Tuesday’s basketball scores

BOYS BASKETBALL

Annawan 78, Biggsville West Central 29

Ashton-Franklin Center 75, Orangeville 66

Aurora Central Catholic 62, Wheaton Academy 47

Aurora Christian 51, Luther North 45

Berwyn-Cicero Morton 53, Addison Trail 46

Blue Island Eisenhower 76, Oak Lawn Community 67, OT

Bolingbrook 55, Lockport 49

Bowen 84, Richards 48

Brimfield 77, Abingdon 35

Brother Rice 67, Hales Franciscan 63

Brownstown – St. Elmo 62, Shelbyville 50

Buffalo Tri-City 70, Moweaqua Central A&M 58

Carlinville 70, Staunton 36

Carrier Mills 50, Norris City 47

Carterville 77, Harrisburg 70, OT

Catlin (Salt Fork) 64, Bismarck-Henning 60

Champaign St. Thomas More 79, Monticello 75

Chester 67, Goreville 50

Chicago (C. Math and Science Charter) 51, Bremen 45

Chicago Christian 73, Elmwood Park 44

Chicago Heights (Bloom Twp.) 72, Harvey Thornton 62

Chicago Marshall 69, Robinson 58

Chicago Mt. Carmel 86, De La Salle 83

Christopher 79, Sesser-Valier 58

Coal City 67, Joliet Catholic 37

Columbia 59, Trenton Wesclin 40

Conant 48, St. Patrick 41

Concord (Triopia) 73, Griggsville-Perry 66

Crab Orchard 75, Cobden 59

Crystal Lake South 53, Chicago-University 50

Cumberland 82, Martinsville 38

Decatur Lutheran (LSA) 63, Cerro Gordo 44

Decatur MacArthur 93, Springfield 75

Deer Creek-Mackinaw 59, El Paso-Gridley 57, OT

DeKalb 79, Rochelle 49

DePaul College Prep 68, St. Ignatius 51

Dixon 50, Oregon 39

Downs Tri-Valley 58, Tremont 55

Dundee-Crown 60, Crystal Lake Central 45

East Dubuque 50, West Carroll 38

Edwardsville 57, Collinsville 54

Effingham St. Anthony 64, Altamont 56

Elgin 54, Aurora (East) 43

Elmwood 60, Peoria Heights 58

Eureka 55, Fieldcrest 44

Fairfield 37, Flora 35

Fisher 53, Mt. Pulaski 43

Fithian Oakwood 54, Georgetown-Ridge Farm 37

Flanagan-Cornell-Woodland (FCW) 69, Midland 50

Fulton 65, Princeton 63

Galatia 53, Thompsonville 51

Gillespie 67, Bunker Hill 59

Gilman Iroquois West 54, Colfax Ridgeview 52

Granite City 65, O’Fallon 44

Greenville 38, Carlyle 35

Hartsburg-Emden 42, Midwest Central 40

Highland 66, Triad 48

Hillcrest 57, Oak Forest 53

Hinsdale Central 74, Downers North 67

Illini Bluffs 72, Illini Central 53

Illini West (Carthage) 54, Fort Madison, Iowa 52

Jacksonville Routt 57, Jacksonville ISD 17

Johnsburg 60, Genoa (Genoa-Kingston) 56

Kaneland 40, Geneseo 29

Kewanee 67, Amboy 46

Lake Forest 73, Mundelein 46

Lake Park 61, Glenbard North 44

Lanark Eastland 50, Warren 43

Larkin 68, Aurora (West Aurora) 60

Latin 47, Northridge Prep 44

Lawrenceville 87, Carmi White County 55

Lemont 62, Tinley Park 45

Lena-Winslow 46, Scales Mound 26

LeRoy 45, Notre Dame de la Salette 30

Lewistown 60, Beardstown 35

Leyden 68, Downers South 56

Libertyville 74, Carmel 60

Lincoln Way West 62, Chicago Ag Science 31

Litchfield 66, Pana 56

Loyola 60, Kankakee (McNamara) 44

