SATURDAY’S RESULTS
BASEBALL
Antioch 8-5, Zion-Benton 4-3
Aurora Christian 6, Guerin 2
Aurora Christian: Tristan Withrow 1-for-3, 2 RBI
Bishop McNamara 8, St. Ignatius 3
Bishop McNamara (12-10, 7-9 Catholic White): WP Zane Duffield (2-2) CG, 3 R, 4 H; Jared Marcotte 3-for-4, HR, 2B, 3 R
Bowen 9, DuSable 4
Bowen: WP Dartrey Brenson 10 K; Jamon Larry 2-for-3, 2B, RBI
Bradley-Bourbonnais 5, Manteno 4
Clemente 8, Stevenson 5
Clemente (10-7): WP Joey Marciano (3-1); David Matthews HR, 3 RBI
Elk Grove 5, Plainfield East 4
De La Salle 2, Fenwick 1
De La Salle: Tom Duddleston 2-for-4, G-W RBI
Gardner-South-Wilmington 2-8, Reed-Custer 1-13
Reed-Custer (10-10): Game 2: Cody Mass HR; Travis Schoonover 3-for-5, 2 RBI
Glenbrook South 8, Glenbrook North 7
Glenbrook South (17-3): WP Kyle Pauly (7-1); Tommy O’Hara 3-for-4; Mario Tursi G-W RBI
Hales 5, Leo 4
Hales: WP Darrick Gardner, Jr.CG, 5 H, 9 K, 1-for-3, 2 SB; Alfred Lott 2-for-4, RBI
Illiana Christian 6-10, Timothy Christian 5-3
Joliet Central 9, Argo 6
Kaneland 4, Rochelle 2
Lockport 4 Lincoln-Way West 0
Lockport (17-6, 6-3 SouthWest Suburban Blue): WP Nick Lindemanns 8 K; Doug Matthews 3-for-4, 2B; Ted Snidanko 1-for-2, 2B, RBI
Lockport 6, Bremen 1
Lockport: WP Mike Formella 5 IP, 6 K; Snidanko 3-for-4, RBI; Ron Sessler 2-for-3, HR, 2 RBI
Lake Park 6-10, East Aurora 0-0
Lake Park: Game 1: WP Christian Taugner 0 H, 15 K. Game 2: WP Eric Vatch
Lake View 5, Schurz 4, 11 inn.
Lake View: Roberto Pagan, Marino Cantu HR each; Adam Botello G-W RBI
Lane 17, Niles North 14
Lane (18-8): WP Juan Vazquez (1-0) 2 IP, 0 R, H; Chris Atou 3-for-4, HR, 2B, 1B, 4 RBI; Mike O’Neil 3-for-4, 2 RBI
Latin 9-10, North Shore 1-0
Leyden 11-12, Proviso East 1-2
Libertyville 12, Lake Zurich 5
Lincoln-Way East 7, Stagg 6
Lincoln-Way East: Tommy Fuessel 3-for-4, 3 RBI, Brandon Witt 2 RBI
Loyola 3, St. Laurence 1
Loyola: WP Danny Rafferty CG, 5 K, BB
Maine South 4, Deerfield 2
Maine South: WP Jack Touhy 5 IP, ER, 4 H, K, 1-for-2; Eric Sons 1-for-2, 2 RBI
Marian Catholic 9, Andrean (Ind.) 5
Marian Catholic (14-8): WP Ryan Waso CG, 5 R, 7 H; Brad Bohlen 2-for-4, 4 RBI
Mather 3, Chicago Math & Science 2
Mather: Roberto Rodriguez 8 IP, 11 K
Morgan Park 10, Washington 0
Morgan Park (18-5, 10-1 Jackie Robinson South): WP Jarren Norman (2-0) 6 IP, 2 H, 4 K, 0 BB; Lavar Reed 2-for-3, 3 RBI; Marcellus Sneed 1-for-3, 3 RBI
Morris 4, Sandwich 2
Morris: Jason Matteson 2-for-3, RBI, R; Trevor Lines 2-for-4, 2 R
Mount Carmel 3, Providence 0
Mount Carmel (22-5, 11-2): Jeremy Kravetz (4-3) CG, 6 H, 6 K
Naperville Central 4-5, Wheaton North 2-3
Naperville North 7, West Aurora 2
Naperville North: WP Colin Ash (3-2) CG
Neuqua Valley 7, Waubonsie Valley 3
New Trier 11, Maine East 1
New Trier: WP Andrew Kirby 5 IP, 9 K
Niles West 1, Highland Park 0
