Friday’s scores

tst.0663.250830.64e79509205d311316a7de6514c68639_630x420.jpg

FRIDAY’S RESULTS

BASEBALL

ACE Tech 13, Hirsch 0

ACE Tech (4-0): WP Mike Principe CG, H

Aurora Christian 14, Indian Creek 4

Barrington 9, Elk Grove 6

Barrington: Ryan Lidge 3-for-3, HR, 2B; Justin Dragosz 2-R HR

Bishop McNamara 17, Kankakee 1

Bishop McNamara (8-8): WP Billy Bean 5 IP, ER, 4 H, 6 K

Brooks 4, Kenwood 2

Brooks: WP Trayvon Crockett 8 K

Brother Rice 6, Fenwick 2

Brother Rice (12-8, 5-4 Catholic Blue): WP Wendell Ferguson (2-0) 3 H, 2-for-3, 2 RBI; Kevin Biondic 2-for-3, 2 2B, 2 RBI; Brian Musielak 1-for-2, 2 RBI

Burlington Central 4, Harvard 1

Burlington Central: WP Jake Schulta 6 IP, ER, 4 H

Carmel 13, York 4

Coal City 9, Reed-Custer 7

Corliss 13, Longwood 9

Corliss: London Rainey 3-for-4, 2 2B, 2 RBI

Crete-Monee 20, Rich South 3

Curie 5, Kelly 4

Curie: WP John Lopez CG

De La Salle 8, Providence 2

De La Salle (11-8, 6-4 Catholic White): James Baran 2-for-2, 3 RBI; Trevino Rodriguez 2 RBI

Deerfield 14, Highland Park 3

Deerfield: WP Dillon Wallace; Ben Browdy 3-for-4, 2 HR, 5 RBI

Fremd 6, Prospect 2

Fremd: WP Jon Escobar 5 2/3 IP, 12 K

Geneva 19, St. Charles North 1

Glenbrook North 13, Maine East 0

Glenbrook North (13-5): WP Al Coleman 4 IP, 4 K, H; Casey Rohlss 2-for-2, 5 RBI, 3-R HR, 2 R

Glenbrook South 9, Loyola 7

Glenbrook South: Sam Koloms 4 H

Gordon Tech 10, Northridge 0

Gordon Tech: Nick Holzman 5 IP, 0 H, 5 K, 3 BB; Alan Osinski 2-for-3, HR, 3 RBI

Grayslake Central 6, Johnsburg 0

Grayslake Central: Kyle Clark 2B, 2 RBI; Ryan Fontana 2 H, 2 R

Herscher 5, Westmont 1

Herscher (14-2-2): WP Chase Boydston CG, 2 H, 8 K

Hinsdale Central 7, Leyden 2

Hinsdale Central: Tom Concklin 5 IP, 0 R

Hinsdale South 4, Shepard 0

Hinsdale South: WP Eric Benson CG, H, 3 K

Holy Trinity 6, Hope Academy 3

Holy Trinity: WP Leo Silva (2-0) CG, 3 H, 9 K, 3 BB

Huntley 10, Dundee-Crown 0

Illinois Lutheran 5, Beecher 1

Illinois Lutheran: WP Sam Geraci (4-0) CG, ER, 2 H, 12 K 3 BB

Kaneland 3, Yorkville 2

Lake Zurich 12, Antioch 7

Lane 6, Northside 2

Lane (13-8): WP Jack McLaughlin CG, 2 R, 11 K; Jason Santana 2-for-3, 3B, 2B, RBI; Ozzie Stern 2-for-3, RBI

Lemont 3, Eisenhower 2

Lemont (10-4, 9-1 South Suburban): WP Joe Sambucci (3-0) 3 IP, 0 ER, H, 2 K; Marc Tokarski 1-for-3, RBI, BB

