Saturday’s scores

tst.0512.294164.811cec5ce1f2c49cbb3bb779a2fd4472_630x420.jpg

SATURDAY’S RESULTS

FOOTBALL

BIG SHOULDERS

Young 6, Schurz 0

GREAT LAKES

Lindblom 18, Bulls Prep 14

Payton 42, Bowen 16

Phoenix 28, Carver 22

Phoenix (3-2, 3-1): Desmond Armstrong 18-22, 200 yds passing, passing, rushing TD each; Wayne Strange kick return TD; Davion Brooks 110 yds, receiving TD

LAND OF LINCOLN

Raby 48, Westinghouse 3

INTER-CITY 1

Senn 20, Farragut 18

Senn (2-3, 2-1): Darien Ford 35-yd rushing TD, 41-yd rushing TD; Prince Amadieku 31-yd rushing TD

INTER-CITY 2

Juarez 45, Gage Park 0

Juarez (3-2, 2-1): Omar Ibarra 2 receiving TD; Antonio Alva 23-yd INT return for TD, Fidel Diaz 36-yd field goal

Kelly 39, Hirsch 20

Kelly (4-1, 3-0): Rafaell Calderon 2 TD; Rene Salas INT

Longwood 26, Kennedy 18

INTER-CITY 3

Rauner 30, Comer 0

Rauner (4-1, 2-1): Holiday Stearn 2 rushing TD; Luis Quinones 2 INT; Freddy Bruno INT for TD

Golder 20, Muchin 6

Golder (2-2, 2-1) Xavier Lopez INT return for TD

Pritzker 40, UIC Prep 7

INTER-CITY 4

Johnson 36, South Shore International 26

Woodlawn 2, Hawkins 0, forfeit

PRAIRIE STATE

Morgan Park 44, Bogan 0

Morgan Park (3-2, 2-0): Timothy Smith 15-yd pass TD, 10-yd TD run; Charles Bournes 70-yd punt return TD; 30-yd rushing TD; Tajhe Hartley 4 sacks; James Jones 2 sacks, 9 tackles; Jareem Fleming 12 tackles

Perspectives 40, Orr 0

Perspectives (2-3, 1-1): Jahleel Griffin 10 carries, 140 yds, 95-yd TD run; Hakeem Adebimpe 5 carries, 87 yds, 2 TD

RED BIRD

Dunbar 2, Foreman 0, forfeit

SECOND CITY

Urban Prep-West 50, Chicago Academy 2

Urban Prep-West (3-2, 2-1): Raheem Barnes 2 rushing TD (27, 7), 8-yd receiving TD

WINDY CITY

Kenwood 19, Hyde Park 16

TEAM Englewood 40, DuSable 8

Washington 41, Fenger 14

Urban Prep-Bronzeville 14, Urban Prep-Englewood 8

CATHOLIC RED

Lake Forest Academy 28, Hales 21

CENTRAL SUBURBAN SOUTH

ON HSC: Niles West 23, Evanston 15

NORTHEASTERN ATHLETIC

Alden-Hebron 54, Westminster Christian 27

Mooseheart 48, Christian Liberty 0

NORTH SUBURBAN PRAIRIE

Grant 16, North Chicago 12

Grant (1-4, 1-1): Jeremy Bredwood G-W TD

SOUTHLAND

Crete-Monee 53, Rich East 12

Kankakee 46, Rich South 7

Rich Central 12, Bloom 10

SUBURBAN CHRISTIAN

Marian Central 49, Immaculate Conception 17

ON HSC: Wheaton Academy 47, Walther Lutheran 25

Wheaton Academy (2-3, 1-2): David Thrasher 8-for-12, 225, 3 TD; John Gemmel 14 carries, 137 yds, 3 TD

WEST SUBURBAN SILVER

Glenbard West 37, Hinsdale Central 7

NONCONFERENCE

Crossroads 2, St. Francis de Sales 0, forfeit

ON HSC: Proviso West 34, Proviso East 13

St. Patrick 21, Bloomington 20

St. Patrick (2-3): Zach Fuller 14-for-22, 155 yards, 2 TD; Jeremy Molina 25 carries, 115 yds, TD; Mike Warner 4 catches, 70 yards, 2 TD

