Saturday’s football scoreboard

SHARE Saturday’s football scoreboard
FBLNEWTR_HSC_090514_909_48634604_630x420.jpg

Please send scores to preps@suntimes.com or call 312-321-2247

FOOTBALL

INTER-CITY 2

Hirsch 18, Fenger 6

NORTHEASTERN ATHLETIC

Hiawatha 20, North Shore 6

Westminster Christian 13, Mooseheart 12

NONCONFERENCE

Ag. Science 16, Payton 2

Aurora Central 29, Lisle 14

• Aurora Central (2-0): Brandon Babler 4 TD

Benet 24, O’Fallon 10

• Benet (2-0): Brad Sznajder 3 TD

Bishop Lynch (Texas) 35, Fenwick 32

Bowen 20, Longwood 0

• Bowen (2-0): Alex Caldwell 11-yd TD carry

Breese Mater Dei 22, IC Prep 14

Bremen 20, Perspectives-Calumet 8

• Bremen (1-1): Chrisean Noble 10-for-25, 136 yards, 2 TD; Kyle Ramos 11 tackles, TD; Russell Pruitt 49-yd field goal

Carmel 20, Phillips 13

Clemente 32, Tilden 8

• Clemente (1-1): Rashad Labon 5 carries 150 yards, 2 TD, 3-for-3 passing, 2 TD

DRW Trading 38, Muchin 28

East Peoria 48, Collins 6

Ellison 46, Rauner 38

Fremd 47, Prospect 3

Glenbard West 42, Morton 0

Johnson 8, Golder 6

Joliet West 35, King 34

Leo 50, Guerin 14

Loyola 29, Edwardsville 28, OT

Manley 18, Marine 0

• Manley (1-1): Dantrell Patterson 6-for-13, 115 yards, TD; Larry Bates 46-yd TD catch; Brandon Walker 32-yd fumble rec. for TD

Montini 46, East St. Louis 32

Nazareth 49, Riverside-Brookfield 6

Niles North 48, Niles West 37

Noble Street 42, Lindblom 29

• Noble Street: Kyle Ard fumble return for TD, rush TD; Julio Martinez INT return for TD; Tommie Wells rush TD; Josue Alcantara rush TD

Oak Forest 45, Thornwood 20

Phoenix 27, Carver 15

• Phoenix (1-1): Brian Lewis 65-yd rush TD, 55-yd punt return TD; Zebedee Ducre 40-yd TD catchRich East 33, Solorio 14

Rich South 14, Joliet Central 12

• Rich South (1-1): Tevin Sudouth 70-yd INT return for TD; Jonathan Jones 38-yd TD reception

Ridgewood 47, Crossroads, 0

Robeson 20, North Chicago 8

Rowe-Clark 34, Lincoln Park 6

• Rowe-Clark (1-1): DeAngelo Johnson 4 TD

St. Joseph 47, Kelvyn Park 0

St. Laurence 27, Vocational 6

• St. Laurence (1-1): Fayevon Smart 27 carries 100 yards 2 TD (1,28); Alex Martinez 15-yd TD pass; Tim Delaney 15-yd TD catch; Carlos Baker 25-yd fumble return for TDSt. Patrick 47, Lane 21

Stevenson 33, Homewood-Flossmoor 24

Seneca 27, Nokomis 7

• Seneca (2-0): Alex Thornley 2 TD; Arik Applebee 35-yd TD carry; Alex Mann rush TD

Simeon 56, Brooks 0

Sycamore 42, North Lawndale 12

TEAM Englewood 20, Goode 14, 2 OT

T.F. South 35, Urban-Prep Englewood 0

• T.F. South (1-1): Torian Lewis 35-yd INT for TD, 13-yd TD reception, fumble recovery

Westinghouse 25, Austin 0

• Westinghouse (1-1): Devante Odum 8 carries 70 yards, 6 tackles; Taylor Kistulinec 37-yd INT returned for TD, 8 tackles; Marcus Hawkins 11 tackles, fumble recovery, 2 sacks

Wheaton Academy 46, Bulls Prep 0

Woodlawn 18, UIC Prep 0

York 48, Proviso East 7

Zion-Benton 14, Waukegan 12

BOYS SOCCER

Batavia 4, Oswego 0

• Batavia: Nick Kearns 8 saves

Bartlett 2, Sandburg 0

• Bartlett: Andrew Gott, TJ Ivkovich goal each

Beecher 3, Peotone 2

• Beecher (8-0); Bailey Schultz, Tylar Swanson, Tom Gibbons goal each

Crystal Lake South 4, St. Charles North 1

• Crystal Lake South (3-2): Andrew Grabowski goal, assist; Mike Woeste, Kennan Grissom, Orlando Tapia goal each; Charlie Ruff 2 assists; Ryan Rossmann assist; Dalton Kause 2 saves

