clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Saturday’s basketball scores

BOYS BASKETBALL

Addison Trail 52, Chicago (Lane) 50

Aledo (Mercer County) 62, Morrison 44

Algonquin (Jacobs) 61, Libertyville 50

Athens 56, Midwest Central 43

Aurora (East) 59, Woodstock Marian 55

Aurora Math-Science 41, Alden-Hebron 25

Bartonville (Limestone) 52, Pekin 45

Burlington Central 78, Genoa (Genoa-Kingston) 57

Bushnell (B.-Prairie City) 52, Oneida (ROWVA) 45

Carterville 54, Eldorado 44

Chicago (Perspectives MSA) 44, Chicago (Marine Military Academy) 43

Chicago (Urban Prep Charter/West) 58, Chicago (Urban Prep Charter/ Englewood) 47

Chicago Marshall 55, Chicago-University 46

Chicago Vocational 45, Glenbrook North 39

Colfax Ridgeview 54, LeRoy 46

Conant 68, Barrington 41

Cristo Rey St. Martin Deporres (Waukegan) 78, Cristo Rey 44

DePaul College Prep 58, Nazareth 39

Downers South 78, Leyden 66

Dunlap 48, Canton 37

East Moline United 60, Bettendorf, Iowa 44

Erie 57, Princeton 46

Evanston Township 65, Whitney Young 58

Fieldcrest 64, Blue Ridge 51

Forreston 61, Milledgeville 53

Galena 64, Warren 48

Galesburg 81, Champaign Centennial 60

Glenbard West 74, Lyons 70

Goreville 61, Anna-Jonesboro 48

Herrin 54, West Frankfort 37

Hersey 53, Wheeling 43

Highland Park 65, Lindblom 48

Hoffman Estates 54, Fremd 51, OT

Johnsburg 59, North Boone 56

Kaneland 64, Rochelle 48

Kankakee (McNamara) 37, Cissna Park 14

Lake Park 51, Naperville Central 47

LaMoille 63, Midland 38

Lanark Eastland 54, Bureau Valley 34

Lena-Winslow 62, West Carroll 45

Liberty 68, Beardstown 52

Lockport 44, Aurora (West Aurora) 43

Marian Catholic (Chicago Heights) 59, Hammond Noll, Ind. 54

Metamora 67, East Peoria 40

Monticello 66, Macon Meridian 59

Montini 59, Ottawa Marquette 56

Mundelein 81, Indian Creek 79, OT

Naperville North 49, Wheaton Warrenville South 47

Normal University 53, Moline 48

Normal West 47, Rock Island 46

North Shore Country Day 74, Chicago (Intrinsic Charter) 45

Oak Park River Forest 59, Chicago Uplift 50

Oregon 57, Stillman Valley 54

Ottawa 47, Yorkville 45

Paducah Tilghman, Ky. 71, Carbondale 64

Palatine 55, Schaumburg 46

Payson Seymour 51, Hamilton (West Hancock) 37

Peoria Notre Dame 57, Peoria Christian 45

Prospect 53, Rolling Meadows 33

Proviso East 87, Willowbrook 62

Proviso West 53, York 48

Putnam County 58, Hall 43

Quincy 50, Batavia 36

River Ridge 52, Scales Mound 35

Rock Falls 76, Rockford Lutheran 73

Rock Island Alleman 38, Davenport, West, Iowa 22

Rockford Christian Life 62, Rockford Christian 55

South Beloit 64, Durand 37

St. Charles East 59, Waukegan 56

St. Edward 57, Hampshire 42

St. Viator 61, Marmion 51

Sterling 67, Morris 33

Stockton 63, Pearl City 52

Sycamore 67, Geneseo 40

Tamms (Egyptian) 72, Lovejoy 60

Urbana 68, Notre Dame de la Salette 65

Watseka 60, Fairbury Prairie Central 49

Wells 41, St. Benedict 38

West Burlington, Iowa 71, Stark County 57

Westminster Christian 63, Somonauk 46

Wheaton North 55, Waubonsie Valley 50

Winnebago 73, Mendota 36

Belleville East Tournament

Belleville East 82, McCluer, Mo. 65

Belleville West 71, Columbia 60

Benton Tournament

Benton 65, Mounds Meridian 49

Benton 47, Pinckneyville 44

Carlyle 66, Hamilton County 35

Hamilton County 47, Sesser-Valier 44

Mounds Meridian 51, Sesser-Valier 43

Pinckneyville 55, Carlyle 50

Carmi White County Tournament

Harrisburg 72, Mt. Vernon (Posey), Ind. 68

Mt. Carmel 59, Carmi White County 53

Central State Eight (CS8) Tournament

Chatham Glenwood 40, Rochester 29

Decatur MacArthur 73, Jacksonville 66, OT

Lincoln 47, Eisenhower 39

Glenbard East Tournament

Bradley-Bourbonnais 53, Glenbard East 51

Evanston Township 65, Whitney Young 58

Fenwick 67, Riverside-Brookfield 64

