BOYS BASKETBALL
RED-NORTH
Lane 66, Prosser 53
Lane (5-10, 3-2): Simon Negash 19 pts
Taft at Lincoln Park, ppd.
Uplift 72, Von Steuben 48
RED-SOUTH
Morgan Park 82, Harlan 59
Morgan Park (10-3, 3-1): Marcus LoVett 17 pts, 7 rebs, 8 assists, 6 steals; Jarrin Randall 15 pts, 3 assists; Charlie Moore 13 pts, 4 steals
Simeon (11-1, 5-0): Ed Morrow 31 pts, 16 rebs, 4 blocks
Vocational 50, Carver 41
Vocational (7-5, 1-2): Keeshawn Palmer 20 pts, 13 rebs; Sidney Mason 13 pts
WHITE-NORTH
Northside 48, Alcott 44
Northside (6-7, 1-4): Tony Tran 17 pts; Mana Hilmara 13 pts, 11 rebs
Mather 53, Lake View 47
Mather (7-5, 4-1): Travon Bell 23 pts
WHITE-SOUTH
Brooks 66, Fenger 27
Brooks (9-5, 3-1): Darrin Walker 17 pts
Julian 64, Perspectives-Calumet 57
Urban Prep-Englewood 67, Corliss 46
Urban Prep-Englewood: Kris Hayes 21 pts, 16 rebs, 10 assists; Dillon Howard 18 pts, 14 rebs
BLUE-NORTH
Payton 45, Senn 37
Roosevelt 81, Rickover 55
BLUE-SOUTH
EPIC 57, Longwood 50
EPIC (9-5, 5-0): Peter Ukaegbu 17 pts, 11 rebs; Hillil Watkins 16 pts, 5 rebs
GREEN-NORTH
Chicago Math & Science 58, Instituto 39
Steinmetz 50, Chicago Academy 42
Wells 79, Sullivan 56
Wells (7-3, 5-1): Joseph Knight, Anfernee Reynolds 16 pts each; Frankie Perez 15 pts
GREEN-SOUTH
ACE Tech 59, Hirsch 54
ACE Tech (9-4, 4-2): Jerrodte Shelby 12 pts, 7 rebs, 4 assists
Bowen 90, Spry 20
Bowen (2-7, 2-4): Jay Thomas 29 pts
Ellison 63, Woodlawn 30
Ellison (7-8, 4-2): Frank Taylor 20 pts, 6 rebs, 5 assists, 5 steals; Jackie Witten, Anfernee Kelly 10 pts each
CATHOLIC NORTH
DePaul Prep 48, St. Joseph 43
DePaul Prep (11-4, 4-1): Chris Harrell 16 pts
Loyola 67, St. Laurence 50
Mount Carmel 65, Leo 51
St. Ignatius 34, Fenwick 32
St. Ignatius (10-3, 4-0): Riley Doody 12 pts; Marty Langhenry G-W basket
CATHOLIC SOUTH
Brother Rice 58, Bishop McNamara 50
Brother Rice (7-8, 1-4): Mike Shepski 27 pts; Jake Kosakowski 17 pts
Hales 51, Providence 48
St. Rita 66, De La Salle 51
St. Rita (9-2, 3-0): Charles Matthews 29 pts
Seton 83, St. Francis de Sales 78
FOX VALLEY FOX
Grayslake North 55, Prairie Ridge 54
Woodstock 56, Woodstock North 48
FOX VALLEY VALLEY
Dundee-Crown 50, Cary-Grove 48
Dundee-Crown (5-8, 1-1): Kiwaun Seals 42 pts
Jacobs 56, McHenry 38
METRO SUBURBAN EAST
Chicago Christian 53, Elmwood Park 37
Illiana Christian 67, Ridgewood 53
METRO SUBURBAN WEST
Glenbard South 76, IC Prep 45
Riverside-Brookfield 87, St. Edward 51
Riverside-Brookfield (14-1, 5-0): Sam Johnson 19 pts, 18 rebs; Daniko Jackson 16 pts, 8 assists
NORTH SUBURBAN LAKE
Lake Forest 35, Warren 32
Lake Forest (15-0, 5-0): Evan Boudreaux 16 pts, 8 rebs; Noah Karras 15 pts
Stevenson 71, Lake Zurich 41
Stevenson (13-1, 4-0): Jalen Brunson 24 pts
NORTH SUBURBAN PRAIRIE
Antioch 44, Round Lake 43
Lakes 60, North Chicago 57
Wauconda 82, Grant 53
NORTHEASTERN ATHLETIC
Christian Life 69, Harvest Christian 48
RIVER VALLEY
Beecher 43, Illinois Lutheran 41
SOUTHWEST PRAIRIE
Oswego 73, Romeoville 50
Oswego (7-6, 3-1): Zach West 21 pts, Brice Robinson 14 pts
Minooka 52, Oswego East 38
Plainfield North 63, Plainfield Central 48
Plainfield South 63, Plainfield East 52
Plainfield South (3-9, 2-2): Shane Ritter 19 pts; Jack Buchner 18 pts
SOUTHWEST SUBURBAN RED
Bradley-Bourbonnais 60, Lincoln-Way North 34
Bradley-Bourbonnais (11-1, 3-0): Zach Hollywood 22 pts, 10 rebs; Micah Bradford 18 pts, 12 assists
NONCONFERENCE
Addison Trail 68, Fenton 54
Addison Trail (11-3): Eric Grygo 15 pts; Matt Gontarek 12 pts
Barrington 63, Crystal Lake Central 47
Barrington (12-4): Chris Lester 19 pts
Bloom 48, Lockport 38
Boylan 64, Huntley 35
Christ the King 64, Amandla 48
Christ the King (6-4): Jayvon Mackey 20 pts, 12 rebs
