Tuesday’s scores

tst.0077.388076.f746eebfd9ae068ae942c8804ba8db2d_630x420.jpg

TUESDAY’S RESULTS

BASEBALL

Andrew 10, Thornwood 2

Batavia 2, Streamwood 0

Burlington Central 3, Grayslake Central 2

Coal City 6, Plano 4

Crete-Monee 12, Rich South 1

Crete-Monee (17-11, 12-2 Southland): WP Matt Sonntag CG, 0 ER, 5 H; 1-for-3, HR, 2 RBI

De La Salle 12, Benet 4

De La Salle (20-9): Jalen Davis, Tom Duddleston 3 R each; James Baran 2 RBI

Evergreen Park 7, Shepard 1

Evergreen Park (19-9, 12-5): WP Brian Pall (5-2): 6 IP, H; Ronnie O’Toole, Mike Rizzo, Sean Miller 2 RBI each

Fenwick 1, Morton 0

Fenwick (19-10): WP Jonathan Kagan CG, 9 H, 7 K; Tom Planek 1-for-2, RBI; Kevin Forde 1-for-3, R

Glenbrook North 12, Maine West 5

Glenbrook North (17-13, 11-4 Central Suburban North): WP Sage Bruhl; Matt Tedeschi, Brandon LaBunski 2-for-4, 3 RBI each; Harrison Solano 2-for-4, 2 RBI

Glenbrook South 8, Fremd 5

Glenbrook South (25-3): Cody Carroll 3-for-4, 2 2B, 3 RBI

Grayslake North 2, Hampshire 0

Illiana Christian 5, Fenton 1

Illiana Christian (13-15, 12-4 Metro Suburban): WP Lucas Miedema CG, ER, 8 H; 5 K; 3-for-4, R, RBI

Joliet West 8, Joliet Central 0

Joliet West (17-13): WP Robert Talarico 6 IP, 4 H, 12 K; Griffin McGuire 1-for-3, 3 RBI

Kaneland 6, Cary-Grove 4

Kankakee 1, Bloom 0

Lakes 4, Antioch 3

Lincoln-Way West 9, Thornton 0

Lincoln-Way West (26-4, 11-2 SouthWest Suburban Red): WP Luke Morgan 4 P, H, 6 K; Ryan Hastings 3-for-3, 4 RBI

Lisle 6, Sandwich 3

Lockport 3, Lincoln-Way East 2

Lockport (16-15, 11-2 SouthWest Suburban Blue): WP Noah Massa 5 IP, 0 ER, 2 H, 4 K; Ryan Dalton 1-for-3, 2 RBI; Lorenzo Blazekovich 2-for-3, 2 R

Maine South 4, New Trier 3

Maine South (20-5, 11-3 Central Suburban South): WP Caleb DeMarigny IP, G-W R; Marty Balow 2-for-4, G-W RBI

Marmion 10, St. Francis 0

Marmion: WP Alex Troop 5 IP, 2 H, 7 K, 1-for-3, HR, 3 RBI

Minooka 6, Plainfield North 5

Minooka (23-5, 17-2 Southwest Prairie): Joe Butler 2-for-3, 2B, 2 RBI; Cristian Sanchez 2 RBI

Montini 2, Geneva 1

Montini (20-6): WP Tyler Quick CG, R, 2 H, 6 K, 3 BB; Austin Kline HR; Eddie Bava G-W RBI

Mount Carmel 5, Marist 4

Mount Carmel (24-6): Ako Thomas 3-for-4, 2-R HR; Scott Kapers 2-for-3 HR

Mundelein 7, Lake Zurich 2

Naperville Central 5, Naperville North 4

Naperville Central 1, West Aurora 0

Niles West 7, Waukegan 0

Niles West (16-11, 5-10 Central Suburban South): WP Tyler Stegich 3 H, 7 K; Brandon Gallas 2B, 1B, RBI

Oak Forest 9, T.F. North 1

Oak Forest (23-7, 14-3 South Suburban Blue): WP Joe Funkhouser CG, 2-for-4, HR, 3 RBI

