SATURDAY’S RESULTS
BOYS BASKETBALL
SATURDAY’S RESULTS
BIG NORTHERN EAST
Genoa-Kingston 91, North Boone 72
Richmond-Burton 70, Marengo 57
CATHOLIC SOUTH
St. Rita 50, Brother Rice 35
FOX VALLEY FOX
Crystal Lake Central at Hampshire, ppd. (Tuesday)
Grayslake North at Woodstock, ppd
FOX VALLEY VALLEY
Huntley at Cary-Grove, ppd.
Prairie Ridge at Jacobs, ppd. (2/8, 6 pm)
NOBLE SPORTS
Bulls Prep 36, Rowe-Clark 31
NORTH SUBURBAN LAKE
Lake Forest 86, Mundelein 51
Lake Forest (16-4): Evan Boudreaux 22 pts, 8 rebs; Adam Wolf 13 pts, 8 rebs
Lake Zurich 69, Libertyville 58
Stevenson 66, Warren 51
NORTH SUBURBAN PRAIRIE
Lakes 63, Round Lake 37
North Chicago 72, Vernon Hills 70
North Chicago (17-3, 9-0): JaVairius Amos-Mays, Kurt Hall 22 pts each
NORTHEASTERN ATHLETIC
Faith Lutheran at Luther North, ppd. (Feb. 18, 7 p.m.)
NORTHERN ILLINOIS BIG 12 EAST
Kaneland at DeKalb, ppd.
Rochelle at Yorkville, ppd.
Sycamore at Morris, ppd.
SOUTHWEST PRAIRIE
Plainfield East 60, Plainfield South 57
Plainfield East (13-7, 7-2): Josh Smith 14 pts
SUBURBAN CHRISTIAN BLUE
Marmion at Walther Christian, ppd. (New date TBD)
Wheaton Academy at Aurora Central, 7:30 (Feb. 10 Same time)
SUBURBAN CHRISTIAN GOLD
Immaculate Conception 70, Guerin 42
Chicago Christian at Marian Central, ppd (Feb.11)
Montini at St. Edward, ppd.
UPSTATE EIGHT RIVER
Geneva 67, St. Charles East 49
Larkin 62, St. Charles North 55
Streamwood at Elgin, 6 (No numbers)
UPSTATE EIGHT VALLEY
Metea Valley 70, West Chicago 69
Metea Valley (14-8, 6-4): Nick Dodson 17 pts; Marquell Oliver 15 pts
WEST SUBURBAN GOLD
Downers South 57, Hinsdale South 54
Leyden at Addison Trail, ppd.
Willowbrook at Morton, ppd.
WEST SUBURBAN SILVER
Downers North 43, Proviso West 37
Hinsdale Central 57, Oak Park-River Forest 53
York 70, Lyons 62, OT
NONCONFERENCE
Conant 45, St. Patrick 20
Harvard 59, Alden-Hebron 45
Fremd 54, Carmel 45
Fremd (18-0): Riley Glassmann 21 pts; Matt Ochoa 12 pts
Rockford Christian Life 74, Harvest Christian 54
Southland 57, Muchin 46
Southland (4-9): DaJean Kelly 22 pts
Ida Crown at Chicagoland Jewish, 9
Palatine at Glenbrook South, 6:30 (LM for Glenbrook South)
Bremen at Jones, ppd
Deerfield at Northridge, ppd.
Elgin Academy at St. Martin de Porres, ppd.
Homewood-Flossmoor at Hillcrest, 1:30, ppd (Feb. 8, 11:30 a.m.)
Oak Lawn at Stagg, ppd.
Normal U-High at Proviso East, ppd.
DUBUQUE (IOWA)
Marian Catholic 68, Dubuque Senior (Iowa) 61
Marian Catholic (17-2): Tyler Ulis 22 pts; Ki-Jana Crawford 18 pts
EAST AURORA
Waubonsie Valley vs. Lemont, ppd.
