clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Wednesday’s scores and results

WEDNESDAY’S RESULTS

BOYS BASKETBALL

RED-NORTH

Lincoln Park 68, Taft 36

Lincoln Park (8-7,4-5) Amari Freeman 26 pts, 14 rebs; Miles Curry 12 pts

Von Steuben 70, Prosser 64

Von Steuben (14-7, 5-4): Jacob Brown, Rafael Cruz 19 pts each

RED-CENTRAL

Kenwood 59, Dunbar 31

DuSable 52, TEAM Englewood 42

RED-WEST

Farragut 55, North Lawndale 48

Farragut (11-12, 3-7): Ameer Jackson 17 pts; Joshua Adams 14 pts

Orr 57, Urban Prep-West 45

Young 59, Marshall 53

WHITE-CENTRAL

Lindblom 81, Tilden 46

Lindblom: Chris Edomwande 20 pts; Jalen Morris 11 pts

Phillips 71, Harper 51

Phillips (14-8, 7-2): Charles Harlan 37 pts; Corrielle Robinson 21 pts

WHITE-WEST

Collins 72, Clemente 60

Perspectives-MSA 63, Crane 47

Perspectives-MSA: Marquan Williams 24 pts, 4 assists, 3 steals; Kameron Williams 14 pts, 10 rebs

Westinghouse 63, Raby 53

Westinghouse (13-8, 9-1): Joshua Roberts 18 pts; Ayo Dosunmu 14 pts, 9 assists; Kube Dosunmu 10 pts, 5 assists

BLUE-CENTRAL

Hope 56, Solorio 48

Hope (8-10, 5-4): Steve Harris 19 pts, 8 assists; Shawn Wheeler 16 pts, 12 rebs

Jones 50, Bronzeville 33

Little Village 64, Chicago Richards 57

BLUE-WEST

Clark 71, Austin 56

Marine 55, Juarez 42

Marine: Vencinte Brown 19 pts, 6 rebs; Dwayne Ward 13 pts, 15 rebs, 7 blocks; Donald Harris 11 pts, 6 assists, 5 rebs

GREEN-CENTRAL

Hubbard 70, Kelly 40

Urban-Prep Bronzeville 84, Hancock 38

GREEN SOUTH

Bowen 62, ACE Tech 58

Bowen: Joshua Streator 17 pts, 8 rebs; James Thomas 15 pts, 7 rebs, 8 steals

FOX VALLEY FOX

Grayslake Central 72, Woodstock 59

Grayslake North 63, Woodstock North 53

Prairie Ridge 67, Crystal Lake Central 54

FOX VALLEY VALLEY

Cary-Grove 51, McHenry 45

Crystal Lake South 53, Huntley 42

Jacobs 58, Dundee-Crown 39

INDEPENDENT SCHOOL LEAGUE

North Shore 57, Elgin Academy 39

Northridge 53, Parker 46

Northridge (13-6, 4-2): Dylan Haig 15 pts, 7 assists; Pat Hunt 15 pts; Charlie Newell 8 pts, 8 rebs

METRO SUBURBAN WEST

Aurora Central 58, Wheaton Academy 45

NOBLE SPORTS

Rauner 85, UIC Prep 82

Rauner: Thomas Wellington 44 pts

NORTH SUBURBAN LAKE

Lake Forest 61, Libertyville 32

Zion-Benton 70, Lake Zurich 66

NORTH SUBURBAN PRAIRIE

Vernon Hills 68, Antioch 65

Vernon Hills: Robby Nardini 20 pts; Matt Weaver 15 pts; Sam Rattner 10 pts

Wauconda 54, Round Lake 28

SOUTH SUBURBAN

T.F. North 43, Reavis 33

T.F. North (11-6, 7-1): Christian Johnson 17 pts, 14 rebs

NONCONFERENCE

Downers North 64, Montini 38

Hinckley-Big Rock 66, Chicagoland Jewish 35

Lincoln-Way East 54, Richards 43

Lincoln-Way East (7-9): Jackson Bax 13 pts; Matt Hayes 11 pts

GIRLS BASKETBALL

Benet 71, St. Viator 34

WINDY CITY PLAYOFFS

South Shore 62, Payton 30

South Shore (11-16): Leah Sims 23 pts, 4 assists, 3 steals; Cymone Goodrich 21 pts, 4 rebs, 6 steals

WRESTLING

Oak Forest 64, Evergreen Park 9

Oak Forest 60, Reavis 6

Oak Forest 58, Reavis 12

Reavis 42, Oak Forest 18