BASEBALL
TUESDAY’S RESULTS
Andrew 19, Stagg 2
Andrew: Zach Klockowski 3-R HR; Kevin Walsh 2 H, 4 RBI; Dan Durkin 4 R
Antioch 20, Round Lake 1
Aurora Central 7, Walther Lutheran 6
Aurora Central: WP Michael Fidler; Matt Miller SV
Bartlett 15, Waubonsie Valley 6
Corliss 17, King 5
Crete-Monee 13, Rich Central 9
DeKalb 4, Morris 3
Morris (5-12): Gualandi 6 1/3 IP, 3 ER, 6 K
Fenton 10, Timothy Christian 7
Fenwick 9, St. Francis de Sales 2
Fenwick (10-8): WP Jim Krecek 2 R, 4 H, 9 K; Kristian Meyer 3-for-3, 2 2B, 2 RBI
Geneva 12, Larkin 2
Gordon Tech 16, Hales 6
Gordon Tech: WP Julian Gonzalez 5 IP, 5 K
Glenbard South 5, Riverside-Brookfield 0
Glenbard South (13-3, 9-1 Metro Suburban): WP Ethan Gasbarro CG, H, 8 K; Zach Smith 2-for-3, RBI
Glenbrook North 12, Maine West 2
Glenbrook North: WP Tommy Senft 5 IP, ER, 7 H, 4 K, 2 BB; T.J. Tedeschi 3-for-4, HR, 2B, 3 RBI, 2 R; Paul Brandeisky 2-for-3, HR. 4 RBI, R
Glenbrook South 11, Niles West 1
Glenbrook South: Matt Hoshaw, Connor McCarthy, Tommy O’Hara 3 H each
Grayslake North 13, Woodstock 1
Guerin 13, Immaculate Conception 3
Guerin: WP Mitch Klich 6 IP, 2 H, 5 K; Anthony Marra 3-for-3, 2B, 1B, 3 RBI
Illiana Christian 7, Ridgewood 3
Illiana Christian (4-8): Trevor Wheaton CG
Jacobs 1, Huntley 0
Joliet West 8, Lincoln-Way East 4
Kelly 12, Hancock 0
Kenwood 6, Jones 3
Lake Zurich 10, Lakes 9
Lincoln-Way Central 5, Joliet Central 4, 8 inn.
Lincoln-Way Central: Jake Reil G-W RBI
Lindblom 11, Urban Prep-Englewood 6
Lindblom: WP Tristan Hannah 4 IP, 0 R
Lisle 10, Seneca 1
Lisle: WP Ryan VanVolkenberg 6 IP, 11 K, 0 BB; Cliff Krause 2 H, 2 RBI
Lockport 7, Homewood-Flossmoor 0
Maine South 10, New Trier 3
Maine South (11-5, 6-2 Central Suburban South): WP Mike Virgilio (2-1); Jesus Saavedra 2-for-4, 2 2B, 4 RBI; Marty Balow 2-for-3, 2 1B, RBI, 2 R; Eric Sons 2-for-3, 2 1B, RBI, R
Minooka 4, Oswego 2
Montini 11, Marmion 1
Montini: WP Ben Dobosenski CG, ER, 7 K, 3-for-4, 4 RBI
Morris 11, Rochelle 4
Mount Carmel 13, De La Salle 2
Mount Carmel: Joe Kennedy 2-R HR, 3 RBI; Greg Ploszaj HR
Mundelein 10, Libertyville 0
Mundelein: WP Mitch Schulewitz; Logan Record 3-for-3, HR; Will Farmer 2-for-3, HR
Naperville North 14, West Chicago 5
Naperville North: Nick Solak 3 H, 3 RBI, 2 R
North Shore 7-13, Morgan Park Academy 5-4
Northside 7-11, Parker 4-4
Oak Lawn 15, Evergreen Park 4, 5 inn.