Niles West: WP Matt DeLavega 6 IP, 3 H, 6 K; Kyle Colletta SV, G-W RBI
Oak Park-River Forest 9-8, Downers North 1-2
Oak Park-River Forest (16-7, 10-4 West Suburban Silver): Game 1: WP Henry Cappell. Game 2: WP Ian Luttrell
Plainfield South 16, Eisenhower 0
Riverside-Brookfield 7, Wheaton Academy 3
Riverside-Brookfield: WP Kevin Garvey 6 IP, 3 ER; Will Kincanon 2 2B, RBI
St. Joseph 7, Gordon Tech 4
St. Joseph (12-8, 10-6 Catholic White): WP Pat Brown 5 ? IP, ER, 6 H, 5 K; Sean Holas 2-for-4, 2 1B, RBI
St. Rita 11, Brother Rice 0
St. Rita (24-4, 11-2 Catholic League Blue): WP Mike Constanzo (8-1) 5 IP, H, 6 K, BB; Connor McLain 3-R HR; Jake Shepski 2-for-3, 2 2B, 2 RBI
Sandburg 7, Glenbard South 2
Seneca 10, Somonauk 3
Seton 6, St. Francis de Sales 5
Seton: WP Tyrone Gaston CG, 2 ER, 9 K; Nick Tanniehill G-W RBI; Ryan Walker 3-for-4, 2 2B, 2 RBI
Simeon 15, Harlan 3
Simeon (15-4, 10-1 Jackie Robinson South): WP Jamari McKinney 3-for-4, 4 RBI; Darien Clifton 2-for-3, 2 RBI; Marshawn Taylor 2-for-3, 2 RBI
Taft 3, Bulls Prep 2
Taft (18-6, 8-4 Jackie Robinson North): WP Mark Lemus; Ozzie Lugo 2-for-3, 2B, 1B
Taft 17, Lake View 1
Taft: WP Cory Demos; Alex Rodriguez 3-for-3, 2B, 2 1B, 3 R
Thornton 3-15, Rich East 2-4
Thornton (10-13): WP Jason Towns CG, 11 K; Antaun McHerron G-W RBI. Game 2: WP D.J. Fuller; Jason Towns 3-for-3, 3 R
U-High 9, Jones 6
U-High: WP Sam Lawrence 2-for-4, HR
Young 13-8, Brooks 2-2
SOFTBALL
Antioch 12, Queen of Peace 1
Antioch: WP Katie Keefe 4 K, 2-for-5, 2B, 2 RBI; Kaylene Wressler 4-for-5, HR, 3 RBI
Benet 12-8, Marian Catholic 7-7
Benet: Game 1: Stephanie Abello 2-for-4, 5 RBI, 2 R
Chicago Christian 12, Walther Lutheran 1
Chicago Christian (11-6, 9-2 Suburban Christian Blue): WP Davina Gutierrez (11-6)
Conant 7, Hoffman Estates 1
Conant: WP Kali Schumacher CG, R, 5 H, 2 K; Hailey Rothstein 2-for-3, 2 HR, 2 RBI, 2 R; Miranda Cavin 2-for-3, RBI, R
Conant 10, Niles West 5
Conant: Sarah Thompson 2-for-4, 2B, 2 RBI, 2 R
Downers North 5, Lincoln-Way Central 2
Glenbard North 14, Hinsdale South 0
Glenbard North: WP Cece Dopart 5 IP, H, 5 K
Glenbard South 5, York 4
Illiana Christian 4-6, St. Ignatius 1-11
Immaculate Conception 7, St. Joseph 0
Immaculate Conception 5, Wheaton Academy 1
Lincoln-Way West 2, Lemont 1
Lincoln-Way West: WP Morghan Dieringer 7 K
Lyons 6, Stagg 5
Marist 10-13, Nazareth 3-1
Montini 6, Metea Valley 5
Morton 12, Curie 1
Neuqua Valley 21, East Aurora 0
New Trier 2, Downers North 1
New Trier 4, Lincoln-Way Central 2
Oswego East 9-4 , Downers South 5-2
Oswego East: Game 1: Brittany Warnecke G-W 2B; Game 2: Gretchen Gaertner’s 2-for-3, GS, 4 RBI
Plainfield South 7-1, Lockport 0-5
Providence 7-9, Carmel 4-8
Providence (15-6, 9-5 East Suburban Catholic): WP Amanda Wilson (9-4) CG, 6 K, 2-for-4, HR, 2B, RBI, R; Maeve Garvey 1-for-4, HR, RBI. Game 2: Jessica Cothern 2-for-4, GS, 5 RBI, R; Morgan Greenwood 3-for-4, 2B, 2 RBI, 2 R
