clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Wednesday’s basketball scores

BOYS BASKETBALL

Anna-Jonesboro 62, Century 34

Belvidere 61, Machesney Park Harlem 57

Chicago (C. Math and Science Charter) 49, Chicago (Marine Military Academy) 42

Chicago (Lane) 52, Von Steuben 36

Chicago Uplift 58, Lincoln Park 55

Chicago-University 57, Northridge Prep 42

CICS-Northtown 59, Chicago Sullivan 47

Clemente 63, Collins 56, OT

Edinburg 73, Greenview 43

Farragut 55, Chicago Marshall 44

Grant 48, McHenry 45

Gurnee Warren 53, Zion Benton 52, OT

Holy Trinity 62, Ida Crown 59

Hononegah 63, Rockford Guilford 50

Lakes Community 52, Vernon Hills 44

LaSalle-Peru 67, St. Bede 47

Lincoln-Way East 64, Bremen 51

Manley 63, Wells 44

Mather 71, Lake View 60

North Lawndale 50, Chicago (Urban Prep Charter/West) 46

Orr 88, Raby 70

Prosser def. Foreman, forfeit

Rockford Auburn 83, Rockford East 58

Rockford Boylan 83, Belvidere North 57

Rockford Jefferson 60, Freeport 51

Sandoval 96, Lovejoy 62

Sterling Newman 75, Fulton 65

Stevenson 99, Mundelein 47

Auburn Tournament

Auburn 45, North-Mac 26

Springfield Calvary 61, Hartsburg-Emden 51

Waverly-Franklin-New Berlin ( South County) 42, Springfield Lutheran 33

Little Illini Conference Tourney

Olney 73, Paris 60

Red Hill 60, Newton 58

National Trail Conference Tournament

Dieterich 59, Windsor/ Stew-Stras co-op (BKB) 36

Effingham St. Anthony 73, Cowden Herrick/ Beecher City (BKG ONLY) 46

Tri-County Tournament

Ottawa Marquette 76, Peoria Christian 71

Putnam County 61, Roanoke-Benson 59

GIRLS BASKETBALL

Aledo (Mercer County) 53, Annawan 52

Amboy 63, Polo 41

Bogan 82, Chicago Ag Science 42

Chicago Resurrection 43, Geneseo 31

Downers North 60, River Forest Trinity 47

Grayslake Central 61, Woodstock North 32

Hamilton 53, Galatia 51, 2OT

Hillcrest 56, Tinley Park 36

Hinsdale South 53, Willowbrook 50

Huntley 60, Crystal Lake South 46

Joliet Catholic 56, Marian Catholic (Chicago Heights) 45

Kenwood 58, Chicago Vocational 12

Morgan Park 104, Northside Prep 37

Princeville 60, Galva 46

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 48, Springfield Lanphier 38

St. Francis 56, Glenbard West 53

St. Viator 48, Woodstock Marian 33

Stark County 46, Monmouth United 34

Steeleville 43, Red Bud 40

Wethersfield 62, Woodhull-AlWood (Ridgewood) 45

Woodlawn 47, Elverado 38

Woodstock 58, Crystal Lake Central 47

Carrollton Tournament

Granite City 46, Metro-East Lutheran 45

Bethalto Civic Memorial 72, Brussels 43

Central A&M Tournament

Macon Meridian 52, Shelbyville 29

Sullivan 37, Warrensburg-Latham 24

Central State Eight (CS8) Tournament

Rochester 69, Eisenhower 28

Chatham Glenwood 68, Jacksonville 60

Lincoln 65, Decatur MacArthur 34

Interstate Eight Varsity Tournament

11th Place

Manteno 48, Wilmington 45

Ninth Place

Streator 43, Sandwich 37

Seventh Place

Reed-Custer 61, Plano 55

Fifth Place

Lisle 35, Seneca 24

Lincoln Trail Conference Tournament

Biggsville West Central 51, Oneida (ROWVA) 22

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Chester vs. Sesser-Valier, ppd. to Jan 29.