Monday’s scores

tst.0079.387749.eeaf5d8361fc8aaece3b850cd5b420b0_630x420.jpg

MONDAY’S RESULTS

BASEBALL

Andrew 14, Bolingbrook 3

Andrew (11-17): Tom Bushnell 5-for-5, 3 R; Austin Peterson 4-for-5, HR; Ramon Padilla 4-for-4, 3 RBI

Antioch 4, Lakes 3

Beecher 5, Illinois Lutheran 4

Beecher (17-10, 11-1 River Valley): Chase Wyatt CG, 5 H, 6 K; Tanner Saddler, Brian Mayer RBI each

Benet 6, Nazareth 3

Bishop McNamara 8, St. Francis de Sales 2

Bishop McNamara (13-8): Kobe Shutter 2-for-3, RBI, 2 R

Carmel 6, St. Viator 4

Carmel (21-8-1): WP Quentin Secik (5-1): 6 IP, 5 H, 4 ER, 4 R, 5 K, 5 BB; Ian Kristan 2-for-2, 2 BB

Centennial 7, Herscher 2

Chicago Christian 10, Hammond Tech 0

Chicago Christian (23-11-1): Jack DeVries 3 RBI

Deerfield 7, Niles North 3

Deerfield (15-12, 8-6 Central Suburban North): Brad Weaver 3-for-4, 2 2-R HR

Downers South 15, Proviso East 5

Glenbrook North 5, Highland Park 4

Glenbrook North (16-13): WP Brice Call; Kyle Mitter 2-for-4, 3 RBI

Grayslake Central 12, Woodstock North 5

Grayslake Central (21-9): WP Russ Landius; Pat Burba 1B, 2B, 3B; Matt Loeffl 2 1B, 3 RBI

Hersey 2, Barrington 1

Hersey (15-14, 10-6 Mid Suburban East): WP Ryan Allain 6 ⅓ IP, 3 H, 4 K; Mitch Smelser G-W RBI

Huntley 10, Dundee-Crown 0

Huntley (21-7-1, 13-4 Fox Valley Valley): WP Eric Luecht CG, 2 H, 0 ER, 0 R, 9 K, 2 BB; Mark Skonieczny 2-for-3, 2 R, 3 BRI; Jake Ciskowski 1-or-2, 3B, 2 RBI

Joliet Catholic 3, Homewood-Flossmoor 1

Joliet Catholic (26-6): WP Brandon Kaminski 4 IP, 0 R, 5 H; Nick Dalesandro 2-for-4, HR, RBI; Danny Weiss 3-for-3, RBI

Lemont 12-13, Hillcrest 2-3

Lemont (27-2, 17-1 South Suburban Blue): Game 1: Danny Dowiarz 1-for-2, 2 R, 3 RBI; Game 2: Nick Wisz 1-for-2, GS, 4 RBI

Lincoln-Way North 18, Lincoln-Way Central 0

Lincoln-Way North (23-2, 12-1 SouthWest Suburban Red): Mike Rissley 3-for-4, HR, 4 R, 5 RBI; Josh Mutter 2-for-3, HR, 5 RBI

Maine South 6, Loyola 2

Maine South (14-13-1): Kerry Foley 2-for-3, 2 RBI

Marian Catholic 3, Marist 2

Marian Catholic (15-15, 7-8 East Suburban Catholic): WP Michael Bainbridge CG, 4 H, 0 ER, 13 K; Kellen Williams 2-for-3, 2 RBI

Montini 15, Guerin 0

Montini (19-6): WP Eric Frontzak CG, H, 0 ER, 0 R, 10 K, 0 BB; Eddie Bava 4-for-4, 2 3B, 3 R, 7 RBI; Pat Hennessy 3-for-4, 2B, 2 R

Mount Carmel 14, Illiana Christian 8

Mount Carmel (23-6): Greg Ploszaj 2-for-3 3-R HR, 4 RBI; Ako Thomas 2-for-5, 3-R HR, 3 RBI

Mundelein 11, Lake Zurich 5

Mundelein: WP Tyler Kozaritz 2 ⅔ IP, 3 H, 2 ER, 2 R, 4 BB, 3 K

Naperville North 6, Naperville Central 5, 11 inn.