BOYS SOCCER

Argo 1, Bloom 1

Argo (3-6-1): Matthew Warciak goal. Bloom (10-4-2): Juan Elizalde goal

Benet 7, Nazareth 1

Bolingbrook 3, Lincoln-Way North 1

Bolingbrook (7-7): Hugo Lopez, Frimpong Sintim goal each

Bremen 4, De La Salle 2

Bremen (9-2-1): Cristian Lagunas 3 goals

Burlington Central 7, Rockford Auburn 0

Burlington Central: Sean Fitzgerald 2 goals, assist

Burlington Central 7, Woodstock North 0

Burlington Central (11-1): Alan Camarena 2 goals

Chicago Christian 7, St. Edward 1

Chicago Christian (6-6-3, 3-3 Suburban Christian): Getenet Timmermans 4 goals, 3 assists

Deerfield 1, Waukegan 1

Deerfield (3-6-3): Charlie Kogan goal, Gavin Greenberg 7 saves

Genoa-Kingston 4, Plano 2

Genoa-Kingston (8-5): Juan Da Silva 2 goals

Glenbrook South 4, Niles West 1

Hersey 3, Hoffman Estates 2

HInckley-Big Rock 3, Byron 0

Hinsdale Central 3, Lyons 0

Hinsdale Central (11-0-2): Justin Yi, Max Krohn, Bryan Loebig

Huntley 3, DeKalb 1

Huntley (13-1-1): Niko Mihalopoulos goal, assist

Lemont 2, Eisenhower 1

Lemont (6-6-2): Eric Whatley, John Bermele goal each

Lincoln-Way Central 1, Homewood-Flossmoor 0

Lincoln-Way Central (4-5-4): Adrian Prado goal; Ethan Bennett assist

Lincoln-Way West 3, Joliet Central 1

Lincoln-Way West (8-3-3): Ian McGrath 2 goals; Kip Pavlovich goal

Maine South 2, New Trier 1

Maine South (11-4-1): Laick Sache 2 goals

Marist 3, Notre Dame 0

Marist (9-4, 4-0 East Suburban Classic): A.J. Oliveri 2 goals; Carter Olson goal

Morton 7, Neuqua Valley 0

Reavis 5, Oak Lawn 0

Reavis (9-4): Slawomir Chrobak 2 goals; Rafal Slomba 3 saves

St. Charles North 0, Streamwood 0

St. Rita 2, St. Patrick 1

St. Rita (4-7-1): Nick Spallina 2 goals

Sandburg 2, Bradley 1

Sandburg (7-4): Abe Ziad, Przemyslaw Tylka goal each

Stagg 5, Andrew 2

Stagg (7-2): Roberto Torres goal, assist; Chris Reed, Sebastian Michinak, Phil Jolesinski, Matt Koif

