FRIDAY’S RESULTS
BASEBALL
Ag. Science 10, Juarez 6
Ag. Science (19-3, 11-1 Sammy Sosa): WP Mike Cassidy (5-1) CG, 8 H, 4 ER, 6 R, 7 K, BB; Nick Oliver, Tom Gleason 2 hits each
Andrean (Ind.) 4, Brother Rice 0
Brother Rice (18-6): Ryan Kutt (4-2) 6 IP, 8 H, 3 R, 2 ER; Erich Lieser 1-for-3
Aurora Christian 1, Kaneland 0
Aurora Christian (8-7, 4-6 Suburban Christian Blue): WP R.D. Lutze CG, 3 H, 9 K, 4 BB; Drew Wagner 2-for-3, R
Barrington 9, Rolling Meadows 3
Barrington (19-6, 7-2 Mid-Suburban East): WP Richie Stefan 5 IP, 3 R, 4 H, 4 K; Shane Yorton 2-R 2B; Jake Petersen 3-R HR
Bartlett 13, East Aurora 1
Clemente 11, Northside 1
Clemente (10-2, 7-0 Jackie Robinson North): WP Anthony Justiniano; David Gonzalez, Jonathan Figueroa HR each; Anibal Scharon 2-for-2, 2B, 2 RBI
Corliss 6, Lindblom 2
Deerfield 4, Maine West 3
Deerfield (10-9, 4-3 Central Suburban): WP Matt Tometz 5 IP, 4 H, 0 ER, 0 R 5 K, 0 BB; Thomas Shimamoto 2-for-2; Dustin Delisle 2-for-3, 2-R 2B
Fenwick 10, Gordon Tech 0
Fenwick (12-9, 5-4 Catholic White): WP Quinn Snarskis 6 IP, 3 H, 10 K; Justin Rodriguez 2-R HR; Bob Hogan 3-R HR
Glenbard South 2, Elmwood Park 1
Glenbard South (15-4, 9-0 Metro Suburban): WP Dom Fazzari 8 IP, 5 H, ER, R, 13 K, 2 BB; Joey Atkinson 3-for-4, 2B, BB
Glenbrook North 6, Niles North 5, 9 inn.
Glenbrook North (9-12): WP Sage Bruhl; David Burnside 3-R 2B; Michael Keane G-W RBI
Glenbrook South 12, Loyola 1
Glenbrook South (16-3): Tom O’Hara 3-for-3, 2-R HR
Herscher 6, Westmont 2
Herscher (19-6): WP Jeff Klamann CG, 2 ER, 7 H, 5 K
Homewood-Flossmoor 7, Lockport 2
Homewood-Flossmoor (13-4, 4-3 SouthWest Suburban Blue): Cole Tronsen 1-for-3, 2-R 2B
Kennedy 7, Curie 6
Kennedy (6-3): WP Cesar Diaz (2-0) 3 IP, H, ER, R, 2 K, 2 BB; Erik Moncayo, Alex Moreno 2 H, 2 RBI each
Kenwood 5, Young 4
Kenwood (6-10, 3-4 Jackie Robinson South): WP Sergio Arredondo CG, 2 H, 3 K; DJ Langston 2-for-3, 2B, RBI, 2 R, 2 SB
Lake Park 5, Naperville North 3
Lake Zurich 6, Antoch 2
Lake Zurich: WP Jason Sweetwood CG, 9 H, ER, 2 R, 4 K, 0 BB; Joey Holtz, Steven Vanstedum 2-for-3, 2 RBI each
Lincoln-Way Central 3, Bradley-Bourbonnais 2
Lincoln-Way Central (16-5, 7-0 SouthWest Suburban Red): WP Kevin Mampe (2-1) CG, ER, 6 H, 4 K, 2-R 2B
Lincoln-Way East 7, Stagg 3
Lincoln-Way East (9-11, 2-5 SouthWest Suburban Blue): Kenechi Haynie 2-for-4, 3 RBI, R,
Lincoln-Way North 24, Thornton 2
Lincoln-Way West 16, Thornridge 0
Lincoln-Way West (21-0, 7-0 SouthWest Suburban Red): Jake Robbins 2-for-3, 3 RBI, 2 R
Morgan Park 20, Jones 8
Morgan Park (12-3-1) : WP Christian Lipscomb 5 IP, 5 K, 2 BB; Jamal Martin 2-for-3, 3-R HR, 3 R, 5 RBI; Lavar Reed 2-for-3, 2B, 2 RBI; Christian Bullock 1-for-3, 3 RBI
Montini 4, St. Francis 2
