SATURDAY’S RESULTS
BOYS BASKETBALL
DUPAGE VALLEY
Glenbard North 62, Naperville Central 61
Lake Park 53, WW South 36
Naperville North 53, Glenbard East 47
Naperville North (9-6, 2-3): Jayson Winick 17 pts; Baylor Griffin 10 pts
West Aurora 67, Wheaton North 48
EAST SUBURBAN CATHOLIC
Carmel 48, Marist 38
Carmel: John George 14 pts; Christopher Duff 11 pts; Marist: Brian Holland 17 pts
NORTH SUBURBAN LAKE
Libertyville 93, Mundelein 81
NORTHEASTERN ATHLETIC
Westminster Christian 67, Rockford Christian Life 59
Westminster Christian (7-8, 2-2): Robert Kleczynski 26 pts; Sam Carani 19 pts
WEST SUBURBAN SILVER
Oak Park-River Forest 54, Proviso West 49
NONCONFERENCE
Alcott 59, Christ the King 45
Alcott (12-6): Devion Benton 27 pts, 16 rebs; Kiwaun Robinson 16 pts, 10 rebs
Aurora Central 76, Northtown 53
Aurora Central: Sean Harreld 31 pts; Sean Anger 11 pts, 9 rebs
Aurora Christian 64, Lisle 46
Aurora Christian: RD Lutze 17 pts; Wes Wolfe 16 pts
Burlington Central 54, Kaneland 33
Coal City 62, Momence 34
Conant 58, Notre Dame 37
Conant (12-4): Bryan Braha 22 pts; Joey Ranallo 20 pts
Dwight 52, Gardner-South Wilmington 27
Dwight (9-7): Caleb Boma 13 pts
Evanston 62, Niles North 57
Evergreen Park 64, Indian Creek 54
Evergreen Park (4-7): Issac Matthews 20 pts; Tony Weathersby 17 pts
Gage Park 82, Holy Trinity 54
Gage Park: (6-10): Ricardo Kelly 14 pts, 4 blocks; Cordell Ford 12 pts, 5 assists
Guerin 69, Urban Prep-Englewood 65
Guerin (5-9): Joe Binkowski 26 pts; Dan Siman 15 pts
Harvest Christian 61, Elgin Academy 50
Hillcrest 75, Rock Island 67
Hillcrest (8-6): George McDaniel 18 pts
Lane 47, Addison Trail 45
Lyons 62, Prospect 56
Lyons (10-5): Harrison Niego 20 pts, 6 rebs
Luther North 62, Bulls Prep 46
Luther North (10-5): Nathan Kurtz 19 pts; Stevon King 12 pts
Maine South 59, Taft 41
Maine South (10-3): George Sargeant 21 pts, 5 rebs; Caleb DeMarigny 20 pts, 7 rebs
Marmion 62, St. Edward 43
Nazareth 82, Hubbard 55
Nazareth (8-5): Chris Swade 18 pts; Michael Brooks 16 pts; Evan McLaughlin 14 pts, 8 rebs
New Trier 52, Buffalo Grove 37
Normal U-High 66, Morgan Park 65, OT
Morgan Park (11-3): Josh Cunningham 21 pts
Parker 40, Gordon Tech 38
Parker (11-4): Henry Peters 18 pts, 3 assists, 4 steals; Zack Kupferberg 10 pts, 8 rebs
Plainfield South 79, Yorkville 62
Plainfield South (7-8): Miles Snowden 26 pts
Plano 44, Somonauk 42
Plano: Udo Agomo 15 pts; Justin Rhotan 14 pts
Riverside-Brookfield 72, Von Steuben 57
Riverside-Brookfield (10-4): Jack VandeMerkt 25 pts; Will Kincanon 15 pts; Sam Johnson 11 pts
Rockford Boylan 59, Homewood-Flossmoor 56
St. Charles North 75, East Aurora 64
St. Viator 82, Hinsdale Central 73, OT
Sycamore 68, Genoa-Kingston 41
TEAM Englewood 78, Southland 62
TEAM Englewood (8-7): Tomas Carpenter 15 pts, 10 rebs
Vocational 64, DeKalb 58
Vocational (11-4): Keeshawn Palmer 17 pts, 10 rebs
West Chicago 67, Streamwood 53
West Chicago: Ryan Orr 13 pts
York 70, Immaculate Conception 58
LAKE ZURICH
at Lincoln-Way Central
Lake Zurich 65, Lincoln-Way Central 52
Lake Zurich (9-7): Michael Travlos 21 pts; Will McClaughry 12 pts
BOB HAMBRIC SHOOTOUT
at T.F. North
Crete-Monee 57, Dunbar 52
Crete-Monee (11-4): Tyler Williams 20 pts
East Chicago (Ind.) 58, Marshall 55
Harlan 60, Leo 49
Mount Carmel 41, T.F. North 31
Mount Carmel (11-6): David Nichols 23 pts
MCCRACKEN COUNTY (KY.)