Oak Lawn (9-9, 8-4 South Suburban Red): Bob Kametas 2-for-3, 2 HR, 4 RBI; Matt Witowski 1-for-2, 2 RBI
Perspectives-Calumet 10, Vocational 9
Perspectives-Calumet: JuJuan Patrick CG, 4 H, 3 BB, 7 K
Plainfield Central 6, Oswego East 2
Plainfield Central: Jason Kenesly 2-for-3, 2 RBI, 2 R; Blake Kerzich 2-for-3, 2B, 2 R
Plainfield East 3, Plainfield North 2
Plainfield South 15, Romeoville 4
Plainfield South: Tyler Butler 3-for-3, HR, 3 RBI; Victor Garcia 2-for-3, 2 RBI
Richards 10, Eisenhower 0
Richards: Anthony Smith 2-for-4, 2-R HR, 2B, 3 RBI, 3 R
Richmond-Burton 5, Burlington Central 3
St. Francis 4, Marian Central 1
St. Francis (12-8, 8-3): WP Jason Sullivan CG; Josh Croci 2 RBI
Sandburg 11, Bolingbrook 1
Sandburg: A.J. Giron 2-R HR; Alex Nelson 3-for-4, 2 2B, 3 RBI
Seton 18, Leo 2
Shepard 13, Argo 1
Somonauk 14, Paw Paw 4
Stevenson 12, Lake Forest 6
Sycamore 2, Kaneland 1
Thornton 12, Thornridge 6
Thornton (8-12): WP Antaun McHerron 3-for-4, 2-R HR, 2 RBI, 3 R; Jason Towns 3-for-4, 2 R; Ronnie Cross 2-for-4, 3 RBI
T.F. South 23, Hillcrest 2
T.F. South (12-8, 8-5 South Suburban Blue): WP Ricky Ramirez (1-0)
Vernon Hills 6, Grant 5
Westinghouse 12-16 North Grand 5-5
Westinghouse: Game 1: WP Pablo Riviera (1-1) 4 2/3 IP, 2 ER, 6 K, BB; Kyle Samojla 3-for-5, 3 RBI, 2 R, 4 SB; Derrick Patrick 3-for-3, 2 RBI, 2 R, 5 SB; Sean Coburn 2-for-5, 2 RBI, 2 R; Game 2: WP Patrick (3-0), 3 ER, 7 K, 4-for-4, HR, 5 RBI, R, 2 SB; Samojla 4-for-4, 2 2B, 4 RBI, 4 R, 2 SB; Coburn 2-for-4, 3 RBI, 3 R, 2 SB
Westmont 15, Coal City 13
Westmont: Adam Berg 3-for-5, 2 R; Ryan Schlicher 3-for-4, 3B, 2 RBI, 4 R
Wilmington 11, Dwight 4
York 8, Rolling Meadows 7
York: Jake Dvorak 3 RBI
Yorkville 8, DeKalb 6
Yorkville: Larry Athens 3-for-4, HR; Tom Kinney 2-for-3, 2B
SOFTBALL
Andrew 19, Thornwood 0
Andrew: Caitlyn Migawa 3-for-3, 2 RBI; Lauren Beatty 2-for-4, 2 1B
Antioch 14, Lakes 4
Antioch: Katie Keefe 3-for-4, 3 RBI; Jessica Pedersen 4-for-5, 2 2B, 2 RBI
Benet 11, Joliet Catholic 1
Benet (13-2): Abby Gerth 2-for-2, 2B, 3 RBI, R; Julianne Rurka 2-for-3, 2 2B, 2 RBI
Bradley-Bourbonnais 4, Stagg 2
Bradley-Bourbonnais: Sydney Bright SV, 4 IP, 0 R; Erica Forbes 2-for-3, 2 RBI
Chicago Christian 3, Rosary 0
Chicago Christian: WP Davina Gutierrez 7 IP, 3 H, 13 K; Ashley Quinlan 2-for-3, RBI, R; Caycee Tittman 1-for-2, RBI
Coal City 16, Westmont 5
Coal City: WP Emily Aichele 5 IP, 5 H, 6 K; Gabby Bonic 3-for-3, 4 RBI; Hannah Boresi 4-for-4, 3 RBI
Crete-Monee 13, Rich Central 9
Crete-Monee 10, RIch East 1
Crystal Lake Central 8, Woodstock North 2
Crystal Lake Central (9-4): WP Megan Maheffy CG, 2 ER, 5 H, 9 K
Curie 8, Jones 3
Curie (10-4, 9-3): WP Pamela Manarang (7-1) CG, 2 ER, 5 H, 3 K, 2 BB; Jordan Lara 3-for-3, 2 RBI, R; Jessica Frausto 2-for-3, 3 RBI, R
DeKalb 4, Morris 3
DeKalb: Sarah Friedlund 2-R HR