Montini (14-1, 9-1 Suburban Christian Blue): WP Tyler Quick 6 IP, 2 R, ER, 9 K, BB; Jake Testel 2-for-3, HR, RBI, 2 R
Morris 1, Oswego 0
Morris: WP Nick Evola 6 ⅓ IP, 2 H, 7 K, 6 BB; Trevor Lines 2-for-2, G-W RBI
Mundelein 4, Vernon Hills 3
Mundelein (21-5): Luke Adams 2 RBI
Niles West 5, Evanston 2
Niles West (13-6): WP Cody Pazik CG, 4 H, 6 K; Tyler Seegich 3-for-3, R
Peotone 6, Seneca 5
Perspective-Calumet 20, Longwood 2
Perspective-Calumet (8-4): WP JuJuan Patrick 3 IP, 3 H, 5 K, 3 BB; Izea Hatcher 3-for-4, 4 RBI
Reed-Custer 6, Coal City 4
Reed-Custer (16-7, 7-2): WP Brent Headrick CG, 6 H, 4 ER, 4 R, 8 K, 6 BB; Brent Headrick GS
Ridgewood 10, Fenton 0
Ridgewood (14-6, 10-1 Metro Suburban): WP Chris Reznicki CG, 2 H, 8 K; Vito Iovino 3 RBI
Sandwich 11, Dwight 1
Sandwich: WP Zach Fordon CG, 5 H, 7 K, 2 RBI; Luke Hardisty 2-R HR
St. Charles East 10, Geneva 0
Taft 10, Payton 4
Taft (15-2, 6-1 Jackie Robinson North): Marc Gonzalez 2-for-4, 2B, 2 RBI
Von Steuben 14, Lane 12
Waukegan 1, Maine South 0
Willowbrook 3, Leyden 0
Willowbrook (12-5): WP T.J. Case CG 4 H, 13 K; Mike Rothmund 2-for-3, RBI, 2 R
SOFTBALL
Barrington 6, Elk Grove 1
Barrington (16-8, 6-2 Mid Suburban West): Jennifer Inamoto 2-for-3, 2B, 3 RBI
Bulls Prep 8, UIC Prep 7
Chicago Christian 3, Wheaton Academy 0
Chicago Christian (7-9, 3-4 Suburban Christian Blue): WP Davina Gutierrez CG, 8 H, 0 BB, 10 K; Sam Kubik 2-for-3, 3 RBI
Downers North 7, Plainfield East 0
Downers North (13-2): WP Dale Ryndak (11-1) CG, 7 K, 0 BB, 2-for-3, HR, 3 RBI, 2 R; Kelsey Gockman 2-for-3, 2 RBI
Downers South 13, Morton 3
Downers South (18-1, 5-0 West Suburban Gold): Caitlyn Daly 2-for-3, 2 HR; Rebecca Ondrecek 2-for-3, 2 2B, 4 RBI
Elmwood Park,18, Timothy Christian 4
Elmwood Park (8-8): WP Becky Gruber, HR, 3 RBI; Shannon Hodges HR, 5 RBI
Glenbard North 1, WW South 0
Glenbard North (12-4, 4-1 DuPage Valley): WP Cece Dopart (11-3) CG, 3 H, 12 K, BB
Gordon Tech 14, Luther North 4
Hinsdale Central 6, York 2
Hinsdale Central: WP Courtney Berlin; Anne Bruns, Riley Burr HR each; Faith Koffron 2 2B
Lake Zurich 6, Mundelein 2
Lincoln-Way Central 18, Thornridge 0
Lincoln-Way Central (12-7, 5-1 SouthWest Suburban Red): WP Hannah Dallio 5 IP, H, 12 K; 2-for-4, 2 R
Lincoln-Way East 6, Bolingbrook 0
Lincoln-Way East (13-5, 3-3 SouthWest Suburban Blue): WP Sarah Esposito CG 4 H, 13 K; Jenny Van Geertry 2-for-3, 2 RBI
Lincoln-Way North 24, Thornton 2
Lincoln-Way North (10-6, 5-2 SouthWest Suburban Red): Taylor Bowman 3-for-3, 2 HR, 3 R, 6 RBI
Lockport 4, Stagg 0
Lockport (14-5-1, 5-2 SouthWest Suburban Blue): WP Kalyn Putman CG, 4 H, 12 K; Gabby Voulgaris 2 RBI
Manteno 19, Lisle 3
Manteno (27-0, 10-0 Interstate Eight): Kierstynn Kinast 3-for-4, 2 RBI, 3 R; Brooke Stugla 2-for-4, 3 RBI, 2 R
