SATURDAY’S RESULTS
FOOTBALL
BIG SHOULDERS
Schurz 21, Lincoln Park 0
Schurz (3-0, 2-0): Ivan Guiterrez fumble recovery TD in endzone; Victor Cerva INT; Michael Borewski 52-yard rushing TD
GREAT LAKES
Carver 28, Lindblom 6
Solorio 27, Bulls Prep 0
HEARTLAND
Brooks 49, Collins 0
INTER-CITY 1
Douglass 22, Little Village 8
Douglass (4-0, 2-0): Tyree Tate 16 carries, 195 yds, 2 TD; Tyrone Kincaid 2 sacks, 10 tackles
Farragut 42, Kelvin Park 6
INTER-CITY 2
Kelly 31, Kennedy 0
INTER-CITY 3
Golder 40, Rauner 8
Pritzker 38, Muchin 0
Golder (1-2-1): Justin Hernandez 2 TD rec, 143 yds; Thomas Martinez INT
Rowe-Clark 34, UIC Prep 21
Rowe-Clark (4-0, 2-0): DeAngelo Johnson 3 rushing TD
INTER-CITY 4
Ag. Science 36, Ellison 6
Crane 2, Hawkins 0, forfeit
South Shore International 26, Woodlawn 20, 2 OT
PRAIRIE STATE
Hubbard 55, Orr 0
Morgan Park 21, Perspectives 0
Morgan Park (2-2, 2-0): Charles Bournes 8 carries, 125 yards, 75 yard rushing TD; Timothy Smith 2 INT; Desmond Earls 10 carries, 80 yards, TD
Robeson 22, Bogan 16
RED BIRD
Vocational 58, Foreman 18
SECOND CITY
Urban Prep-West 38, Lake View 12
WINDY CITY
Hyde Park 27, Fenger 0
Urban-Prep Bronzeville 28, Kenwood 14
Urban Prep-Englewood 34, DuSable 12
Washington 32, TEAM Englewood 12
Urban Prep-Englewood: Martwain Holmes 2 TD passes; Trevon Rutledge 11 tackles, forced fumbles
CATHOLIC BLUE
ON Ch. 26.2: Loyola 28, Providence 16
CATHOLIC RED
Gordon Tech 7, St. Joseph 6
EAST SUBURBAN CATHOLIC
ON HSC: Joliet Catholic 42, Nazareth 0
Marist 42, St. Patrick 34
NORTH SUBURBAN PRAIRIE
ON HSC: North Chicago 10, Wauconda 3
NORTHEASTERN ATHLETIC
Hiawatha 40, Westminster Christian 27
Luther North 18, Mooseheart 13
North Shore 16, Christian Liberty 12
SOUTH SUBURBAN RED
ON HSC: Reavis 30, Eisenhower 26
SOUTHWEST SUBURBAN BLUE
ON HSC: Homewood-Flossmoor 49, Joliet Central 0
Sandburg 36, Joliet West 28
SUBURBAN CHRISTIAN
Walther Lutheran 40, Guerin 14
UPSTATE EIGHT RIVER
Batavia 56, Streamwood 14
UPSTATE EIGHT VALLEY
South Elgin 48, East Aurora 20
WEST SUBURBAN GOLD
ON HSC: Hinsdale South 29, Proviso East 6
NONCONFERENCE
Glenbard South 29, Rich South 12
Fenton 31, Rich East 0
St. Laurence 42, Lake Forest Academy 28
St. Laurence (3-1): Bob Kelly 15-for-33, 199 yds, 3 TD, 2 rushing TD; Frank Miller 32 carries, 175 yds, 12-yd TD run; Mike Sterna 5 catches, 74 yds, 3 TD
ON HSC: St. Rita 42, Hales 12
BOYS SOCCER
Benet 5, Carmel 0
Benet (9-1, 2-0 East Suburban Catholic): Kyle Kenagy goal, 2 assists
Bremen 2, Andrew 2
Bremen (6-2-1): Christian Lagunas 2 goals
Grayslake Central 1, Grant 0
Hinsdale Central 1, Naperville Central 1
Mount Carmel 2, Hinsdale South 1
Mount Carmel (4-4-3): Dan Balog, Jonah Nuno-Sheldon goal each
Lincoln-Way Central 2, Joliet West 2
Lincoln-Way West 2, Lincoln-Way East 1
Lincoln-Way West: Kevin Staniszewski, Dan Petron goal each
Montini 4, De La Salle 1
Montini: Tom McGillicuddy 2 goals, assist
Neuqua Valley 3, Conant 1
Neuqua Valley: Jake Loncar 2 goals; Connor Lefevour goal
New Trier 4, Lakes 3
New Trier: Jack Cornelo, Will Belliel, Spencer Farina, Michael Gallo goal each
Rauner 6, Rowe-Clark 1
Stagg 2, Downers South 1