Libertyville 8, Wauconda 1

Lindblom 4, Tilden 2

Lincoln-Way Central 1, Joliet Central 0

Lincoln-Way Central: WP Brad Bass CG, 15 K

Lincoln-Way East 8, Joliet West 3

Lincoln-Way East (13-2, 5-1 SouthWest Suburban Blue): WP Karl Henserson (4-0) CG, ER, 3 H, 2 K; Brandon Nathan 3-for-4, 2B, RBI; Evan Sandmann 2-for-3, 2 RBI

Lincoln-Way North 15, Thornwood 0

Lincoln-Way North (17-0): Eric Eggert 2-for-2, 2B, 2 R; Nic Garcia 3 RBI

Lincoln-Way West 9, Bradley-Bourbonnais 2

Lincoln-Way West: WP Ryan Novak 6 1/3 IP; Tyler Kopp 3-for-3, 3 RBI

Lockport 7, Homewood-Flossmoor 2

Lockport (12-6, 4-3 SouthWest Suburban Red): WP Evan Martens; Dan Sullivan 3-for-3, 2B, RBI, 2 SB; Jeff Pattison 2-for-3, 3 RBI

Manteno 11, Lisle 6

Metea Valley 4, Neuqua Valley 2

Morgan Park 11, Washington 6

Morgan Park (14-5. 6-0): WP Lavar Reed; James Davison 3-for-3, 2 HR, 3 RBI, 3 SB; Johnny Stevenson 3-for-4, HR, 3 RBI

Minooka 15, Plainfield South 3

Minooka: Joe Carnagio 3-for-4, 2 HR, 5 RBI; Mark Fox 2-for-3, HR, 2B, 2 RBI

Naperville North 11, Glenbard East 0

Nazareth 7, Illiana Christian 1

Nazareth (16-3): WP Matt Wilson 4 IP, R, H

New Trier 2, Niles West 1

New Trier: WP Drew Fischer 6 IP, 4 H, 8 K; Logan Wible HR

Niles North 5, Maine West 3

Niles North: WP Ari Cone CG, 2 ER, 6 H; Brad Schneider 2-for-4, HR

Plainfield Central 15, Plainfield East 3

Plainfield Central: Jason Kenealy 3-for-4, 3 RBI, 3 R; Blake Kerzich 2-for-4, HR, 3B, 3 RBI, 2 R

Plainfield North 11, Oswego East 5

Plainfield North (7-6, 5-3 Southwest Prairie): Jason Tipton 3-for-3, 2 RBI; Kurt Palandech 3-for-4, 2 2B, 2 RBI; Jay Roberts 2-for-4, HR, 2B, 2 RBI

Reavis 12, Richards 4

Reavis: Matt Kopp 4-for-4, 2 R; Jake Aguilar 3-for-4, 3 RBI

Ridgewood 12, Fenton 5

Ridgewood: WP Anthony Mroz 2 RBI

Riverside-Brookfield 15, Timothy Christian 11

Riverside-Brookfield (17-1-1, 6-0 Metro Suburban): C.J. Bussek 3-for-4, 2-R HR, 3 RBI

Sandwich 16, Dwight 11

Seneca 5, Peotone 3

Seton 10, Leo 0

Seton: WP Ty Gaston 5 IP, 2 H, 7 K, 2-for-2, 2 RBI, 2 R; Jacob Duncan 1-for-2, 2 RBI, 3 R

Somonauk 8, Leland-Earlville 4

Stevenson 20, North Chicago 1

Thornton 8, Thornridge 1

Thornton (6-10, 2-4 SouthWest Suburban Red): WP Ronnie Cross 17 K; D.J. Fuller 3-for-3, 3 R; Antaun McHerron 3-for-4; Jamal Towns 2-R HR