Downers South 3, Lincoln-Way East 1

Dundee-Crown 2, Hoffman Estates 1

• Dundee-Crown (5-2): Willie Campos, Ivan Sanchez goal each; Jose Gonzalez 10 saves

Hampshire 2, Westminster 0

• Hampshire: Chip Piazza, Jose Cruz goal each

Huntley 2, St. Francis 0

• Huntley: Travis Walsh 2 goals

Maine East 0, Glenbrook North 0

Marian Catholic 5, Providence 2

• Marian Catholic (6-1-0): Alec Guarino; Brendan Marz 2 assists; Cody Rodas, Jordan Tabora, Austin Taylor assist; Jacob Fodness 5 saves

McHenry 2, Auburn 0

• McHenry (2-1-2): Justin Rutherford goal, assist

Metea Valley 1, Larkin 0

• Metea Valley: Devon Wardell goal; Joey Coryell 3 saves

Minooka 3, Plainfield East 1

• Minooka (1-3-1): Mason Messina 3 goals; Noah St. Paul, Kyle Sparks assist each; Grant Ooms 7 saves

Naperville Central 4, Waubonsie Valley 0

• Naperville Central (5-0-1): Jordi Heeneman, Taha Din, Chris Schwaiger, Noah Hey, goal each; Jordi McCormack 2 assists

Neuqua Valley 2, Fremd 1

• Neuqua Valley: Ryan Ross, Austin Flatt goal each

Plainfield Central 2, Bolingbrook 1

• Plainfield Central (2-1-1, 1-0): Edgar Cardenas, Gustavo Sanchez goal each

St. Ignatius 0, Leyden 0

Somonauk 4, DePue 1

• Somonauk: Josh Schmitt 2 goals, Tommy Skupien, John Johnson goal each

BARRINGTON

St. Charles North 4, Marmion 2

Warren 1, Marmion 0

• Warren (4-1-3): Richie Flores goal, RJ Hill 4 saves

Warren 1, Barrington 0

• Warren: Jacob Luka goal; RJ Hill 8 saves

IMSA

Antioch 8, Joliet Catholic 2

Glenbard West 5, Joliet Catholic 2

ADDISON TRAIL

Addison Trail 2, Maine West 1, PK, title

• Addison Trail (3-1-1): Tom Kania goal; Sergio Marin assist; Jonah Moran 6 saves

Glenbard North 3, Willowbrook 1, third

LEMONT CUP

Plainfield North 2, Lockport 1, title

Lemont 3, Stagg 1, third

Lincoln-Way West 5, East Aurora 0, fifth

• Lincoln-Way West (3-2): Dan Petrou 3 goals, 2 assists

STILLMAN VALLEY

Roanoke Benson 2, Genoa-Kingston 1

• Genoa-Kingston (3-1-1, 2-0-0): Juan Lechuga goal; Erik Tomlinson assist

GIRLS VOLLEYBALL

Latin d. Payton 25-15, 23-25, 25-19

• Latin (6-2): Catie Cronister 16 kills, 10 aces; Alexa Markman 4 kills, 4 blocks