Oswego 8, Plainfield East 2

Oswego: WP Tucker Vann 5 IP, 2 R, 5 H, 2 K; Carter Turnquist 3-for-4, 2B, 2 RBI, 2 R

Plainfield Central 8, Romeoville 7

Plainfield Central: Danny Braden 4-for-5, 4 RBI, 3 R

Providence 10, Aurora Central 1

Providence (21-11): Dylan Rosa 2-for-4, HR, 2 R, 3 RBI

Reavis 13, Eisenhower 0

Reavis (14-17, 10-8 South Suburban Red): WP Jorge Hernandez CG, 3 H, 7 K; 3-for-3, 3 RBI; Joe O’Hara 3-for-3, 4 R, 2 RBI

Richards 14, St. Ignatius 11

Richards (24-6): Charlie Zeschke 2-for-4, 3-R HR, 4 RBI; Nate Natividad 1-for-1, 4 R

Rich Central 11, Rich East 1

Rich Central (15-5, 10-3 Southland): Barek McCann 5 IP, 2 H, 8 K; Quinton Jones 2-for-3, 2 RBI

Ridgewood 8, Glenbard South 1

Ridgewood (18-8, 13-3 Metro Suburban): WP Chris Rzewnicki CG, 7 H, 7 K; Keith Kerrigan 4-for-4, 3 RBI

Riverside-Brookfield 5, Elmwood 1

Riverside-Brookfield (18-10, 9-6 Metro Suburban): WP Connor Berek (6-2) CG, 0 ER, 4 H, 6 K

St. Rita 7, Downers South 6

St. Rita (29-3): Tyler Halas 1-for-3, 2 RBI; Danny Gleaves 2-for-4, 2 R

St. Laurence 7, Manteno 0

St. Laurence (27-4): WP Brad Wood (6-1) 5 IP, 3 H, 6 K, 2B, RBI

Stevenson 3, Lake Forest 2

Stevenson (12-13, 5-7 North Suburban Lake): WP Mitchell Goll CG, 2 R, ER , 5 H, 9 K, 2 BB

Waubonsie Valley 10, West Chicago 5

Wilmington 5, Peotone 2

Yorkville 9, Sycamore 8

Yorkville (23-9, 12-3 Northern Illinois Big 12 East): Matt Gruber 2-for-4, 2 2B, G-W RBI

CLASS 2A REGIONAL QUARTERFINALS

NORTH BOONE

North Boone 10, Northridge 0

PUBLIC LEAGUE PLAYOFFS

Ag. Science 15, South Shore 0

Clemente 12, Washington 5

Corliss 8, Lindblom 4

Hubbard 9, North Grand 6

Kenwood 12, Kennedy 2

Kennedy (13-11): Quentin Hamilton 5 IP, H, 5 K

Lane 7, Harlan 6

Morgan Park 8, Lake View 0

Morgan Park (19-7): WP Jarren Norman 5 IP, 2 H, 5 K; Jonathan Hodo 2-for-2, 2 RBI; Christian Bullock 2-for-2, 2 R

Simeon 8, Payton 5

Simeon: Lorenzo Elion 2-for-3, 4 RBI; Keith Sanders 2-for-2, 2 RBI

Steinmetz 6, King 1

Steinmetz: Jose Perez 17 K

Taft 12, Brooks 2

Taft (24-4): Marc Gonzalez 2-for-3, 2B, 1B, 2 R; Jake Plucinski 2-for-3, 2B, 1B

Young 8, Solorio 7

Young (22-9): Zachary Nussbaum 4-for-4, 2 2B, 3 RBI

SOFTBALL

Antioch 10, Lakes 6

Antioch (15-15): Sage Keyes 3-for-4, HR, 3 RBI; Jill Foote 2-for-3, 2B, SB

Aurora Central 6, Marian Central 5

Batavia 8, Larkin 4

Crete-Monee 13, Rich East 4

Crete-Monee (14-7, 9-3 Southland): Savannah Kiel GS

Coal City 10, Plano 7

Coal City: Mady Bunton 2-for-4, 3 RBI

Downers North 1, Oak Park-River Forest 0

Downers North (22-2-1, 9-1 West Suburban Silver): WP Dale Ryndak CG, 5 H, 7 K, HR