T.F. South 10, Argo 6

Taft 3, Clemente 1

Taft (13-5) WP Corey Demos CG, 4 H; Alex Rodriguez 2-for-3, RBI

Tinley Park 11, Bremen 6

Tinley Park: Bobby Neylon, Mark Suarez 2 RBI each

U-High 12-11, Morgan Park Academy 0-1

Warren 13, Vernon Hills 6

Waukegan 7, Maine South 6

Westinghouse 16, North Lawndale 6

Westinghouse (5-6, 4-1): Derrick Patrick 2-for-2, 3 RBI, 3 R, 3 SB

SOFTBALL

Addison Trail 9, Leyden 5

Addison Trail: WP Crystal Marinelli 3B

Barrington 22, Wheeling 0

Barrington (18-1, 8-0 Mid-Suburban West): Loren Krzysko 4-for-4, HR, 2B, 5 RBI; Raegan Fingerman 4-for-4, 2B, 3 RBI

Chicago Christian 3, Wheaton Academy 0

Chicago Christian: WP Davina Gutierrez CG, 3 H, 10 K

Conant 15, Hersey 5

Conant: WP Kim Zaucha 3 IP, H, K; Miranda Cavin 3-for-5, 3 RBI, 2 R; Rachel O’Malley 2-for-3, HR, 3 RBI, 3 R

Downers South 4, Morton 1

Downers South: WP Caroline Hedgcock 6 2/3 IP, 4 H

Dwight 14, Sandwich 0

Geneva 12, Glenbrook South 1

Harlem 1, Hoffman Estates 0

Hampshire 7, St. Edward 2

Hampshire (4-11): WP Haley Widmayer (2-1) ER, 4 H, 11 K; Becca Hurst GS

Huntley 13, Woodstock 1

Huntley: WP Haley Spannraft (8-5) 5 IP, 0 ER, 4 H, 3 K, 3-for-3, R, SB

Illiana Christian 13, Ridgewood 6

Illiana Christian: Samantha Oppenhuis 2-for-3, HR, 2B, 6 RBI; Natalie VanDerWorde 3-for-4, 2 RBI

Kennedy 15, Washington 4

Kennedy: Nina Scavone 4-for-4, 2 HR, 5 RBI; Briana Ramirez 3-for-4, HR, 5 RBI; Yamara Rodriguez 3-for-5, 2 2B, 3 R

Lemont 13, Eisenhower 0

Lemont: Maddy Vermejan 3-for-4, HR, RBI, 3 R; Ryhe Jay 3-for-4, RBI, 2 R

Lincoln-Way East 14, Lincoln-Way Central 8

Lyons 3, St. Ignatius 0

Maine South 5, Hoffman Estates 4

Marengo 5, Loyola 0

Montini 11, St. Francis 3

Montini: Bell Alexander 4-for-4, HR, 2 R, SB; Shaylee Lewis 2-for-3, 3-R HR, 2 R

Morgan Park Academy 19, Parker 10

Naperville Central 8, Naperville North 2

Neuqua Valley 10, Metea Valley 6

Oak Forest 14, Reavis 2

Oak Forest (13-6, 10-2 South Suburban): Kylie Powers 4-for-5, GS, 4 RBI, 2 R; Annie Zubek 3-for-5, 2B, 2 RBI, R, SB

Oswego East 9, Hinsdale South 2

Oswego East: Melissa Griffin 3-for 4, HR, 2 RBI; Brittany Warnecke (3-for-4, HR, 2B, 2 R

Peotone 11, Seneca 0

Peotone: WP Danielle Liberatore

Perspectives-Calumet 16, Little Village 6

Perspectives-Calumet: Conesha Hardman, India Allen, Jana Harris 2-for-3 each

Plainfield Central 12, Oswego 2

Plainfield South 7, Plainfield North 6

Plainfield South (10-3, 5-2): Kayla Kendall 4-for-4, 2B, 2 RBI, R; Alyssa Mannuci 2-for-4, RBI, R

Plano 4, Wilmington 2

Providence 6, Marist 1

Providence (9-4, 4-3 East Suburban Catholic): WP Amanda Wilson (6-2) CG, 4 H, 4 K; Zoe Bruni 4-for-4, 2B, 3 RBI; Maeve Garvey 3-for-4, 2 RBI, 2B