Aurora Christian vs. Bloomington, ppd.
East Aurora vs. Oswego East, ppd.
MATER DEI (CALIF.)
Young vs. Mater Dei (Calif.), 9
ORR
Bogan 64, DuSable 54
Farragut 57, Hyde Park 54
Harlan 65, Lindblom 64
Kenwood 77, Marshall 66
Morgan Park 81, Hales 36
Orr 53, Rich Central 40
Providence-St. Mel 59, TEAM Englewood 45
Westinghouse 55, U-High 42
Harper vs. Urban Prep-Englewood, ppd.
ROCK ISLAND
WW South vs. East Moline, ppd.
St. Francis vs. Alleman, ppd.
Wheaton North vs. Moline, ppd.
Batavia vs. Rock Island, ppd.
WAR ON THE SHORE
at Loyola
Benet 71, Evanston 58
Loyola 60, St. Viator 59
New Trier 59, Notre Dame 56
GIRLS BASKETBALL
Argo 77, Universal 40
Argo (8-13): Amy Kinney 17 pts; Sabrina Williams 12 pts; Jinneen Hammad 10 pts
Immaculate Conception 50, Aurora Christian 49
Benet 47, Providence 42
Downers North 51, Proviso West 35
Downers North: Sarah Costello 19 pts; Jaina Green 12 pts
Hinsdale Central 43, Oak Park-River Forest 35
Homewood-Flossmoor 59, Lockport 28
Homewood-Flossmoor (17-2, 10-0 SouthWest Suburban Blue): Lexi Smith 13 pts, 7 rebs; Amarah Coleman 12 pts, 4 assists
Huntley 61, Dundee-Crown 35
Huntley (19-3, 9-0 Fox Valley Valley): Ali Andrews 26 pts; Sam Andrews 20 pts
Lisle 48, Timothy Christian 27
Lisle (18-8): Sarah Mogensen 14 pts
Loyola 48, Fremd 46
Lyons 34, York 32
Mundelein 44, Palatine 42
Rockford Christian Life 63, Harvest Christian 58
St. Charles North 64, Elgin 37
St. Charles North: Morgan Rosencrants 23 pts; Nichole Davidson 15 pts
St. Viator 54, Carmel 51
Schaumburg 50, Westminster Christian 49
Schaumburg: Laura O’Connell 14 pts; Brittany Reinhart 13 pts
Winnebago 41, Genoa-Kingston 30
PUBLIC LEAGUE PLAYOFFS
Bogan 55, Northside 31
Bogan (16-7): Brittany Byrd 15 pts; Deja Dickens 13 pts
Brooks 71, North Lawndale 68
Lincoln Park 60, DuSable 37
Marshall 56, Simeon 39
Phillips 68, Taft 61
Phillips (8-13): Sheree Engligh 39 pts, 6 rebs, 4 steals; Courtnee Williams 15 pts, 9 rebs
Morgan Park 64, Raby 8
Morgan Park (17-3) Cachet Johnson 13 pts
Young 71, Harlan 48
Young (21-3): Isabelle Spingola 17 pts, 5 rebs; Katrina Beck 12 pts, 7 assists; Finess Dickson, Maya McGee 12 pts each
WRESTLING
SOUTHWEST PRAIRIE
Teams: Plainfield South 158, Plainfield Central 148.5, Minooka 128, Plainfield East 126.5, Oswego 112.5, Oswego East 60, Plainfield North 50.5, Romeoville 27
106: Michael McGee, Plainfield East d. Tyler Myers, Plainfield North, 3-2; 113: Miguel Silva, Plainfield South d. Andrew McFall, Oswego, 9-4; 120: Zach Krause, Plainfield East d. Dylan Cramer, Plainfield Central, maj. dec. 8-0; 126: Nick Nasenbeny, Plainfield Central d. Jack Pradel, Oswego, 3-1; 132: Nick Schultz, Oswego d. Jared Elingwood, Plainfield Central, 4-0; 138: Nick Aguirre, Oswego d. Andrew Okayama, Oswego East, 6-2; 145: Jordan