Thornton Co-op 4, Joliet West 0

Thornton Co-op (10-1): Emmanuel Barjebo 2 goals

Westminster Christian 4, Elgin Academy 3

Wheeling 3, Libertyville 0

Wheeling: Luis Herrera, Frank Estrada, Francisco Arellano goal each

PUBLIC LEAGUE/CATHOLIC LEAGUE SHOOTOUT

Brother Rice 1, Kelly 1

Solorio 5, Mount Carmel 2

Young 2, St. Laurence 0

ST. CHARLES EAST

St. Charles East 0, Streamwood 0

Streamwood (10-2-2): Sergio Blanco 5 saves

GIRLS VOLLEYBALL

Montini d. Sacred Heart Griffin 25-14, 25-17

Montini (17-2): Monica Loftus 9 kills

ELK GROVE

Crystal Lake South d. De La Salle 25-17, 25-22, title

Barrington d. Burlington Central 25-21, 25-18

Barrington d. Elk Grove 25-23, 25-17

Barrington d. Willowbrook 25-16, 25-21

Burlington Central d. Willowbrook 25-19, 25-22

Crystal Lake South d. Barrington 25-16, 25-17

Crystal Lake South d. Burlington Central 25-13, 25-17

Crystal Lake South d. Elk Grove 25-11, 25-19

Crystal Lake South d. Willowbrook 25-13, 25-15

De La Salle d. Barrington 25-17, 25-13

De La Salle d. Burlington Central 25-23, 25-15

De La Salle d. Elk Grove 25-23, 25-18

De La Salle d. Willowbrook 25-12, 25-9

Elk Grove d. Burlington Central 13-25, 25-23, 15-4

Elk Grove d. Willowbrook 25-17, 24-26, 15-11

MANTENO

Illiana Christian d. Coal City 25-21, 25-17

Illiana Christian d. Crete-Monee 25-16, 25-10

Illiana Christian d. Wilmington 25-14, 25-22

Manteno d. Illiana Christian 25-17, 15-11

Timothy Christian d. Illiana Christian 25-16, 15-11

RICH EAST

Mother McAuley d. St. Francis 25-20, 25-22, title

Marist d. Lincoln-Way Central 25-15, 25-23, third

Lemont d. Lockport 25-20, 25-11, fifth

Lockport d. Marian Catholic 25-21, 25-19

Lyons d. Marian Catholic 25-11, 25-19

Marian Catholic d. Downers South 25-12, 25-18

Marian Catholic d. Queen of Peace 25-14, 25-17

St. Francis d. Marian Catholic 25-14, 25-17

WAUBONSIE VALLEY

Waubonsie Valley d. Neuqua Valley 25-12, 25-11, title

Batavia d. Plainfield Central 25-22, 25-17, third

Metea Valley d. Oswego 25-19, 23-25, 25-19

Oswego d. St. Ignatius 10-25, 25-13, 25-20

Neuqua Valley d. Oswego 25-12, 25-14

Rosary d. Waubonsie Valley 25-16, 25-20

Waubonsie Valley d. Oswego 31-29, 25-12

BOYS GOLF

Morris 169, Somonauk 194

M: Aaron Hargrave, Somonauk, 38

Payton-Jones Co-op 187, Lindblom 216, Von Steuben 263

M: Erica Jackson, Payton-Jones Co-op, 40

St. Francis 163, Wheaton Academy 164

M: Jonathan Nocek, St. Francis, 36

Walther Lutheran 184, Guerin 205

M: Charlie Pollintz, Walther Lutheran, 44

DISTRICT 87 CHALLENGE

Teams: Glenbard West 320, Glenbard South 321, Glenbard North 339, Glenbard East 362

Individuals: Will Hansen, Glenbard West, 70; Nick Brady, Glenbard North, 73; Chris DeFort, Glenbard South, 75; Russell Matos, Glenbard South, 76; Kevin Nelson, Glenbard West, 79

LAKE FOREST

Teams: Highland Park 305, Loyola 306, Lake Forest Gold 309, Evanston 310, New Trier 310, Glenbrook North 313, Lake Forest Blue 313, Vernon Hills 338, Warren 340, Stevenson 341

Individuals: Patrick Flavin, Highland Park; 71; Nick Hardy, Glenbrook North, 71; Sam Meitus, Highland Park, 74; Jake Casati, Evanston, 74; Tommy Dee, Lake Forest Gold, 74

WILL COUNTY

Teams (top 10): Joliet Township Co-op 299, Providence 312, Lockport 312, Lincoln-Way Central 312, Lemont 317, Neuqua Valley 319, Plainfield North 322, Lincoln-Way East 324, Plainfield South 336, Joliet Catholic 347

Individuals: Trent Wallace, Joliet Township Co-op, 66; Gehrig Hollatz, Lockport, 69; Isaiah Pina, Plainfield South, 71; Jimmy Roach, Neuqua Valley, 74; Ben Roth, Plainfield North, 74; Will McCabe, Providence, 74

GIRLS GOLF

Mundelein 177, Vernon Hills 196

M: Courteney Fabbri, Mundelein, 43

Sandwich 198, Hinckley-Big Rock 206

M: Ashley Guilinger, Sandwich, 45

DISTRICT 117 INVITATIONAL

Teams: Richmond-Burton 371, Lakes 456, Antioch 539

Individuals (top 5): Blake Betke, Richmond-Burton, 80; MacKenzie Hahn, Richmond-Burton, 88; Jenny Wojcik, Richmond-Burton, 98; Gretchen Metzger, Lakes, 103; Emily Fox, Richmond-Burton, 105

FREEPORT

Teams: Crystal Lake Central 327, Libertyville 358, McHenry 377, Boylan 387, Lena-Winslow 409

Individuals: Lexi Hughes, Crystal Lake Central, 77; Emily Jean, Crystal Lake Central, 81; Simone Mikaelian, Libertyville, 83; Larisa Luloff, Crystal Lake Central, 83; Jessica Slattery, Boylan, 84

HIGHLAND PARK

Teams: Loyola 346, Highland Park 348, Vernon Hills 374, Deerfield 379, Glenbrook North 395, Bloomington 408, Evanston 433

Individuals: Liza Kraff, Highland Park, 79; Kari Lee, Vernon Hills, 81; Kelli Ono, Highland Park, 82; Kara Hughes, Loyola, 83; Colleen Huffman, Loyola, 87; Nicole Wetoska, Loyola, 87; Carrie Trapani, Deerfield, 89; Blake Yaccino, Loyola, 89; Margaret Hickey, Loyola, 90; Katherine Koczwara, Vernon Hills, 90

