BOYS BASKETBALL
Chicago Sullivan 45, Steinmetz 40
Coal City 58, Momence 47
Curie 62, Bogan 60
Farragut 73, Chicago Uplift 64
Gillespie 67, Calhoun 62
Herscher 51, Clifton Central 31
Hillcrest 78, Thornton Fractional North 70
Kelvyn Park 71, Chicago Roosevelt 56
Kenwood 46, Chicago Vocational 38
Knoxville 65, Galva 17
Lincoln Way West 67, Bradley-Bourbonnais 61
Lindblom 66, Chicago (Christ the King) 61
Maria 58, Waldorf 55
McHenry 45, Lakes Community 32
Metamora 62, Bartonville (Limestone) 44
Morgan Park 81, Hyde Park 76
North Lawndale 64, DuSable 31
Northridge Prep 37, North Shore Country Day 25
Oregon 58, Rockford Lutheran 54
Prairie Ridge 67, Waukegan 46
Proviso West 76, Lyons 68
Rockford Keith 62, Elgin Academy 53
Simeon 82, Dunbar 48
Westinghouse 66, Lincoln Park 64
Whitney Young 69, Chicago King 36
GIRLS BASKETBALL
Fremd 52, Buffalo Grove 37
Geneva 60, Maine South 48
Johnsburg 58, Harvard 15
Kenwood 47, St. Ignatius 41
Lake Forest Academy 49, Regina 37
Lisle (Benet Academy) 69, Woodstock Marian 39
Lyons 45, Proviso East 42
Marian Catholic (Chicago Heights) 53, Nazareth 42
North Lawndale 66, Bogan 59
River Forest Trinity 57, Morgan Park 47
Stevenson 49, Antioch 46
1A Amboy Regional
First Round
Amboy 44, LaMoille 21
Semifinal
Wethersfield 65, Midland 14
1A Biggsville (West Central) Regional
First Round
Princeville 51, Bushnell (B.-Prairie City) 39
Semifinal
Biggsville West Central 48, Abingdon 44
1A Decatur (St. Teresa) Regional
First Round
Lexington 43, Fisher 32
Semifinal
Decatur St. Teresa 50, Decatur Lutheran (LSA) 20
1A Earlville Regional
Semifinal
Ashton-Franklin Center 65, Hinckley-Big Rock 31
Serena 45, Earlville-Leland 19
1A Erie Regional
First Round
Lanark Eastland 49, Milledgeville 44
Semifinal
Erie 52, Sterling Newman 40
1A Farina (South Central) Regional
First Round
Brownstown – St. Elmo 60, Ramsey 40
Semifinal
Altamont 65, North Clay 35
1A Gardner (G.-South Wilmington) Regional
First Round
Newark 44, Gardner-South Wilmington 27
Semifinal
Indian Creek 56, Mooseheart 8
1A Heyworth Regional
Semifinal
Heyworth 58, Colfax Ridgeview 48
LeRoy 50, Cullom Tri-Point 21
1A Hume (Shiloh) Regional
First Round
Chrisman 50, Shiloh 45
Semifinal
Okaw Valley 55, Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 48
1A Lebanon Regional
Semifinal
Lebanon def. Madison, forfeit
New Athens 50, Metro-East Lutheran 32
1A Lena (L. Winslow) Regional
Semifinal
Freeport (Aquin) 45, Warren 42
Lena-Winslow 55, Pecatonica 44
1A Melrose Park (Walther Christian) Regional
Semifinal
Hope Academy 62, Douglass 30
Walther Christian Academy 62, Morgan Park Academy 34
1A Oneida (ROWVA) Regional
First Round
Elmwood 52, Spoon River Valley 30
Semifinal
Brimfield 53, Oneida (ROWVA) 23
1A Rockford (Christian Life) Regional
Semifinal
Durand 51, Rockford Christian Life 25
Forreston 45, Alden-Hebron 28
1A St. Anne Regional
First Round
Armstrong 42, Grant Park 40
Semifinal
Danville Schlarman 73, Donovan 16
1A Stockton Regional
First Round
Stockton 37, East Dubuque 20
1A Toulon (Stark County) Regional
Semifinal
Annawan 44, Galva 29
Roanoke-Benson 45, Ottawa Marquette 32
2A Beecher Regional
First Round
Chicago Christian 59, Fenger 24
Semifinal
Beecher 55, Chicago (Carver Military) 29
2A Breese (Central) Regional
Belleville (Althoff Catholic) 55, Trenton Wesclin 51
Breese Central 90, Carlyle 40
2A Chicago (DePaul College Prep) Regional
Semifinal
DePaul College Prep 51, Chicago (C. Math and Science Charter) 28
Willows 50, Josephinum 20
2A Chicago (Holy Trinity) Regional
First Round
Wells 50, Rickover Naval 45
Semifinal
Latin 64, Holy Trinity 13
2A Chicago (Raby) Regional
Semifinal
Chicago (Clark) 61, Chicago (Marine Military Academy) 33
Raby 86, Chicago Phoenix Academy 12
2A Peoria (P. Christian) Regional
Fieldcrest 48, El Paso-Gridley 38
Semifinals
Peoria Christian 49, Deer Creek-Mackinaw 29
2A Piasa (Southwestern) Regional
First Round
Gillespie 53, Greenville 44
Semifinal
Piasa Southwestern 82, Carlinville 33
2A Pittsfield Regional
Semifinals
Camp Point Central 60, Beardstown 10
First Round
Williamsville 57, Pittsfield 32
2A St. Jospeh (S.J.-Ogden) Regional
First Round
St. Joseph-Ogden 63, Tolono Unity 42
Semifinal
Bismarck-Henning 40, Fithian Oakwood 30
2A Warrensburg (W.-Latham) Regional
Semifinals
Monticello 62, Argenta-Oreana 25
First Round
Warrensburg-Latham 46, Westville 35