T.F. South 3,283, Tinley Park 2,915

High game: Justin Abston, T.F. South, 279; High series: Abston, 731

GIRLS BOWLING

Andrew 1,800, Lincoln-Way North 1494

Bremen 1,505, Argo 1,441

High game: Staci Ficht, Bremen, 198; High series: Ficht, 362

Leyden 2,660, Hinsdale South 2,526

Reavis 1,715, Oak Forest 1,309

High game: Makayla Spielman, Reavis, 207; High series: Maryssa Meskill, Reavis, 406

Richards 1,835, T.F. South 1,837

Tinley Park 1,701, Lemont 1555

High hame:Mallory Fischer, Tinley Park, 217; High series: Fischer, 420

WRESTLING

HOPE

Hope 44, Kelly 26

Walther Lutheran 54, Hope 23,

BOYS SWIMMING

Lincoln-Way East 121, Andrew 64

Riverside-Brookfield 114, Homewood-Flossmoor 62

Shepard 150, T.F. Co-op 77, Richards 75