Macon Meridian 62, Edinburg 30

Mahomet-Seymour 60, Normal Community 51

Marengo 49, Richmond-Burton 47

Marian Catholic (Chicago Heights) 43, St. Viator 42

Marshall 69, Robinson 58

Massac County 61, Eldorado 52

Mendon Unity 53, Barry (Western) 51

Metro-East Lutheran 58, East Alton-Wood River 32

Milford 63, Danville Schlarman 40

Milledgeville 69, Pecatonica 66

Minooka 47, Plainfield South 34

Momence 77, Gardner-South Wilmington 72, 2OT

Monmouth-Roseville 54, Farmington 52

Morrison 49, Erie 41

Mt. Sterling (Brown County) 54, Pleasant Hill ¦P.H.-Western Coop¨ 49

Mt. Zion 63, Decatur St. Teresa 49

Mulberry Grove 58, Odin 50

Naperville North 55, Naperville Central 52

Newton 80, Casey-Westfield 79, OT

Nokomis 65, Beecher City 47

North Clay 55, Red Hill 54

North Shore Country Day 49, Chicago Academy 39

Oak Lawn Richards 57, Shepard 46

Okawville 83, Sparta 48

Olney East Richland 57, Salem 46

Ottawa 53, Morris 40

Paris 48, Charleston 45

Patoka 46, Bluford Webber 42

Paxton-Buckley-Loda 57, Tuscola 54

Payson Seymour 47, Macomb 42

Petersburg PORTA 49, North-Mac 41

Pittsfield 42, Calhoun 41

Plainfield East 62, Oswego 57

Plano 65, Hinckley-Big Rock 53

Pleasant Plains 75, New Berlin 46

Polo 89, Durand 36

Princeville 65, Woodhull-AlWood (Ridgewood) 57

Proviso East 68, Willowbrook 59

Putnam County 71, Serena 61

Quest Academy 55, Canton 48

Quincy Notre Dame 75, Keokuk, Iowa 53

Rantoul 69, Tolono Unity 58

Raymond Lincolnwood 51, Greenfield-Northwestern 41

Reavis 54, Evergreen Park 39

Rich East 94, Southland 65

Richards 57, Shepard 46

Riverside-Brookfield 72, St. Edward 33

Rockford Christian 60, North Boone 54

Rockford Christian Life 67, Woodstock North 38

Rockridge 59, Orion 33

ROWVA/Williamsfield co-op (BKB) 64, Aledo (Mercer County) 62, OT

Roxana 77, Vandalia 58

Rushville-Industry 44, Augusta Southeastern 32

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 93, Decatur MacArthur 75

Sandburg 39, Andrew 32

Seneca 58, Wilmington 46

Seton Academy 67, Leo 63

Sherrard 65, Riverdale 61

South Fulton 62, Havana 47

Springfield Lanphier 58, Lincoln 57

Springfield Lutheran 44, Franklin 43

Springfield Southeast 85, Rochester 51

St. Anne 48, Kankakee 47

St. Joseph-Ogden 104, Maroa-Forsyth 79

Stark County 51, Galva 39

Sterling 62, Yorkville 46

Sterling Newman 62, Hall 46

Sycamore 57, LaSalle-Peru 55

Trico 72, Zeigler-Royalton 57

Vienna 69, Joppa 44

Waltonville 77, Cisne 58

Waterloo Gibault 64, Alton Marquette 38

West Chicago 58, St. Francis 49

Westville 82, Chrisman 56

Wethersfield 68, Monmouth United 53

Wheaton Warrenville South 68, Metea Valley 54

Williamsville 52, Riverton 43

Winchester 66, Camp Point Central 41

Winnebago 69, Rock Falls 56

Woodlawn 68, Hamilton County 46

York 47, Proviso West 43

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Gallatin County vs. Hardin County, ccd.