Downers South 9, Willowbrook 1

Downers South (28-1, 12-0 West Suburban Gold): WP Caroline Hedgcock (14-1) 2 H, 6 K, BB, 3-for-3, 2 2B; Caitlyn Daly 4-for-4, 2 2B, 3 RBI; Melissa Orton 3-for-4, 2B, 3 RBI

Elgin 7, Streamwood 6

Elgin (13-7, 8-9 Upstate Eight River):Jennah Perryman 3-for-3; 3B, 2 2B, 4 RBI, 2 R

Fenwick 10, St. Ignatius 8

Fenwick: Ashley Parenti 4-for-4, HR, 3 RBI; Jenna Cairo 3-for-4, HR, 3 RBI

Grant 15, Vernon Hills 2

Grayslake North 14, Woodstock 1

Hinsdale Central 8, Lyons 7

Hinsdale Central: Riley Burr 2B, 3B, HR, 4 RBI

Joliet West 4, Sandburg 3

Joliet West (25-6): Karina Vargas 2-for-4, RBI

Lake Zurich 8, Mundelein 3

Lake Zurich (22-4, 9-2 North Suburban Lake): WP Olivia Schneider CG, 3 R, 7 H, 9 K; Amanda Guercio 1-for-4, HR, 3 RBI

Lemont 11, T.F. North 1

Lemont (20-10, 14-4 South Suburban Blue): WP Emily Durham 5 IP, 2 H, 11 K

Marist 5, Lincoln-Way East 1

Marist (22-7-1): WP Zariya Gonzalez CG, ER, 4 H; Vanessa Villasenor 1-for-3, HR, 3 RBI; Julie Trellicoso 3-for-4, 2 R

Minooka 10, Plainfield North 1

Minooka (16-10, 10-3 Southwest Prairie): Jordynn Larsen 3-for-4, 2B; Geri Westerhoff, Caroline Brown HR each

Naperville Central 1, West Aurora 0, 10 inn.

Naperville Central (24-5, 12-1 DuPage Valley): WP Keegan Hayes 8 H, 11 K

Naperville North 11, Glenbard East 0

Neuqua Valley 12, East Aurora 0

New Trier 1, Loyola 0

New Trier (23-4-1): Allison Quigley CG, 3 H, 15 K

Plainfield Central 10, Romeoville 0

Plainfield Central (18-12): WP Brooklyn Daly 6 IP, 2 H, 10 K, 3 BB; Gretchen Egly 3-for-4, 3 RBI

Richards 12, Reavis 0

Richards (19-6, 16-2 South Suburban Red): Sara Kiziak 4-for-4, GS, 4 RBI; Emily Wetzel 4-for-4, 2 RBI

St. Charles East 1, St. Charles North 0

Shepard 10, Eisenhower 5

South Elgin 10, Metea Valley 6

South Elgin (16-12, 10-8 Upstate Eight Valley): Mallory Mecklenburg 2-for-4, HR, 2B, 3 RBI, 2 R

T.F. South 12, Marian Catholic 10

T.F. South (17-7): Montana Martinez 2-for-4, 6 RBI

Tinley Park 12, Hillcrest 0

Tinley Park (19-4, 17-2 South Suburban Blue): Aubrey Paluszek 5 IP, 0 H, 7 K

Waukegan 3, Niles West 2, 11 inn.