Naperville North (13-14): Alex Garon 1-for-5, 2 RBI

Notre Dame 2, St. Patrick 0

Oak Forest 4, T.F. North 0

Oswego East 5-6, Plainfield East 4-9

Peotone 9, Wilmington 6

Plainfield South 5, Oswego 4

Plano 6, Herscher 4

Prairie Ridge 16, Dundee-Crown 2

Providence 15, Joliet West 1

Providence (20-11): WP Brent Villasenor (6-1): 4 IP, 2 H, 2 BB, 2 K; Dylan Rosa 3-for-3, 3 R, GS, 7 RBI; Jake Godfrey 2-R HR

Riverside-Brookfield 8, Fenton 0

Riverside-Brookfield (17-10): WP Will Kincannon (7-2) CG, 3 H, 12 K, BB

Reavis 12, Eisenhower 0

Reavis (13-17, 9-8 SSC Red): WP Lael Robles 0 H, 9 K; Jose Romero 1-for-2, 3-R HR; Joe O’Hara 2-R HR

Richards 10, Argo 3

Richards (23-6, 16-2 South Suburban Red): WP A.J. Sanchez CG, 3 H, 10 K: Eric Mallo 4-for-4, HR, 2 R, RBI; Shawn Chiaramonte 3-for-4, 2 R, 2 RBI

Rich Central 17, Bloom 10

Rich Central (14-5, 9-3 Southland): WP David Dugger; Demetrius Todd 3-R HR

Sandwich 4, Reed-Custer 2

Sandwich (10-13, 7-7 Interstate-Eight): WP Bailey Watros 6 IP, 5 H, 5 K, 2 H; Zach Fordon SV; Austin Smith, Kevin Canz 2 H each

T.F. South 6, Bremen 2

T.F. South (16-12, 10-7 South Suburban Blue): WP Kyle Hallberg 6 IP; James Macklin 2-for-4, HR, 2B, 4 RBI

Westminster Christian 5, St. Edward 2

York 7, Hinsdale Central 1

Yorkville 3, Morris 1

CLASS 2A REGIONAL QUARTERFINALS

TIMOTHY CHRISTIAN

Timothy Christian 5, Walther Christian 2

Timothy Christian (10-16): WP Cole Miller CG, 5 H, 2 ER, 9 K; Joey Davidson, Michael Wierenga 2-for-3, R each

Thornwood 12, Thornridge 5

CLASS 1A REGIONAL QUARTERFINALS

LEO

St. Benedict 8, Leo 5

SETON

Seton 9, Morgan Park Academy 1

Seton (9-12): WP Bryson Westbrook CG, ER, 3 H, 9 K; Eron Evans, Greg Alexander, Devin Howard, Emmanuel Higgins 2 H each

PUBLIC LEAGUE PLAYOFFS

Clemente 13, Steinmetz 3

Clemente (18-2): Robert Berdecia, David Gonzalez HE each

Harlan 9, Ag. Science 6

Kennedy 18, Von Steuben 7

Kenwood 10, Prosser 0

Lake View 16, Westinghouse 6

Lake View (7-19): WP Joey Lara

Lane 13, North Grand 1

Lane (13-9): WP Nick Bratt 4 IP, R, 5 K. BB; Jason Santana 3-for-4, HR, 2B, 1B, 4 RBI

Morgan Park 7, Hubbard 0, forfeit

Northside 6, King 2

Northside (14-10): WP Emin Drnovsek CG, 2 R, 13 K

Simeon 26, Warren 3

Solorio 20, Schurz 6

Taft 16, Rickover 1

Taft (23-4): WP Mark Lemus 5 IP, 4 H, 7 K; Elias DeJesus 2-for-3; Nate Posada 2-for-3

Young 13, Carver 0

Young (21-9): Justin Mitchell 3-for-3, RBI, 3 SB; Chris Cassidy 400th win as coach

SOFTBALL

Addison Trail 7, Willowbrook 4

Addison Trail (18-15, 6-5 West Suburban Gold): Alex DiSilvio HR

Beecher 13, Coal City 0

Beecher (28-6): WP Sarah Crews (19-2) CG, H, 0 ER, 0 R, 2 K, BB, 2-for-3, HR, 3 RBI; Sydney Zupan 3-for-3, RBI, HR; Taylor Johnson HR

Benet 5, St. Viator 4

Conant 4, Schaumburg 2

Conant: Elisa Ambrose 2-for-3, RBI, R

De La Salle 8, Riverside-Brookfield 1

De La Salle (16-10): Kaity Krol CG, 6 H; 4-for-5, 4 RBI

DeKalb 7, Burlington Central 2

Downers South 10, Morton 4

Downers South (27-1): Carolyn Hedgcock 3 IP, 3-for-3, 3B, 3 RBI; Megan LoBianco 2-for-4, 2B, 2 RBI; Kristen Bialek 2-for-3, 4 SB

Elmwood Park 12, Fenton 2

Elmwood Park (9-11, 5-5 Metro Suburban): WP Becky Gruber CG, 3 H, 2 ER, 2 R 3 K, 0 BB; 2-for-2, 2 HR, 3 R, 3 RBI; Abby Bitterman 1-for-3, GS, 4 RBI

