clock menu more-arrow no yes

Filed under:

2017 Week 1 football schedule

Plainfield North's Ari Ekowa (55) runs down an East St. Louis player. Worsom Robinson/ For the Sun-Times.

Friday, Aug. 25

DUPAGE VALLEY

Lake Park at Waubonsie Valley

Naperville Central at Glenbard North

Neuqua Valley at Metea Valley

Wheaton North at Wheaton-Warrenville South

FOX VALLEY

Cary-Grove at Prairie Ridge

Crystal Lake South at McHenry

Dundee-Crown at Hampshire

Huntley at Jacobs

SOUTHWEST PRAIRIE

Joliet Central at Plainfield East

Joliet West at Oswego East

Minooka at Oswego

Plainfield North at Plainfield Central

Romeoville at Plainfield South

SOUTHWEST SUBURBAN

Thornton at Andrew

NON-CONFERENCE

Addison Trail at Glenbard South

Amundsen vs. Richards at Stagg Stadium

Antioch at Kenosha Tremper (WI)

Aurora Christian at Aurora Central

Bartlett at Conant

Benet at St. Laurence

Bogan vs. Hirsch at Eckersall

Bolingbrook at Downers Grove South

Bowen vs. Fenwick at Triton College

Bremen vs. Curie at Rockne

Brooks at Kaneland

Brother Rice at Marist

Bulls Prep at Chicago Christian

Burlington Central at Byron

Butler at Thornridge

Catalyst Maria vs. Johnson at Stagg Stadium

Champaign Centennial at Bradley-Bourbonnais

Chicago Military at Marine

Clemente vs. Senn at Winnemac

Comer vs. South Shore at Eckersall

Corliss at Rochelle

Crete-Monee at Lincoln-Way East

Crystal Lake Central at Grant

Danville at Kankakee

Downers Grove North at Lockport

Dunbar at Nazareth

DuSable at Morris

East Aurora at Elgin

East Peoria at Streator

Elk Grove at Hoffman Estates

Ellison at Shepard

Evergreen Park vs. Ag. Science at Gately

Fenger vs. Raby at Hanson

Foreman at ITW Speer

Glenbard East at Lake Forest

Goode vs. Harlan at Gately

Grayslake Central at Vernon Hills

Grayslake North at Willowbrook

Hammond Gavit (IN) at Bloom

Harper vs. Lindblom at Lindblom Park

Hubbard at Evanston

IC Catholic at McNamara

Johnsburg at Plano

Joliet Catholic at Geneva

Kelly at Back of the Yards

Kelvyn Park vs. Austin at Hanson

Kennedy vs. Sullivan at Winnemac

Kenwood vs. King at Gately Stadium

Lake Zurich at Fremd

Lakes at Deerfield

Lane vs. Leo at Soldier Field

Larkin at Mundelein

Lemont at Batavia

Leyden at Fenton

Libertyville at Highland Park

Lincoln Park vs. Geneseo at Augustana College

Lyons at Sandburg

Metamora at St. Edward

Miami Ransom Everglades (FL) vs. South Elgin at ESPN Worldwide of Sports Complex, Orlando, FL

Michigan City (IN) at Homewood-Flossmoor

Momence at Herscher

Mount Carmel vs. Taft at Soldier Field

Niles North vs. De La Salle at St. Rita

Niles West at Buffalo Grove

North Grand vs. Collins at Douglas Park

Oak Creek (WI) at Marian Central

Oak Forest at Pekin

Oak Lawn at Marian Catholic

Oak Park at Simeon

Orr vs. Clark at Rockne

Ottawa at Wilmington

Peotone at Manteno

Phoenix at Marmion

Pritzker at Ridgewood

Prospect at Hinsdale South

Proviso West at Lincoln-Way West

Reavis at Hammond (IN)

Reed-Custer at Coal City

Rich South at Eisenhower

Richards at Carmel

Riverside-Brookfield vs. Morton at Morton West

Rock Island at St. Charles East

Rowe-Clark vs. Prosser at Hanson

St. Charles North at Schaumburg

St. Francis at Argo

St. Ignatius at Milwaukee King (WI)

St. John (IN) at Lincoln-Way Central

St. Joseph at Elmwood Park

St. Patrick vs. St. Rita at Solider Field

St. Viator at Rolling Meadows

Sandwich vs. Lisle at Benedictine

Seneca at Dwight

Schurz at Maine East

Stagg at TF North

Steinmetz at DePaul Prep

Sterling at Sycamore

Stevenson at Palatine

Streamwood at Maine West

TF South at East Central (IN)

Thornwood at Rich Central

Tilden vs. Farragut at Rockne

Tinley Park at Hope Academy

Vocational at Gary Roosevelt (IN)

UP-Bronzeville at Solorio

UP-Englewood at Glenbrook South

Warren at Barrington

Wauconda at Richmond-Burton

West Aurora at Yorkville

West Chicago at Wheaton Academy

Westosha Central, WI at Woodstock North

Wheeling at Glenbrook North

Winnebago at Marengo

Woodstock at Gary West (IN)

York at New Trier

Young vs. Payton at Lane

Zion-Benton at Hersey

Saturday, Aug. 26

NON-CONFERENCE

Baker vs. Douglass at Rockne

Chicago Academy vs. Gage Park at Stagg Stadium

Chicago Tech at United

Crane vs. Uplift at Winnemac

DRW Trading vs. Mather at Winnemac

Guerin at Westinghouse

Hansberry vs. Perspectives-Leadership at Stagg Stadium

Hillcrest vs. Morgan Park at Gately

Hinsdale Central at Cincinnati St. Xavier (OH)

Hyde Park at Montini

LaSalle-Peru at Rich East

Loyola at Phillips

Maine South at Glenbard West

Mazomanie (WI) at Westminster Christian

Milford at Walther Christian

Muchin vs. Juarez at Rockne

Naperville North at Edwardsville

North Chicago at Waukegan

North Lawndale vs. Little Village at Rockne

Notre Dame at South Bend Adams (IN)

Providence at East St. Louis

Rauner vs. UIC Prep at Lane

Roosevelt vs. Von Steuben at Winnemac

Round Lake at Proviso East

Quest vs. Longwood at Eckersall

UP-West at Marshall

Washington vs. Carver at Gately

Woodlawn vs. Golder at Lane

Sunday, Aug. 27

NON-CONFERENCE

Robeson vs. Julian at Gately

Westmont at Lake View