Friday’s scores

tst.0185.363380.db60c6636fcb10d0e0c35433668a6f72_630x420.jpg

FRIDAY’S RESULTS

BOYS BASKETBALL

CLASS 4A SECTIONAL FINALS

MARIST

Young 75, St. Rita 66

MAINE SOUTH

Loyola 42, Maine South 37

ELGIN

Rockford Auburn 83, South Elgin 73

LAKE ZURICH

Stevenson 63, Fremd 48

THORNTON

Marian Catholic 71, Homewood-Flossmoor 60

EAST AURORA

Benet 60, Geneva 41

BARTLETT

Glenbard North 84, Morton 81

CLASS 3A SECTIONAL FINALS

HAMPSHIRE

Rockford Lutheran 59, Sycamore 57

VOCATIONAL

Bogan 67, Hyde Park 37

RICH EAST

Morgan Park 97, Joliet Catholic 60

ANTIOCH

North Chicago 79, Carmel 70

WESTINGHOUSE

Orr 50, Fenwick 30

CLASS 2A STATE SEMIFINALS

at Carver Arena, Peoria

Nashville 62, PORTA 43

Bloomington Central 51, Providence-St. Mel 45

BLOOMINGTON CENTRAL 51, PROVIDENCE-ST. MEL 45

Providence-St. Mel (25-7) — Turner 4-9 0-0 8, King 6-14 5-9 18, Nash 2-3 0-1 4, Lilly Jr. 1-8 2-4 5, McNeal 1-6 4-4 6, Johnson 1-2 0-0 2, Burnett 0-1 0-0 0, Garner 0-1 2-2 2. Totals 15-44 13-20 45.

Bloomington Central (26-6) — Hoerdemann 2-7 1-2 5, Coffman 1-6 0-2 2, Holman 5-7 1-4 12, Reinhart 3-8 2-2 9, Norton 5-10 4-5 16, Billington 0-0 0-0 0, Rollins 0-0 0-0 0, Goodlick 0-1 0-0 0, Rave 0-0 0-0 0, Baughman 0-0 0-0 0, Gilmore 0-1 0-0 0, Hester 3-5 1-6 7. Totals 19-45 9-21 51.

Halftime—Bloomington Central 23, Providence-St. Mel 21. 3-point goals—Bloomington Central 4-12 (Norton 2-4, Holman 1-2, Reinhart 1-4, Hoerdemann 0-2), Providence-St. Mel 2-13 (Lilly Jr. 1-6, King 1-3, Johnson 0-1, Burnett 0-1, McNeal 0-2). Fouled Out—Turner. Rebounds—Bloomington Central 36 (Hoerdemann 11), Providence-St. Mel (McNeal 14). Assists—Bloomington Central 13 (Norton 7), Providence-St. Mel 6 (Nash 2, McNeal 2). Fouls—Bloomington Central 16, Providence-St. Mel 18.

CLASS 1A STATE SEMIFINALS

at Carver Arena, Peoria

Heyworth 57, Sesser-Valier 51

Mooseheart 74, Mendon Unity 61

MOOSEHEART 74, MENDON UNITY 61

Mooseheart (28-3) — Puou 8-16 2-4 18, Nyang 1-2 0-2 2, Okito 1-5 4-6 7, Odunewu 6-10 0-5 13, Deng 12-25 6-10 33, Sanchez 0-1 0-0 0, Gordon 0-0 0-0 0, Kurowski 0-0 0-0 0, Tucker 0-0 0-0 0, Odunsi 0-0 1-2 1. Totals 28-59 13-29 74.

Mendon Unity (20-12) — Davis 2-6 0-0 4, Donley 4-12 0-0 9, Shaffer 2-5 0-0 5, Klusmeyer 5-18 1-2 11, Blickhan 9-19 6-7 29, Jansen 0-0 0-0 0, Bruenger 0-0 0-0 0, Thompson 0-0 0-0 0, Fielding 0-0 0-0 0, Miller 1-4 1-2 3, Moore 0-1 0-0 0, Dorethy 0-1 0-0 0, Begeman 0-0 0-0 0. Totals 23-66 8-11 61.

