Wednesday’s basketball scores

SHARE Wednesday’s basketball scores

BOYS BASKETBALL

Bartlett 67, Aurora (West Aurora) 54

Belvidere 55, Hononegah 42

De La Salle 83, Chicago (Jones) 59

Deerfield 60, Evanston Township 59

DuSable 61, Lindblom 57

Freeport 63, Belvidere North 48

Geneva 62, Elgin 38

Glenbard West 64, Downers South 47

Joliet Catholic 56, St. Patrick 50, OT

Lisle (Benet Academy) 63, Carmel 41

Loyola 56, Steinmetz 34

Naperville Central 59, Lake Park 48

Naperville North 62, Wheaton Warrenville South 51

Niles Notre Dame 68, Woodstock Marian 65

Rockford Auburn 74, Rockford Guilford 36

Rockford Boylan 75, Rockford East 57

Rockford Jefferson 52, Machesney Park Harlem 44

St. Charles East 50, Batavia 40

St. Charles North 62, Larkin 58

St. Laurence 63, Kennedy 43

Stevenson 65, North Chicago 50

West Chicago 70, South Elgin 56

Wheaton North 60, Waubonsie Valley 57

1A Abingdon (A.-Avon) Regional

Semifinal

Delavan 38, Abingdon 36

1A Amboy Regional

Semifinal

Indian Creek 79, DePue 60

1A Arlington Heights (Christian Liberty Academy) Regional

Semifinal

Schaumburg Christian 41, Deerfield (Zell Jewish) 37

Westminster Christian 81, Islamic Foundation 53

1A Brimfield Regional

Semifinal

Princeville 63, Polo 57

1A Camp Point (Central) Regional

Semifinal

Mendon Unity 50, Mt. Sterling (Brown County) 31

1A Concord (Triopia) Regional

Semifinal

Astoria (Table Grove VIT) 53, Concord (Triopia) 48

Liberty 68, Springfield Calvary 33

1A Dakota Regional

Semifinal

Lena-Winslow 68, Galena 32

River Ridge 46, Pecatonica 39

1A East Dubuque Regional

Semifinal

Freeport (Aquin) 56, Warren 43

1A Edinburg Regional

Semifinal

Pawnee 57, Winchester 55

1A Forreston Regional

Semifinal

Annawan 63, Lanark Eastland 36

Wethersfield 47, Ashton-Franklin Center 37

1A Goreville Regional

Semifinal

Gallatin County 51, Cobden 47

1A Greenfield Regional

Semifinal

Carrollton 44, Greenfield-Northwestern 41

Waverly-Franklin-New Berlin ( South County) 59, Calhoun 55

1A Lebanon Regional

Semifinal

Lebanon 83, Lovejoy 74

1A Lewistown Regional

Semifinal

Elmwood 67, Peoria Heights 48

Lewistown 54, Bushnell (B.-Prairie City) 45

1A Roanoke (R.-Benson) Regional

Semifinal

Flanagan-Cornell-Woodland (FCW) 53, Midland 33

Roanoke-Benson 46, Woodland 29

1A Rockford (Chrisitan Life) Regional

Semifinal

Rockford Christian Life 76, Mooseheart 41

Rockford Keith 68, Crystal Lake (Faith Lutheran) 54

1A Serena Regional

Semifinal

Earlville-Leland 54, Somonauk 38

Newark 78, Serena 33

2A Athens Regional

Semifinal

Athens 54, Stanford Olympia 42

2A Aurora (A.- Christian) Regional

Semifinal

Aurora Christian 48, Elmhurst Timothy Christian 42

IC Catholic 72, Lisle 59

2A Byron Regional

Semifinal

Rockford Christian 77, Byron 46

2A Chicago (Bowen) Regional

Semifinal

Bowen 94, Chicago (Carver Military) 87

Hales Franciscan 67, Chicago (Noble Street/Butler) 55

2A Chicago (Collins Academy) Regional

Semifinal

Tilden 61, Chicago (CAAT) 53

2A Chicago (Harper) Regional

Semifinal

Harper 67, Maria 52

2A Chicago (Orr) Regional

Semifinal

Providence-St. Mel 51, Manley 48

2A Dupo Regional

Semifinal

Roxana 53, Red Bud 41

2A Eureka Regional

Semifinal

Petersburg PORTA 74, Tremont 73, OT

Williamsville 54, Peoria Christian 51

2A Monmouth (M.-Roseville) Regional

Semifinal

Monmouth-Roseville 64, Knoxville 56

2A Orion Regional

Semifinal

Princeton 66, Orion 55

2A Pittsfield Regional

Semifinal

Illini West (Carthage) 62, Pittsfield 51

Quincy Notre Dame 90, Hamilton (West Hancock) 57

2A Pleasant Plains Regional

Semifinal

Auburn 55, Riverton 50

2A Sterling (Newman Central Catholic) Regional

Semifinal

Oregon 63, Riverdale 46

Sterling Newman 53, Prophetstown 38

2A Vienna Regional

Semifinal

Vienna 70, Anna-Jonesboro 65, OT

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Hillcrest vs. Fenwick, ppd. to Feb 25.