Montini 19, Aurora Christian 0
Montini (11-5, 8-0 Suburban Christian Blue): WP Amy Bulovsky 10 K, BB, 2-for-3, 3 RBI; Ashley Lentine 2-for-2, RBI, 2 R-S; Christina Barrett 3-for-4, 2 2B, RBI
Naperville Central 11, Wheaton North 0
Naperville Central (14-3, 5-0): WP Julie Kestas 9 K; Maddi Doane 2-R 2B; Keegan Hayes, Lindsey Gonzalez 2-R HR each
Naperville North 10, West Aurora 4
Naperville North (12-6, 4-0): WP Casey Rechenmacher; Rachel Martin 2B, HR; Kailee Budicin 2B, 3B
Northside 6, Lincoln Park 5, 8 inn.
Northside (3-9, 3-4 Red-North): WP Sarah Joseph CG, 7 H, 0 ER, 5 R, 12 K, 2-for-2, G-W RBI; Katie Mendez 2-for-3, 2B, 2 RBI
Oak Park-River Forest 7, Lyons 2
Oak Park-River Forest (13-6, 4-0 West Suburban Silver): WP Emma Baldwin (7-3) CG, 2 R, 2 ER, 7 H, 8 K, 0 BB; Libby Foster 3-for-4, 2B, 2 RBI; Nina Steele 2-for-3, R, RBI; Emily Richardson 1-for-3, R, RBI; Elaine Warner 1-for-3, R, RBI
Peotone 12, Seneca 1
Sandwich 2, Dwight 1
Sandwich: WP Gabi Lopresti 9 K; Mackenzie Frieders 2-for-3
Schaumburg 6, Marengo 5, 8 inn.
Schaumburg: Shannon Felde 4 IP, 9 H, 3 ER, 3 R, 4 K, BB, 2-for-3, R, RBI; Paige Alt 4 IP, 3 H, 2 ER, 2 R, K, 3 BB, 2-for-3, R, 4 RBI
St. Charles North 6, Batavia 0
St. Charles North (13-6, 9-2): WP Sabrina Rabin (8-5) CG, 12 K; Alexandra Millett 2-for-4, 2 R; Jordyn Wolfe 2-for-2, R, 3 SB
St. Ignatius 6, Taft 2
St. Ignatius (17-6): WP Colleen Hoffman 3 IP, 6 K, 2-for-4; Elyse Wisniewski 2-for-4, 2B
Solorio 12, Hancock 2
South Elgin 17, East Aurora 0
South Elgin (9-11): Brianna Pena 4-for-4, 4 RBI, 2 R; Rachel Ziemba 3-for-3, 2 RBI, 2 R
Willowbrook 11, Addison Trail 1
Willowbrook: WP Delaney Pelsor; Sam Schmidt, Alyssa Ressinger 4-for-4, HR each
GIRLS SOCCER
Beecher 3, Reed-Custer 2
Beecher (8-8, 3-3 River Valley): Jordyn Miner goal, assist; Daisy Barraza 2 assists
Deerfield 3, Bradford (Wis.) 0
Deerfield: Sydney Barber, Emily Kellow, Margot Sylvan goal each
Hersey 9, Wheeling 0
Hersey (16-4, 9-0 Mid-Suburban East): Lauren Gierman 4 goals
Jones 8, Chicago Notre Dame 0
Jones (12-1-1): Dani Schulgasser 2 goals
Lisle 2, Aurora Central 1
Maine South 2, Wheaton Academy 1
Maine South (9-6): Claudia Wine, Jackie Viola goal each
Schaumburg 2, Hoffman Estates 1
Schaumburg: Emily Waterloo 2 goals
BRINE TOURNAMENT OF CHAMPIONS
(at Burlington, Iowa)
Belleville East 2, Lockport 0
Homewood-Flossmoor 1, Belleville East 0, PK
Homewood-Flossmoor (5-10): Fallon Perl G-W goal
Lockport 4, Peoria Christian 0
Lockport (5-6-4): Brooke Janeczek 2 goals
FREEPORT
Burlington Central 3, Sycamore 2
Burlington Central (7-4-2): Cassi Ciganek goal, assist
MOLINE
Niles West 2, Pleasant Valley (Iowa) 1
Niles West (11-6): Nichole Lopatin, Emela Mehicevic goal each
Prospect 4, Highland Park 1