Halftime—Mooseheart 33, Mendon Unity 27. 3-point goals—Mooseheart 5-11 (Deng 3-7, Odunewu 1-1, Okito 1-3), Mendon Unity 7-22 (Blickhan 5-7, Shaffer 1-2, Donley 1-7, Klusmeyer 0-2, Miller 0-2, Moore 0-1, Dorethy 0-1). Fouled Out—Blickhan. Rebounds—Mooseheart 52 (Puou 18), Mendon Unity 32 (Klusmeyer 6). Assists—Mooseheart 16 (Odunewu 5), Mendon Unity 11 (Klusmeyer 4). Fouls—Mooseheart 11, Mendon Unity 24.

SATURDAY’S GAMES

CLASS 2A STATE SEMIFINALS

at Carver Arena, Peoria

Bloomington Central vs. Nashville, 8:15, title

PORTA vs. Providence-St. Mel, 6:30, third

CLASS 1A STATE SEMIFINALS

at Carver Arena, Peoria

Heyworth vs. Mooseheart, 2, title

Mendon Unity vs. Sesser-Valier, 12:15, third

BOYS WATER POLO

Riverside Brookfield 11, Hinsdale Central 7

Riverside-Brookfield: Dan Magee 4 goals

STAGG

Morton 10, Bradley-Bourbonnais 7

Morton: Tommy Lyzbicki 4 goals

Oak-Park River Forest 11, St. Rita 8

St. Charles North 9, Stagg 7

St. Charles North: Ross Davis 4 goal; John Pretet 3 goals; Colin Bawolek 13 saves

Stagg 8, St. Rita 6

Stagg: Nick Amendola, Evan Johnson 3 goals each

BOYS INDOOR TRACK

OSWEGO

Teams: Neuqua Valley 71, Schaumburg 62, Oswego 39, Elgin 24, Immaculate Conception 15, Aurora Christian 14, Marian Central 10, Larkin 5

BOYS INDOOR TRACK

OSWEGO

Teams: Neuqua Valley 71, Schaumburg 62, Oswego 39, Elgin 24, Immaculate Conception 15, Aurora Christian 14, Marian Central 10, Larkin 5

3,200: Jake McEneaney, Neuqua Valley, 10:18.09; 55 hurdles: Adam Maslowski, Schaumburg, 8.29; 3,200 relay: Oswego, 8:51.36; 400 relay: Schaumburg, 1:16.64; 55: Shandall Thomas, Schaumburg, 6.74; 800: Logan Jostes, Elgin, 2:09.37; 400: Jeremy Stern, Neuqua Valley, 55.01; 1,600: Desmond Meyer, Oswego, 4:44.95; 200: Jordan Rowell, Immaculate Conception, 25.19; 1,600 relay: Neuqua Valley, 3:47.91; High jump: Noah Roberts, Aurora Central, 6-2; Pole vault: Adam Peterson, Neuqua Valley, 14-0; Long jump: Stacey Smith, Schaumburg, 21-8; Triple jump: Austin Parks, Neuqua Valley, 42-1.75; Shot put: Halleluyah Eluobaju, Schaumburg, 49-1

GIRLS TRACK

YORK

Teams: Glenbard West 112.5, York 106, Oak Park-River Forest 96, Palatine 90.5, Mother McAuley 25

The Latest
The 8-3 loss dropped the Sox to 56-55. They’re 8-7 during a stretch of 19 games against teams with losing records.
A man, 51, was on the street next to his parked car about 12:45 p.m. in the first block of East 23rd Street when another vehicle pulled up alongside him.
The Sun-Times is counting down the top 10 teams in the preseason Super 25 and selecting the 10 best players at key positions.
Steven Young took Kankakee’s loss to Fenwick in last season’s Class 5A state title game hard.