GIRLS TENNIS

LINCOLN-WAY NORTH

Teams: Fenwick 28, St. Ignatius 19, Sandburg 18, Marian Catholic 17, Providence 15, Jacobs 13, Lincoln-Way East 12, Lincoln-Way North 10, Mother McAuley 7, Andrew 6, Lincoln-Way West 6

No.1 singles: Gaby Rosales, Marian Catholic d. Laura Guitierrez, Fenwick 7-6 (4), 6-3

RIVERSIDE BROOKFIELD INVITE

Teams: Riverside Brookfield 35, Addison Trail 26, Elk Grove 24, Plainfield Central 23

WEST AURORA

Waubonsie Valley 5, West Aurora 2

West Aurora 4, Yorkville 3

York 4, West Aurora 3

BOYS CROSS COUNTRY

HERSCHER

Teams: Beecher 44, Fieldcrest 78, Herscher 112, Seneca 129, Clifton Central 137

LEYDEN

Teams: Fenton 35, Leyden 71, Willowbrook 79, Elmwood Park 101, Addison trail 126

TINLEY PARK

Teams: Joliet Central 67, Bolingbrook 80, Lincoln-Way East 97, Joliet West 121, Oak Lawn 130

Individuals (JC results only): 1: Salvador Lazaro, 15:33; 9: Raul Rosendo, 16:01; 15: Vince Moreno, 16:22; 20: Andre Martinez, 16:36; 22: Jose Aguilera, 16:40

GIRLS CROSS COUNTRY

HERSCHER

Teams: Seneca 57, Bishop McNamara 61, Henry Midland 65, Fieldcrest 89, Prairie Central 116

LEYDEN

Teams: Morton, Elmwood Park 54, Nazareth Academy 77, Willowbrook 83, Leyden 103

NAPERVILLE CENTRAL

Teams: Lockport 66, Naperville North 93, Naperville Central 106, Sandburg 112, Downers South 115

STERLING

Teams: Geneva 49, Belvidere North 117, Kaneland 134, Dixon 134, Rosary 146

GIRLS SWIMMING

New Trier 144, Hinsdale Central 42

DOWNERS NORTH

Downers North 463, Lockport 446, Benet 442, Maine South 308, Schaumburg 291, Downers South 153

FENWICK

Teams: Fenwick 545, Loyola 424, St. Charles North 350, Sandburg 315, Oak Park-River Forest 201

Diving: Anna Girlich, Sandburg, 384; 200 relay: Fenwick, 1:50.34; 200 freestyle: Tierney Grace, Loyola, 1:53.65; 200 IM: Genevieve Curry, Fenwick, 2:13.44; 50 freestyle: Lena Spear, Northside, 25.01; 100 butterfly: Libby Jardeleza, Loyola, 58.98; 100 freestyle: Clare Lawlor, Sandburg, 53.88; 500 freestyle: Grace, 5:04.69; 200 freestyle relay: Fenwick, 1:39.19; 100 backstroke: Jardeleza, 57.89; 100 breaststroke: Curry, 1:07.96; 400 relay: Loyola, 3:35.98;

ROSARY

Teams:Rosary 346, Naperville North 326, Naperville Central 294, Neuqua Valley 245, Boylan 67

GIRLS FIELD HOCKEY

OAK PARK-RIVER FOREST

Sacred Heart (Ky.) d. Loyola 3-0

New Trier d. Divine Savior (Wis.) 5-0

TEAMS WANTED

De La Salle is seeking one sophomore boys basketball team to compete in its Christmas tournament Dec. 26-28. For more information, contact Tom White at (312) 842-7355 ext. 118 or whitet@dls.org.

TOURNAMENTS WANTED

Little Village’s varsity boys basketball team is seeking to enter Thanksgiving and Christmas tournaments. For more information, contact Brian Crowder at (312) 477-6135.

The Latest
The 8-3 loss dropped the Sox to 56-55. They’re 8-7 during a stretch of 19 games against teams with losing records.
A man, 51, was on the street next to his parked car about 12:45 p.m. in the first block of East 23rd Street when another vehicle pulled up alongside him.
The Sun-Times is counting down the top 10 teams in the preseason Super 25 and selecting the 10 best players at key positions.
Steven Young took Kankakee’s loss to Fenwick in last season’s Class 5A state title game hard.