SATURDAY’S RESULTS
BOYS BASKETBALL
NONCONFERENCE
Marquette (Ind.) 66, De La Salle 64 OT
De La Salle (4-8): Martez Cameron 20 pts; Karl Harris 14 pts; Brandon Hutton 10 pts
ALDEN-HEBRON
Harvest Christian 68, New Jerusalem Baptist 33
Harvest Christian: Noah Fox 19 pts
AG. SCIENCE
Austin 50, Kelly 40
Austin (4-6): Marshaye Lacey 18 pts; Dakota Brown 13 pts
Dyett 52, ACE Tech 30
Payton 47, South Shore 24
Washington 61, Ag Science 50
CENTRALIA
Marist 57, Jacksonville 52, ninth
Marist: Bradley Hill 13 pts; Brian Holland, Kevin Lerma 12 pts each
Marist 91, Eisenhower 79
Jacksonville 63, St. Laurence 54
Christian County (Ky.) 67, Addison Trail 62
COLLINSVILLE
Oakville (Mo.) 67, Marshall 58, fifth
Marshall 77, Urbana 62
Marshall (5-3): Lashawn Lewis 23 pts, 8 rebs; Jerwon Hudson 17 pts, 6 rebs;
EAST AURORA
Oak Lawn 61, Hubbard 47
Oak Lawn (2-6): Josh Prince 14 pts, 9 rebs
Milwaukee (Wis.) North vs. Prosser, 2:30
Geneva 60, Neuqua Valley 55
East Aurora 81, Aurora Central 54
EFFINGHAM
Mt. Vernon 70, Raby 63. third
Effingham 69, Raby 47
ELGIN
Harlan 58, Phillips 47, title
Glenbard North 98, Elgin 76, third
Batavia 69, Rockford East 51, fifth
Dundee-Crown 58, Walther Christian 51, OT, seventh
Huntley 67, TEAM Englewood 41, ninth
Huntley: Amanze Egekeze 24 pts; Kyle Slonka 17 pts
Buffalo Grove 69, Corliss 53, 11th
Parker 78, South Shore International 46, 13th
GLENBARD WEST
Glenbard West 68, Hoffman Estates 60, title
Leyden 57, Northridge 43, third
Leyden (7-5): Nick Best 15 pts; Adrian Vallejo 8 pts, 15 rebs; Marcos Herrera 12 pts
St. Francis 48, Montini 41, fifth
Willowbrook 73, Fenton 31, seventh
HARPER WOODS (MICH.)
Bloomfield Hills (Mich.) 73, Hyde Park 61
Orr 60, Frederick Douglass (Mich.) 50
Orr (6-0): Tyquone Greer 15 pts, 10 rebs, 4 assists; Marlon Jones 9 pts, 7 rebs, 6 blocks
IMM. CONCEPTION/WESTMONT
at Immaculate Conception
Evergreen Park 64, Immaculate Conception 47
Latin 64, Elmwood Park 58
at Westmont
St. Edward 61, Morgan Park Academy 38
Westmont 52, Perspectives-MSA 48
JACOBS
Zion-Benton 61, Carmel 49, title
Zion-Benton: Milik Yarbrough 20 pts
Larkin 56, Jacobs 47, third
Larkin: Derrick Streety 13 pts; Jacobs: Chrishawn Orange 18 pts, Kenton Mack 13 pts
Marian Central 74, Crystal Lake Central 54
Bartlett 74, Tilden 72
Bartlett: Ryan DiCanio 24 pts
Crystal Lake South 72, Lakes 59
Crystal Lake South: Austin Rogers 25 pts; Chris Mahoney 17 pts; Caleb Johnson 13 pts; Collin Wagner 10 pts
Barrington 93, Johnsburg 70
Barrington: Austin Madrzyk, Calvin Goldsmith 25 pts each; Rapolas Ivanauskas 20 pts
Rockford Jefferson 57, Prairie Ridge 46
South Elgin 83, Cary-Grove 80, OT
South Elgin: Matt Smith 28 pts; Matt McClure 23 pts
KANKAKEE
Large schools
Bradley-Bourbonnais 82, Kankakee 61, title
Bradley-Bourbonnais: LJ Harris, Micah Bradford 28 pts each
Carver 64, Richards 62, third
Carver: Lerenz Smith 20 pts; Henry Tiggs 17 pts; Charles Johnson 13 pts
Julian 55, Hope 42, fifth
Julian: Deandre Woods 15 pts; Rashad Grant 13 pts
Lincoln-Way North 49, Andrew 45, seventh
Small schools
Clifton Central 78, Illiana Christian 72, title
Herscher 49, Peotone 25, third
St. Anne 61, Momence 39, fifth
Manteno 63, Grant Park 33, seventh
Manteno: Brandon Crockett 15 pts; Zack Austell 14 pts, 9 rebs
OCALA (FLA.)
