BOYS BASKETBALL
RED-NORTH
Prosser 77, Taft 69
Prosser: Deandre Johnson 17 pts; Markeice Linzy 16 pts, 7 rebs
Von Steuben 64, Lane 63, OT
Uplift at Lincoln Park, ppd. Jan. 23, 5
RED-SOUTH
Harlan 45, Vocational 43
Simeon 75, Carver 35
Simeon (16-2, 8-0): Evan Gilyard 18 pts; Ben Coupet 15 pts, 11 rebs; Josh Thomas 14 pts; Kezo Brown 6 pts, 10 assists
WHITE-NORTH
Foreman 76, Alcott 36
Foreman: Craig Beaudion 23 pts, 5 rebs, 5 assists; Darius Soward 11 pts, 12 rebs
Mather 87, Northside 69
Mather (11-5, 7-1): Travon Bell 43 pts; Darius Gregory 17 pts
Schurz 60, Lake View 34
Schurz (3-9, 3-5): Anton Seals 18 pts, 8 rebs, 2 steals
WHITE-SOUTH
Brooks 70, Corliss 60
Brooks (11-5, 5-3): Quinton Shields 18 pts; Matthew Smith 15 pts
Perspectives-Calumet 80, Urban Prep-Englewood 56
Perspectives-Calumet (10-7, 7-1): Darian Whiteside 20 pts, 10 rebs; Devin Forte 10 pts, 10 rebs; Antonio Allen 10 pts, 8 assists
WHITE-WEST
Westinghouse 114, Crane 89
Westinghouse (10-6, 7-1): Ayo Dosunmu 40 pts, 7 assists; Gervais Posey 16 pts, 7 rebs
BLUE-NORTH
Amundsen 57, Payton 54
North Grand 68, Rickover 30
Roosevelt 70, Senn 39
BLUE-SOUTH
Ag. Science 52, Goode 47
EPIC 54, Hawkins 37
EPIC (12-6, 8-0): Peter Ukaegbu 16 pts, 15 rebs
Longwood 70, Washington 56
Longwood (11-13, 8-1): DeMarcus House 28 pts, 16 rebs
GREEN-NORTH
Steinmetz 53, Wells 50
Sullivan 52, Instituto 35
Sullivan (3-11, 3-5): Taj Ellis 21 pts, 10 rebs, 5 steals
GREEN-SOUTH
ACE Tech 71, Woodlawn 58
Ellison 44, Bowen 33
Ellison (9-8, 6-2): Anfernee Kelly 14 pts, 4 rebs; Martino Warren 9 pts, 14 rebs
Hirsch at South Shore, 5
CATHOLIC SOUTH
St. Rita 63, Providence 43
St. Rita (14-2, 6-0): Charles Matthews 22 pts
CHICAGO PREP
Northtown 59, Cristo Rey 43
Northtown (8-8, 2-3): Fabrizzio Ramos 20 pts; Jimmy Yates 10 pts, 10 rebs, 5 assists
FOX VALLEY FOX
Hampshire 74, Woodstock 73, OT
Woodstock North 50, Crystal Lake Central 46
FOX VALLEY VALLEY
Jacobs 47, Cary-Grove 43
INDEPENDENT SCHOOL LEAGUE
U-High 54, Latin 23
U-High (12-4, 6-0): Jameel Alausa 22 pts
INTERSTATE EIGHT
Herscher 55, Westmont 42
Lisle 48, Coal City 44
Plano 59, Seneca 24
Plano (12-7, 5-2): Udo Agomo, Darren Eiland 10 pts each
Reed-Custer 86, Manteno 69
Streator 58, Wilmington 26
LITTLE TEN
Hinckley-Big Rock 62, Serena 52
Hinckley-Big Rock (11-7, 3-2): Eric Phillips 26 pts; Jack Bullard 14 pts
Indian Creek 59, Paw Paw 37
Indian Creek (8-8, 3-1): David Boehne 20 pts, 6 steals; Charles Schmitt 10 pts, 16 rebs
Newark 68, LaMoille-Ohio 46
Newark (10-10, 5-1): Will Clausel 17 pts; Evan Schomer 16 pts, 7 rebs
NOBLE SPORTS
Bulls Prep 57, Hansberry 38
Bulls Prep (10-4, 8-0): Tracey Montgomery 22 pts; Dominique Brewer 13 pts
WEST SUBURBAN GOLD
Addison Trail 55, Morton 52
NONCONFERENCE
Barrington 81, Wheeling 48
Barrington (14-4): Rapolas Ivanauskas 21 pts
Bradley-Bourbonnais 71, Rich Central 61
Elmwood Park 61, Fenton 44
Elmwood Park (4-12): Anthony Perodin 17 pts; Tom Hap 16 pts, 13 rebs
Glenbard South 60, Timothy Christian 52
Hillcrest 66, Rich South 51
IC Prep 58, St. Laurence 55
Joliet Catholic 57, Lincoln-Way Central 36
Joliet Catholic (11-9): Jalen Jackson 25 pts
Lake Forest 55, Lakes 34
Lake Forest (17-1, 5-1): Evan Boudreaux 27 pts, 19 rebs
Lake Park 52, Hoffman Estates 41
LaSalle-Peru 57, Morris 52