Nazareth vs. Marian Catholic (Chicago Heights), ppd. to Feb 25.

Romeoville vs. Marmion, ccd.

St. Rita vs. Curie, ppd. to Feb 25.

1A Arcola Regional

Semifinal

Champaign Judah Christian vs. Chrisman, ppd. to Feb 25.

1A Bunker Hill Regional

Semifinal

Bunker Hill vs. Waterloo Gibault, ppd. to Feb 25.

1A Christopher Regional

Semifinal

Wayne City vs. Bluford Webber, ppd. to Feb 25.

Waltonville vs. Christopher, ppd. to Feb 25.

1A Decatur (D.-Lutheran) Regional

Semifinal

Mt. Pulaski vs. Decatur Lutheran (LSA), ppd. to Feb 25.

Sangamon Valley vs. Colfax Ridgeview, ppd. to Feb 25.

1A Dieterich Regional

Semifinal

Oblong vs. Red Hill, ppd. to Feb 25.

1A Farmer City (Blue Ridge) Regional

Semifinal

Heyworth vs. Blue Ridge, ppd. to Feb 25.

1A Fisher Regional

Semifinal

Milford vs. Fisher, ppd. to Feb 25.

Armstrong vs. Catlin (Salt Fork), ppd. to Feb 25.

1A Gardner (G.-South Wilmington) Regional

Semifinal

St. Anne vs. St. Francis de Sales, ppd. to Feb 25.

Donovan vs. Gardner-South Wilmington, ppd. to Feb 25.

1A Louisville (North Clay) Regional

Semifinal

Sandoval vs. Edwards County, ppd. to Feb 25.

Grayville vs. Cisne, ppd. to Feb 25.

1A Marion (Crab Orchard) Regional

Semifinal

Crab Orchard vs. Steeleville, ppd. to Feb 25.

1A Nokomis Regional

Semifinal

Moweaqua Central A&M vs. Effingham St. Anthony, ppd. to Feb 25.

1A St. Elmo Regional

Semifinal

Brownstown – St. Elmo vs. Patoka, ppd. to Feb 25.

Farina South Central vs. Altamont, ppd. to Feb 25.

2A Argenta (A.-Oreana) Regional

Semifinal

Argenta-Oreana vs. Decatur St. Teresa, ppd. to Feb 25.

2A Braidwood (Reed-Custer) Regional

Semifinal

Seneca vs. Reed-Custer, ppd. to Feb 25.

Dwight vs. El Paso-Gridley, ppd. to Feb 25.

2A Chicago (Holy Trinity) Regional

Semifinal

Wells vs. Holy Trinity, ppd. to Feb 25.

2A Georgetown (G.-Ridge Farm) Regional

Semifinal

Tolono Unity vs. Westville, ppd. to Feb 25.

2A Gilman (Iroquois West) Regional

Semifinal

Gilman Iroquois West vs. Champaign St. Thomas More, ppd. to Feb 25.

Watseka vs. Paxton-Buckley-Loda, ppd. to Feb 25.

2A Greenville Regional

Semifinal

Hillsboro vs. Nashville, ppd. to Feb 25.

Gillespie vs. Greenville, ppd. to Feb 25.

2A McLeansboro (Hamilton County) Regional

Semifinal

Flora vs. Carterville, ppd. to Feb 25.

2A Sparta Regional

Semifinal

Trico vs. Chester, ppd. to Feb 25.

2A Teutopolis Regional

Semifinal

Pana vs. Marshall, ppd. to Feb 25.

2A Trenton (Wesclin) Regional

Semifinal

Carlyle vs. Trenton Wesclin, ppd. to Feb 25.

Piasa Southwestern vs. Breese Central, ppd. to Feb 25.

The Latest
College coaches were in the gym watching the two players who, in the eyes of the City/Suburban Hoops Report, have raised their stock the most in June: Bolingbrook’s Mekhi Cooper and Macaleab Rich of East St. Louis.
Amy Brown, 22, was in a fight in the 5300 block of South Carpenter Street when she was stabbed in the chest and arms, police and the Cook County medical examiner’s office said.
They pushed a man to the ground and beat him under the platform in the 900 block of West Belmont early Wednesday. Then they went to the platform and beat another man, police say.
Dr. Donald Lloyd-Jones, a Northwestern University cardiologist who heads the American Heart Association, says in a new advisory that adults should average seven to nine hours of sleep a night.
With the NBA’s free agency period set to begin at 5 p.m. on Thursday, the Bulls have been very public about their desire to keep LaVine in Chicago.