Tuesday’s basketball scores

BOYS BASKETBALL

Addison Trail 52, Proviso West 50

Aurora Central Catholic 74, Bensenville (Fenton) 54

Barrington 63, Buffalo Grove 47

Bartonville (Limestone) 68, Canton 40

Belleville East 68, Collinsville 58

Belleville West 65, Alton 63

Bloomington 93, Peoria Manual 81

Bolingbrook 55, Joliet Central 32

Bradley-Bourbonnais 51, Lincoln Way Central 45

Breese Mater Dei 60, Effingham 55

Burlington Central 64, Marengo 38

Champaign Central 69, Normal Community 45

Chatham Glenwood 54, Springfield Lanphier 48

Chicago King 78, Chicago (Urban Prep Charter/West) 37

Chicago Mt. Carmel 76, Bremen 40

Crystal Lake South 53, Woodstock 48

Dixon 58, Rochelle 54

Downers North 59, Willowbrook 57

Edwardsville 54, O’Fallon 52

Genoa (Genoa-Kingston) 67, Harvard 42

Glenbard South 72, Wheaton Academy 50

Grayslake North 75, McHenry 50

Herscher 44, Sandwich 39

Highland 52, Bethalto Civic Memorial 45

Hinsdale Central 63, Hinsdale South 56

Homewood-Flossmoor 54, Lockport 49

Jacksonville 89, Decatur MacArthur 88, 3OT

Johnsburg 50, Richmond-Burton 49

Lake Forest 64, Grant 54

Libertyville 65, Vernon Hills 42

Lincoln Way West 58, Lincoln Way North 51

Mahomet-Seymour 54, Pontiac 52

Maine South 54, Glenbrook North 37

Massac County 54, Herrin 29

Mattoon 56, Olney East Richland 48

Mendota 69, Rock Falls 65

Minooka 45, Oswego 43

Morton 49, York 43

Normal West 78, Illinois Valley Central 40

Oak Park River Forest 95, Proviso East 78

Ottawa 63, Streator 49

Palatine 64, Prospect 50

Peoria (H.S.) 65, Urbana 43

Plano 61, Manteno 45

Richwoods 49, Peoria Notre Dame 48

South Elgin 58, Sycamore 49

Springfield Southeast 45, Lincoln 43

Thornton Fractional South 61, Crete-Monee 59

Triad 59, Mascoutah 50

Wauconda 79, Mundelein 65

Waukegan 69, Niles North 64

West Chicago 78, Kaneland 62

Zion Benton 44, Buffalo Grove 42

1A Abingdon (A.-Avon) Regional

Semifinal

Quest Academy 50, Biggsville West Central 35

1A Amboy Regional

Semifinal

Ottawa Marquette 76, Amboy 48

1A Arcola Regional

Semifinal

Arcola 61, Shiloh 38

1A Brimfield Regional

Semifinal

Brimfield 73, Woodhull-AlWood (Ridgewood) 48

1A Bunker Hill Regional

Semifinal

Metro-East Lutheran 72, Madison 42

1A Camp Point (Central) Regional

Semifinal

Payson Seymour 54, Camp Point Central 33

1A Chicago (Luther North) Regional

First Round

Luther North 75, Chicago (Little Black Pearl) Academy 41

St. Benedict 75, Evanston Roycemore 24

1A Christopher Regional

First Round

Bluford Webber 72, Elverado 36

Wayne City 68, Zeigler-Royalton 36

1A Concord (Triopia) Regional

First Round

Astoria (Table Grove VIT) 58, Greenview 31

Concord (Triopia) 47, Griggsville-Perry 36

1A Dakota Regional

First Round

Galena 67, Durand 50

Lena-Winslow 66, Orangeville 45

1A Decatur (D.-Lutheran) Regional

First Round

Mt. Pulaski 78, Decatur Christian 38

Sangamon Valley 52, Buffalo Tri-City 45

1A Dieterich Regional

Semifinal

Dieterich 69, Palestine-Hutsonville 42

1A East Dubuque Regional

Semifinal

East Dubuque 49, Stockton 45

1A Edinburg Regional

Semifinal

Raymond Lincolnwood 58, New Berlin 24

1A Farmer City (Blue Ridge) Regional

Semifinal

LeRoy 59, Bloomington Christian 51

1A Forreston Regional

First Round

Ashton-Franklin Center 64, Milledgeville 49

Wethersfield 62, Forreston 42

1A Gardner (G.-South Wilmington) Regional

First Round

St. Anne 82, Cullom Tri-Point 74

St. Francis de Sales 67, Grant Park 37

1A Goreville Regional

Semifinal

Goreville 81, Carrier Mills 63

1A Greenfield Regional

First Round

Calhoun 67, Pleasant Hill 66

Waverly-Franklin-New Berlin ( South County) 80, Jacksonville ISD 55

1A Lebanon Regional

Semifinal

Okawville 62, Marissa 27

1A Louisville (North Clay) Regional

First Round

Edwards County 77, North Clay 52

Sandoval 59, Centralia Christ Our Rock 42

1A Marion (Crab Orchard) Regional

Semifinal

Woodlawn 61, Norris City 33

1A Melrose Park (Walther Christian) Regional