Downers North 19, Hinsdale Central 1
Elmwood Park 17, Ridgewood 5
Elmwood Park (11-6, 7-1 Metro Suburban): Isaly Roman 4-for-5, 2 RBI, 3 R; Becky Gruber 3-for-4, 4 RBI
Fenton 10, Illiana Christian 6
Fenton: Nicole Susmarski 4-for-4, 2 RBI, 3 R; Cindy Paul 2-for-2, R
Fremd 12, Hoffman Estates 1
Fremd (11-6): Tracy Welninski 1-for-1, GS, 5 RBI
Grayslake Central 15, Woodstock 2
Grayslake North 9, Johnsburg 6
Grayslake North: Niki Livengood 3-for-3, 3 RBI, 2 R
Huntley 2, Crystal Lake South 1
Huntley: WP Haley Spannraft (10-6): 8 IP, R, 5 H, 3 K; Randi Peterson G-W RBI
Kennedy 5, Ag. Science 1
Kennedy: WP Yamara Rodriguez H, 13 K; Melissa Mazur 3-for-3, 2B, 3 R
Lane 9-7, Taft 6-4
Libertyville 2, Lake Zurich 1
Lincoln-Way Central 6, Homewood-Flossmoor 5
Lincoln-Way Central (8-8): WP Melanie Bakotic 2 IP, 2 K; Gabbie Boerema 3-for-4, G-W 3B, 3 RBI; Michelle Kriegshauser 2-for-4, 2 2B
Lincoln-Way East 8, Lockport 5
Lincoln-Way East: Carissa Ernat 4-for-4, 2 RBI; Juell Hodges 3-for-3, RBI
Lemont 10, T.F. North 0
Lemont: Jordan Fiedler 3-for-5, 2B, 2 RBI, 2 R; Karina Folliard 4-for-4, 4 RBI, 3 R
Lindblom 16, Harlan 3
Lindblom: WP Mikela Dockery 7 K, 2 HR
Marengo 3, Genoa-Kingston 0
Marengo: Veronica Ruelius 3-for-3, RBI; Abby Kissack, Taylor Carlson RBI each
Marian Catholic 7, Beecher 4
Marian Catholic: Alexandra Nickel 2-for-4, 3 RBI, R; Susie Baranski 2 RBI, R
Metea Valley 20, East Aurora 0
Morton 9, Addison Trail 4
Morton (11-3, 4-1 West Suburban Gold): Amanda Kubicki 3-for-4, 2 RBI
Naperville North 9, West Chicago 1
Neuqua Valley 9, Waubonsie Valley 5
Neuqua Valley: Colleen Hill 3-for-4, HR, 2 1B, 3 RBI, 3 R
New Trier 14, Evanston 3
New Trier (14-1): Abbey Boyd 2-for-2, HR, 4 RBI; Alexa Caruso 2-for-4, HR, 4 RBI
Oak Forest 3, T.F. South 2
Oak Lawn 5, Argo 2
Oak Park-River Forest 5, Glenbard West 0
Oak Park-River Forest (7-10): WP Emma Baldwin CG, 0 H, 4 K
Oswego 8, Minooka 0
Oswego: Kirsty Tracy 1-for-3
Peotone 2, Manteno 0
Peotone: Carly Maupin 2-for-3, 2 RBI
Plainfield Central 5, Oswego East 3
Plainfield Central: WP Kaleigh Nagle CG, 6 K, 4-for-4, 3B, 2B, 2 RBI, R
Plainfield North 3, Plainfield East 0
Plainfield North (7-8): WP Sydney Schmittel CG, 4 H, 4 K, 0 BB; Caroline Roberts 2-for-3, HR, 2 RBI; Tayler Weck 1-for-3, RBI
Plainfield South 5, Romeoville 2
Plainfield South: Adri Cura 2-for-3, 2 RBI, R; Jordan Harbacek 2-for-3, 2 RBI
Regina 10, Mount Assisi 7
Regina (10-7): WP Niki Richards; Maddie MacBain 3-R HR, 4 RBI; Sarah Baker 4-for-4, 3 RBI
Regina 9, Northside 3
St. Charles East 8, Geneva 7
St. Charles North 3, Elgin 0
St. Francis de Sales 13, St. Joseph 9
St. Francis de Sales (6-4): Mariella Oeon 2 RBI; Kylee Carrasco 3 RBI
Seneca 5, Lisle 4
Somonauk 11, Paw Paw 1
Sycamore 8, Yorkville 3
Tinley Park 8, Bremen 1
Tinley Park: WP Annalisse Scott; Samantha Alberto 3-for-4, HR, 3 RBI