Fenwick 67, Riverside-Brookfield 64

Kenwood 65, Champaign Central 49

Great Western Shootout

Abingdon 40, Monmouth United 23

Farmington 54, Annawan 50

Leo 47, Monmouth-Roseville 39

Macomb 49, Orion 31

Pleasant Plains 54, Abingdon 37

Rockridge 56, Knoxville 37

Hoops Showdown

Aurora Christian 52, St. Francis 42

Morgan Park 65, Westchester St. Joseph 52

Interstate 8 Tournament

Manteno 61, Wilmington 59

Peotone 63, Westmont 32

Plano 61, Streator 53

Sandwich 51, Lisle 43

Seneca 55, Coal City 53

Jerseyville Tournament

Cahokia 40, Collinsville 32

Pittsfield 34, Alton Marquette 28, OT

Quincy Notre Dame 90, Jerseyville Jersey 74, OT

Litchfield Tournament

Greenville 62, Pana 51

Metro-East Lutheran 80, Bethalto Civic Memorial 70

Mt. Zion 58, Taylorville 47

Roxana 38, Nokomis 27

Little Illini Conference Tourney

Flora 55, Olney 43

Lawrenceville 83, Newton 60

Marshall 82, Paris 70

Robinson 60, Edwards County 57, 2OT

LOVC Tournament

Argenta-Oreana 54, Cerro Gordo 40

Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 49, Sangamon Valley 38

Cumberland 85, Martinsville 33

Decatur Lutheran (LSA) 74, Okaw Valley 64

Macoupin County Tournament

Fifth Place

Carlinville 53, Mount Olive 51

Third Place

Piasa Southwestern 77, Bunker Hill 50

Championship

Gillespie 62, North-Mac 58

Massac County Superman Classic

Carbondale 60, Massac County 44

McLean County Tournament

Consolation Final

Fisher 52, Gibson City-Melvin-Sibley 46, OT

Fifth Place

Flanagan-Cornell-Woodland (FCW) 59, El Paso-Gridley 46

Mid Winter Tournament

Riverview Gardens, Mo. 68, Triad 56

Midland Trail Conference

Championship

Woodlawn 51, Bluford Webber 34

Nashville Tournament

Breese Central 52, Teutopolis 43

Breese Mater Dei 64, Nashville 62

Okawville Tournament

Okawville 59, Waterloo Gibault 37

Trenton Wesclin 63, Vandalia 44

Salem Tournament

Effingham 63, Andrews Osborne Academy, Ohio 31

Mattoon 68, Salem 60

Mount Vernon 80, Thornton Fractional North 63

Consolation Final

Effingham 74, Mattoon 33

Championship

Centralia 57, Edwardsville 52

Sparta Tournament

Seventh Place

Trico 68, Waterloo 64

Fifth Place

Sparta 53, DuQuoin 51

Springfield City Tournament

Springfield 71, Sacred Heart-Griffin (Springfield) 43

Springfield Southeast 79, Springfield Lanphier 74

Vermilion County Tournament

Third Place

Armstrong 82, Bismarck-Henning 54

Championship

Catlin (Salt Fork) 43, Westville 39

GIRLS BASKETBALL

Algonquin (Jacobs) 55, Huntley 34

Amboy 53, Prophetstown 42

Antioch 79, North Chicago 33

Aurora Christian 50, Luther North 46

Barry (Western) 61, Jacksonville ISD 33

Batavia 53, St. Charles North 38

Batavia 53, St. Edward 38

Berwyn-Cicero Morton 50, Addison Trail 31

Bradley-Bourbonnais 51, Kankakee (McNamara) 38

Brimfield 41, South Fulton 35

Bureau Valley 45, Princeton 44

Burlington Central 68, Genoa (Genoa-Kingston) 41

Calvary Christian Academy 46, Horizon Christian, Ind. 40

Camp Point Central (CSE) 61, Hamilton (West Hancock) 33

Cary-Grove 51, Crystal Lake South 29

Chicago Resurrection 53, St. Ignatius 43

Danville 53, Kankakee 15

Danville Schlarman 72, Milford 25

Downers South 45, Leyden 31

Dundee-Crown 47, McHenry 33

Elmhurst Timothy Christian 48, Nazareth 47

Elmwood 55, Rushville-Industry 36

Eureka 57, Putnam County 23

Fenwick 61, DePaul College Prep 46

Galena 59, Forreston 23

Geneva 66, St. Charles East 57

Glenbrook South 74, Schurz 30

Grayslake Central 64, Woodstock 44

Grayslake North 58, Woodstock North 46

Hall 39, Fulton 29

Illiana Christian 52, Guerin 30

Illini Bluffs 45, Midland 36

Lake Zurich 52, Zion Benton 51

Lakes Community 48, Wauconda 39, OT

Libertyville 41, Gurnee Warren 38

Loyola 46, Regina 13

Lyons 53, Glenbard West 33