Dinoffria, Plainfield Central d. Joe Miner, Plainfield South, fall 4:30; 152: Carson Oughton, Minooka d. Andy Gastelum, Plainfield South, maj. dec. 10-2; 160: Dontrell Bryant, Plainfield East d. Roger Thigpen, Plainfield Central, 6-1; 170: Chris Hiscock, Minooka d. Derek Biliskov, Plainfield South, 9-6; 182: Danny Saracco, Plainfield South d. Jake Mayon, Plainfield East, 5-2; 195: Dominic Sterr, Plainfield Central d. Eric Johnson, Plainfield South, maj. dec. 12-4; 220: Awais Arain, Plainfield East d. Ryan Ingalls, Oswego East, fall 3:30; 285: Nick Wolf, Plainfield North d. Nata Karas, Plainfield South, 3-0
BOYS BOWLING
STATE FINAL RESULTS
at St. Clair Bowl, O’Fallon
Teams: Rockford Guilford 13,107, Andrew 13,002, O’Fallon 12,970, Harlem 12,727, Minooka 12,602, Hononegah 12,563, Alton 12,430, Collinsville 12,414, Morgan Park 12,219, Oswego 12,142, St. Patrick 12,091, Lockport 11,938
Individuals: Josh Glover, Lincoln-Way West, 2,967; Brandon Biondo, Jacobs, 2,878; Dakota Vostry, Romeoville, 2,841; Perry Sibby, Southland, 2,783; Livio Bolzon, Young, 2,767; Christopher Wiley, Freeport, 2,753; Zach Segatto, Minooka, 2,747; Mikaid Steward, O’Fallon, 2,729; Lucas Pejakovic, ALton, 2,697l John Kauffman, Minooka, 2,678; Brett Sprecher, Rockford Guilford, 2,677; Joe Heathscott, Harlem, 2,671; Mike Kicmal, Lyons, 2,671; Kyle Pijarowski, Lincoln-Way North, 2,669; Joseph Rymsza, Andrew, 2,658; Michael Dertz, Andrew, 2,649; Sam Dobel, Rockford Guilford, 2,644; Mike Partipilo, St. Patrick, 2,634; Andrew Textor, New Trier, 2,627; Alex Sommer, Rockford Guilford, 2,625; Nicholas Ghilardi, Andrew, 2,624; Justin Hess, Belleville East, 2,612; Brendan Frank, Sycamore, 2,609; Cody Coogan, Hononegah, 2,607; Daman McIntire, O’Fallon, 2,594
GYMNASTICS
INDEPENDENT
Teams: DeKalb/Sycamore 140.4, Oswego 135.9, Glenbard South 122.35, Riverside-Brookfield 120.95, Fenton 120.725
All-around: Meredith Whisenhunt, DeKalb/Scyamore, 36.9; Vault: Whisenbunt, 9.65; Bars: Whisenunt, 9.15; Beam: Alison Morraele, DeKalb/Sycamore, 9.15; Floor: Taylor Patton, Fenton, 9.15
WEST SUBURBAN
Teams: Lyons 150.15, Glenbard West 137.375, York 131.575, Oak Park-River Forest 130.725, Hinsdale Central 127.975, Downers North 127.7
All-around: Kelsey Kurfist, Lyons, 38.075; Vault: Kurfist, 9.675; Bars: Kurfist, 9.7; Beam: Katie Carling, Lyons, 9.25; Floor: Kurfist, 9.7
GIRLS BOWLING
LEYDEN
Teams: Leyden 5,742, Resurrection 5,390, Neuqua Valley 5,371, Morton 5,352, Lake Park 5,298
Individuals: Jorden Newham, Metea Valley, 741; Lauren Price, Neuqua Valley, 684; Kaitlyn Keith, Lake Park, 669; Luisa Velez, Resurrection, 658; Lryic Dodson, Jacobs, 647
SOUTH SUBURBAN BLUE
Teams: Lemont 5,109; Tinley Park 5,014; Bremen 4,954; T.F. South 4,930; Hillcrest 4,870; T.F. North 4,859; Oak Forest 4,851
