clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Tuesday’s basketball scores

BOYS BASKETBALL

1A Colfax (Ridgeview) Sectional

Semifinal

Colfax Ridgeview 70, Catlin (Salt Fork) 46

1A Bridgeport (Red Hill) Sectional

Semifinal

Patoka 60, Edwards County 48

1A Bushnell (B.-Prairie City) Sectional

Semifinal

Quest Academy 60, Payson Seymour 58

1A Elgin (Harvest Christian Academy) Sectional

Semifinal

Leo 87, Westminster Christian 38

1A Hanover (River Ridge) Sectional

Semifinal

Brimfield 72, Freeport (Aquin) 48

1A Junction (Gallatin County) Sectional

Semifinal

Woodlawn 69, Mounds Meridian 54

1A Ottawa (Marquette) Sectional

Semifinal

Flanagan 69, St. Francis de Sales 50

1A White Hall (North Greene) Sectional

Semifinal

Waterloo Gibault 54, Carrollton 35

2A Beardstown Sectional

Semifinal

Quincy Notre Dame 62, Williamsville 54

2A Chicago (DePaul College Prep) Sectional

Semifinal

Chicago Uplift 73, Chicago (Christ the King) 69

2A Chicago (Robeson) Sectional

Semifinal

Harper 54, Chicago-University 44

2A Clifton (Central) Sectional

Semifinal

Reed-Custer 68, Chicago Christian 65

2A Flora Sectional

Semifinal

Lawrenceville 60, Carterville 50

2A Pinckneyville Sectional

Semifinal

Breese Central 38, Alton Marquette 34

2A Princeton Sectional

Semifinal

Rockridge 57, Sterling Newman 53

2A St. Joseph (S.J.-Ogden) Sectional

Semifinal

St. Joseph-Ogden 79, Monticello 54

3A Antioch Regional

Semifinal

Mundelein 65, Foreman 55

3A Chicago (Brooks) Regional

First Round

Chicago (Urban Prep Charter/ Englewood) 61, Chicago (STEM Academy) High School 57

South Shore 93, Hancock 43

3A Chicago (Hyde Park) Regional

Semifinal

Hyde Park 62, Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 40

3A Chicago (Julian) Regional

Semifinal

Morgan Park 89, Julian 41

3A Chicago (King) Regional

Semifinal

Bogan 84, DuSable 41

3A Chicago (St. Patrick) Regional

Semifinal

St. Patrick 78, Chicago Sullivan 37

Wauconda 65, Clemente 61

3A Columbia Regional

Semifinal

Columbia 57, Waterloo 35

3A Dalton (Thornridge) Regional

Semifinal

Hillcrest 63, Thornridge 42

Rich South 65, Rich Central 43

3A Dixon (H.S.) Regional

Semifinal

LaSalle-Peru 55, Rock Falls 47

3A Dunlap Regional

Semifinal

Metamora 53, Peoria Notre Dame 40

3A Elmwood Park Regional

Semifinal

Ridgewood 88, Chicago (Disney II) High School 49

3A Freeport (H.S.) Regional

Semifinal

Rockford Boylan 75, Rochelle 55

3A Galesburg (H.S.) Regional

Semifinal

Galesburg 76, Macomb 35

3A Glen Ellyn (Glenbard South) Regional

Semifinals

Burlington Central 60, St. Francis 51

3A Jacksonville (H.S.) Regional

Semifinal

Springfield Lanphier 91, Springfield 59

3A LaGrange Park (Nazareth Academy) Regional

Semifinal

Farragut 64, Nazareth 58

3A Lincoln Regional

Semifinal

Eisenhower 60, Decatur MacArthur 56

3A Maple Park (Kaneland) Regional

Semifinal

Kaneland 73, Hampshire 66

3A Mattoon Regional

Semifinal

Champaign Central 77, Mattoon 49

3A New Lenox (Lincoln-Way West) Regional

Semifinal

Lincoln Way West 64, Rich East 57

Providence 61, Joliet Catholic 37

3A North Chicago Regional

Semifinal

North Chicago 78, Lake View 58

3A Oak Park (Fenwick) Regional

Semifinal

Chicago (Urban Prep Charter/West) 56, Chicago (Urban Prep Charter/Bronzeville) 49

