The complete Illinois High School Association boys state basketball tournament schedule.
IHSA Boys Basketball State Tournament
Saturday, March 12, 2022
CLASS 1A CHAMPIONSHIP
Yorkville Christian 54, Liberty 41
CLASS 2A CHAMPIONSHIP
Nashville 32, Monticello 31
CLASS 3A CHAMPIONSHIP
Sacred Heart-Griffin 53, Metamora 50 (2OT)
CLASS 4A CHAMPIONSHIP
Glenbard West 56, Young 34
Friday, March 11, 2022
CLASS 3A
Semifinals
Sacred Heart-Griffin 50, St. Ignatius 39
Metamora 50, Simeon 47
Third Place Game
St. Ignatius 61, Simeon 59
CLASS 4A
Semifinals
Young 51, Barrington 47
Glenbard West 77, Bolingbrook 47
Third Place Game
Barrington 59, Bolingbrook 54
Thursday, March 10, 2022
CLASS 1A
Semifinals
Yorkville Christian 70, Steeleville 27
Liberty 75, Scales Mound 41
Third Place Game
Scales Mound 55, Steeleville 34
CLASS 2A
Semifinals
Monticello 54, Rockridge 38
Nashville 31, DePaul Prep 24 (2OT)
Third Place Game
DePaul Prep 41, Rockridge 22
Monday, March 7, 2022
Supersectionals
Class 4A
UIC
Young 75, Kenwood 62
FOREST VIEW
Barrington 52, Glenbrook South 50
ISU
Bolingbrook 49, Quincy 42
NIU
Glenbard West 60, Larkin 34
Class 3A
SPRINGFIELD
Sacred Heart-Griffin 60, East St. Louis 50
HOFFMAN ESTATES
St. Ignatius 50, St. Patrick 49 (2OT)
UIC
Simeon 52, Lemont 47
OTTAWA
Metamora 60, St. Francis 44
Class 2A
STERLING
Rockridge 57, Rockford Lutheran 52
SPRINGFIELD
Monticello 62, Bloomington Central 44
JOLIET CENTRAL
DePaul Prep 50, Leo 43 (OT)
SIU
Nashville 44, Teutopolis 18
Class 1A
SIU
Steeleville 68, Meridian 47
ISU
Yorkville Christian 71, Lexington 33
JACKSONVILLE
Liberty 49, Southeastern 42
NIU
Scales Mound 55, Marshall 41
Friday, March 4, 2022
Sectional Finals
Class 4A
PROVISO WEST
Young 67, Lyons 54
THORNWOOD
Kenwood 75, St. Rita 68
BARRINGTON
Barrington 56, Libertyville 47 (OT)
GLENBROOK SOUTH
Glenbrook South 55, New Trier 52
COLLINSVILLE
Quincy 56, Normal 51
OSWEGO
Bolingbrook 52, Oswego East 51 (2OT)
BARTLETT
Glenbard West 68, Wheaton-Warrenville South 41
HUNTLEY
Larkin 70, DeKalb 56
Class 3A
DANVILLE
Sacred Heart-Griffin 55, Decatur MacArthur 53 (OT)
HIGHLAND
East St. Louis 56, Glenwood 47
KING
St. Ignatius 69, De La Salle 58
NORTH CHICAGO
St. Patrick 53, Lake Forest 52
MARIAN CATHOLIC
Lemont 56, Thornton 49
HINSDALE SOUTH
Simeon 71, Hyde Park 51
CRYSTAL LAKE SOUTH
St. Francis 37, Burlington Central 35
PEORIA (BRADLEY UNIVERSITY)
Metamora 68, Rock Island 64
Class 2A
MARENGO
Rockford Lutheran 56, Rockford Christian 47
MENDOTA
Rockridge 47, Farmington 30
CLIFTON CENTRAL
Monticello 51, El Paso-Gridley 46
OLYMPIA
Bloomington Central 57, Quincy Notre Dame 52
JULIAN
Leo 73, Longwood 53
NORTH LAWNDALE
DePaul Prep 64, Clark 48
CARTERVILLE
Nashville 47, Breese Central 45 (OT)
FLORA
Teutopolis 56, Mt. Carmel, Ill. 35
Class 1A