Streator 2, Coal City 0
Warren 6, Resurrection 0
Warren (9-4-2): Daria Szczepanek 4 goals; McKenna Hofflander, Jordan Reilly goal each; Valentina Rodriguez 2 assists, Alexis Strothers assist
NAPERVILLE INVITE
at Naperville Central
New Trier 1, Neuqua Valley 0, 2 OT, semifinal
Waubonsie Valley 2, Barrington 0, semifinal
at Naperville North
Hinsdale Central 4, Sandburg 0
St. Charles East 3, Conant 0
at Wheaton North
Boylan 3, Downers South 0
Geneva 1, Wheaton North 1
BOYS VOLLEYBALL
Lake Zurich d. Libertyville 25-22, 25-18
Lake Zurich (16-7, 7-0): Matt Carmody 8 kills, 2 digs; Michael Savio 12 digs, 13 passes; Pat Bush 14 digs, 2 kills, 2 blocks, ace
Lane d. Von Steuben 25-19, 25-15
Loyola d Glenbrook South 25-18, 20-25, 25-16
Loyola (17-3): David Wieczorek 18 kills; Connor Kreb 10 kills; Jakub Mazurek 7 kills
Niles North d. Evanston 25-13, 13-25, 25-17
Vernon Hills d. North Chicago 25-15, 25-16
Young d. Northside 25-23, 25-23
Young: Filip Mietka 5 kills, 2 blocks, 5 digs, ace; Joe Luzadder 3 kills, 2 blocks, 3 digs; Michael Quevedo 23 digs, 2 assists
BENET
Pool A
Glenbard West d. Plainfield Central 25-16, 25-20
Glenbard West d. Waubonsie Valley 25-17, 25-21
St. Francis d. Plainfield Central 25-19, 25-15
St. Francis d. Waubonsie Valley 25-23, 25-16
Pool B
Benet d. Neuqua Valley 25-20, 25-17
Benet d. Oswego 25-15, 25-12
Naperville Central d. Neuqua Valley 25-9, 25-11
Naperville Central d. Oswego 25-15, 25-17
LINCOLN-WAY EAST
Lake Park d. Maine East 25-17, 25-12
Lake Park d. Bolingbrook 25-13, 25-17
Lincoln-Way East d. Willowbrook 25-12, 25-18
Lincoln-Way East d. Marist 25-16, 25-13
MUNDELEIN
Mundelein d. Stevenson 25-21, 25-20
BOYS WATER POLO
STEVENSON
Fenwick 9, Oak Park 5
Loyola 7, Fenwick 6
BOYS TRACK
GLENBROOK NORTH
Teams: New Trier 104, Lake Forest 78, Deerfield 70.25, Highland Park 50.25, Glenbrook North 42, Glenbrook South 41, Lake Zurich 38.25, Stevenson 38, Loyola 32.5, Northside 20.25
Winners: Shuttle hurdle relay: Deerfield, 1:07.10; 3,200 relay: New Trier, 8:03.5; 400 relay: Lake Forest 42.60; Distance medley: Lake Zurich, 10:39.30; Mid-distance medley: Deerfield, 3:40.40; 800 sprint medley: Lake Forest, 1:35.90; 6,000 relay: New Trier, 18:03.30; 800 relay: Stevenson 1:31.60; shuttle hurdle lows: Lake Forest, 57.60; 400 relay throwers: Highland Park, 48.90; 1,600 relay: New Trier, 3:25.5; Pole vault: Highland Park, 46-09.00; High jump: New Trier, 21-08.00; Long jump: Lake Forest, 77-11.25; Triple jump: Waukegan, 156-05.00; Shot put: Deerfield, 175-06.50; Discus: Deerfield, 500-2
LINCOLN-WAY WEST
Teams: Huntley 137, Lincoln-Way Central 128, Thornton 127, Hinsdale Central 73, Bradley-Bourbonnais 62, Lincoln-Way North 61, Providence 56, Romeoville 37, Lincoln-Way West 36, Crete-Monee 27