Individuals: Kyra Udziela, Lemont, 1,246; Mallory Fischer, Tinley Park, 1,141; Monica Krumrie, Bremen, 1,117; Erica Bergstrom, Oak Forest, 1,099; Zakariah McGrew, Hillcrest, 1,089; Denishya Waller, Hillcrest, 1,077; Michelle Marban, Tinley Park, 1,066; Capri Howard, T.F. North, 1,063; Amber Montejano, T.F. South, 1,056; Kayla Garcia, T.F. South, 1,048
SOUTH SUBURBAN RED
Teams: Richards 5,704; Evergreen Park 5,623; Reavis 5,042; Eisenhower 4,953; Argo 4,556; Oak Lawn 4,275; Shepard 4,232
Individuals: Elan Page, Evergreen Park, 1,268; Daisha Garrison, Evergreen Park, 1,239; Jessica Kimbrough, Richards, 1,209; Ashley Kouba, Reavis, 1,208; Sara McNeilly, Richards, 1,179; Sarah Klawitter, Evergreen Park, 1,171; Jordan Battles, Richards, 1,170; Jasmine Hampton, Eisenhower, 1,166; Crystal Carrillo, Eisenhower, 1,144; Natalie Fadden, Richards, 1,131
SOUTHWEST PRAIRIE
Teams: Oswego 5,927, Minooka 5,876, Oswego East 5,777, Plainfield South 5,497, Plainfield Central 5,161, Plainfield East 5,020, Plainfield North, 4,995, Romeoville 4,884
Individuals: Emily Koulis, Minooka, 1,331; Cheyanne Valdez, Oswego, 1,289; Kailey Kopacz, Oswego East, 1,272; Jessica Mendez, Oswego, 1,219; Trassuanna Manning, Oswego, 1,186
BOYS SWIMMING
Hinsdale Central 119, Evanston 114, Lake Forest 96
CONANT
Teams: Maine South 267, Mundelein 264.5, Downers North 181.5, Conant 142, Jacobs 130, Huntley 67
Diving: Kevin Franz, Mundelein, 372.7; 200 medley relay: Jacob, 156.13; 200 freestyle: Alex Reinbrecht, Jacobs, 1:58.35; 200 IM: Ayrton Kasemets, Mundelein, 2:17.08; 50 freestyle: DeNeve-Arnam, Maine South, 25.23; 100 butterfly: John Derrig, Downers North, 1:02.53; 100 freestyle: Jonathan Ramoska, Maine South, 56.0; 400 freestyle: Reinbrecht, 4:11.41; 200 freestyle relay: Maine South, 1:42.41; 100 backstroke: Francis Ogaban, Jacobs, 1:02.52; 100 breaststroke: Kasemets, 1:09.02; 400 freestyle relay: Maine South, 3:46.07
METEA VALLEY
Teams: Neuqua Valley 558, Metea Valley 538, Naperville North 491, Waubonsie Valley 448, Plainfield 271, Glenbard West 229, Oswego 227, Benet 194, Elgin 14
GAMES NEED
De La Salle is seeking Week 2 opponents for its freshman, sophomore and varsity football teams for the 2014 season. For more information please contact athletic director Tom White at (312) 842-7355 ext. 118 or whitet@dls.org, or coach Mike Boehm at (312) 842-7355 ext. 119 or boehmm@dls.org.
COACHES NEEDED
**Providence is in need of a varsity assistant boys tennis coach for the spring season. Anyone interested should contact Doug Ternik at (815) 717-3169 or visit www.providencecatholic.org under “Employment.”
**Queen of Peace is seeking assistant track coaches. For more information, contact Erin Sullivan at (708) 496-4736 or sullivane@queenofpeacehs.org.