ST. ANTHONY
Meridian 82, Tuscola 79 (2OT)
OKAWVILLE
Steeleville 32, Christopher 31
WOODLAND
Yorkville Christian 81, Putnam County 47
WATSEKA
Lexington 43, St. Teresa 36
ABINGDON-AVON
Southeastern 45, Peoria Christian 34
NORTH GREENE
Liberty 39, Routt 28
MARSHALL
Marshall 65, Austin 48
PECATONICA
Scales Mound 62, Sterling Newman 49
Sectional semifinal scores
Class 4A
PROVISO WEST
Young 64, Riverside-Brookfield 54
Lyons 44, Curie 41 (OT)
THORNWOOD
Kenwood 56, Bloom 43
St. Rita 68, Homewood-Flossmoor 58
BARRINGTON
Barrington 68, Fremd 48
Libertyville 45, Stevenson 41
GLENBROOK SOUTH
Glenbrook South 69, Evanston 53
New Trier 72, Rolling Meadows 40
COLLINSVILLE
Quincy 34, Collinsville 32
Normal 61, Moline 44
OSWEGO
Oswego East 54, Neuqua Valley 40
Bolingbrook 51, Andrew 41
BARTLETT
Glenbard West 59, Naperville North 30
Wheaton-Warrenville South 46, Benet 39
HUNTLEY
Larkin 75, Rockford East 59
DeKalb 57, Rockford Auburn 51
Class 3A
DANVILLE
Sacred Heart-Griffin 58, Champaign Centennial 50
Decatur MacArthur 65, Mahomet-Seymour 62 (OT)
HIGHLAND
Glenwood 42, Centralia 38
East St. Louis 66, Marion 35
KING
St. Ignatius 62, Fenwick 45
De La Salle 52, Westinghouse 49
NORTH CHICAGO
Lake Forest 48, Grayslake Central 27
St. Patrick 71, Carmel 68 (3OT)
MARIAN CATHOLIC
Lemont 40, Hillcrest 35
Thornton 64, Kankakee 41
HINSDALE SOUTH
Simeon 69, Nazareth 39
Hyde Park 51, Mount Carmel 48
CRYSTAL LAKE SOUTH
Burlington Central 61, Rockford Boylan 45
St. Francis 52, Wauconda 46
PEORIA (BRADLEY UNIVERSITY)
Metamora 70, Rochelle 42
Rock Island 67, Peoria Manual 62 (OT)
Class 2A
MARENGO
Rockford Christian 58, Northridge 51
Rockford Lutheran 74, Montini 64
MENDOTA
Farmington 65, Princeton 56
Rockridge 55, Eureka 48
CLIFTON CENTRAL
Monticello 37, Herscher 25
El Paso-Gridley 45, St. Joseph-Ogden 32
OLYMPIA
Bloomington Central 58, Auburn 46
Quincy Notre Dame 60, Maroa-Forsyth 42
JULIAN
Longwood 66, Phillips 42
Leo 74, U-High 41
NORTH LAWNDALE
DePaul Prep 44, Orr 37
Clark 62, Wells 38
CARTERVILLE
Breese Central 59, Massac County 24
Nashville 33, Murphysboro 30
FLORA
Teutopolis 41, Alton Marquette 33
Mt. Carmel, Ill. 67, Pana 56
Class 1A
ST. ANTHONY
Tuscola 51, St. Anthony 48
Meridian 60, South Central 57
OKAWVILLE
Steelville 54, Goreville 40
Christopher 46, Norris City-Omaha-Enfield 35
WOODLAND
Yorkville Christian 83, Ellison 39
Putnam County 56, Fenger 46
WATSEKA
Lexington 69, Decatur Lutheran 61
St. Teresa 61, Milford 57
ABINGDON-AVON
Peoria Christian 57, Lewistown 48
Southeastern 51, Monmouth United 35
NORTH GREENE
Liberty 44, Gibault Catholic 41
Routt 37, Metro-East Lutheran 34 (2OT)
MARSHALL
Austin 67, North Shore 61
Marshall 67, Harvest Christian 40
PECATONICA
Scales Mound 60, Pecatonica 57
Sterling Newman 57, South Beloit 38