Cardinal Gibbons (Fla.) 46, Loyola 42
Loyola (10-1): James Clarke 15 pts
LUTHER NORTH
Jones 37, Kennedy 28
Maine East 52, Guerin 43
Taft 62, Luther North 54
Taft: John Joyce 30 pts
Steinmetz 65, Chicago Academy 50
MARENGO
Richmond-Burton 68, Grant 65, title
Marengo 58, Woodstock 56, third
Sycamore 55, Wauconda 44, fifth
Round Lake 66, Westminster Christian 55, seventh
Woodstock North 53, Antioch 43, ninth
Stillman Valley 41, Harvard 40, 11th
MARSEILLES
Kewanee 69, Dwight 43, semifinal
Marquette 53, St. Benedict 43
Reed-Custer 79, Flanagan 68
MCDIPPER
Thornton 71, Bolingbrook 67, semifinal
Marian Catholic 63, Joliet Central 43, semifinal
U-High 67, Seton 57
Rich Central 52, Tinley Park 48
Rich Central: Marcus Smith 17 pts
Crete-Monee 53, Perspectives-Calumet 52
Crete-Monee: Tyler Williams 13 pts, 6 rbs
Leo 56, Barron Collier (Fla.) 37
King 55, Rich South 43
King: Jessie Young 16 pts, 11 rbs; Jabari Antwine 14 pts, 5 rbs, 4 steals, 2 assists; Xavier Robinson 12 pts, 5 rbs; Delon Statam 6 pts
Rich East 92, Hales 79
PORTLAND (ORE.)
Young 89, Churchill (Ore.) 80
PEKIN
Evanston 62, Rockford Boylan 42, third
Evanston (10-4): Will Jones 13 pts; Nibra White 11 pts; Jackson Mihevc 10 pts
Mount Carmel 48, East Moline 40, seventh
Mount Carmel: Montana Byrd 15 pts; Gabe Grant 14 pts
Washington, Ill. 50, Lake Zurich 43
Morton, Ill. 41, Hersey 39
Normal West 53, Plainfield East 41
PLANO
Ottawa 64, Aurora Christian 45, semifinal
Morris 52, Burlington Central 45, semifinal
Plano 79, Somonauk 62
Plano: Malik Willis 23 pts; Justin Rhotan 18 pts, 6 rebs
Genoa-Kingston 43, Forreston 42
Genoa-Kingston: Tommy Lucca 10 pts; Griffin McNeal 6 pts, 8 rebs
Dixon 50, Rockford Christian 42
Kaneland 65, Mendota 64
Kaneland (6-3): Ryan David 16 pts; Drew David 15 pts; Tyler Carlson 12 pts
Seneca 69, Newark 40
Yorkville 71, Coal City 57
Yorkville: Josh Bondurant, Kyle Domark 14 pts each
PONTIAC
Curie 62, Simeon 59, title
Oak Park-River Forest 75, West Aurora 72, OT, third
West Aurora: Jontrell Walker 26 pts; Roland Griffin 19 pts, 6 rebs
Warren 60, Bloom 54, fifth
Plainfield North 50, Lockport 47, seventh
Simeon 48, Oak Park-River Forest 47, semifinal
Curie 74, West Aurora 73, OT, semifinal
Lockport 62, Bloomington 59
Plainfield North 59, Danville 41
Warren 55, Peoria Manual 46
PROVISO WEST
Stevenson 75, Morton 62, quarterfinal
Stevenson: Matt Johnson 14 pts, 3 rebs, 3 assists, 3 steals; Connor Cashaw 18 pts
St. Joseph 68, Proviso East 61, quarterfinal
Bogan 63, Providence-St. Mel 56, OT quarterfinal
Morgan Park 77, Fenwick 57, quarterfinal
New Trier 60, Uplift 51
Hinsdale Central 58, Homewood-Flossmoor 55
Benet 76, Hillcrest 51
Rockford Auburn 53, Maine South 41
Consolation
St. Charles East 70, Urban Prep-West 56
Wheaton Academy 73, Gage Park 31
Libertyville 58, Nazareth 57
Dunbar 71, Lincoln Park 60
Westinghouse 50, Downers South 46
T.F. South 64, Proviso West 59
ROMEOVILLE
Large schools