Marian Catholic 80, Lausanne Collegiate (Tenn.) 63
Marian Catholic (13-1): Tyler Ulis 14 pts, 10 assists, 6 steals
GIRLS BASKETBALL
Bartlett 59, Metea Valley 39
Bartlett: Ally Giampapa 17 pts; Ashley Johnson 13 pts; Metea Valley: Jenny Voytell 20 pts
Batavia 53, Streamwood 32
Batavia: Liza Fruendt 31 points
Bishop McNamara 66, Marist 60
Bishop McNamara (13-2, 3-0 East Suburban Catholic): Khadaizha Sanders 23 pts; Corinne O’Connor 13 pts; Kyleigh Payne 12 pts
Coal City 48, Sandwich 20
Coal City (17-0): Britta Spelde 12 pts; Emily Halliday 11 pts
Conant 53, Schaumburg 32
Dwight 48, Gardner-South Wilmington 38
Dwight (4-11): Alyson Wiemken 19 pts, 11 rebs, 9 steals
Fenwick 57, Carmel 48
Fenwick (8-12, 2-2): Jade Owens 14 pts; Jenny Mackowiak 12 pts; Maya Garland 10 pts
Fremd 60, Barrington 46
Fremd (15-2, 4-0 Mid-Suburban West): Haley Gorecki 19 pts, 6 rebs, 3 assists
Grayslake Central 58, Woodstock North 45
Hersey 52, Buffalo Grove 47
Hersey (16-1, 3-1 Mid-Suburban East): Renee Poulos 12 pts, 11 rebs
Hinsdale Central 66 Lyons 57
Hinsdale Central: Gabrielle Rush 39 points
Hoffman Estates 54, Palatine 52
Hoffman Estates: Andrea Wolinsky 11 pts
Huntley 59, Jacobs 42
Huntley (15-3, 5-0 Fox Valley): Ali Andrews 24 pts; Sam Andrews 21 pts
Latin 38, Lake Forest Academy 36
Latin (8-4): Bridget Cato 18 pts, G-W shot
Newark 47, Indian Creek 37
Newark (13-5, 7-0 Little Ten): Kelsea Zitt 15 pts; Nicole Lawrence 12 pts
Montini 54, Evanston 26
Montini (18-1): Kateri Stone 20 pts
Naperville North 38, Glenbard East 35
Oak Lawn 60, Oak Forest 27
Oak Lawn (14-1, 4-1 South Suburban Red): Brianna Markusic 23 pts, 9 rebs; Jannah Mahmoud 16 pts
Plano 41, Somonauk 39
Plano (7-11): Claris Martinez 17 pts; 13 rebs, 6 blocks
Reed-Custer 53, Momence 46
Reed-Custer (6-9): Caitlyn Welch 26 pts
Regina 41, Resurrection 34
Regina (10-07, 3-2 GCAC Red): Erin French 14 pts
Rich Central 54, Thornton 43
Rich Central (13-5): Vivian Imarenezor 20 pts; Tayana Wilson 16 pts
Seneca 36, Hinckley-Big Rock 30
Seneca: Danielle Hauch 12 pts
Stevenson 59, Lake Forest 28
Stevenson (12-5): Janine Fajardo 13 pts
St. Charles East 51, Elgin 37
St. Charles East (9-9): Katie Claussner 11 points; Elgin (5-11): Alisha Panthier 14 points
St. Joseph 49, De La Salle 44
St. Joseph: Chanel Brown 17 pts, 12 rebs; De La Salle Chardanae Hamilton 16 pts
Trinity 56, Young 52
Trinity (14-2): Annie McKenna 21 pts; Lauren Prochaska 18 pts
Vernon Hills 56, Grant 42
Vernon Hills: Sydney Smith 19 pts
Wheaton North 70, West Aurora 46
Wheaton North (11-6, 5-1 DVC): Chrissy Bard 19 pts; Kelly Thornton 18 pts; Emari Jones 17 pts; West Aurora (12-4, 3-1): Abriya Zeitz 15 pts; Alexis Wiggins 10 pts
Wheeling 40, Elk Grove 35
Willowbrook 69, Leyden 32
Willowbrook: Molly Krawczykowski 23 pts, 4 rebs, 4 assists; Samantha Schmidt 11 rebs; Melissa Rader 9 pts, 6 rebs
Zion-Benton 59, Libertyville 38
FENTON
Fenton 60, Chicago Academy 31
Latin 38, Lake Forest Academy 36
PREPCASTS ELITE VI
at St. Louis
Incarnate Word (Mo.) 60, Marian Catholic 33
Marian Catholic (13-4): Dajhae Mullins, Teniya Page 8 pts each
WRESTLING
Austin 12, Northside 12
Evanston 72, Ausin 5
Evanston 48, Hyde Park 18
Evanston 66, Phillips 9
Glenbard North 38, Sandburg 25
Grayslake North 53, Richmond-Burton 24
Hyde Park 30, Northside 15
Joliet West 50, Plainfield North 22
Lincoln-Way Central 43, Plainfield 20
Lincoln-Way East 39, Oswego 26
Lincoln-Way West 45, Morris 25
Lincoln-Way West 36, Plainfield East 34
Lincoln-Way West 72, Tinley Park 0
