WEDNESDAY’S RESULTS
BOYS BASKETBALL
NONCONFERENCE
Aurora Christian 66, Immaculate Conception 58
Aurora Christian (14-11): Zack Singer 22 pts; John Harrell 11 pts, 10 rebs
Chicago Richards 60, Austin 52
Chicago Richards (12-10): Clinton Dishman 26 pts, 10 assists; Jordan Lindsay 7 pts, 11 rebs
Clark 64, Phoenix 40
Clark (12-12): Kris Claybon 14 pts, Jeremiah Perry 13 pts
Clifton Central 69, Beecher 48
Ida Crown 57, Epic 49
Ida Crown (15-5) Kevin Bokor 14 pts; Eli Well 10 pts
Kankakee 59, Lincoln-Way West 43
Marengo 55, Crystal Lake South 40
Payton 55, Juarez 49
Payton (17-7): Joe Droegemueller 24 pts, 14 rebs; Jack Thompson 14 pts, 7 rebs
St. Edward 67, Westmont 54
St. Edward (20-7): Joseph French 17 pts; Davontae Elam
Stagg 64, Oak Lawn 36
Stagg (18-7): Max Strus 26 pts; Kevin White 21 pts
CATHOLIC LEAGUE TOURNAMENT
Upper Bracket
De La Salle 51, Fenwick 47
De La Salle (12-10): Karl Harris 13 pts; Martez Cameron 12 pts; Brandon Hutton 10 pts
Mount Carmel 50, St. Joseph 48
St. Rita 48, Loyola 44, 2 OT
Providence 61, Hales 60, OT
Providence (12-12): Miles Boykin 16 pts; Jack Brody 12 pts, G-W three-pointer
Lower Bracket
Brother Rice 56, Seton 51
Brother Rice (13-12): Quinn Niego 26 pts; Connor Finn 16 pts
Gordon Tech 51, Leo 50
Gordon Tech (14-10): Michael Johnson 13 pts; Chris Flores 12 pts; Chris Harrell 11 pts
St. Ignatius 56, St. Laurence 48
St. Francis de Sales 63, Bishop McNamara 62
PUBLIC LEAGUE SEMIFINALS
at Chicago State
Curie 58, Hyde Park 56
Young 55, Orr 53
GIRLS BASKETBALL
CLASS 4A REGIONAL SEMIFINALS
CARY-GROVE
Prairie Ridge 34, Crystal Lake Central 32
Prairie Ridge: Kelly Klendworth 11 pts
Cary-Grove 57, Crystal Lake South 45
Cary-Grove: Katie Barker 15 pts; Abby Glaysher 13 pts
GLENBARD EAST
WW South 57, Glenbard East 32
Bartlett 60, St. Charles North 38
Bartlett: Kelly Harris 15 pts
YORK
Downers North 39, Glenbard North 33
York 58, Proviso West 46
WAUKEGAN
Hersey 64, Palatine 46
Wheeling 52, Stevenson 35
LAKE FOREST
Fremd 70, Lake Forest 20
Conant 45, Barrington 44
YOUNG
Lyons 57, Hinsdale Central 44
Young 74, Simeon 50
Young (26-3): Taylor Brame 14 pts, 5 rebs, 4 steals
PLAINFIELD SOUTH
Neuqua Valley 77, Joliet West 33
Neuqua Valley: Najee Smith 16 pts; Kai Moon 13 pts; Niki Lazar 12 pts; Bryce Menendez 10 pts; Joliet West: Monica Barefield 14 pts
Oswego East 70, Naperville Central 54
Oswego East: Venita Parsons 22 pts; Sydney Schultz 18 pts; Julianna Wadsworth 10 pts; Naperville Central; Naperville Central: Shannon Ryan 13 pts; Emily Kraft 12 pts; Katie Moran 10 pts
EAST AURORA
Benet 63, Lockport 29
Naperville North 51, Lemont 42
ROMEOVILLE
Bolingbrook 69, Plainfield Central 32
Yorkville 68, Metea Valley 62
PLAINFIELD NORTH
Oswego 59, Plainfield North 32
West Aurora 67, Joliet Central 53
T.F. NORTH
T.F. North 2, Homewood-Flossmoor 0, forfeit
Marist 55, T.F. South 45
OAK LAWN
Oak Lawn 89, Lincoln-Way Central 52
Oak Lawn: Jannah Mahmoud 28 pts; Lincoln-Way Central: Kelsie Foster 16 pts
Mother McAuley 58, Stagg 44
SANDBURG
Marian Catholic 51, Richards 15
Marian Catholic (24-3): Ashton Millender 12 pts; Teniya Page 10 pts
Sandburg 53, Crete-Monee 49
Sandburg (16-13): Sam Youngwirth 23 pts
LINCOLN-WAY NORTH
Lincoln-Way East 74, Bloom 59
Lincoln-Way East (21-5): Claire McMahon 23 pts; Dana O’Grady 18 pts
Lincoln-Way North 46, Andrew 40
CLASS 3A REGIONAL SEMIFINALS
PLANO
Sycamore 57, Rochelle 27
Sycamore: Bailey Gilbert 14 pts
Kaneland 43, Plano 27
Kaneland: Kelly Wallner 13 pts; Plano: Clarisa Martinez 8 pts
AURORA CENTRAL
Burlington Central 59, Hampshire 35
St. Edward 60, Rosary 36
RICHMOND-BURTON
Woodstock 55, Marian Central 51, OT
Woodstock: Dakota Brand, Brecken Overly 15 pts each; Marian Central: Sarah Benigni 18 pts
Richmond-Burton 59, Johnsburg 41
Richmond-Burton: Jessica Guenther 14 pts; Johnsburg: Jazza Johns 18 pts
FREEPORT
Rockford Lutheran 44, Genoa-Kingston 19
NORTH CHICAGO
Grayslake Central 57, Northside 41
ST. VIATOR
Carmel 65, Elmwood Park 18
St. Viator 59, Wauconda 47
St. Viator: Kayne Stanley 12 pts; Susie Moynihan 11 pts; Wauconda: Lauren Nee 15 pts;
EVERGREEN PARK
Bogan 72, Queen of Peace 27
Evergreen Park 57, Lindblom 40
Evergreen Park (14-14): Megan Pfister 19 pts
PERSPECTIVES-CALUMET
Jones 48, Perspectives-Calumet 21
Phillips 68, DuSable 47
Phillips (14-16): Sheree English 25 pts, 6 assists; Courtnee Williams 20 pts; Breeanda Powell 15 pts
HARLAN
South Shore International 66, Dunbar 41
South Shore International (17-6): Brianna Henderson 22 pts, 4 rebs; Tiffany Foster 14 pts, 5 rebs
Harlan 65, King 29
Harlan (9-19): Alesha Booker 17 pts; Tashawn Ducker 13 pts
ST. FRANCIS
Glenbard South 70, Orr 14
St. Francis 59, UIC Prep 19
WESTINGHOUSE
Marshall 69, Westinghouse 45
Marshall (21-7): Chanel Khammarath 18 pts
St. Joseph 63, Clemente 15
RICH EAST
Hillcrest 72, Rich East 61
Hillcrest (22-5): Nadika Jackson 18 pts; Tanzania Sherrill 15 pts; Shyla Joyner 12 pts
Rich South 45, Rich Central 28
Rich South (17-9): Dasia Evans 12 pts
BISHOP MCNAMARA
Bishop McNamara 65, Manteno 33
Peotone 38, Herscher 28
PERSONNEL MOVE
Glenbard West—Mike Hofland has resigned as girls basketball coach.