Regina 13, Niles North 9

Regina: Dani Devlin 3 HR, 6 RBI; Michaela Schukies 3-for-3, 2 2B

St. Charles North 6, Batavia 0

St. Charles East 11, Lyons 2

St. Charles East: Alex Latoria 2-for-4, 2B, 4 RBI; Olivia Cheatham 1-for-3, HR, 2 RBI, R

St. Ignatius 6, Harlem 3

Solorio 16, Bronzeville 4

Solorio (4-6): WP Suzie Rodriguez

Somonauk 6, Leland-Earlville 5

T.F. South 10, Oak Lawn 0

T.F. South (6-9, 5-7 South Suburban): WP Devin Pieper (6-9) 4 H, 5 K; Daviea Cowans 3-for-4, 3 RBI, 2 R;

Tinley Park 10, T.F. North 0

Tinley Park: Liz Brzczinski 2-for-3, 3B, 2B, 2 RBI

Waubonsie Valley 11, Lake Park 1

Waubonsie Valley: Amanda Lack, Amanda Minahan, Megan Grannan, Mel Koulos HR each

Wauconda 3, Lake Zurich 2

Wauconda (13-5): WP Kayla Wedl (9-4)

Wilmington 10, Plano 4

Zion-Benton 7, Warren 5

Zion-Benton (13-1, 5-1 North Suburban Prairie): Ashley Parkkonen 2B, 3 RBI, 2 R

GIRLS SOCCER

Buffalo Grove 2, Schaumburg 0

Buffalo Grove: Jessica Kovach, Kelli Zickert goal each

De La Salle 7, St. Benedict 0

De La Salle: Victoria Alvarez 2 goals; Pamela Ruiz 5 saves

Geneva 2, Hinsdale Central 0

Geneva: Mary Landry, Molly Axen goal each

Genoa-Kingston 3, Harvard 0

Genoa-Kingston: Nicole Hebel 2 goals, assist

Huntley 6, Dundee-Crown

Lyons 2, Fremd 0

Lyons: Abbie Pasquinelli, Catherine King goal each

Maine South 0, Wheaton Academy 0

Proviso East 3, Proviso West 2

St. Francis 6, Bulls Prep 0

St. Francis: Emma Fickle 2 goals; Kaity Bucaro goal, assist

Young 4, Bloomington Central 0

Young (10-5-1): Esme Kline, Rhiannon Holzman, Emily Erf, Morgan Hawthorne goal each

NAPERVILLE INVITATIONAL

Naperville Central 1, Barrington 0, semifinal

Naperville North 2, Neuqua Valley 1, semifinal

at Naperville North

Loyola 3, New Trier 0

Geneva 2, Hinsdale Central 0

at Wheaton North

Wheaton North 1, Downers South 0

Lyons 2, Fremd 0

Tournament of Champions (Burlington, Iowa)

Lockport 3, Jefferson City (Mo.) 2

Lockport (9-3-1): Lacey Clarida 2 goals; Leah Plescia goal

Lockport 2, West Des Moine Valley (Iowa) 1

Lockport: Clarida 2 goals

BOYS VOLLEYBALL

Lake Forest d. Libertyville 24-26, 25-14, 25-11

Stevenson d. Lakes 25-16, 25-20

Stevenson (21-2): Brett Lerner 7 kills; Jonah May 18 assists

Vernon Hills d. North Chicago 25-9, 25-9

Vernon Hills (16-3): Danny Rosenstock 8 kills; Jack Baruch had 21 assists

Warren d. Grant 25-8, 25-14

Warren: Bryant Holland 9 kills; Arvind Kouta 20 assists

BOYS WATER POLO

Fenwick 8, Loyola 6

GIRLS WATER POLO

BOYS TENNIS

Crystal Lake South 7, Woodstock North 0

Glenbard North 5, Glenbard East 2

Grayslake Central 5, Hampshire 2

Libertyville 5, Lake Zurich 2

Oswego 6, Plainfield North 1

St. Charles North 5, Wheaton Academy 1

St. Ignatius 3, Loyola 2

WW South 4, Wheaton North 3

BADMINTON

MID-SUBURBAN LEAGUE

Teams: Buffalo Grove 22, Fremd 20.5, Prospect 17, Palatine 14.5, Hersey 12.5, Barrington 6.5, Elk Grove 6.5, Wheeling 4.5, Hoffman Estates 3.5, Rolling Meadows 2.5, Conant 2, Schaumburg 2

