Tuesday’s scores

tst.0218.354025.ea4bc931f5a6fa83f788f4c84ad5ffd6_630x420.jpg

MONDAY’S RESULTS

BOYS BASKETBALL

BIG NORTHERN EAST

Richmond-Burton 53, Harvard 41

FOX VALLEY FOX

Grayslake North 52, Woodstock North 49

Johnsburg 59, Crystal Lake Central 58

Woodstock 61, Grayslake Central 55

FOX VALLEY VALLEY

Huntley 55, Crystal Lake South 28

Jacobs 54, Dundee-Crown 34

Prairie Ridge, 53, McHenry 42

INTERSTATE EIGHT

Coal City 72, Plano 58

SOUTHWEST PRAIRIE

Minooka 50, Oswego 49

Plainfield North 66, Oswego East 53

Plainfield North(19-7): Trevor Stumpe 33 pts

Plainfield South 59, Romeoville 53, OT

Plainfield South (14-10, 10-4): Calvin Brooks 16 pts

SOUTHWEST SUBURBAN BLUE

Homewood-Flossmoor 56, Sandburg 53

Joliet West 65, Lincoln-Way East 60

Lockport 49, Bolingbrook 46

Stagg 49, Joliet Central 45

Stagg (20-7, 8-5): Max Strus 20 pts, 11 rebs; Kevin White 11 pts, 6 assists

SOUTHWEST SUBURBAN RED

Bradley-Bourbonnais 67, Lincoln-Way West 46

Bradley-Bourbonnais (19-4, 9-4): Zach Hollywood 20 pts; Colin Holderman 17 pts

Thornridge 46, Andrew 41

Thornridge (8-17, 5-8): Darrion Robinson 14 pts, 14 rebs

Thornton 54, Lincoln-Way Central 44

Thornton (18-5, 11-2): Damarques Turner 18 pts; Jamani Pierce 12 pts, 11 rebs

Thornwood 78, Lincoln-Way North 50

Thornwood (21-4, 13-0): Rashaad Alexander 23 pts; Kenny Bates 11 pts, 16 rebs, 11 blocks

NONCONFERENCE

Buffalo Grove 47, Palatine 44, OT

Buffalo Grove (10-16): Andrew Apel 22 pts

Crete-Monee 63, T.F. South 50

Crete-Monee (14-11): Mike Nelson 23 pts; Tyler Williams 14 pts; Rashad Lee 9 pts, 13 rebs