Dwight 75, Wilmington 37
Guilford 47, Sycamore 46
Hersey 77, Libertyville 69
Hersey (8-6): Michael Lelito 20 pts; Max Heeren 16 pts; Joey Coffaro 15 pts
Hinsdale Central 44, St. Viator 38
Hinsdale South 66, Eisenhower 64
Hoffman Estates 68, Streamwood 46
Joliet West 59, Richards 51
Joliet West (8-6): D’Anthony Wright 9 pts, 3 steals; Trevian Bell 9 pts, 11 rebs
Lake Park 47, Sandburg 46
Morris 61, Coal City 39
Morris: Griffin Sobol15 pts, 10 rebs
Morton 50, Argo 35
Morton (11-7): Jazmin Tapia 17 pts; Maryam Wilcher 16 pts
Nazareth 66, Parker 62, OT
Nazareth: Kaleb Thornton 36 pts
Neuqua Valley 76, Bolingbrook 69
Niles West 74, Wheeling 65
Notre Dame 66, Clark 46
Notre Dame (11-2): Ammar Becar 14 pts; Joe Mooney 12 pts
Peotone 52, Momence 30
Plano 55, Newark 52
Plano: Brett Johnson 13 pts
Roycemore 64, Elgin Academy 51
St. Charles East 61, Glenbard West 58
St. Charles East: Cole Gentry 16 pts
Seneca 55, Serena 40
Stagg 58, Oak Lawn 50
Tinley Park 74, Andrew 69
Waubonsie Valley 57, Yorkville 54
York 52, Naperville North 40
LAKE ZURICH MLK
at Vernon Hills
Vernon Hills 67, Palatine 54
Vernon Hills (12-2): Robby Nardini 20 pts; Bo Manso 19 pts, 6 rebs, 5 assists
GIRLS BASKETBALL
Bogan 59, Kenwood 49
Bogan (8-5, 4-0 Windy City Central): Brittany Byrd 20 pts, 8 rebs; Nautica Preston 14 pts, 7 assists
Bolingbrook 37, Stagg 22
Evanston 58, Oak Park 49
Glenbard South 52, Willowbrook 39
Illiana Christian 52, Guerin 42
Illiana Christian: Gabby Kreykes 24 pts, 6 rebs
Kaneland 62, Rosary 37
Kaneland (9-3): Jen Weber 15 pts, 6 rebs
Lincoln-Way East 63, Joliet Central 37
Lincoln-Way East (7-5, 2-1 SouthWest Suburban Blue): Claire McMahon 26 pts; Ashley Just 8 pts
Lincoln-Way North 56, Bradley-Bourbonnais 44
Lincoln-Way North: Lanie Hicks 15 pts, 8 rebs; Kayla Kieklak 14 pts
Lincoln-Way West 46, Lincoln-Way Central 41
Lincoln-Way West (14-0, 3-0 SouthWest Suburban Red): Dani Morgan 15 pts
Niles West 51, Deerfield 35
Niles West (10-6): Hilma Mededovic 14 pts
Palatine 52, Elk Grove 26
Palatine (8-10): Katie Conklin 19 pts
Plainfield South 52, Plainfield East 51
Providence 53, Coal City 27
Providence (13-6, 1-2 East Suburban Catholic): Alyssa Jurges 18 pts; Mary Fashingbauer 12 pts; Maddy Culligan 11 pts
Resurrection 38, Regina 30
Resurrection (9-5, 1-1 GCAC Red): Maddie Larsen 14 pts, 11 rebs; Jessica Pauwula 13 pts, 8 rebs
Seton 48, T.F. North 42
Seton (11-5): Kyra Ford 12 pts; Danielle Bailey 11 pts
Shepard 40, Queen of Peace 39
Streator 53, Dwight 42
Trinity 71, Mother McAuley 33
Trinity (13-1, 3-0 GCAC Red): Kaitlin Aylward 19 pts, 12 rebs; Alisa Fallon 13 pts, 8 rebs
Young 95, Raby 45
Young (12-1, 4-0 Red-West): Isabela Spignola 17 pts; Katrina Beck 14 pts; Kiara Lewis 13 pts, 5 rebs, 5 assists
BOYS BOWLING
Hillcrest 1,732, Eisenhower 1,546
High game: Xavier Muhammad, Hillcrest, 265; High series: Muhammad, 447
Lake Park 2,725, Elgin 2,413
Lemont 1,676, T.F. North 1,542
Lincoln-Way North 1,995, Lincoln-Way East 1,688
Lincoln-Way West 1,940, Lincoln-Way Central 1,876
Richards 2,264, Reavis 1,956
High game: Tony Shanklin, Reavis, 279; High series: A.J. Balich, Richards, 517
Shepard 3,039, Evergreen Park 2,877
High game: Shaun Quinn, Evergreen Park, 286; High series: Quinn, 752
GIRLS BOWLING
Bremen 1,500, Oak Forest 1,221
High game: Staci Ficht, Bremen, 183; High series: Ficht, 327
Lincoln-Way North 1,556, Stagg 1,237
Reavis 1,533, Oak Lawn 1,531
High game: Megan Totosz, Reavis, 204; High series: Shannon McGuire, Oak Lawn, 370
Tinley Park 1,652, Hillcrest 1,360
High game: Mallory Fischer, Tinley Park, 247; High series: Fischer 429
BOYS SWIMMING
Stagg 131, Bradley-Bourbonnais 52
West Chicago 92, Lincoln-Way Central 77