Vernon Hills 13, North Chicago 1
Vernon Hills: Jennifer Clausen 3 RBI, 4 RBI; Stefany Froman 3 RBI, 2 R
Wauconda 15, Round Lake 3
Wauconda: WP Lexi Redmann 3 K, BB; Alex Kinnamon 3-for-3, 2 HR
Wheaton North 2, West Chicago 1
WW South 3, Glenbard North 1
GIRLS SOCCER
Andrew 3, Lincoln-Way Central 0
Andrew: Sydney Gountounas, Lauren Bialas, Alexis O’Neill goal each
Coal City 4, Lisle 1
De La Salle 7, Josephinum 0
De La Salle (10-6-1): Anna Nowaczyk, Kat Nowaczyk 2 goals each
Deerfield 1, Highland Park 0
Deerfield (10-3-2): Emily Kellow goal; Bailey Bradford 9 saves
Geneva 7, Elgin 0
Geneva: Amanda Lulek 3 goals
Genoa-Kingston 9, North Boone 0
Glenbrook South 7, Niles West 0
Glenbrook South (12-4-1, 4-1 Central Suburban South): April Cronin 3 goals; Kaily Bruch goal, assist
Grayslake Central 0, Warren 0
Grayslake North 3, Woodstock North 2
Grayslake North: Junior Chelsea, Jaclyn Brennan, Lindsey Allen goal each
Hampshire 3, Woodstock 2
Homewood-Flossmoor 1, Lincoln-Way East 0
Homewood-FLossmoor: Sammy LaRocca goal
Lockport 2, Bolingbook 0
Lockport (12-3-1, 5-0 SouthWest Suburban Blue): Lacey Clarida goal, assist; Leah Plescia goal
Maine South 2, Evanston 1
Maine South: Alli Curry 2 goals
Marian Catholic 1, Queen of Peace 0
Marian Catholic: Hailey Looselyong goal
Metea Valley 7, East Aurora 1
Morris 2, Yorkville 1
Naperville Central 1, WW South 0
Naperville Central (13-3-3, 5-0 DuPage Valley): Autumn Muckenhern goal; Veronica Ellis assist
Neuqua Valley 3, Lake Park 0
Niles West 6, Waukegan 2
Oak Forest 3, Reavis 1
Rosary 6, Aurora Central 0
Rosary (12-3-3): Kaitlin Johnson 2 goals, assist
St. Charles North 0, York 0
St. Charles North (14-2-1): Shelby Stitz 3 saves
Wheaton Academy 2, St. Edward 1
Willows 5, Lake Forest Academy 1
Willows: Keelin McNally, Marilyn Prince 2 goals each; Megan Brinckerhoff goal
UIC Prep 3, Muchin 2
UIC Prep: Karina Saucedo, Myra Rosado goal each
Vernon Hills 6, Grant 0
Vernon Hills: Kaitlin Grammins 3 goals
CATHOLIC CUP
St. Ignatius 2, Providence 1
PUBLIC LEAGUE PLAYOFFS
Northside 3, Washington 0
Northside (8-6-1): Kate Gillespie 2 goals
Von Steuben 3, Little Village 0
Von Steuben: Vanessa Alguilar 3 goals; Janet Flores 11 saves
BOYS VOLLEYBALL
Benet d. Marian Catholic 25-18, 25-11
Benet (18-9, 4-0 East Suburban Catholic): Mike Jurkash, Kovas Polikatis 4 kills each; Josh Martinez 3 kills; Max Foley 15 assists
Brooks d. Hancock 25-21, 25-19
Brooks (9-2): Daniel Medrano 10 kills, 7 aces; John McCain 10 kills; Hector Lopez 22 assists
Brother Rice d. Providence 25-22, 25-19
Brother Rice (16-8, 6-1 Catholic League Blue): Ryan Paull, Kevin Myren 6 kills each; Dan Hayes 22 assists
Deerfield d. Highland Park 20-25, 25-17, 25-19
Downers North d. Hinsdale Central 25-16, 25-23
Downers North: Tom Sarver 6 kills
Fremd d. Schaumburg 25-23, 25-21
Glenbard East d. Glenbard North 25-22, 25-21