High jump: Nick Hinton, Lincoln-Way West 6-2; Pole vault: Andy Jatis, Providence, 14-6; Shot put: Isaac Jimenez, Huntley, 50-10; Discus: Tyler Schiemann, Providence, 147-5; Triple jump: JoWahn Brown, Thornton, 46-1; Long jump: Brown, 21-0.5; 200: Jack Meadows, Lincoln-Way Central 22.97; 1,600: Robbie Tidwell, Lincoln-Way North, 4:52.55; 300: Demitruis Mitchell, Thornton, 39.33; 400: Jack Meadows, Lincoln-Way Central, 49.96; 800: Keegan Smith, Huntley, 2:00.6; 800 relay: Huntley, 1:32.41; 100: Jauan Wesley, Thornton, 10.92; 110 hurdles: Tifonte Hunte, Thornton, 14.6; 3,200: Chris Kaminski, Lincoln-Way Central, 9:38.21; 400 relay: Thornton, 42.58; 3,200 relay: Lincoln-Way Central, 8:16.09; 1,600 relay: Thornton, 3:26.7
KANELAND
Teams: West Aurora 137, Kaneland 92, St. Charles East 91, Geneva 81.67, Aurora Christian 61.5, Batavia 47.5, Rosary 43, St. Charles North 40, Burlington Central 32, Streamwood 27
3,200 relay: Batavia, 9:40.56; 400 relay: St. Charles East, 50.25, 3,200: Gabby Juarez, Streamwood, 10:59.97; 100 hurdles: Emma Spagnola, West Aurora, 14.27; 100: Lauren Zick, Kaneland, 12.81; 800: Karina Liz, Aurora Central, 2:14.60; 800 relay: St. Charles East, 1:47.43; 400: Foster Ignoffo, Geneva, 58.58; 300 hurdles: Spagnola, 44.29; 1,600: Kathryn Adelman, Geneva, 5:20.84; 200: Zick, 25.95; Long jump: Spagnola, 18-9.5; Triple jump: Allison Chmelik, St. Charles East, 36-0; Discus: SaMaya Hunt, West Aurora, 117-11; Shot put: Maya Marion, West Aurora, 41-0; Pole vault: Nadine Dunsing, West Aurora, 10-0; High jump: Peyton Wade, Aurora Christian, 5-4
OSWEGO
Teams: Geneva 301, West Aurora 241, Oswego 181, East Aurora 160, Streamwood 95, Aurora Central 69, Oswego East 59
100: Desmond Grant, East Aurora, 11.2; 200: Grant, 22.57; 400: Steve Strange, Oswego, 52.09; 800: Javier Montelongo, Aurora Central, 2:01.93; 1,600: Blaine Bartel, Geneva, 4:32.66; 3,200: Lucas Kammerer, Oswego, 10:00.83; 110 hurdles: Drake Spears, West Aurora, 16.73; 300 hurdles: Nick Carlton, Geneva, 42.62; 400 relay: Oswego, 44.46; 800 relay: Geneva, 1:33.13; 1,600 relay: Geneva, 3:33.9; 3,200 relay: Geneva, 8:09.02; High jump: Jelyn Hill, Streamwood, 6-2; Pole vault: James Carroll, Geneva, 13-0; Long jump: Justin Taormina, Geneva, 21-0.75; Triple jump: Chris Walker, West Aurora, 41-1; Shot put: Jason D’Amico, Geneva, 48-3; Discus: D’Amico, 154-3
BOYS GYMNASTICS
DOWNERS NORTH
Teams: Lyons 155.9; Glenbard West 148.7; Downers North 142.45; Hinsdale Central 142.2; York 130.4
Winners: All-Around: Chris Redichs, Lyons, 52.8; Pommel Horse: Redichs, 9.3; Horizontal Bar: Alex Janicki, Lyons, 8.75; Still Rings: Tom Brethauer, Downers North, 9.1; Parallel Bars: Janicki, 8.9; Floor Exercise: Redichs, 9.55; Vault: Redichs, 9.3