Marist 72, Chicago (Christ the King) 13

Marshall 62, W. Vigo, Ind. 40

Monmouth-Roseville 78, Macomb 62

Morgan Park 69, Montini 58

Morris 30, Sterling 27

Mother McAuley 60, Queen of Peace 54

Naperville Central 55, Waubonsie Valley 22

Naperville Neuqua Valley 31, Wheaton Warrenville South 25

Naperville North 62, Lake Park 49

New Trier 63, Niles North 22

North Shore Country Day 44, Chicago Academy 30

Proviso East 68, Willowbrook 38

Richwoods 74, Champaign Central 50

Rock Island 57, Normal West 33

Rockford Christian Life 39, Rockford Christian 25

Round Lake 53, Waukegan 48

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 54, Urbana 45

Schaumburg 65, Niles West 58

St. Edward 55, Hampshire 52

St. Francis 60, Providence 45

Stevenson 46, Lake Forest 25

Sycamore 38, Geneseo 23

Tolono Unity 62, Urbana University 20

Trico 43, Marissa 33

Vernon Hills 38, Grant 34

Walther Christian Academy 49, Westminster Christian 37

Waterloo 58, Valmeyer 25

York 43, Proviso West 42, OT

Yorkville 58, Ottawa 30

Carbondale Tournament

Consolation Final

Mount Vernon 44, Massac County 38

Third Place

Carterville 43, Mascoutah 31

Championship

Edwardsville 71, Carbondale 37

Carrollton Tournament

Bethalto Civic Memorial 65, Carrollton 28

Civic Memorial (JV) 50, Jacksonville Routt 39

Lebanon 63, Ottawa Marquette 33

North Greene 62, Greenfield 19

Central A&M Tournament

Decatur St. Teresa 49, Macon Meridian 35

Moweaqua Central A&M 76, Shelbyville 24

Tuscola 40, Sullivan 29

Central State Eight (CS8) Tournament

Chatham Glenwood 60, Lincoln 56

City-Suburban Shootout

Kenwood 58, Hinsdale South 57

Rochester 83, Jacksonville 31

Culver Academy Tournament

Championship

Lake Forest Academy 57, Ft. Wayne Canterbury, Ind. 53

Eaton Tournament

Decatur MacArthur 46, Eisenhower 39

Eldorado Tournament

Goreville 61, Anna-Jonesboro 48

Championship

Harrisburg 28, Benton 21

Galesburg MLK Tournament

Fairbury Prairie Central 48, Lincoln Way Central 23

Fairbury Prairie Central 51, Rockford Auburn 45

Galesburg 55, Normal University 39

Morton 59, Galesburg 57

Peoria (H.S.) 48, Lincoln Way Central 23

Quincy Notre Dame 47, Morton 42

Rockford Auburn 54, Peoria (H.S.) 41

Highland Tournament

Consolation Championship

Teutopolis 41, Taylorville 30

Fifth Place

Highland 52, Belleville (Althoff Catholic) 40

Third Place

Triad 59, Belleville West 57

Championship

Breese Central 51, Salem 49

Interstate Eight Varsity Tournament

Coal City 42, Lisle 35

Herscher 68, Plano 39

Peotone 66, Reed-Custer 29

Sandwich 39, Manteno 22

Streator 57, Wilmington 40

Westmont 40, Seneca 28

Lincoln Trail Conference Tournament

Aledo (Mercer County) 71, Ridgewood 51

Championship

Annawan 68, Wethersfield 31

Macoupin County Tournament

Bunker Hill 51, North-Mac 43

Third Place

Gillespie 53, Carlinville 41

Championship

Piasa Southwestern 64, Mount Olive 47

McLean County Tournament

Consolation Final

Deer Creek-Mackinaw 51, Fisher 44

Third Place

Flanagan-Cornell-Woodland (FCW) 59, Heyworth 51

Championship

Tremont 40, LeRoy 31

National Trail Conference Tournament

Dieterich 61, Cowden-Herrick 37

Consolation Championship

Windsor 66, Farina South Central 39

Third Place

Neoga 56, Brownstown – St. Elmo 52

Championship

Effingham St. Anthony 40, Altamont 34

Sangamon County Tournament

Seventh Place

Pawnee 47, Riverton 43

Fifth Place

Buffalo Tri-City 54, Springfield Lutheran 46

Third Place

Pleasant Plains 54, Waverly-Franklin-New Berlin ( South County) 32

Championship

Auburn 35, Williamsville 34

Sangamon Valley Conference Tournament

S. Newton, Ind. 45, Momence 15

Consolation Championship

Watseka 53, Dwight 48

Third Place

Paxton-Buckley-Loda 43, Clifton Central 34

Championship

Gilman Iroquois West 62, Cissna Park 59