Latin d. Queen of Peace 25-17, 25-19

CONANT

St. Francis d. St. Charles East 20-25, 25-12, 25-22, title

Glenbard East d. Lake Zurich 25-21, 25-23, third

Conant d. Schaumburg 16-25, 25-18, 27-25

Fremd d. Conant 25-17, 25-21

Fremd d. Palatine 25-20, 25-22

Palatine d. Schaumburg 21-25, 25-16, 25-19

St. Charles East d. Glenbard East 25-13, 16-25, 25-14

St. Francis d. Lake Zurich 25-23, 25-22

GENEVA

Geneva d. Burlington Central 25-20, 25-23

Geneva d. Burlington Central 25-25, 25-12

Geneva d. IMSA 25-11, 25-13

Geneva d. Joliet Catholic 25-13, 20-25-25-13

Geneva d. Morris 25-17, 25-14

GRAYSLAKE CENTRAL

Lakes d. Carmel 26-24, 25-20, title

Wauconda d. Grayslake Central 25-23, 25-20, third

Richmond Burton d. Grayslake North 25-17, 25-22, fifth

Johnsburg d. Regins 25-21, 25-16, seventh

Carmel d. Grayslake Central 25-27, 25-17, 25-17, semifinal

Lakes d. Wauconda 17-25, 25-17, 25-20, semifinal

Richmond Burton d. Regina 25-15, 20-25, 25-21

Grayslake North d. Johnsburg 25-13, 13-25, 25-22

Pool A

Grayslake Central d. Johnsburg 25-13, 25-23

Grayslake Central d. Richard Burton 25-7, 25-22

Richard Burton d. Johnsburg 25-18, 25-21

Wauconda d. Grayslake Central 25-11, 25-22

Wauconda d. Richard-Burton 25-16, 25-17

Wauconda d. Johnsburg 25-16, 25-17

Pool B

Carmel d. Grayslake North 25-12, 25-13

Carmel d. Lakes 25-21, 25-17

Carmel d. Regina 25-9, 25-20

Grayslake North d. Regina 27-25, 23-25, 25-11

Lakes d. Grayslake North 25-15, 25-12

Lakes . Regina 27-25, 23-25, 25-11

JACOBS

Barrington d. Hampshire 25-22, 28-26

Belvidere North d. Barrington 27-25, 25-11

Belvidere North d. Stevenson 25-21, 25-19

Boylan d. Barrington 25-18, 25-15

Cary-Grove d. Stevenson 25-17, 25-17

Crystal Lake Central d. Dundee-Crown 25-12, 25-15

Dundee-Crown d. Jacobs 25-11, 25-17

Hersey d. Stevenson 25-18, 25-11

Jacobs d. Barrington 25-19, 25-18

Stevenson d. Belvidere North 25-19, 25-18

Stevenson d. Hampshire 25-19, 25-18

Waukesha Catholic (Wis.) d. Dundee-Crown 25-16, 27-25

Waukesha Catholic (Wis.) d. Dundee-Crown 25-18, 22-25, 25-21

Wheaton North d. Barrington 25-12, 25-8

JOLIET CENTRAL

Oak Forest d. Crete-Monee 25-14, 25-14

Oak Forest d. Lincoln-Way West 25-15, 25-18

Oak Forest d. Wilmington 25-16, 25-8

Yorkville d. Chicago Christian 25-19, 23-25, 26-24 (Champ)

Yorkville d. Joliet West 25-19, 26-24 (Semi)

Yorkville d. Brooks 25-9, 25-10

MANTENO

Manteno d. Watseka 17-25, 25-21, 15-11, Title

Manteno d. Grant Park 25-12, 25-15, Semis

• Manteno: Alexis Gilbert 41 kills, 7 aces, 5 blocks, 23 digs; Emily Schirenbeck 21 kills, 5 aces, 8 blocks; Kori Johnson 18 kills, 9 blocks

NEW TRIER

Loyola d. New Trier 25-18, 25-20

Loyola d. Niles West 25-22, 22-25, 25-21

Trinity d. Niles North 25-15, 23-25, 25-16

Trinity d. Oak Park 25-20, 15-25, 25-18

OREGON

Pearl City d. Plano 25-21, 25-14

Plano d. Stillman Valley 30-29, 25-20

Stockton d. Plano 25-11, 25-13

Winnebago d. Plano 26-24, 25-6

Woodstock North d. Plano 25-20, 25-21

SOMONAUK

Seneca d. Putnam County 25-18, 22-25, 25-15, title

Seneca d. Somonauk 25-23, 25-20

Seneca d. Hinckley-Big Rock 25-18, 25-18

Seneca d. Leland Earlville 25-11, 25-14

ST. JAMES ACADEMY

St. James Academy (Kansas) d. Mother McAuley 25-19, 25-18

Mother McAuley d. Dike-New Hartford (Iowa) 13-25, 25-16, 25-18

• Mother McAuley (3-1): Ryann DeJarld 23 kills, 14 digs; Jane DeJarld 37 assists; Kennedy Arundel 20 digs

WEST AURORA

Bartlett d. Streamwood 25-10, 25-23

Evergreen Park d. Streamwood 24-26, 25-21, 25-13

Genoa-Kingston d. Streamwood 25-13, 25-19

Glenbard South d. Streamwood 25-14, 25-20

Plainfield South d. Streamwood 25-13, 25-19

Pool Play

Wheaton Academy d. West Aurora 25-20, 25-19

Wheaton Academy d. Romeoville 27-25, 25-21

Wheaton Academy d. Bartlett 25-9, 25-14

Gold Medal

Wheaton Academy d. Glenbard East 16-25, 25-21, 25-15, Title

• Wheaton Academy: Sydney Vischer 14 kills, 3 aces, 5 digs; Sam Krill 9 kills; Alecia Funk 25 assists

