Monday’s results

BGOLAKEF_HSC_101314_8_49531705_630x420.jpg

FOOTBALL

DuSable 22, Kenwood 6

BOYS SOCCER

De La Salle 2, Muchin 1

De La Salle (9-10-2): David Dominguez, Gabino Coss goal each

Lemont 6, Tinley Park 0

Lemont (14-2-4, 8-1 South Suburban Blue): Connor Koehler 2 saves

Lockport 3, Joliet West 1

Lockport (13-3-2, 6-0 SouthWest Suburban Blue): Jack Dilger 2 goals; Tommy Boland goal

Marist 4, Notre Dame 0

Marist (8-10-1, 5-3, East Suburban Catholic): Steve Carroll, Nick Messineo, David Shaw, David Snooks goal each; Noah Kemp 3 saves

St. Joseph 6, Romeoville 1

St. Joseph (16-0-1): Eduardo Gutierrez 3 goals

REGIONAL SEMIFINALS

CLASS 1A

Lisle 9, Islamic Foundation 1

BOYS GOLF

SECTIONALS

CLASS 3A

HINSDALE CENTRAL

Advancing teams: Hinsdale Central 284, York 293, Lyons 294

Medalist: Jon Hudson, Lyons, 68

Advancing individuals: Brian McCaffrey, WW South, 69; Charlie Vasbinder, Wheaton North, 71; Luke Trent, Lockport, 72; Ben Johnson, Benet, 72; Nicholas Huggins, Marmion, 72; Griffith Brown, Naperville North, 72; George Carroll, Benet, 73; Jackson Clark, Marmion, 74; Tommy Dunsire, Naperville Central, 74; Andrew Nelson, Batavia, 74

HOMEWOOD-FLOSSMOOR

Advancing teams: Providence 312, Normal 313, Homewood-Flossmoor 313

Medalist: Drake Bushong, Pekin, 69

Advancing individuals: Bushong, Pekin, 69; Ty Zeller, Edwardsville, 73; Anthony Bolden, Lincoln-Way Central, 74; Scott Mueller, Lincoln-Way Central, 75; Ryan Ponton, Bradley-Bourbonnais, 75; Justin Hemings, Edwardsville, 77; Austin Wojtczak, Sandburg, 77; Brett Katalinic, Sandburg, 77; Trent Wallace, Joliet Central Co-op, 77; Michael Mateja, Bradley-Bourbonnais, 77

NEW TRIER

Advancing teams: Loyola 294, New Trier 302, Glenbrook North 305

Medalist: Bennett Cotten, Loyola, 71

Advancing individuals: Grant Reese, Glenbrook South, 72, Nick Carlson, St. Viator, 74, Robert Garmoe, Prospect 74; Conor Dore, Young, 75; Chris Bell, Oak Park-River Forest, 75; Orion Yamat, Maine East, 75; Tim Zelek, Maine South, 77; Anthony Celiano, Maine South, 77; Charlie Nikitas, Glenbrook South, 77; Grant Gavin, Prospect, 77

CLASS 2A

NAZARETH

Advancing teams: Glenbard South 309, Latin 315, Lemont 323

Medalist: Russell Matos, Glenbard South, 73

Advancing individuals: Jordan Velez, St. Laurence, 75; Steven Massey, Illiana Christian, 77; Jacob Curry, Pontiac, 78; Nick McPherson, Morris, 78; Matthew Clark, Nazareth, 79; Connor Soenksen, Ottawa, 79; Kyle Eggenberger, Pontiac, 80; Alex Duffy, Prairie Central, 80; John Hayes, Illiana Christian, 81; Christian Thornton, Lindblom, 81

CLASS 1A

SENECA

Advancing teams: North Shore 301, Aurora Christian 325, Byron 327

Medalist: Dennis Reedy, Byron, 70

Advancing individuals: Tyler Bussert, Riverdale, 72; Connon Leahy, IC Prep, 76; Cameron Mayo, Riverdale, 77; Joseph Egan, Northridge, 77; Erik Durand, Pecatonica, 78; Joseph Dudek, St. Bede, 78; Brett Terrock, Fulton, 78; Peyton Keeffer, Stockton, 79; Peyton Gatz, Indian Creek, 79; Paul DiFranco, Northridge, 79

GIRLS GOLF

SECTIONALS

CLASS AA

CONANT

Advancing teams: Maine South 328, St. Charles North 331, WW South 337

Medalist: Kate Lillie, St. Charles North, 69

Advancing individuals: Amanda Youman, Oak Park-River Forest, 75; Erica Jackson, Jones, 77; Megan Nagorzanski, Conant, 80; Stephanie Mroz, Fenwick, 81; Nicole Jordan, St. Charles East, 81; Brianna Ward, St. Ignatius, 81; Myah Jackson, Jones, 81; Tori Guyton, Kaneland, 81; Carly Bryeans, Conant, 82

Note: There will be a playoff on Tuesday to determine the final individual qualifier. The golfers in the playoff are Burling Central’s Josie Kurosky, Elk Grove’s Erin Walz, Glenbard West’s Samantha Moody and Lake Park’s Nicole Hansen

LINCOLN-WAY CENTRAL

Advancing teams: Hinsdale Central 304, Sandburg 310, Waubonsie Valley 314

Medalist: Bing Singhsumalee, Waubonsie Valley, 66

Advancing individuals: Katelyn Kline, Metea Valley, 68; Jessica Yuen, Neuqua Valley, 69; Alexis Biedrzycki, Lincoln-Way West, 70; Kelly Sterling, Lincoln-Way East, 72; Maggie Sloan, T.F. South, 74; Alyssa Gromala, Providence, 74; Kayla Garritson, Lockport, 79; Rachel Leucuta, Downers North, 79; Niquole Mangali, Metea Valley, 80; Courtney Katz, Downers North, 81

BOYS CROSS COUNTRY

AMBOY

Teams: Monticello 63, Newman Central 85, Johnsburg 97, Elmwood/Brimfield 109, Tremont 159, Rock Falls 215, Westmont 224, Beecher 234, Aurora Central 292, Marquette 339, IVC 348, Bureau Valley 353, Henry-Midland 399, Prophetstown 399, EPG 399, Hall 423, Ridgewood Co-op 471, Sherrard 477, Rockford Lutheran 486, Knoxville 493, Putnam 504, Franklin 545, Plano 594, Oregon 643

GIRLS CROSS COUNTRY

AMBOY

Teams: Porta 70, Annawan-Wethersfield 111, Aurora Central 159, Seneca 184, Monticello 195, Elmwood 207, Henry-Midland 239, Winnebago 284, IVC 296, Fieldcrest 333, Newman Central 352, Byron 364, Sandwich 366, Westmont 368, Prophetstown 369, Marquette 377, Bureau Valley 464, Amboy 489, Johnsburg 496, Aurora Christian 526, Rock Falls 536, Beecher 558, Plano 575, Rockford Lutheran 587, Sherrard 602, Farmington 669, EPG 737, Hall 742, Lisle 748, Mendota 806, Oregon 869, Ridgewood Co-op 891

GIRLS FIELD HOCKEY

Loyola 4, Oak Park-River Forest 3

Loyola (13-2-1): Lindsey Getz, Molly Laughlin 2 goals each

The Latest
The boy was attacked in the 9700 block of South Ewing Avenue Monday night.
A 17-year-old boy was shot in the chest, and an 18-year-old boy was grazed in the eye and shot in the leg.
The man, 38, saw the thieves inside his car in the 4600 block of South Lake Park about 12:15 a.m. and approached them, police said.
Thinking ahead to your next few meals? Here are some main dishes and sides to try.