Huntley vs. Streamwood, ppd. to Feb 17.

Warrensburg-Latham vs. Moweaqua Central A&M, ccd.

GIRLS BASKETBALL

1A Decatur (D. Lutheran) Sectional

Danville Schlarman 69, Lexington 28

1A Elgin (Harvest Christian Academy) Sectional

Semifinal

Harvest Christian Academy 67, Walther Christian Academy 51

Seton Academy 61, Luther North 40

1A White Hall (North Greene) Sectional

Semifinal

Hardin County 66, Lebanon 31

2A Byron Sectional

Semifinal

Winnebago 46, Hall 34

2A Campbell Hill (Trico) Sectional

Semifinal

Carterville 43, Breese Mater Dei 38

2A Des Plaines (Willows Academy) Sectional

Semifinals

DePaul College Prep 58, Chicago (Christ the King) 53

Raby 71, Latin 64

2A Westchester (St. Joseph) Sectional

Westchester St. Joseph 57, Illiana Christian 54

Semifinal

Westmont 47, Beecher 42

3A Aurora (IIllinois Math and Science Academy) Regional

First Round

Aurora Central Catholic 54, Aurora Math-Science 12

Rosary 54, Plano 37

3A Belvidere (H.S.) Regional

Semifinal

Hampshire 51, Genoa (Genoa-Kingston) 27

Rockford Boylan 53, Belvidere 25

3A Bloomington (H.S.) Regional

Semifinal

Morton 36, Normal University 25

Peoria Notre Dame 55, Peoria (H.S.) 46

3A Burbank (Queen of Peace) Regional

Semifinal

Chicago King 41, Chicago Vocational 39

Queen of Peace 61, Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 19

3A Canton Regional

Semifinal

Richwoods 59, Canton 58

Washington 56, Bartonville (Limestone) 40

3A Champaign (Central) Regional

Semifinals

Champaign St. Thomas More 75, Rantoul 29

Urbana 64, Champaign Central 55

3A Chicago (Brooks) Regional

Semifinal

Brooks Academy 56, Evergreen Park 45

Morgan Park 81, Chicago Ag Science 22

3A Chicago (Little Village) Regional

First Round

Chicago Little Village 42, Chicago Instituto Health Sciences Career Academy 30

3A Chicago (Senn) Regional

Semifinal

Chicago Resurrection 71, Northside Prep 41

Wauconda 62, Richmond-Burton 32

3A Chicago (Westinghouse Colleg Prep) Regional

Semifinal

Nazareth 59, Westinghouse 40

North Lawndale 95, Chicago (Noble Street Charter/UIC) 22

3A Country Club Hills (Hillcrest) Regional

Harlan 56, Thornridge 40

Semifinal

Hillcrest 54, Rich Central 39

3A Dunlap Regional

Semifinal

Dunlap 53, Geneseo 50

Galesburg 62, Illinois Valley Central 23

3A Glen Ellyn (Glenbard South) Regional

Semifinal

Chicago (Noble Charter/C. Bulls) 46, Chicago (Noble/DRW Trading) 43

3A Glen Ellyn (Glenbard South) Sectional

Semifinal

Glenbard South 52, Chicago (Noble Street Charter/Golder) 21

3A Marion (H.S) Regional

Semifinals

Carbondale 51, Massac County 38

Harrisburg 45, Murphysboro 38

3A Mundelein (Carmel) Regional

Semifinal

Carmel 43, Woodstock 33

Johnsburg 63, Amundsen 24

3A New Lenox (Providence Catholic) Regional

First Round

Providence 47, Morris 38

3A Norridge (Ridgewood) Regional

Semifinal

St. Viator 61, Ridgewood 24

Vernon Hills 51, Regina 19

3A Pontiac Regional

First Round

Pontiac 68, Streator 34

3A Rock Falls Regional

Semifinal

Rockford Lutheran 47, Rock Falls 41, OT

Stillman Valley 41, Dixon 37