Fenwick 9, Carmel 4

Fenwick: Jenna Cairo 3-for-4

Glenbard North 5, WW South 0

Glenbard North: Cece Dopart (20-4) CG, H, 13 K

Grayslake Central 11, Grayslake North 1

Grayslake North 12, Crystal Lake Central 10

Hampshire 4, Crystal Lake Central 1

Huntley 6, Cary-Grove 2

Huntley (17-14, 7-5 Fox Valley Valley): WP Kateri Conklin (8-8) CG, 7 H, 2 ER, 2 R, 2 K, 2 BB; Haley Spannraft 1-for-3, HR, 2 RBI; Megan Baczewski 1-for-4, HR, RBI

Immaculate Conception 4, St. Edward 1

Joliet West 4, Homewood-Flossmoor 0

Joliet West (24-6): WP Joy Treasure CG, 4 H, 9 K; Kiley Robb 1-for-2, 2 RBI; Jennifer Ames 1-for-3, 2 RBI

Larkin 6, Streamwood 4

Larkin: WP Sarah Hansen 4 R, 6 H, 4 K, BB; Sam Wahl 2 R

Lincoln-Way East 10, Bolingbrook 4

Lincoln-Way East (21-7, 9-4 SouthWest Suburban Blue): WP Nikole Van Gennep 14 K; Jenny Van Geertry 2-for-3, HR, 4 RBI

Lincoln-Way North 10, Bradley-Bourbonnais 1

Lincoln-Way North (14-11, 8-4 SouthWest Suburban Red): WP Dani Thieman (8-2) CG;

Jenna Trojniar 3-for-4, HR, 2 R, 4 RBI; Taylor Bowman HR, 2B, 2 RBI

Lincoln-Way West 11, Lincoln-Way Central 1

Lincoln-Way West (27-1, 12-0 SouthWest Suburban Red): WP Morghan Dieringer CG, 5 H, 11 K; Kayla Seymour 2-for-4, 2 HR, 5 RBI; Anna Ryan 2-for-3, HR, 2 RBI; Carly Souder 1-for-3, HR, 2 RBI

Lockport 10, Stagg 0

Lockport (22-8-1, 9-3 SouthWest Suburban Blue): WP Kalyn Putman 5 IP, 2 H, 9 K; Sarah DeMasi 3-for-3, 2 R, 4 RBI

Manteno 5, Westmont 0

Marian Central 8, Guerin 0

Marian Central (17-10): Maddie Peters no-hitter, 10 K, 5 BB; Mic Faunce 2-for-3, HR, 3 R

Metea Valley 3, Waubonsie Valley 3

Montini 9, Wheaton Academy 7

Montini (23-6): Emily Lezcano 2-for-4, R, 2 RBI; Sarah Ross 2-for-3, 2 R, RBI

Naperville Central 10, Wheaton North 0

Naperville North 8, West Aurora 2

Naperville North (17-12, 7-5 DuPage Valley) WP Alex Hanselman (6-2); Rachel Martin 2-for-2; Kelsey Warren 2-for-4

Oak Forest 15, T.F. North 0

Oak Forest (21-8, 13-4 South Suburban Blue): Kylie Powers 3-for-5, 2 2B, 2 R, 3 RBI; Breanna Hofsaes 2-for-2, 3 RBI

Oak Park-River Forest 8, Lyons 3

Oak Park-River Forest: WP Emma Baldwin; Elaine Warner 2-for-3, 3 R

Plainfield Central 11, Plainfield East 3

Plainfield Central: WP Brooklyn Daly CG, 8 H, ER, 4 K, 3 BB; Tara Cannella 4-for-4, RBI; Maria Connel, Hannah Franceschini, HR each

Reavis 11, Eisenhower 0

Reavis 13-15, 9-9 South Suburban Red): WP Ashley Galason CG, H; Kelly LoRusso 2-for-3, 4 RBI

Regina 21, Lake Forest Academy 1

Regina (6-12): WP Emily Herberg 3 IP, 0 R, 4 K, 2 BB; Maddie MacBain 4-for-5, 3 1B, 2B, 4 RBI

Richards 3, Oak Lawn 2

Richards: Jordan Battels 2-for-3 solo HR, 2B; Sara Kiziak 2-for-3, RBI; Emily Wetzel 1-for-3, RBI

Round Lake 14, Vernon Hills 13

St. Charles East 11, Batavia 1

St. Charles East (26-5, 16-2 Upstate Eight River): WP Haley Beno (16-4) CG H, 0 ER, R, 8 K, BB; Tess Hupe 3-for-4, 2 R, RBI; Kate Peterburs 2-for-3, 2 R, 3 RBI

St. Ignatius 20, Solorio 3

St. Ignatius (23-10): WP Cate Lenti 5 K; Cecelia Barry 3-for-4; Katie Gallagher 1-for-2, 3-R HR