Stagg (5-1): Roberto Torres, Matt Kois goal each
HONONEGAH
Dundee-Crown 1, Centennial 0
Dundee-Crown 0, Hononegah 0
Springfield 4, Crystal Lake South 0
LINCOLN-WAY INVITE
Sandburg 5, Bloom 3, third
Marist 2, Manteno 1
Marist (6-4): Brendan McHugh, Carter Olson goal each
St. Ignatius 2, Eisenhower 0
St. Ignatius: Mike Knight, Lucas Kotlowitz goal each
PEPSI SHOWDOWN
Lane 1, Libertyville 0, semifinal
Morton 2, Wheaton Academy 1, semifinal
Fenwick 1, Lake Zurich 1
Fenwick (2-5-2): Will St. Clair goal
Plainfield Central 2, Lake Forest 0
Plainfield Central (6-2-3): Miguel Sanchez goal, assist; Miguel Duran goal
GIRLS VOLLEYBALL
BELVIDERE NORTH
West Chicago d. Belvidere North 25-22, 25-21, title
West Chicago d. Brooks 25-21, 25-16
West Chicago d. Dixon 25-20, 16-25, 25-18
West Chicago d. Freeport 25-15, 25-18
GLENBARD WEST
Glenbard East d. Glenbard South 25-16, 25-18
Glenbard East d. Lake Park 25-27, 25-14, 25-19
Glenbard East d. Northside 25-14, 25-23
GRAYSLAKE CENTRAL
Grayslake Central d. Lake Forest 25-16, 25-17
Grayslake Central d. Marengo 25-7, 25-10
Grayslake Central d. North Chicago 25-6, 25-9
Grayslake Central d. Round Lake 25-15, 25-18
Wauconda d. Grayslake Central 25-22, 25-10
HERSEY
Glenbard North d. Hoffman Estates 19-25, 25-17, 15-6
Hersey d. Hoffman Estates 25-14, 25-19
Hoffman Estates d. Mundelein 26-24, 25-22
Lake Zurich d. Hoffman Estates 25-10, 27-25
Schaumburg d. Hoffman Estates 25-16, 25-20
HILLCREST
Eisenhower d. Ag. Science 25-23, 25-23, title
Kankakee d. T.F. North 23-25, 25-19, 25-15, third
Eisenhower d. T.F. North 25-16, 25-11
Eisenhower d. T.F. North 25-16, 25-11
Eisenhower d. Thornton 25-19, 25-14
Ag. Science d. Hillcrest 25-11, 25-11
Ag. Science d. Kankakee 24-26, 25-11, 25-22
Ag. Science d. Thornridge 25-10, 25-6
Hillcrest d. Thornridge 25-19, 25-19
Kankakee d. Hillcrest 21-25, 25-12, 25-20
Kankakee d. Thornridge 25-15, 23-25, 25-11
T.F. North d. Seton Academy 25-14, 25-18
T.F. North d. Thornton 25-21, 25-13
Thornton d. Seton Academy 25-15, 25-6
MAINE EAST
Stagg d. De La Salle 21-25, 22-25, title
De La Salle d. Warren 25-9, 25-10, third
MOTHER MCAULEY
Lincoln-Way Central d. Crystal Lake South 25-15, 23-25, 25-23
Lincoln-Way Central d.Hononegah 25-14, 25-13
Lincoln-Way Central d. Montini 25-15, 25-23
OAK LAWN
Lincoln-Way West d. Romeoville 15-25, 23-25
Portage d. Romeoville 25-9, 25-17
Romeoville d. Argo 25-20, 25-23
VERNON HILLS
Buffalo Grove d. Vernon Hills 25-15 25-12
Buffalo Grove d. Jones 25-11 25-11
Glenbrook North d. Buffalo Grove 25-23 25-17
Glenbrook North d. Jacobs 25-11 25-15
Glenbrook North d. Jones 25-2 25-15
Glenbrook North d. Libertyville JV 25-23 25-20
Glenbrook North d. Vernon Hills 25-13 26-24
Jacobs d. Buffalo Grove 25-12 25-15
Jacobs d. Jones 25-5 25-12
Jacobs d. Libertyville JV 25-23 25-14
Jacobs d. Vernon Hills 25-23 25-15
Libertyville JV d. Jones 25-9 25-17
Libertyville JV d. Vernon Hills 19-25 25-14 15-2
Vernon Hills d. Jones 25-11 25-13
WW SOUTH
Gold
Benet d. Plainfield North 25-9, 25-18, title
Sandburg d. St. Charles North 25-17, 15-25, 25-22, third
Naperville North d. Waubonsie Valley 25-14, 25-13, fifth