Libertyville 54, Wauconda 51
Lincoln-Way East 47, Romeoville 35
Lincoln-Way East (6-7, 2-3 SouthWest Suburban Blue): Matt Hayes 17 pts, 7 rebs
Lockport 42, Lincoln-Way North 35
Marist 55, Brother Rice 43
Naperville Central 47, Plainfield East 43
Oak Forest 65, Illiana Christian 57
Rauner 65, Waldorf 61
Rauner (4-9): Thomas Wellington 35 pts
St. Viator 44, Loyola 21
Shepard 60, Chicago Christian 54, OT
Shepard (4-13): Kenny Gorski 16 pts; Kenjrick Watson 15 pts
Stagg 53, Argo 43
Stagg (8-11): Jeff Goral 18 pts
Stevenson 83, Round Lake 42
Zion-Benton 82, North Chicago 69
GIRLS BASKETBALL
Ag. Science 50, Hyde Park 45, OT
Ag. Science (15-9, 12-2 Blue-South): Destiny Thames 19 pts; Caitlyn Martin 15 pts
Bolingbrook 54, Sandburg 40
Bolingbrook (6-9, 4-2 Southwest Suburban Blue): Brittney Patrick 19 pts, 5 rebs; Daija Hurks 11 pts
Conant 70, St. Charles East 64
Cristo Rey 51, Ellison 20
Cristo Rey (11-4, 4-0 Chicago Prep): Susie Almaraz 15 pts, 5 assists; Cynthia Camacho 10 pts, 6 rebs, 5 assists
Elgin 44, Westminster Christian 32
Geneseo 47, Kaneland 45
Grayslake Central 42, Grant 29
Illiana Christian 56, Timothy Christian 42
Illiana Christian (9-10): Gabby Kyrekes 17 pts
Juarez 47, Manley 34
Juarez (13-3, 11-0 Metro West): Ciera Nickerson 12 pts; Janessa Vela 11 pts
Kenwood 79, DuSable 40
Kenwood (15-6, 6-1 Windy City Central): Taylor Brown 12 pts, 7 rebs, 3 steals; Jonaie Johnson 12 pts, 5 rebs, 4 steals
Lincoln-Way North 67, Thornridge 35
Lincoln-Way North (17-3, 7-3 SouthWest Suburban Red): Lanie Hicks 21 pts; Bailey Kramer 10 pts
Lincoln-Way West 79, Thornwood 25
Lincoln-Way West (18-0, 7-0 SouthWest Suburban Red): Emily Atsinger 18 pts; Dani Morgan 17 pts
North Shore 47, Elgin Academy 10
Oak Lawn 36, Argo 30
Oak Lawn (13-11, 5-2 South Suburban Red): Brianna Markusic 22 pts, 6 rebs, 6 steals
Raby 48, Bulls Prep 30
Raby: Kara Powell 11 pts
Reavis 62, Richards 54
Reavis (18-2, 7-0 South Suburban Red): Ashley Galason, Natalie Dudek 13 pts each
Regina 53, Ridgewood 25
Rich South 65, Crete-Monee 51
Rich South (17-3, 5-1 Southland): Tierra Webb 18 pts, 10 rebs, 7 steals, 5 assists; Tierney Lockett 12 pts, 5 assists; Dasia Evans 10 pts, 9 rebs, 4 blocks
St. Benedict 29, Christian Liberty 19
Stagg 40, Joliet West 35
Stagg (5-15, 1-5 SouthWest Suburban Blue): Noor Elmosa 16 pts; Mia DiGiacomo 11 pts
Somonauk 43, LaMoille-Ohio 40
Somonauk (8-13): Madison Kawall 11 Points
Young 75, Austin 8
Young (17-1, 7-0 Red-West): Danyelle Williams 31 pts, 6 rebs; Sloane Kistinger 12 pts, 6 rebs
WRESTLING
Dwight 36, Reed-Custer 34
GIRLS BOWLING
Lemont 1,745, T.F. North 1,630
Oak Lawn 1,613, Oak Forest 1,465
High game: Shannon McGuire, Oak Lawn, 226; High series: McGuire 434
Reavis 1,719, Argo 1,487
High game: Makayla Spielman, Reavis, 215; High series: Spielman, 387
Sycamore 3,039, Kaneland 2,176
Tinley Park 1,769, Bremen 1,753
High game: Mallory Fischer, Tinley Park, 254; High series: Fischer, 420
BOYS SWIMMING
Lincoln-Way East 137, Homewood-Flossmoor 46
Reavis 135, Bremen 46
St. Charles East 93, St. Charles North 93
Shepard 138, Oak Forest 45
Stagg 104, Lockport 82
T.F. United 89, Lemont 79
Lincoln-Way East 137, Homewood-Flossmoor 46
St. Charles East 93, St. Charles North 93
Shepard 138, Oak Forest 45