Semifinal

Chicago (Hope) 59, Walther Christian Academy 39

Leo 74, Douglass 40

1A Nokomis Regional

Semifinal

Nokomis 63, Mulberry Grove 44

1A Rockford (Chrisitan Life) Regional

First Round

Crystal Lake (Faith Lutheran) 86, Alden-Hebron 47

Rockford Keith 74, Kirkland Hiawatha 48

1A Serena Regional

First Round

Earlville-Leland 67, Universal 46

Somonauk 67, Morgan Park Academy 46

1A St. Elmo Regional

First Round

Brownstown – St. Elmo 74, Beecher City 59

Patoka 71, Neoga 33

1A Ullin (Century) Regional

First Round

Dongola 52, Joppa 43

Mounds Meridian 94, Tamms (Egyptian) 21

2A Argenta (A.-Oreana) Regional

Semifinal

Monticello 73, Macon Meridian 50

2A Athens Regional

Semifinal

Farmington 62, Illini Bluffs 60

2A Byron Regional

Semifinal

Winnebago 74, North Boone 56

2A Casey (C.-Westfield) Regional

Semifinal

Lawrenceville 103, Cumberland 51

Robinson 70, Newton 59

2A Chicago (Collins Academy) Regional

Semifinal

Collins 67, Richards 51

2A Chicago (Harper) Regional

Semifinal

Robeson 69, Chicago (TEAM Englewood) 47

2A Chicago (Holy Trinity) Regional

Semifinal

Chicago (Christ the King) 59, Chicago (Marine Military Academy) 46

2A Chicago (Orr) Regional

Semifinal

Orr 72, Chicago (Legal Prep Charter) 39

2A Chicago (University) Regional

Semifinal

Chicago-University 62, Chicago CICS-Longwood 47

Seton Academy 66, Chicago CICS-Ellison 57

2A Downs (Tri-Valley) Regional

Semifinal

Bloomington Central Catholic 67, Gibson City-Melvin-Sibley 50

St. Joseph-Ogden 80, Downs Tri-Valley 68

2A Dupo Regional

Semifinal

Alton Marquette 94, Dupo 41

2A Georgetown (G.-Ridge Farm) Regional

Semifinal

Warrensburg-Latham 66, Tuscola 42

2A Lansing (Illiana Christian) Regional

Semifinal

Chicago Christian 71, Beecher 37

Illiana Christian 83, Southland 53

2A McLeansboro (Hamilton County) Regional

Semifinal

Carmi White County 42, Fairfield 29

2A Minonk (Fieldcrest) Regional

Semifinal

Fieldcrest 55, Putnam County 38

Kankakee (McNamara) 79, St. Bede 59

2A Monmouth (M.-Roseville) Regional

Semifinal

Kewanee 83, ROWVA/Williamsfield co-op (BKB) 61

2A Niles (Northridge Prep) Regional

Semifinal

DePaul College Prep 66, Chicago (C. Math and Science Charter) 40

Northridge Prep 50, Rickover Naval 36

2A Orion Regional

Semifinal

Rockridge 56, Rock Island Alleman 36

2A Pleasant Plains Regional

Semifinal

Pleasant Plains 76, Beardstown 57

2A River Grove (Guerin) Regional

Semifinal

Chicago Uplift 71, Guerin 43

North Shore Country Day 50, Latin 46

2A Sparta Regional

Semifinal

Pinckneyville 63, DuQuoin 35

2A Teutopolis Regional

Semifinal

Teutopolis 88, Shelbyville 41

2A Vienna Regional

Semifinal

Mt. Carmel 69, Eldorado 52

GIRLS BASKETBALL

3A Arlington Heights (St. Viator) Sectional

Semifinals

Johnsburg 50, Chicago Resurrection 42

St. Viator 58, Antioch 45

3A Chicago (De La Salle) Sectional

Semifinal

Bogan 57, South Shore 47

Phillips 43, Queen of Peace 42

4A Dekalb Sectional

Hononegah 68, Dundee-Crown 33

Huntley 56, Crystal Lake South 43

4A Lincolnshire (Stevenson) Sectional

Semifinal

Fremd 40, Hersey 28

Zion Benton 44, Buffalo Grove 42

4A Lisle (Benet Academy) Sectional

Semifinal

Oswego East 60, Bolingbrook 49

4A Winnetka (New Trier) Sectional

Semifinal

Glenbrook South 48, New Trier 40

River Forest Trinity 42, Evanston Township 37

The Latest
Loyola coach Drew Valentine sees advantages to both and believes watching a player with his high school and club team is beneficial for different reasons.
McKinley Park’s MAT Asphalt, others will have to resubmit bids later this year after new public health recommendations are issued.
Each ingredient plays a role in creating a salsa. Fruit, vegetables, fresh herbs, even beans are all fair game.
MLB
A total of 12 players or coaches were suspended between the teams.
The incident came after crowds filled the streets of Lake View following the Pride Parade Sunday evening — with three people shot and four people stabbed.