Maine South 33, Grayslake North 30
Morris 54, Eisenhower 27
Morris 39, Tinley Park 28
Mount Carmel 47, Lincoln-Way East 16
Oswego 41, Palatine 31
Phillips 24, Northside 24
Plainfield North 57, Fenwick 21
Plainfield North 51, Providence 12
Plainfield South 59, Joliet Central 9
Plainfield South 47, Warren 21
Sandwich 34, Mahomet-Seymour 27
Sandwich 51, Troy Triad 27
Springfield 34, Sandwich 27
Stagg 45, Oswego 25
Wheeling 67, Elk Grove 9
Wheeling 47, Glenbrook South 12
Wheeling 54, Loyola 14
Wheeling 46, Niles West 19
LEYDEN
Teams: Conant 259.50, Oak Forest 258.50, Stevenson 188, Lakes 171.50, Leyden 133, Vernon Hills 133, Ridgewood 84.50, Highland Park 81, De La Salle 53, Proviso West 49, Maine East 43, Richards 17
PRINCETON
Teams: Dakota 270.5, Byron 181.5, Monticello 168, Plano 166, Vandalia 138, Sterling Newman 133, Wilmington 128, Mercer County 109.5, Litchfield 99, Monmouth 97
113: Cody Minnick, Coal City, d. Jeremy O’Gara Roxanna 6-2
SYCAMORE
Teams: Hononegah 634, Grant 584.50, Bloomington 498.50, McHenry 483.50, Huntley 443, Moline 392.50, York 362.50, Mundelein 355, Rock Island 340, Downers South 320
BOYS BOWLING
SOUTH SUBURBAN RED
Teams: Richards 6,177; Oak Lawn 5,931; Shepard 5,808; Argo 5,531; Reavis 5,523; Eisenhower 4,972; Evergreen Park 2,930
Individuals: Michael Orlos, Argo, 1,359; Steven Grant, Richards, 1,350; Tyler Hancock, Richards 1,319; Shaun Quinn, Evergreen Park, 1,299; Brandon Dietz, Shepard, 1,286; Matthew VanderGriend, Oak Lawn, 1,230; Cody Bulow, Oak Lawn, 1,222; Ryan Kirby, Oak Lawn, 1,213; Jasson Barrios, Reavis, 1,208; Eric Walters, Shepard, 1,204
SOUTHWEST SUBURBAN BLUE
Teams: Lockport 6,269, Bolingbrook 6,268, Joliet West 5,926, Sandburg 5,841, Sandburg 5,841, Joliet Central 5,387, Stagg 4,980
Individuals (top 10): Brandon Bonomo, Lockport, 1,397; Matt Strzechowski, Bolingbrook, 1,335; Eric Kramer, Bolingbrook, 1,330; Brian Baer, Lockport, 1,296; Josh Harder, Sandburg, 1,258: Gio Montecinos, Bolingbrook, 1,235; Ty Delrose, Lockport, 1,233; Josh Pesavento, Joliet West, 1,210; Brandon Torres, Sandburg, 1,210; Matt Pesavento, Joliet West, 1,206
SOUTHWEST SUBURBAN RED
Teams: Lincoln-Way West 6,169, Andrew 6,186, Lincoln-Way North 6,104, Lincoln-Way Central 5,682, Lincoln-Way East 4,742
Individuals (top 10): Josh Glover, Lincoln-Way West, 1,369; Joe Rymsza, Andrew, 1,357; Eric Ullian, Lincoln-Way West, 1,357; Seth Gajdorus, Lincoln-Way Central, 1,313; Mike Dertz, Andrew, 1,288; Jack Carlson, Lincoln-Way North, 1,275; Kyle Pijarowski, Lincoln-Way North, 1,241; Tyler Wollenberg, Lincoln-Way West, 1,231; Nick Guziak, Andrew, 1,226; Kyle Krupske, Lincoln-Way North, 1,215
BOYS SWIMMING
HINSDALE SOUTH
Teams: Naperville Central 301, Hinsdale Central 240, Barrington 231, Wheaton Co-op 194, Fremd 133, Lake Park 130, Deerfield 85, Benet 54, Homewood Flossmoor 53, Hinsdale South 41, Rockford Guilford 12
GIRLS BOWLING
IMSA
Teams: Marengo 2,704, Ottawa 2,391, Bolingbrook 2,355, Trinity 2,356, East Aurora 2,317, Kaneland 2,200
GIRLS GYMNASTICS
LINCOLN-WAY CO-OP
at Lincoln-Way East
Teams: Geneva 146.150; Fremd 146.100; Glenbard North 137.650; Lincoln-Way Coop 136.300; Downers Grove South 134.150; Neuqua Valley 133.650; Oswego 130.750; Sandburg/Stagg Coop 128.700; Waubonsie Valley 127.650; Andrew 120.400; Homewood-Flossmoor 117.800
Events: Vault: Christine Jensen, Fremd, 9.600; All-Around: Claire Rose Ginsberg, Geneva, 9.4125; Floor Exercise: Ginsberg, 9.650; Balance Beam: Ginsberg, 9.450; Uneven Parallel Bars: Jensen, 9.600