CLASS 2A REGIONAL SEMIFINALS

BEECHER

Beecher 14, Longwood 3

BISHOP MCNAMARA

Bishop McNamara 17, Momence 2

IMMACULATE CONCEPTION

Chicago Academy 17, Josephinum 0

ST. BEDE

Seneca 14, Bureau Valley 0

Seneca (20-14): Sarah Radtke 2 HR, 7 RBI

WALTHER CHRISTIAN

Walther Christian 14, Golder 3

WOODLANDS

Woodlands 20, Rickover 0

Woodlands: Mia Oberto HR

CLASS 1A REGIONAL SEMIFINALS

HOPE ACADEMY

Luther North 19, Our Lady of Tepeyac 2

NEWARK

Newark 19, Hinckley-Big Rock 2

Newark: Shelby Hoddy 3-for-4, 3B, 2B, 3 RBI, 3 R; Kristine Zitt 3-for-4, 3B, 2B, 2 RBI, 3 R

PUBLIC LEAGUE PLAYOFFS

Taft 13, Ag. Science 0

Taft (16-17): WP Kylie Broadway 5 IP, 8 K; Bridget Barnett 3-for-3; Heidi Suwinski 2-for-3, HR

GIRLS SOCCER

REGIONAL SEMIFINALS

CLASS 3A

ADDISON TRAIL

St. Charles North 2, Lake Park 0

St. Charles North (15-4-2): Morgan Rerko, Sophie Pohl goal each; Danielle Noverini 2 assists

ANDREW

Mother McAuley 3, Andrew 2

BUFFALO GROVE

Buffalo Grove 10, Waukegan 0

Buffalo Grove: Kelli Zickert 3 goals, assist

CARY-GROVE

McHenry 5, Round Lake 0

GLENBARD EAST

Glenbard East 7, Curier 0

Glenbard East: Dana Plotke 3 goals

York 5, Kelly 0

HINSDALE CENTRAL

Hinsdale Central 10, Juarez 0

HUNTLEY

Huntley 5, Jacobs 0

LINCOLN-WAY EAST

Lincoln-Way East 5, T.F United 0

Shepard 4, Eisenhower 0

LINCOLN-WAY NORTH

Lincoln-Way North 4, Thornwood 0

Lincoln-Way North: Bianca Galassini 2 goals

LYONS

Lyons 7, Proviso West 0

MAINE EAST

Evanston 10, Maine East 0

METEA VALLEY

Metea Valley 7, Lockport 0

Metea Valley: Jenna Kentgen 4 goals

MOLINE

Normal 5, Bradley-Bourbonnais 1

NAPERVILLE CENTRAL

Waubonsie Valley 9, Romeoville 0

NILES NORTH

Loyola 11, Taft 0

PLAINFIELD NORTH

Plainfield North 11, East Aurora 1

ROLLING MEADOWS

Conant 5, Rolling Meadows

ST. IGNATIUS

Maine South 5, Steinmetz 0

SANDBURG

Sandburg 7, Oak Lawn 1

Sandburg (11-7-1): Sam Milwit, Ashley Lettiere, Christine Szymanski 2 goals each

SOUTH ELGIN

South Elgin 10, Larkin 0

STEVENSON

Stevenson 1, Hersey 0

WARREN

Lake Zurich 4, Highland Park 0

Lake Zurich (17-2-1): Meaghan Gelinas 2 goals

CLASS 2A

DE LA SALLE

St. Francis 2, De La Salle 0

Wheaton Academy 11, Gage Park 0

DEERFIELD

Crystal Lake Central 2, Grayslake Central 0

Deerfield 8, Senn 0

Deerfield: Sydney Barber, Ashley Imay 2 goals

ELMWOOD PARK

Elmwood Park 4, Lake View 0

Elmwood Park: Oksana Andrukhiv 3 goals

Payton 10, Muchin 0

EVERGREEN PARK

Tinley Park 10, Morgan Park 0

HINSDALE SOUTH

Hinsdale South 7, Hyde Park 0

LAKES

Lakes 9, Northtown 0

Lakes (14-7): Izzy Quaranta 3 goals

MARIAN CENTRAL

Woodstock 7, Woodstock North 0

NAZARETH

Nazareth 9, Hubbard 1

OAK FOREST

Lincoln-Way West 3, Rich South 0

Lincoln-Way West (16-5-1): Natalie Tannura 2 goals; Breanna Bembenek 2 assists

Oak Forest 5, Queen of Peace 1

Oak Forest: Maddie Baxa 2 goals

RICH EAST

Providence 10, Rich East 1

Providence (12-9-2): Paige Gorecki, Alyssa Dorning, Marybeth Galick, Regan Flaherty 2 goals each