Wheaton Academy d. Plainfield East 25-16, 25-9

WILLOWBROOK

Coal City d. Metea Valley 25-17, 17-25, 25-19

Metea Valley d. Glenbard North 25-12, 25-20

BOYS GOLF

Lake Forest 314, Loyola 322, Carmel 339, Zion-Benton 357

Payton 167, Northside 174, Lane 207

• M: Ben Smith, Payton, 37

GIRLS SWIMMING

New Trier 122, Lyons 64

LOCKPORT

Teams: Oswego 308, Lincoln-Way East 300, Wheaton Co-op 274, Lockport 240, Plainfield Co-op 228

HINSDALE CENTRAL

Teams: Hinsdale Central 97, St. Charles North 89

BOYS CROSS COUNTRY

FENTON

Teams: Glenbard West 64, Vernon Hills 69, Buffalo Grove 70, Hersey 92, Wheeling 146

T.F. SOUTH

Teams: Crown Point 32, Lincoln-Way North 78, Oswego East 100, Joliet West 115, Argo 165, Merrillville 188, Bremen 190, Valparaiso 205, Reavis 321, Evergreen Park 321, Bishop Noll 346, T.F. North 395, Rich East 426, T.F. South 429, Southland Prep 431

Individuals: John Chomiak, Lincoln-Way North, 16:03; Matt Musak, Crown Point, 16:09; Jacob Langbehn, Crown Point, 16:20.40; Ryan Fluke, Oswego East, 16:20.91; Dylan Wallace, Crown Point, 16:33

GIRLS CROSS COUNTRY

Teams: Downers North 62, Downers South 83, Oak Park-River Forest 120, Vernon Hills 129, Glenbrook

South 156

T.F. SOUTH

Teams: Lincoln-Way Central 45, Crown Point 58, Joliet West 74, Oswego East 102, Lincoln-Way North 107, Merrillville 206, Thornton 236, Reavis 256, Highland 289, Evergreen Park 315, Bremen 348, T.F. South 356, T.F. North 411, Hammond Gavit 434, Argo 438, Bishop Noll 530, Whiting 570

Individuals: Hannah Wylie, Crown Point, 19:10; Abby Cain, Oswego East, 19:28; Heidi Killinger, Lincoln-Way Central, 19:29; Madison Smith, Lincoln-Way Central, 19:36; Carly Marchal, Lincoln-Way North, 19:44

GIRLS TENNIS

Metea Valley 5, Lincoln-Way West 0

HOMEWOOD FLOSSMOOR

Homewood Flossmoor 5, Glenbard North 0

Homewood Flossmoor 3, Latin 2

Latin 4, Glenbard North 1

Lyons 4, Homewood Flossmoor 1

Lyons 5, Glenbard 0

Lyon 5, Latin 0

MORRIS

Morris 3, Tinley Park 2

• No. 1 singles: Haley Wilcox, Tinley Park d. Megan Davy, Morris, 6-3, 6-4. No. 1 doubles: Leah Lines-Monica Davy, Morris d. Emma Alderman-Bridget Fitgerald, Tinley Park, 6-0, 6-0.

Morris 4, Lincoln-Way Central 1

• No. 1 singles: Megan Davy, Morris d. Mariah Sakelbaris, Lincoln-Way Central, 7-5, 6-4. No. 1 doubles: Leah Lines-Monica Davy, Morris d. Emma Alderman-Claire Hilgenbrink-Megan Klipstein, Lincoln-Way Central, 6-3, 6-2.

Morris 4, Plainfield Central 1

• No. 1 singles: Megan Davy, Morris d. Mariana Espinal, Plainfield Central, 7-5, 6-0. No. 1 doubles: Leah Lines-Monica Davy, Morris d. Delaney Starkman-Bryn Waligorski, Plainfield Central, 6-1, 6-1.

The Latest
Predictable tale wins us over with breezy style and some familiar faces.
A shooting left a 14-year-old boy dead and a 13-year-old boy wounded Thursday in Bronzeville on the South Side.
The teen was walking in the 5900 block of South La Salle Street about 2:25 a.m. when someone inside a blue minivan opened fire and continued south.
The victims were leaving a business in the 400 block of South Wells Street about 1:45 a.m. when they began arguing with someone who opened fire with a handgun.
A man and woman were on the sidewalk in the 4600 block of South Ellis Avenue about 10:40 p.m. when someone opened fire, striking them both.