clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Monday’s basketball scores

BOYS BASKETBALL

3A Antioch Regional

First Round

Chicago (Alcott) 81, Chicago (Intrinsic Charter) 58

Foreman 69, Northside Prep 37

3A Chicago (Hyde Park) Regional

First Round

Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 69, Chicago (Back of the Yards) 18

Chicago (Solorio Academy) 67, Chicago (Noble Street Charter/Comer) 50

3A Chicago (Julian) Regional

First Round

Julian 63, Chicago (Noble Street Charter/Johnson) 41

3A Chicago (King) Regional

First Round

Chicago King 74, Chicago (UNO/Garcia) Charter High School 12

DuSable 55, Evergreen Park 47

3A Chicago (Marshall) Regional

First Round

Chicago (Austin) 56, Chicago (Noble Street Charter) 42

Chicago (Noble Charter/C. Bulls) 46, Chicago (Noble Street Charter/Rauner) 41

3A Chicago (St. Patrick) Regional

First Round

Chicago Sullivan 48, CICS-Northtown 41

3A Columbia Regional

First Round

Waterloo 58, Freeburg 42

3A Dalton (Thornridge) Regional

First Round

Thornridge 68, Chicago Ag Science 26

3A Dixon (H.S.) Regional

First Round

Rock Falls 65, Mendota 44

3A Dunlap Regional

First Round

Peoria Notre Dame 52, Dunlap 35

Richwoods 54, Illinois Valley Central 44

3A Elmwood Park Regional

First Round

Chicago (Disney II) High School 75, Amundsen 67

Elmwood Park 94, Chicago Roosevelt 46

3A Freeport (H.S.) Regional

First Round

Rochelle 76, Stillman Valley 50

3A Galesburg (H.S.) Regional

First Round

Macomb 53, Canton 31

3A Glen Ellyn (Glenbard South) Regional

First Round

Marmion 90, Montini 88, OT

St. Francis 52, Wheaton Academy 37

3A Jacksonville (H.S.) Regional

First Round

Springfield 65, Sacred Heart-Griffin (Springfield) 48

3A Kankakee (S.R.) Regional

First Round

Fairbury Prairie Central 60, Manteno 56

Herscher 48, Kankakee 42

3A LaGrange Park (Nazareth Academy) Regional

First Round

Nazareth 63, Dunbar 50

Payton 68, Chicago (Noble Street Charter/ Muchin) 50

3A Lincoln Regional

First Round

Eisenhower 68, Taylorville 52

Lincoln 61, Clinton 26

3A Maple Park (Kaneland) Regional

First Round

Hampshire 84, Aurora Math-Science 23

3A Marion (H.S.) Regional

First Round

Harrisburg 70, Herrin 46

Marion 54, Massac County 35

3A Mattoon Regional

First Round

Mattoon 78, Charleston 58

3A New Lenox (Lincoln-Way West) Regional

First Round

Providence 58, Tinley Park 35

3A North Chicago Regional

First Round

Lake View 67, Senn 44

3A Oak Park (Fenwick) Regional

First Round

Chicago (Noble Street Charter/Golder) 59, Chicago (Noble/DRW Trading) 52

3A Plano Regional

First Round

Morris 53, Coal City 40

3A Rantoul Regional

First Round

Urbana 69, Paris 59

3A Salem Regional

First Round

Salem 59, West Frankfort 46

3A Troy (Triad) Regional

First Round

Bethalto Civic Memorial 51, Mascoutah 49

Jerseyville Jersey 65, Triad 41

3A Washington Regional

First Round

Normal University 71, East Peoria 61

Peoria (H.S.) 48, Morton 38

3A Westchester (St. Joseph) Regional

First Round

Chicago (Perspectives MSA) 81, Chicago (Noble Street Charter/Rowe-Clark) 42

Phillips 77, Chicago Little Village 28

3A Woodstock (H.S.) Regional

First Round

Belvidere 48, Woodstock North 30

Genoa (Genoa-Kingston) 68, Harvard 33

4A Alton (Sr.) Regional

First Round

Granite City 58, Collinsville 53

4A Barrington Regional

First Round

Wheeling 55, Grayslake Central 51

4A Berwyn-Cicero (Morton) Regional

First Round

Berwyn-Cicero Morton 92, Juarez 56

Von Steuben 82, Kennedy 60

