Week 1 football schedule

Please send any additions or corrections to preps@suntimes.com

Friday, Aug. 28

DUPAGE VALLEY

Lake Park at Waubonsie Valley

Naperville Central at Glenbard North

Neuqua Valley at Metea Valley

Wheaton North at Wheaton South

NONCONFERENCE

Addison Trail at Glenbard South, 7:15

Ag. Science vs. Payton at Lane, 7:15

Antioch at Kenosha Tremper, 7

Aurora Central at St. Edward, 7

Austin at Morris, 7

Barrington at Glenbrook South

Bartlett at Conant, 7

Batavia at Oswego

Benet at St. Laurence

Bloom at Andrew, 7

Bogan at Marine, 4:15

Bowen vs. Hubbard at Gately, 7:15

Bradley-Bourbonnais at De La Salle

Bremen at St. Ignatius

Brooks at Kaneland, 7:15

Carmel at Waukesha West

Corliss at Rochelle, 7

Crete-Monee at TF South, 7

Crystal Lake Central at Grant

Danville at Kankakee, 7

DeKalb at Plainfield North, 7

DePaul Prep vs. Roosevelt at Lane, 4:15

Downers North at Lockport, 7

Dunbar at Lake Forest

East Peoria at Streator, 7

Elgin at Dundee-Crown

Elk Grove at Libertyville

Elmwood Park vs. St. Joseph at Elmhurst College

Fenwick at Phillips, 7

Goode at Back of the Yards, 4:30

Grayslake Central at Vernon Hills

Grayslake North at Lakes

Hampshire at Burlington Central, 7:15

Harlan at Deerfield, 7

Highland Park at Hersey, 7

Hillcrest at Argo, 7

Hinsdale South at Romeoville, 7

Hoffman Estates at Streamwood

Homewood-Flossmoor at Downers Grove South

IC Catholic Prep at Bishop McNamara

Joliet Catholic at Providence

Joliet Central at Thornridge, 7

Joliet West at Moline, 6:30

Kelvyn Park at St. Francis

Kennedy vs. Collins at Douglass Park, 4:30

Kenwood at Eisenhower, 7

King vs. Young at Rockne, 5

Lake Station Edison at Evergreen Park, 7

Lake Zurich at Fremd, 7

Lane at Oak Lawn, 7

Larkin at Mundelein

Leyden at Fenton, 7:15

Lincoln Park at Chicago Academy, 4:15

Lincoln-Way Central at Huntley, 7:15

Lincoln-Way East at Oak Park-River Forest

Maine South at Montini

Malvern (Pa.) vs. St. Rita at Soldier Field, 4

Manley vs. Chicago Richards at Eckersall, 4:15

Manteno at Herscher, 7:15

Marian Central at Crystal lake South, 7:15

Marist vs. Mount Carmel at Soldier Field, 7

Milwaukee Marquette at Loyola, 1:30

Minooka at Stagg, 7

Morgan Park at Thornton

Nazareth at Bloomington

Niles North at Shepard, 7

Niles West at Buffalo Grove

Noble UIC at Woodstock North, 7:15

Notre Dame at McHenry, 7:15

Oak Forest at Pekin

O’Fallon at Hinsdale Central, 7

Oregon at Johnsburg, 7

Oswego East at West Chicago

Ottawa vs. Leo at Kroc Center

Phoenix at Thornwood, 7

Plainfield Central at Marmion

Plainfield South at Lemont, 7

Peotone at Lisle, 7:15

Prairie Ridge at Cary-Grove, 7:15

Pritzker at North Grand, 5

Prospect at Jacobs, 7:15

Proviso East at Maine West, 7

Proviso West at Evanston

Reavis at South Bend Adams, 7

Reed-Custer at Coal City, 7

Rich Central at Plainfield East, 7

Rich South at Tinley Park, 7

Richards at Lincoln-Way North, 7:15

Richmond Burton at Wauconda

Ridgewood at Solorio, 7

Riverside-Brookfield at Morton

St. Viator at Rolling Meadows

Sandburg at Naperville North

Schaumburg at St. Charles North

Schurz at Maine East

Seneca at Dwight

Senn at Aurora Christian, 7

South Shore at Geneseo

Steinmetz vs. Prosser at Hanson, 4:15

Stevenson at Palatine

Sullivan vs. Foreman at Hanson, 7:15

Sycamore at Lincoln-Way West

UIC Prep at Woodstock North, 7:15

Urban Prep Englewood at Marian Catholic, 7

Urban Prep West at Marshall, 4:15

Vocational at Gary Roosevelt, 7

Warren at Lyons

West Aurora at Geneva

Westmont at Chicago Christian

Westosha Central at Zion-Benton

Wheeling at Glenbrook North, 7

Willowbrook at Glenbard East

Wilmington at Sandwich, 7:15

Woodstock at Round Lake

York at New Trier

Yorkville at Plano, 7

Saturday, Aug. 29

NORTHEASTERN ATHLETIC

Christian Liberty at Luther North, 1

Mooseheart at Westminster Christian, 1

NONCONFERENCE

Amundsen vs. Golder at Winnemac, 12:45

Baker at TF North, 6

Bloomfield Hills Brother Rice (Mich.) at Brother Rice, 2:30

Bolingbrook at Glenbard West, 1:30

Bronzeville vs. Harper at Stagg, 4

Butler vs. DuSable at Gately, 4:15

Crane vs. Woodlawn at Eckersall, 9:15 a.m.

Curie vs. Lindblom at Stagg, 12:45

Dixon vs. Clemente at Lane, 12:45

Douglass vs. Clark at Rockne, 4

DRW Trading at East Aurora, 1

Ellison at Guerin, 1

Hirsch vs. Uplift at Lane, 12:45

Hope vs. Urban Prep Bronzeville, at Eckersall, 12:45

Hyde Park vs Comer at Eckersall, 4

Kelly vs. Farragut at Rockne, 9:15 a.m.

Lake View vs. Hope Academy at Atlgeld Park, 4

Little Village vs. Longwood at Gately, 4

Mather vs. Juarez at Rockne, 12:45

Noble Street vs. Johnson at Stagg, 9:15 a.m.

North Chicago at Waukegan, 1:30

North Lawndale at Rich East, noon

Raby at Westinghouse, 2

Rauner at Orr, 2

Rowe-Clark vs. Bulls Prep at Lane, 9:15

St. Charles East at South Elgin, 1:30

Simeon vs. East St. Louis at Gately, 6

Taft vs. St. Patrick at Hanson, 11 a.m.

TEAM Englewood at Milwaukee North Division, 2

Tilden vs. Fenger at Gately, 9:15 a.m.

Washington vs. Carver at Gately, 12:45

Wheaton Academy at Walther Christian, 1

Sunday, Aug. 30

NONCONFERENCE

Robeson vs. Julian at Gately, 4

The Latest
The man, 24, was found by a tenant with two gunshot wounds to the head in the entry way of the complex in the 7800 block of South Laflin Street about 1:30 a.m., police said.
State troopers responding to the shooting about 8:10 p.m. found the woman, 25, with injuries considered life threatening, fire officials and Illinois state police said.
Aidy Bryant and Kyle Mooney say subtler goodbyes on the 47th season finale.
Jaylun Sanders, 21, faces two counts of first-degree murder in the shooting. A second man, 20-year-old Kameron Abram, faces weapons and trespassing charges, police said.