Hersey d. Wheeling 25-18, 22-25, 25-22
IMSA d.Westminster Christian 25-16, 25-21
IMSA: Alex Moreno 8 blocks; Jim Li 12 digs
Lake Park def. Bartlett 25-14, 25-19
Leyden d. Addison Trail 25-15, 18-25, 25-20
Minooka d. Romeoville 25-12, 25-14
Minooka (23-1): Matt Svetlecich 6 kills, 2 aces, digs; Mitch Perinar 5 kills, ace, 2 assists; Maalik Walker 4 kills, block; Phil Hannon kill, 3 aces, block, 21 assists
Naperville North d. WW South 25-19, 22-25, 25-22
Naperville North: Dan Koch 20 kills; Brennan Wiest 8 kills
Neuqua Valley d. South Elgin 25-14, 25-23
Neuqua Valley: Nate Marotta 12 kills
Oak Lawn d. Shepard 25-14, 25-22
Plainfield Central d. Plainfield South 25-22, 23-25, 25-21
Plainfield Central: Tom Poznanski 15 kills, 3 aces
Riverside-Brookfield d. Fenwick 25-17, 20-25, 25-12
Riverside-Brookfield (15-9): Tim Thor-Larsen 14 kills; Jack Gibson 8 kills; Davvy Nava 19 assists
Rolling Meadows d. Buffalo Grove 25-16, 25-20
St. Charles North d. Larkin 25-21, 25-13
St. Charles North: Kevin Beach 7 kills; Jonathan Orech 6 kills
Warren d. Libertyville 25-21, 25-19
Warren (15-6): Bryant Holland 5 kills, Matt Massong 4 kills
Wheaton North d. West Chicago 17-25, 25-15, 25-19
Wheaton North: Zach Sinn 12 kills; Graham Clark 10 kills
Willowbrook d. Morton 23-25, 25-22, 25-18
BOYS WATER POLO
Homewood-Flossmoor 17, Lincoln-Way East 4
Morton 14, Shepard co-op 10
GIRLS WATER POLO
Lincoln-Way North 13, Bradley-Bourbonnais 2
Lincoln-Way North: Sam Klosak, Cheyenne DeGraff 4 goals each
Mother McAuley 13, Eagles Co-op 6
Mother McAuley (10-3): Abby Coyle 6 goals; Annie Hopkins 4 goals
Oak Park-River Forest 14, Morton 7
Oak Park-River Forest (21-5): Katie Appell 7 goals; Samantha Robbins, Hannah Legatzke 2 goals each
BOYS TENNIS
Glenbard East 7, West Chicago 0
Glenbard South 5, Timothy Christian 2
Grayslake Central 4, Huntley 3
Hampshire 7, Woodstock North 0
HInsdale South 7, Downers South 0
Illiana Christian 4, Fenton 3
Joliet Catholic 5, St. Patrick 0
Lake Forest 5, Libertyville 2
Lincoln-Way Central 4, Lincoln-Way North 3
Lincoln-Way East 4, Joliet Central 3
Marian Catholic 5, Notre Dame 0
Marmion 5, Wheaton Academy 0
Metea Valley 5, Waubonsie Valley 2
Minooka 5, Plainfield South 2
Naperville North 7, West Aurora 0
Neuqua Valley 6, Bartlett 1
Oswego East 5, Plainfield North 2
Sandburg 5, Homewood-Flossmoor 2
South Elgin 7, Larkin 0
St. Charles North 6, Elgin 1
Stevenson 5, Lake Zurich 2
U-High 3, Elgin Academy 2
Woodstock 5, Dundee-Crown 2
WW South 5, Glenbard North 2
Yorkville 5, Streator 0
GIRLS LACROSSE
Marian Catholic 20, Carmel 3
BOYS TRACK
SENECA
Lisle 79, Seneca 57, Coal City 50
SOMONAUK
Sandwich 190, Reed-Custer 108, Somonauk 41, Wilmington 14, Serena 13
GIRLS TRACK
SENECA
Seneca 126, Coal City 36, Lisle 12
SOMONAUK
Sandwich 142, Reed-Custer 77, Wilmington 65, Serena 41, Somonauk 37