Oswego East 64, Shepard 51, title
Oswego East: (4-7): Houston McCullum 15 pts; Mike McAlister 14 pts; Demetrius Ewing 13 pts, 14 rebs
Lincoln-Way East 56, Reavis 55, third
Lincoln-Way East (3-7): Keith Gavin G-W basket; Josh Jones 22 pts
Plainfield Central 53, Argo 38, fifth
Plainfield Central (5-6): Logan Velasquez 12 pts
Urban Prep-Bronzeville 75, Little Village 50, seventh
Small schools
Oak Forest 91, Glenbard South 75, title
Lincoln-Way West 56, Chicago Christian 52, third
Lincoln-Way West (6-3): Hayden Witt 30 pts
Joliet Catholic 45, LaSalle-Peru 44, fifth
Lemont 52, Romeoville 51, seventh
Lemont (7-6): Mike Wisz 21 pts
STATE FARM CLASSIC
Large schools
North Chicago 79, Mahomet-Seymour 51, semifinal
North Chicago: JaVairius Amos-Mays 25 pts; JayQuan McCloud 24 pts; Kurt Hall 14 pts
North Lawndale 79, Thornwood 70, ninth
North Lawndale: Fred Sims 26 pts; Keith Mack 14 pts
Meza (Ariz.) 65, Plainfield South 47, 11th
Peoria Notre Dame 61, T.F. North 59, 11th
Thornwood 70, Plainfield South 56
Thornwood: Donte Thomas 21 pts; Kaliph Fagan 17 pts
North Lawndale 38, Mesa (Ariz.) 36
North Lawndale: Fred Sims 14 pts
Small schools
Bishop McNamara 46, Cissna Park 44, ninth
Bishop McNamara 65, Peoria Christian 60
TAYLORVILLE
Vocational 48, Galesburg 44
Vocational (10-2): Michael Taylor 15 pts, 6 assists; Dionte Ingram 10 pts
Dunlap 65, Vocational 53
WHEELING
Fremd 77, St. Viator 67, title
Naperville Central 68, Prospect 48, third
Deerfield 65, Vernon Hills 57, fifth
Glenbrook South 68, Niles North 61, seventh
Notre Dame 57, Wheeling 44, ninth
Lake Park 64, Clark 32, 11th
Alcott 58, Maine West 56, 13th
Alcott: Davion Benton 28 pts, 17 rebs
Hope Academy 74, Streamwood 57, 15th
Hope Academy: Carson Hughes 24 pts
YORK
Lyons 62, Metea Valley 50, quarterfinal
York 43, St. Ignatius 37, quarterfinal
Lake Forest 56, Stagg 42, quarterfinal
Highland Park 44, Palatine 42, quarterfinal
Conant 59, Providence 43
Riverside-Brookfield 69, Sandburg 59
Gordon Tech 53, Schaumburg 36
St. Patrick 55, Elk Grove 34
Consolation
Rolling Meadows 51, Lindblom 41
Glenbard East 70, Bremen 33
Lane 66, Ridgewood 47
McHenry 61, WW South 56
Wheaton North 68, Naperville North 63, OT
Waubonsie Valley 48, Brother Rice 45
Kenwood 56, Robeson 40
Timothy Christian 44, Minooka 43
GIRLS BASKETBALL
AG. SCIENCE
Evergreen Park 67, Longwood 34, title
Bremen 66, Ellison 49, third
Ag. Science 53, Kenwood 28, fifth
Ag. Science (8-8, 4-5): Latrice Roberts 16 pts; April Baar, Makeda Williams 10 pts each
Perspectives-Calumet 42, Perspectives-MSA 36, seventh
BLOOMINGTON
Bishop McNamara 50, Annawan 48
COLLINS
Christ the King 63, Julian 61, title
Christ the King (7-3): Charay Jordan 14 pts; Destiny Harden 12 pts, 12 rebs
DIXON
Aurora Christian 37, Kaneland 32
Aurora Christian (10-4): Alyssa Andersen 15 pts, 5 steals; Sami Hultine 12 pts, 5 assists; Charrissa Robinson 4 pts, 8 rebs; Natasha Brown 3 pts, 17 rebs, 3 steals; Kaneland: Kelly Wallner 11 pts