Fenwick 90, Chicago (Noble Street Charter/Golder) 14

3A Plano Regional

Semifinal

Plano 50, Morris 44

3A Rantoul Regional

Semifinal

Rantoul 78, Urbana 62

3A Salem Regional

Semifinal

Centralia 67, Salem 35

3A Troy (Triad) Regional

Semifinal

Belleville (Althoff Catholic) 73, Bethalto Civic Memorial 48

3A Washington Regional

Semifinal

Peoria Manual 76, Peoria (H.S.) 51

3A Westchester (St. Joseph) Regional

Semifinal

Westchester St. Joseph 84, Chicago (Perspectives MSA) 54

3A Woodstock (H.S.) Regional

Semifinal

Belvidere 69, Marengo 59

4A Alton (Sr.) Regional

Semifinals

Quincy 64, Granite City 35

4A Berwyn-Cicero (Morton) Regional

Semifinal

Kenwood 70, Von Steuben 48

4A Calumet City (Thornton Francitonal North) Regional

Semifinal

Simeon 81, Thornton Fractional South 37

4A Chicago (Curie) Regional

Semifinal

Curie 85, Chicago (Lane) 35

4A Chicago (St. Ignatius College Prep) Regional

Semifinal

Riverside-Brookfield 103, Mather 88

4A Chicago Heights (Marian) Regional

Semifinals

Marian Catholic (Chicago Heights) 63, Oak Lawn Richards 24

4A Crystal Lake (South) Regional

Semifinals

Prairie Ridge 67, Belvidere North 45

4A East St. Louis (Sr.) Regional

Semifinals

Edwardsville 69, Belleville West 44

4A Gurnee (Warren) Regional

Semifinals

Evanston Township 56, Glenbrook South 29

4A Harvey (Thornton) Regional

Semifinal

Harvey Thornton 77, Shepard 38

4A Hinsdale (Central) Regional

Semifinal

Glenbard West 69, Proviso West 40

4A Hoffman Estates (Conant) Regional

Semifinal

Conant 60, Rolling Meadows 37

4A Lagrange (Lyons) Regional

Semifinals

Naperville North 50, Downers North 38

4A Lisle (Benet Academy) Regional

Semifinals

Lisle (Benet Academy) 56, Willowbrook 46

4A Lombard (Glenbard East) Regional

Semifinal

Hinsdale South 55, Metea Valley 40

4A Machesney Park (Harlem) Regional

Semifinal

Rockford Auburn 80, Rockford East 64

4A McHenry Regional

Semifinal

Lake Zurich 52, McHenry 42

4A Minooka Regional

Semifinals

Bolingbrook 61, Lemont 45

Minooka 51, Romeoville 46, OT

4A Naperville (Neuqua Valley) Regional

Semifinals

Joliet West 50, Naperville Neuqua Valley 48

Plainfield North 61, Sandburg 53

4A New Lenox (Lincoln-Way Central) Regional

Semifinals

Lincoln Way Central 51, Plainfield South 44

4A Normal (Community) Regional

Semifinals

East Moline United 53, Normal Community 47, OT

Normal West 42, Champaign Centennial 41

4A Northbrook (Glenbrook North) Regional

Semifinals

Deerfield 81, Maine East 55

Lake Forest 58, Glenbrook North 55

4A Oak Lawn (Community) Regional

Semifinals

Crete-Monee 61, Argo 51

Homewood-Flossmoor 59, Thornwood 57, 2OT

4A Ottawa (Twp.) Regional

Semifinals

Rock Island 52, Pekin 39

4A Park Ridge (Maine South) Regional

Semifinal

Maine South 44, Zion Benton 43

Stevenson 50, Highland Park 27

4A South Elgin Regional

Semifinal

DeKalb 54, South Elgin 49

4A St. Charles (East) Regional

Semifinal

Batavia 50, St. Charles North 43

4A Tinley Park (Andrew) Regional

Semifinals

Oswego 51, Lockport 34

4A Wilmette (Loyola Academy) Regional

Semifinals

Loyola 51, New Trier 49

Niles Notre Dame 65, Waukegan 51