GIRLS LACROSSE

Loyola 10, Eden Prairie (Minn.) 6

St. Viator 12, Carmel 10

BOYS TRACK

CRYSTAL LAKE CENTRAL

Teams: Kaneland 140.5, Crystal Lake Central 82, Harlem 74, Burlington Central 68, McHenry 66, Belvidere North 60, Antioch 46.5, Yorkville 40.5, Vernon Hills 37, South Elgin 27, Prairie Ridge 21.5, Dundee-Crown 21, Carmel 8, Belvidere 8, Round Lake 1

High jump: Noah Agnew, Vernon Hills, 6-3.1; Pole vault: Nate Richartz, McHenry, 13-9; Shot put: Jared Kern, Harlem, 53-7.5; Discus: Alan Taylor, Antioch, 162-5; Long jump: Isaiah Mosher, Crystal Lake Central, 22-0.25; Triple jump: Kyle Kumerow, South Elgin, 44-5.25; 3,200 relay: Crystal Lake Central, 8:02.89; 400 relay: Harlem, 43.76; 3,200: Paxson Menard, Belvidere North, 9:36.9; 110 hurdles: Lucas Ege, Burlington Central, 15.09; 100: Mosher, 10.89; 800: Kyle Cater, Kaneland, 1:58.2; 800 relay: Kaneland, 1:31.92; 400: Leroy Chapman, Antioch, 49.29; 300 hurdles: Ege, 40.11; 1,600: Alex Baker, Crystal Lake Central, 4:16.21; 1,600 relay: Yorkville, 3:36.59

GLENBROOK NORTH

Teams: New Trier 103, Glenbrook South 78, Stevenson 73, Deerfield 69, Lake Zurich 47, Maine South 46, Highland Park 45, Lake Forest 44, Glenbrook North 18, Loyola 2, Northside 2

3,200 relay: Lake Zurich, 8:02.4; 400 relay: Lake Forest, 43.2; 800 relay: New Trier, 1:30.8; 1,600 relay: Glenbrook South, 3:26.8; Pole Vault: Deerfield, 47-6; High jump: Glenbrook South, 23-0; Long jump: Glenbrook South, 80-2; Triple jump: New Trier, 160-11.5; Shot put: Stevenson, 178-3.5; Discus: Stevenson, 553-0

OSWEGO

Teams: West Aurora 141, Oswego 139, Aurora Central 117, Addison Trail 61, East Aurora 60, Streamwood 7

100: Ryan Hodges, Oswego, 11.66; 3,200 relay: Aurora West, 8:13.5; 400 relay: Oswego, 43.6; 3,200: Peter Johnsrud, Oswego, 9:58.35; 800: Matt Meyers, Aurora Central, 2:00.61; 800 relay: Oswego, 1:31.57; 400: Cody Ekstrom, Aurora Central, 53.28; 300 hurdles: Patrick Lefevere, Aurora Central, 42.5; 1,600: Caleb Beck, Oswego, 4:18.96; 1,600 relay: Aurora West, 3:32.09; Pole Vault: Brandon Davis, Oswego, 12-0; High jump: Steven Green, Aurora East, 6-0; Long jump: Alain Dixon, Oswego, 21-4.25; Triple jump: Taylor White, Addison Trail, 35-10; Discus: Donald Larsen, Aurora West, 140-0; Shot put: Shaq Redmond, Aurora West, 44-5; 200: Ryan Hodges, Oswego, 22.8; 110 hurdles: Patrick Lefevere, Aurora Central, 15.42