Dixon 51, Sandwich 39

Elmwood Park 49, IMSA 33

Elmwood Park (5-19): Joe Uvelli 12 pts; Hassan Basbous 13 rebs

Evanston 65, Maine West 52

Evanston (19-8): Elijah Henry 16 pts, 7 rebs; Dante Henley 10 pts

Genoa-Kingston 70, Rochelle 57

Genoa-Kingston (17-9): Zach Miller 22 pts

Glenbard South 74, Elgin 65

Glenbrook South 40, Niles North 36

Hersey 65, Schaumburg 51

Lake Forest 64, Antioch 31

Lake Forest (21-6): Evan Boudreaux 20 pts, 16 rebs

Lake Zurich 76, Round Lake 46

Lake Zurich (18-12): Mike Travlos 18 Pts, 11 rebs

Libertyville 55, Lakes 45

Maine East 50, Waukegan 45

Morris 57, Ottawa 47

Montini 58, Aurora Central 55

Montini (8-15): Matt Brachman 27 pts, 11 rebs; Kevin Brachman 10 pts, 8 rebs

New Trier 72, Highland Park 64, OT

Niles West 60, Glenbrook North 53

Notre Dame 64, Lincoln Park 50

Notre Dame (12-15): Amar Becar 21 pts, 12 rebs

Oak Forest 60, Fenton 31

Oak Forest (20-5): David Gray 11 pts; Tom Shute 10 pts

Oak Lawn 51, Lindblom 48

Oak Lawn (10-14): Mitch Swatek 16 pts

Plainfield Central 64, Shepard 57

Plainfield Central (12-12): Logan Velazquez 18 pts; Robbie Brooks 15 pts

Reavis 56, St. Laurence 42

Reavis (14-10): Eddie Puha 22 pts; Abdal Ishtaiah 18 pts

Riverside-Brookfield 66, Providence 55

Sycamore 70, LaSalle-Peru 32

Timothy Christian 59, Chicago Christian 44

Timothy Christian (15-9): Connor VanDerBrug 31 pts, 15 rebs

U-High 53, Southland 28

Vernon Hills 71, Warren 68

Vernon Hills (15-10): Matt Weaver 28 pts; Robby Nardini 24 pts

Wauconda 86, Mundelein 80, OT

Zion-Benton 69, Grant 52

CLASS 2A REGIONAL QUARTERFINALS

AURORA CHRISTIAN

Immaculate Conception 74, Westmont 56

Aurora Christian 58, St. Edward 42

BOWEN

Bowen 71, Woodlawn 56

HALES

Ellison 63, Robeson 43

BRONZEVILLE

Chicago Richards 81, Bronzeville 59

Chicago Richards (9-17): Tavaugh Moore 37 pts

Perspectives-MSA 60, ACE Tech 44

Perspectives-MSA (13-13): Tyre Dukes 14 pts

CHRIST THE KING

Christ the King, 69, Douglass 64

CRISTO REY

Power House 56, Manley 40

Power House (9-9): Trebore Byndom 15 pts; Daviane Carr 13 pts

Collins 70, Cristo Rey 24

Collins (11-11): Cortez Matthews 17 pts; Denzel Conley 14 pts

CLASS 1A REGIONAL QUARTERFINALS

FISHER

Tri-Point 75, Christ Lutheran 22

GARDNER-SOUTH WILMINGTON

Dwight 58, Grant Park 47

St. Francis de Sales 59, Illinois Lutheran 56, OT

AMBOY

Paw Paw 62, Amboy 46

SOUTH BELOIT

Christian Life 61, Orangeville 38

Durand 75, Alden-Hebron 38

FORRESTON

Aquin 73, Hiawatha 52

HARVEST CHRISTIAN

Harvest Christian 70, CPSA 44

Harvest Christian (14-14): John Vislisel 33 pts, 19 rebs; Austin White 15 pts

Islamic Foundation 65, Elgin Academy 54

Islamic Foundation (14-3): Hassan Shuaipaj 35 pts

CHRISTIAN LIBERTY

Ida Crown 62, Waldorf 39

Christian Liberty 67, Roycemore 41

LUTHER NORTH

Dyett 96, AAT 32

Dyett (14-9): Kenneth Perkins 33 pts

Alcott 67, Holy Trinity 55

Alcott (17-8): Allen Logins 23 pts

GIRLS BASKETBALL

CLASS 4A SECTIONAL SEMIFINALS

ADDISON TRAIL

Geneva 55, WW South 54

Geneva: Grace Loberg 18 pts

Batavia 57, Downers North 52

Batavia: Liza Freundt 31 pts

CRYSTAL LAKE SOUTH

Huntley 49, South Elgin 32

Huntley: Sam Andrew 21 pts

Rockford Boylan 64, Prairie Ridge 57

BARRINGTON

Rolling Meadows 63, Hersey 56

Fremd 47, Buffalo Grove 38

HINSDALE SOUTH

Young 76, North Lawndale 62

Young (28-3): Kiara Lewis 20 pts, 7 rebs, 4 assists; Tanita Allen 13 pts; Khaalia Hillsman 12 pts, 11 rebs; Taylor Brame 10 pts

Trinity 52, Kenwood 36

Trinity (25-5): Annie McKenna 18 pts; Patricia Stritzel 15 pts

BLOOM

Oak Lawn 61, Marist 56

Marian Catholic 61, Lincoln-Way East 51

CLASS 3A SECTIONAL SEMIFINALS

SOLORIO

Phillips 45, Evergreen Park 39

Phillips (17-16): Sheree English 31 pts

De La Salle 61, Harlan 55

GLENBARD SOUTH

Montini 70, Nazareth 44

Montini: Sara Ross 13 pts

Marshall 57, Glenbard South 46

LINCOLN-WAY WEST

Joliet Catholic 78, Morgan Park 67

Bishop McNamara 79, Hillcrest 68

WRESTLING TEAM SECTIONALS

CLASS 3A

LASALLE-PERU

Plainfield Central 35, Moline 27

MARIST

Marmion 44, Mount Carmel 18

Marist 35, Lyons 28

MAHOMET-SEYMOUR

Lincoln-Way Central 54, Edwardsville 11

CONANT

Oak Park-River Forest 40, Notre Dame 27

Conant 27, Glenbard North 26

LIBERTYVILLE

Libertyville 31, Barrington 20

Hononegah 56, Prospect 6

CLASS 2A

ANTIOCH

Montini 60, Westinghouse 12

LASALLE-PERU

Washington, Ill. 45, Sandwich 24

Geneseo 39, Lincoln-Way West 24

BREMEN

Simeon 52, Evergreen Park 14

Oak Forest 66, Riverside-Brookfield 3

ANTIOCH

Harvard 57, Lakes 12

CLASS 1A

COAL CITY

Plano 48, Lisle 28

Peotone 49, Walther Lutheran 21

The Latest
The Eastern Conference-leading Union won 4-1, snapping the Fire’s unbeaten streak at five and dropping them three points out of the final playoff spot.
X-rays taken Friday were negative, and Robert’s status remains day-to-day.
Sore legs don’t keep veteran from having impact on basepaths.
The boy was taken to Stroger Hospital in good condition.