3A Salem Regional

Semifinals

Bethalto Civic Memorial 58, Effingham 42

Salem 50, Mount Vernon 32

3A Springfield (Sacred Heart-Griffin) Regional

Semifinal

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 53, Litchfield 37

Springfield 64, Springfield Southeast 40

4A Arlington Heights (Hersey) Regional

Semifinal

Hersey 49, Lake Forest 30

Rolling Meadows 64, Round Lake 18

4A Bartlett Regional

First Round

St. Charles East 57, Bensenville (Fenton) 26

Wheaton North 50, West Chicago 32

4A Batavia Regional

Semifinal

Batavia 65, Addison Trail 33

Glenbard North 46, Schaumburg 37

4A Belleville (West) Regional

Semifinal

Belleville West 44, O’Fallon 36

Edwardsville 66, East St. Louis 37

4A Belvidere (North) Regional

Semifinal

Huntley 66, DeKalb 41

Rockford Auburn 66, Belvidere North 54

4A Chicago (Mother McAuley) Regional

Semifinal

Lincoln-Way East 75, Harvey Thornton 31

Mother McAuley 70, Crete-Monee 46

4A Chicago (Prosser) Regional

First Round

Leyden 48, Prosser 44

4A Downers Grove (South) Regional

Semifinal

Simeon 57, Riverside-Brookfield 44

4A Elk Grove Village (E.G.) Regional

Semifinal

Glenbard East 51, Lake Park 50

4A Evanston (Twp.) Regional

First Round

Chicago (Lane) 46, Lincoln Park 37

4A Glen Ellyn (Glenbard West) Regional

Semifinal

Geneva 58, Glenbard West 29

St. Charles North 46, York 37

4A Hillside (Proviso West) Regional

Semifinal

Hinsdale Central 47, Proviso West 42

Proviso East 66, Reavis 50

4A Lake Zurich Regional

Semifinals

Buffalo Grove 67, Grayslake Central 47

Lake Zurich 58, Barrington 38

4A Lansing (Thornton Fractional South) Regional

Semifinal

Chicago Heights (Bloom Twp.) 63, Oak Lawn Richards 55

Homewood-Flossmoor 69, Thornton Fractional South 37

4A McHenry Regional

Semifinal

Crystal Lake South 47, Cary-Grove 33

Prairie Ridge 46, McHenry 42

4A Minooka Regional

Semifinal

Minooka 47, Romeoville 36

Oswego East 63, Joliet West 40

4A Normal (Community West) Regional

Semifinal

Bradley-Bourbonnais 59, Champaign Centennial 37

Pekin 56, Normal Community 47

4A Oak Lawn (Community) Regional

First Round

Chicago (Jones) 43, Oak Lawn Community 36

4A Park Ridge (Maine South) Regional

Semifinal

Maine South 48, Prospect 41

River Forest Trinity 72, Glenbrook North 19

4A Rockford (East) Regional

Semifinals

Hononegah 66, Rockford Guilford 39

Machesney Park Harlem 53, Rockford East 43

4A Streamwood Regional

First Round

Dundee-Crown 70, Elgin 29

Larkin 61, Streamwood 41

4A Wheeling Regional

Semifinal

Stevenson 51, Palatine 38

Zion Benton 61, Wheeling 51

4A Wilmette (Loyola Academy) Regional

Semifinal

Glenbrook South 60, Niles West 51

Loyola 53, Taft 23

The Latest
The wounded were in the 400 block of South Wells Street about 1:45 a.m. when they were shot.
A man and woman were on the sidewalk in the 4600 block of South Ellis Avenue about 10:40 p.m. when someone opened fire, striking them both.
The 29-year-old was taken to the University of Chicago Medical Center, where he was pronounced dead, police said.