Kaneland 66, Pekin 63, 2 OT
Kaneland: Morgan Weber 16 pts; Bailey Crimmins 13 pts
DALLAS (TEXAS)
Young 63, Manvel (Texas) 31
Young (12-0): Madinah Muhammad 23 pts, 4 rebs; Kiara Lewis 11 pts, 7 rebs, 5 steals; Taylor Brame, Khaalia Hillsman 10 pts, 7 rebs each
DUNDEE-CROWN
Prospect 56, Evanston 51, semifinal
Prospect: Taylor Will 27 pts
New Trier 47, Mother McAuley 43, semifinal
New Trier: Jeannie Boehm 15 pts, 11 rebs; Mother McAuley Erin Drynan 11 pts, 13 rebs; Molly O’Malley 11 pts; Elizabeth Nye 10 pts
Bartlett 52, Buffalo Grove 50
Bartlett ( 8-7): Elizabeth Arzo 21 pts, 16 rebs, 4 blks; Ally Giampapa 9 pts, 3 assist; Kelly Harris 8 pts, 8 rebs, 2 assists; Ashley Johnson 8 pts
Stevenson 42, Hononegah 24
Stevenson: Taylor Buford 17 pts, 13 rebs; Jessica Burke 9 pts, 6 rebs
Glenbard North 54, Jacobs 38
Maine South 50, Naperville Central 41
Maine South (9-7): Hailey Schoneman 13 pts; Nina Anderson 12 pts
Resurrection 59, Dundee-Crown 26
HILLCREST
Joliet Catholic 77, Bolingbrook 60, title
Joliet Catholic (11-0): Nichole Ekhomu 25 pts, 5 rebs, 5 assists, 3 steals; Jasmine Lumpkin 21 pts, 8 rebs, 6 steals; Jnaya Walker 12 pts
Hillcrest 71, Marist 59, third
Hillcrest (10-4): Tanzania Sherrill 18 pts; Tierra Sanders 15 pts
LINCOLN-WAY EAST
Lincoln-Way North 54, Lincoln-Way East 52, title
Lincoln-Way North (12-3): Kayla Kieklak 24 points; Laney Hicks 14 points
Minooka 44, Providence 43, third
Minooka (10-3): Brooke Bachmann G-W basket; Erin Heide, Kelly Carnagio 12 pts each
Andrew 75, Lincoln-Way Central 72, fifth
Andrew (4-8): Michelle Borgen 27 pts
Plainfield South 47, Shepard 43, seventh
Plainfield South: Tyler Everett 16 pts
LISLE
Newark 53, St. Francis 46
Newark (9-5): Jasmine Mitchell 16 pts
MONTINI
Montini 66, Rolling Meadows 63, title
Marian Catholic 52, Trinity 22, third
Marian Catholic (12-3): Ashton Millender 14 pts; Teniya Page 12 pts
Fremd 54, Neuqua Valley 52, fifth
Fremd (12-2): Haley Gorecki 26 pts
Huntley 63, Batavia 55, seventh
Huntley (13-3): Sam Andrews, Ali Andrews 23 pts each; Rachel Zobott 8 pts; Batavia: Liza Fruendt 23 pts; Erin Bayram 12 pts
Geneva 64, Zion-Benton 37, 9th
Geneva (11-3): Morgan Seberger 16 pts; Grace Logerg 15 pts
South Elgin 56, Proviso West 32, 11th
South Elgin (9-6): Kennede Miller 13 pts
DeKalb 58, St. Joseph 33, 13th
Oak Park-River Forest 65, Plainfield East 50, 15th
OSWEGO EAST
Oswego East 41, Lemont 31
Oswego East (7-9): Venita Parsons, Juliana Wadworth 10 pts each; Nia Flowers 10 pts, 8 rebs; Bri McWaine 8 rebs
RIVERSIDE BROOKFIELD
Morton 50, Argo 47
Niles North 42, Argo 36
St. Ignatius 46, Nazareth 35
St. Ignatius (9-5): Katie Gallagher 15 pts, 8 rebs; Emma Brennan 11 pts
ST. BEDE
Seneca 43, Illinois Valley Central 34, fifth
Seneca (13-3): Danielle Hauch 14 pts, 6 rbs; Mallory Misener 13 pts; Anna Baker 10 pts, 4 rbs, Kayla Haines 8 rbs
ST. VIATOR
Northside 56, Elmwood Park 50, 7th