ROSARY

Kaneland 7, Rochelle 0

Kaneland (14-3-2): Madi Jurcenko, Courtney Diddell goal, 2 assists each

CLASS 1A SECTIONAL SEMIFINALS

LISLE

Lisle 9, St. Joseph 0

MANTENO

Manteno 7, Chicago Christian 0

RICHMOND-BURTON

Johnsburg 4, Willows 2

RIDGEWOOD

Latin 3, Josephinum 0

Ridgewood 2, Pritzker 1

BOYS VOLLEYBALL

Addison Trail d. Hinsdale South 25-13, 25-13

Addison Trail (30-4): Alex Dickmann 8 kills, 4 blocks; Kannon Nelms 4 kills, 4 blocks

Downers North d. St. Rita 25-18, 19-25, 25-14

Eisenhower d. Lemont 25-16, 25-17

Eisenhower (22-11, 7-1 South Suburban Red): Alec Esparza 17 digs

Fremd d. Elk Grove 22-25, 25-19, 25-19

Fremd (12-21, 5-5 Mid-Suburban West): Tim Vandon 7 kills

Glenbard West d. York 25-23, 25-20

Lake Park d. Glenbard East 25-15, 25-18

Loyola d. Niles North 25-16, 25-15

Loyola (26-4): David Wieczorek 16 kills, 3 aces

Lyons d. Oak Park-River Forest 25-15, 25-17

Lyons (26-6): Rob Watkins 6 kills, 3 blocks; Jake Bobrowski 10 assists

Northtown d. Gordon Tech 28-26, 28-26

Notre Dame d. Marist 26-24, 22-25, 26-24

Oswego East d. Plainfield South 25-23, 25-23

Reavis d. T.F. United 25-13, 25-17

Reavis (15-15, 5-2 South Suburban): Adrian Szwab 6 kills, 4 blocks

Rolling Meadows d. Hoffman Estates 25-17, 25-22

St. Charles East d. Larkin 25-18, 25-18

St. Patrick d. Marian Catholic 25-10, 25-19

St. Viator d. Carmel 25-22, 27-29, 25-17

South Elgin d. Metea Valley 25-18, 25-19

South Elgin (27-5, 4-1 Upstate Eight Valley): Nate Marotta 8 kills; Dan Gibadlo 6 kills; Chris Gibadlo 22 assists

WW South d. Glenbard North 25-20, 25-19

WW South (21-13, 8-5 DuPage Valley): Jared Wilcox 16 kills; Zack Meyer 7 kills; Ben Carpio 26 assists

Waubonsie Valley d. West Chicago 25-10, 25-12

Waubonsie Valley (25-9): Michael Simmons 12 kills; Jake Furman 14 assists

Westminster Christian d. Rockford Guilford 25-22, 25-17

Westminster Christian (10-16): Logan Hopp 7 kills; Matt Swing 5 kills; Drew Dohlman 4 kills; Alex Wojcik 17 assists

Wheaton North d. Naperville Central 25-22, 25-22

BOYS TENNIS

Lemont 4, Providence 3

Naperville Central 7, Waubonsie Valley 1


The Latest
The Sky could regain control of the No. 1 seed with a win Sunday against the Phoenix Mercury and an Aces loss to the Seattle Storm.
In 17 games before the break, Copper averaged 13.8 points (44.4% shooting) and 5.1 rebounds. In 12 games since, she was averaging 17.8 points (50% shooting) and 6.8 rebounds.
The Blue Devils’ seniors believe everything is back in its right place now that quarterback Adam Behrens has returned.
Cubs-Reds at Field of Dreams Stadium didn’t hook a grouchy grinch at first, but in the end it delivered.