GIRLS TRACK

OAK FOREST

Teams: Rich South 116. Shepard 95, Lincoln-Way West 65, Lincoln-Way North 64, Crete-Monee 49, Oak Forest 42, Mother McAuley 37, Tinley Park 21, T.F. South 19, Richards 18, Rich Central 9, Bremen 8, Rich East 7, Marian Catholic 4

3,200 relay: Lincoln-Way West, 9:59.38; 400 relay: Mother McAuley, 49.84; 3,200: Lauren Loomis, Shepard, 12:13.27; 100 hurdles: Natasha Seymour, Rich South, 15.31; 100: Kayla Hylton, Lincoln-Way North, 12.38; 800: Angelica Lafemina, Tinley Park, 2:25.18; 800 relay: Shepard, 1:45.84; 400: Deasia Garrett, Rich South, 59.34; 300 low hurdles: Kyla Jimmar, Richards, 47.18; 1,600: Natalie Waters, Lincoln-Way West, 5:33.24; 200: Kayla Hylton, Lincoln-Way North, 25.72; 1,600 relay: Rich South, 4:12.34; Shot put: Kylie Tulloch, Oak Forest, 34-8; Discus: Chateline Dunard, Tinley Park, 101-7; High jump: Simone Brown, Crete-Monee, 5-0; Triple jump: Nina Edwards, Rich South, 33-1; Long jump: India Steward, Rich South, 16-8; Pole vault: Hannah Chesley, Lincoln-Way West, 8-6

WOODSTOCK

Local Winners

Teams: Harlem 133, Freeport 78, Yorkville 76, DeKalb 56, Sycamore 52, Boylan 35, Woodtstock 33, Wauconda 30, Jacobs 25, Rochelle 16, Huntley 12, Antioch 9, Harvard 3, Jefferson 0. Woodstock 0

Long jump: Jasmine Brown, DeKalb, 17-5; Triple jump: Brown, 37-4; High jump: Rachel Augius, Yorkville, 5-2; Pole vault: Hope Brainard, Woodstock, 8-6; 200 relay: Jacobs, 9:29.99; 3,200: Kelsey Schrader, DeKalb, 11:33.09; 800:Skyler Bollinger, Yorkville, 2:13.05; 1,600: Bollinger, 5:04.21

BOYS GYMNASTICS

MID-SUBURBAN LEAGUE

Teams: Conant 154.6, Buffalo Grove 152.55, Hersey 137.85, Palatine 137.05, Prospect 132.8, Fremd 128, Schaumburg 124.2, Hoffman Estates 121.9, Elk Grove 113.4, Rolling Meadows 112.1

All-around: Joey Mauk, Conant, 54.9; Floor: Mauk, 9.5; C.J. Patton, Fremd, 9.5; Rings: David Kavalerchik, Buffalo Grove, 9.0; David Jackowski, Hersey, 9.45; P-bars: Mauk, 9.7; Kavalerchik, 9.1

RECRUITING

DePaul—Received a verbal commitment from G Ashton Millender of Marian Catholic.

Grinnell College—Received a verbal commitment from G Kyle Parker of U-High.


The Latest
The Black, Southern cuisine that the Harvey-raised chef learned at home has made Hyde Park’s Virtue the hottest spot on the South Side and made him a success on “Top Chef.”
In one of the attacks, a man was shot in North Kenwood after confronting three men trying to steal his car.
A 17-year-old girl said she was forced to put the infant in a carseat after a person she knew kicked in the door of a home in the 3800 block of North Richmond Street and struck her in the head, police said.
The man, 37, was arguing with a woman on the train when they exited onto the platform at the Fullerton stop and the woman stabbed him twice in the neck, police said.
The boy ran home and was taken to a hospital, where he was listed in fair condition, police said.