Northside: Isabel Banez 18 pts
Guerin 39, Glenbrook North, 5th
Guerin: Becky Bartnicki 20 pts
Fenton 45, Leyden 34, 3rd
Fenton: Rachel Leschewski 15 pts
St. Viator 48, Regina 36
St. Viator: Susie Moynihan 15 pts
SETON
Bowman (Ind.) 48, Phillips 41
Brooks 81, Harlan 57
Brooks: Amara Graham 25 pts; Akina Wellere 23 pts; Mariah Madison 12 pts
North Lawndale 55, Lincoln Park 33
Simeon 55, Lew Wallace 23
TAFT
Chicago Academy 48, Crane 31
Jones 42, Curie 33
Prosser 44, Clemente 23
Taft 52, Von Steuben 34
WARREN
Carmel 51, Grayslake Central 41
Carmel (13-2): Morgan Dahlstrom 23 pts, 13 rebs, 4 blocks;
WHEATON NORTH
Downers North 51, Lyons 48
Downers North: Jaida Green 21 pts, 6 rebs; Peyton Winters 9 pts, 5 rebs
Hersey 57, Hinsdale Central 40, title
Hersey (14-1): Morgan Harris 23 pts, Annie Korff 15 pts, 9 rebs; Maggie Berigan 6 pts, 7 rebs Hinsdale Central (9-4): Gabrielle Rush 25 pts, 8 rebs
Glenbard North 54, Jacobs 38
Glenbard North: Laila Pickens 14 pts; Jennifer Deegan 12 pts
Schaumburg 41, Elk Grove 28
Schaumburg: Tatiana Doroskin 14 pts, 4 rebs; Lilly Chavarria 9 pts, 5 rebs, 5 assists
Waubonsie Valley 46, Elgin 37
Waubonsie Valley: Andrea Colin, Abby Phillips 11 pts each; Elgin (4-9): Abby Pierre-Louis 11 pts; Melanie Berg 9 pts
West Aurora 47, Glenbrook South 44
West Aurora: Abriya Zeitz 14 pts, 6 rebs; Elizabeth Skaggs 10 pts
Wheaton North 60, Glenbard South 43
Wheaton North: Chrissy Baird 12 pts, 4 rebs; Emari Jones 10 pts, 6 rebs; Emmy Gryna 10 pts, 5 rebs; Maggie Will 10 pts
Willowbrook 67, St. Charles East 54
Willowbrook: Molly Krawczykowski 20 pts, 10 rebs; Oliva Domin 13 pts; Melissa Rader 11 pts; 7 rebs
WRESTLING
PALATINE
Teams: Glenbard East 177, Oak Forest 165.5, Lyons 162.5, Lincoln-Way West 156, Hinsdale Central 155.5, Delaware-Hayes 141, Plainfield East 125, Deerfield 116, Lincoln-Way East 114, Lake Park 112
106: Francis Edelen, Oak Forest, d. Carlos Fuentez Jr., Glenbard East, 5-2; 113: Danny Swan, Oak Forest, d. Anthony Munoz, Zion-Benton, 6-5; 120: Zach Krause, Plainfield East, d. Andrew McFall, Oswego, 3-2; 126: Grant Sutton, Riverside-Brookfield, d. Dayton Olson, Glenbard East, 7-2; 132: Jake Drew, Glenbard East, d. Noah Keefe, Lincoln-Way West, 6-2; 138: Johnny Gahagan, St. Laurence, d. Bobby Jurewicz, St. Patrick, fall 2:39; 145: Juwan Edmond, Hinsdale Central, d. Josh Martin, Glenbard East, maj. dec. 11-3; 152: AJ Villarreal, Lyons, d. Matt Ryan, Lincoln-Way-West, maj. dec. 12-2; 160: Garrett Sutton, Riverside-Brookfield, d. Emery Parker, Warren, 10-6; 170: Nick Bonomo, Downers North, d. Javier Montalvo, Lincoln-Way West, 5-4; 182: Colton Emmerich, Deerfield, d. Ahmad Ashkar, Oak Forest, tech-fall 3:29; 195: Tyler Vittal, Lake Park, d. Mark Miller, Zion-Benton, 4-1; 220: Andrew Sierawski, Delaware-Hayes, d. Josh King, Hinsdale South, fall 5:21; 285: Brian Allen, Hinsdale Central, d. Nick Allegretti, Lincoln-Way East, 3-1