Marist d. Libertyville 23-25, 25-16, 25-11, seventh
Silver
Lemont d. Wheaton North 25-16, 25-17, ninth
WW South d. Hinsdale Central 25-12, 25-21, 11th
WW South (5-10): Kristin Martin 9 kills, 2 aces; Talia Holze 7 kills, 2 aces
Downers North d. Wheaton Academy 25-22, 26-24, 13th
Oak Park-River Forest d. Naperville Central 25-8, 17-25, 25-17, 15th
Bronze
Neuqua Valley d. Plainfield Central 21-25, 25-22, 25-21, 17th
Glenbrook South d. Evanston 25-18, 25-19, 19th
Prairie Ridge d. Rosary 25-15, 25-19, 21st
Hinsdale South d. Downers South 16-25, 25-23, 25-22, 23rd
GIRLS GOLF
Hinckley-Big Rock 213, Aurora Central 225
M: Jordyn Sundberg, Aurora Central, 48
EISENHOWER
Teams: New Trier 317, Loyola 328, Barrington 358, HIghland Park 399
MUNDELEIN
Teams: Crystal Lake Central 307, Buffalo Grove 328, Mundelein 358, Evanston 422, Jacobs 429
PROVIDENCE
Teams: Hinsdale Central 322, Lyons 341, Sandburg 375
Individuals: Kelly Sterling, Lincoln-Way East, 74; Ciara Rattana, Lyons, 76; Cailee Beisswanger, Hinsdale Central, 80; Maddelynn Swank, Hinsdale Central, 80; Kelly Anderson, WW South, 81
GIRLS TENNIS
Huntley 5, Round Lake 0
Huntley 4, Wauconda 1
Round Lake 5, York 1
York 6, Young 0
York 4, Homewood-Flossmoor 2
HOFFMAN ESTATES
Glenbard East 5, Hoffman Estates 1
Lake Park 5, Hoffman Estates 1
Maine East 4, Hoffman Estates 2
LOCKPORT
Teams: Lockport Maroon 30, St. Ignatius 30, West Aurora 17, Marian Catholic 15, Plainfield North 14, Minooka 8, Oak Lawn 7
NILES NORTH
Niles West 3, Niles North 2
Niles West 3, Lane 2
Taft 5, Lane 0
Taft 3, Niles West 2
Taft 3, Niles North 2
PROSPECT
Teams: Stevenson 42, Carmel 21, Glenbrook North 17, Naperville North 14, St. Charles East 12
ROSARY
Teams: Waubonsie Valley 14, Rosary 10, Oswego 12, Plainfield East 0
SANDBURG
Teams: Sandburg Blue 23, Providence 17, Lincoln-Way North 16, Lincoln-Way Central 11, Sandburg Gold 9, Andrew 7, Lemont 6, Mother McAuley 5
SHEPARD
Teams: Stagg 17, Chicago Christian 9, Morton 8, Shepard 2
BOYS CROSS COUNTRY
LARRY EDDINGTON INVITATIONAL
Teams: Crystal Lake Central 41, Glenbard West 53, Jacobs 74, Benet 152, West Aurora 158
PEORIA NOTRE DAME
Teams: York 82, O’Fallon 147, Hersey 165, Lane 208, Sandburg 235, Loyola 243, New Trier 255, WW South 259, Palatine 289, Mahomet-Seymour 344
Individuals: Patrick Perrier, O’Fallon, 14:24; Dan Lathrop, Plainfield South, 14:35; David Rodriguez, Hersey, 14:40; Alex Bashqawi, York, 14:40; Nathan Mroz, York, 14:42; Luke Schroer, WW South, 14:43; Nolan McKenna, WW South, 14:44; Nick Hess, St. Thomas More, 14:46; Matt Plowman, York, 14:47; Joseph Suarez, Plainfield East, 14:49
WHEELING
Teams: Glenbrook North 298, Lake Forest 302, Loyola 307, WW South 309, St. Viator 310
GIRLS CROSS COUNTRY
ILLIANA CHRISTIAN
Teams: Illiana Christian 37, Bishop McNamara 42, Chicago Christian 121, Bremen 130, Marion Catholic 132, Bloom 136
RICHARDS
Teams:Palatine 63, Normal 112, Plainfield South 177, York 180, Glenbard West 203
WARREN
Teams: Crystal Lake South 29, Cary-Grove 61, Mundelein 81, Carmel 112, Grayslake Central 133
GIRLS SWIMMING
WOODSTOCK
Teams:Jacobs 524, Huntley 501, Cary-Grove 500, McHenry 453.5, Woodstock 406