St. Joseph 21, Clark 1

South Elgin 9, Bartlett 7

South Elgin: WP Karli Dobler 5 ⅓ IP, R, 6 H, 3 K, BB; Mallory Mecklenburg 3-for-4, HR, 4 RBI, 2 R; Rachel Ziemba 2-for-2, 2 BB, 4 R

Thornwood 11, Hillcrest 6

Thornwood (12-12): WP Hannah McPherson 3 H, 8 K; Shaderia Young 1-for-3, HR, 2 R, RBI

Tinley Park 4, Bremen 3

Tinley Park (18-4, 16-2 South Suburban Blue): WP Annalisse Scott (15-4) CG, 3 H, 0 ER, 9 K; Megan Laib 2-for-3, 2 RBI; Sam Alberto 2-for-4, 2 2B, 2 R

Wauconda 6, Round Lake 0

Wauconda (23-7, 11-0 North Suburban Prairie West) WP Kaya Wedl (19-5) CG, 7 H, 12 K, BB; Lauren Nee HR

West Chicago 7, Metea Valley 5

West Chicago: Jenna Foreman 4-for-5, 3 RBI, 4 R

York 10, Hinsdale Central 9, 8 inn.

York (20-10): WP Brook Bandy; Hannah Lattmer HR; Abbey Solem GW-Walkoff HR

CLASS 2A REGIONAL QUARTERFINALS

RABY

Walther Christian 24, Raby 4

ST. JOSEPH

St. Joseph 21, Clark 1

CLASS 1A REGIONAL QUARTERFINALS

SETON

St. Francis de Sales 12, Seton 2

BOYS VOLLEYBALL

Andrew d. Stagg 25-18, 25-17

Andrew (16-16, 6-4 SouthWest Suburban): Adam Russell 5 kills, 4 blocks; Sanil Thomas 2 aces, 4 digs, 7 assists; Nick VanderZanden 3 kills, 2 blocks

Benet d. Geneva 25-23, 25-21

Brother Rice d. Glenbrook North 25-15, 25-15

Brother Rice (32-2): Dave Kelly, Kevin Myren 5 kills each; Jim Dwyer 15 assists; Spencer Scott 4 blocks

Elk Grove d. Notre Dame 25-21, 19-25, 26-24

Elk Grove (20-15): Sam Ostling 11 kills; Aaron Kraus 25 assists; Danny FreidenFelds 7 digs

Lincoln-Way North d. Lincoln-Way West 25-19, 17-25, 25-15

Lincoln-Way North (31-3, 10-0 SouthWest Suburban Red): Jake Walenga 22 digs; Austin Faller 21 assists; Brad McFarland 9 kills

Plainfield South d. Plainfield East 25-16, 25-19

Plainfield South: Shawn Goff, Cody Viertel 6 kills, 2 blocks each; Zak Berta 6 kills; Ethan Meyer 4 aces, 5 digs

St. Francis d. Providence 25-19, 24-26, 25-18

St. Francis (29-5): Jeff Jendryk 15 kills; Joe Denny 13 kills; Robert Smith 34 assists

Sandburg d. Lockport 25-15, 25-23

Sandburg (25-8, 8-2 SouthWest Suburban Blue): Grant Burden 26 assists; Dan Tynski 14 kills; Erik Krause 13 digs

Richards d. Argo 25-8, 25-12

Richards (21-9, 6-2 South Suburban Red): Ed Karailus 10 kills, 12 digs; Dan Krasich 17 assists

Stevenson d. Libertyville 25-21, 23-25, 27-25

Waubonsie Valley d. Warren 19-25, 25-19, 25-19

Waubonsie Valley (24-9): Michael Simmons 18 kills; Connor Douville 9 kills; Kim Williams 8 kills

Wheaton Academy d. IMSA 25-14, 25-12

BOYS TENNIS

Brother Rice 5, Morgan Park Academy 0

IMSA 4, Marmion 3

GIRLS LACROSSE

Marist 16, St. Francis 2, 2OT

Stevenson 7, Vernon Hills 5

The Latest
It is one of 10 projects across the country to receive a federal grant to build advanced intelligent transportation system technologies that will improve mobility, safety and provide multimodal transportation.
Rashon Kyle was arrested Sunday in the Brainerd neighborhood and charged in the June 12 shooting that killed Vincent J. Barnes, police said.
Assistant U.S. Attorney Jason Julien on Tuesday told U.S. District Judge Harry Leinenweber he should not allow defense attorneys to embark on “a wide-ranging fishing expedition in the hopes of turning up evidence of some kind of government misconduct.”
For the second time in less than a month, an Illinois angler caught a pending Illinois record pink salmon. What is going on?
The Black, Southern cuisine that the Harvey-raised chef learned at home has made Hyde Park’s Virtue the hottest spot on the South Side and made him a success on “Top Chef.”