4A Calumet City (Thornton Francitonal North) Regional

First Round

Thornton Fractional South 57, Reavis 54

4A Chicago (Curie) Regional

First Round

Chicago (Lane) 61, Chicago (Jones) 60, OT

4A Chicago (St. Ignatius College Prep) Regional

First Round

Mather 68, Steinmetz 52

St. Ignatius 84, Kelly 47

4A Chicago (Whitney Young) Regional

First Round

Leyden 48, Prosser 38

Schurz 70, Bensenville (Fenton) 65

4A Chicago Heights (Marian) Regional

First Round

Oak Lawn Richards 72, Hubbard 65

St. Rita 63, Bremen 33

4A Crystal Lake (South) Regional

First Round

Belvidere North 62, Crystal Lake Central 48

4A East St. Louis (Sr.) Regional

First Round

Belleville West 63, O’Fallon 48

4A Gurnee (Warren) Regional

First Round

Glenbrook South 61, Gurnee Warren 48

4A Harvey (Thornton) Regional

First Round

Shepard 50, Blue Island Eisenhower 47

4A Hinsdale (Central) Regional

First Round

Proviso West 58, Aurora (West Aurora) 50

4A Hoffman Estates (Conant) Regional

First Round

Rolling Meadows 55, Buffalo Grove 47

4A Lagrange (Lyons) Regional

First Round

Downers North 55, Lyons 46

West Chicago 42, Waubonsie Valley 33

4A Lisle (Benet Academy) Regional

First Round

Willowbrook 63, Addison Trail 48

4A Lombard (Glenbard East) Regional

First Round

Glenbard East 72, Aurora (East) 46

Metea Valley 75, Glenbard North 69

4A Machesney Park (Harlem) Regional

First Round

Rockford East 70, Machesney Park Harlem 69, 2OT

Rockford Lutheran 84, Rockford Guilford 81

4A McHenry Regional

First Round

Hersey 44, Dundee-Crown 42

McHenry 48, Cary-Grove 39

4A Minooka Regional

First Round

Romeoville 58, Yorkville 56

4A Naperville (Neuqua Valley) Regional

First Round

Naperville Neuqua Valley 58, Lincoln-Way East 56

4A New Lenox (Lincoln-Way Central) Regional

First Round

Plainfield South 48, Lincoln Way North 39

4A Normal (Community) Regional

First Round

Normal Community 40, Danville 30

4A Northbrook (Glenbrook North) Regional

First Round

Maine East 53, Lakes Community 47

4A Oak Lawn (Community) Regional

First Round

Argo 63, Chicago Washington 24

Thornwood 69, Oak Lawn Community 60

4A Ottawa (Twp.) Regional

First Round

Pekin 61, Moline 49

4A Park Ridge (Maine South) Regional

First Round

Highland Park 43, Niles West 38

4A Schaumburg (H.S.) Regional

First Round

Grant 42, Round Lake 40

Hoffman Estates 64, Schaumburg 50

4A South Elgin Regional

First Round

Larkin 59, Huntley 46

South Elgin 71, Elgin 53

4A St. Charles (East) Regional

First Round

St. Charles East 51, Streamwood 36

St. Charles North 63, Bartlett 60

4A Tinley Park (Andrew) Regional

First Round

Lockport 58, Andrew 35

Oswego East 72, Plainfield Central 59

4A Wilmette (Loyola Academy) Regional

First Round

Loyola 71, Mundelein 54

Waukegan 51, Maine West 36

GIRLS BASKETBALL

3A Chicago (Brooks) Super-Sectional

Championship

Morgan Park 74, Bogan 47

3A Manilus (Bureau Valley) Super-Sectional

Championship

Morton 34, Burlington Central 29

3A River Forest (Concordia Universiry) Super-Sectional

Championship

North Lawndale 50, Johnsburg 41

3A Springfield (UIS) Super-Sectional

Championship

Highland 48, Lincoln 40

4A Bloomington (Illinois Wesleyan U.) Super-Sectional

Championship

Lisle (Benet Academy) 53, Edwardsville 51

4A Chicago (Mother McAuley) Super-Sectional

Championship

Whitney Young 76, Homewood-Flossmoor 74, OT

4A Hoffman Estates (H.S.) Super-Sectional

Championship

River Forest Trinity 60, Montini 53

4A Paletine (Fremd) Super-Sectional

Championship

Fremd 48, Huntley 36