MONDAY’S RESULTS
BOYS BASKETBALL
NORTHERN ILLINOIS BIG 12 EAST
Rochelle at Yorkville, ppd.
NONCONFERENCE
Chicago Richards 80, Hancock 40
Chicago Richards (10-12): Tarvaugh Moore 26 pts, 7 assists; Clinton Dishman 14 pts, 11 assists; Jordan Lindsey 14 pts, 10 rebs.
Northside 62, Clark 44
Northside (18-8): Spencer Foley 25 pts, 11 rebs
Wilmington at Beecher, ppd.
Westinghouse at Perspectives-MSA, ppd.
GIRLS BASKETBALL
MONDAY’S GAMES
CLASS 4A REGIONAL QUARTERFINALS
WHEATON NORTH
Downers South 31, West Chicago 25
Downers South: Ava Porlier 11 pts
Glenbard West 45, Fenton 31
Glenbard West: Kassie Buchholz 11 pts
BATAVIA
Elk Grove 55, Addison Trail 26
JACOBS
Jacobs 54, Larkin 47
Dundee-Crown 58, Elgin 30
CARY-GROVE
Crystal Lake Central 39, McHenry 35
Crystal Lake Central: Kelsey Schmitt 16 pts
Cary-Grove 60, Grant 28
Cary-Grove: Katie Barker 17 pts
ROLLING MEADOWS
Lake Zurich 37, Libertyville 33
BUFFALO GROVE
Highland Park 56, Deerfield 53
Highland Park: Dahlia Cohen 16 pts
Buffalo Grove 64, Round Lake 15
Buffalo Grove: Maddy Callahan 17 pts
NEW TRIER
Leyden 63, Mather 52
MAINE WEST
Lane 2, Lake View 0, forfeit
Taft 72, Schurz 32
NILES WEST
Von Steuben 61, Roosevelt 18
REAVIS
Reavis 51, Kennedy 23
Reavis (18-9): Katelyn LoRusso 17 pts; Paulina Gal 11 pts
Fenwick 66, Curie 30
ARGO
Argo 62, Prosser 52
Argo (10-15): Sabrina Williams 13 pts; Chely Arreola 12 pts; Fatima Jaber 10 pts
RIVERSIDE-BROOKFIELD
Morton 64, Juarez 26
EAST AURORA
Lockport vs. Plainfield East, ppd.
Lemont vs. East Aurora, ppd.
OAK LAWN
Lincoln-Way Central 92, Washington 20
Stagg 56, Eisenhower 29
LINCOLN-WAY NORTH
Bloom 76, Thornton 53
Bloom (14-14): Danielle King 22 pts, 6 assists
Andrew 68, Thornwood 47
Andrew (17-10): Georgia Alexakos 19 pts
CLASS 3A REGIONAL QUARTERFINALS
PLANO
Rochelle vs. Sandwich, ppd.
AURORA CENTRAL
Aurora Central vs. Hampshire, ppd.
Rosary vs. IMSA, ppd.
RICHMOND-BURTON
Woodstock North vs. Woodstock, ppd.
Johnsburg vs. Marengo, ppd.
FREEPORT
Genoa-Kingston vs. Harvard, ppd.
GORDON TECH
Senn 51, Northtown 49
NORTH CHICAGO
North Chicago 70, Lakes 47
GUERIN
Ridgewood 67, Kelvyn Park 16
ST. VIATOR
Elmwood Park vs. Sullivan, ppd.
LITTLE VILLAGE
Rauner 2, Little Village 0, forfeit
WESTINGHOUSE
Westinghouse vs. Crane, ppd.
MORRIS
Lincoln-Way West 56, Morris 53
Lincoln-Way West (15-11): Katilyn Matthews, Danielle Morgan 14 pts each
JULIAN
Thornridge 66, Ag. Science 44
Thornridge: Raven Watts 25 pts
Julian 55, Chicago Christian 42
Julian: Mesha Wheatly 26 pts
RICH EAST
Rich East 57, Tinley Park 45
Rich East (11-12): Jordan Towery 21 pts; Ashley Dennis 15 pts
Rich South 84, Bremen 30
Rich South (16-9): Nikia Banks, Dasia Evans 15 pts each
BISHOP MCNAMARA
Kankakee vs. Manteno, ppd.
BOYS HOCKEY
KENNEDY CUP SEMIFINAL
Providence 8, Fenwick 2