Rockford East 7-5, Larkin 6-15
St. Francis de Sales 12, Josephinum 2
St. Viator 6, Joliet Catholic 0
Seneca 17-13, Somonauk 5-1
Seneca: Game 1: WP Kayla Haines 5 IP, ER, 6 H, K, 3-for-3, 2 RBI, 2 R; Nicole Pihl 3-for-4, 2 RBI, 4 R. Game 2: WP Pihl 3 IP, ER, 4 H, 2 K, 4-for-5, 2 HR, 3 RBI, 4 R
Tinley Park 11, Crete-Monee 1
Tinley Park: Alyssa Gunther 2-for-4, 3B, 3 RBI; Samantha Alberto 3-for-4, HR, 2B, 1B, 2 RBI
Woodlands 17-1, Luther North 7-7
Luther North (6-6): Game 2: WP Caitlyn Wheeler 4 H, 8 K
MARENGO
Plainfield Central 4, Elk Grove 3, title
Plainfield Central: WP Kaleigh Nagle (18-2) 3 ER, 5 H, 3 K, 2 BB; Hannah Franceschini 3-for-4, G-W RBI
Marengo 4, Andrew 1, third
Batavia 12, Fenton 0, fifth
Andrew 10, Batavia 6
Elk Grove 17, Fenton 2
Elk Grove 13, Marengo 9, 8 inn.
Marengo 8, Fenton 0
Plainfield Central 3, Andrew 2
Plainfield Central 12, Batavia 4
Plainfield Central 4, Elk Grove 3
SOCCER
Benet 1, Fenwick 0
Homewood-Flossmoor 1, Oak Forest 0
Homewood-Flossmoor: Chrissy Coderre goal
Mother McAuley 2, Lincoln-Way Central 1
Mother McAuley: Mary O’Boyle, Christina Sperando goal each
Nazareth 4, Joliet Catholic 1
Nazareth: Gianna Milaro 2 goals, 2 assists; Meg Tobin 2 goals
WW South 1, Wheaton Academy 0
WW South: Dana Miller goal
CLASS 1A REGIONAL QUARTERFINALS
FRIDAY’S LATE RESULTS
Christian Liberty 4, Chicago Math & Science 0
Chicago Academy 2, Holy Trinity 0
PUBLIC LEAGUE QUARTERFINALS
Lane 10, Taft 0
Northside 2, Kelly 0
Northside (9-6-1): Rachel Stromsta 6 saves
Young 4, Lincoln Park 0
Payton 4, Curie 2
GLENBROOK CUP
Deerfield 3, Resurrection 0
Deerfield 4, U-High 0
Willows 1, Deerfield 0
LEMONT CUP
Waubonsie Valley 3, Lemont 1, title
Sandburg 2, Hinsdale South 0, third
Sandburg (12-5-3): Meghan Carmody, Morgan Manzke goal each
Andrew 1, Plainfield Central 1, fifth
Lincoln-Way East 2, Plainfield South 1, seventh
Lincoln-Way East (8-8-1): Hanna Dawczak, Lindsey Murphy goal each. Kailyn Haski scored for Plainfield South (8-5-2).
Waubonsie Valley 2, Sandburg 0, semifinal
Waubonsie Valley: Jenna Romano and Paige Filipek
Lemont 1, Hinsdale South 0, PK, semifinal
Andrew 2, Lincoln-Way East 0
Plainfield Central 1, Plainfield South 0
Plainfield Central: Haley McLain goal
BOYS VOLLEYBALL
GLENBROOK NORTH
Glenbrook North d. Vernon Hills 25-15, 26-24, title
Barrington d. Stevenson 25-21, 25-16, third
Niles West d. Oak Park-River Forest 25-11, 25-21, fifth
Glenbrook North d. Stevenson 25-22, 25-20
Stevenson d. Hersey 25-22, 25-18
Vernon Hills d. Barrington 25-18, 25-17
Vernon Hills d. Oak Park-River Forest 26-24, 29-27
LINCOLN-WAY EAST
Gold
Lincoln-Way North d. Minooka 23-25, 25-23, 16-14, title
Lyons d. Lincoln-Way East 25-17, 25-23, third
New Trier d. Lake Park 25-17, 25-18, fifth
Downers South d. Naperville North 25-17, 19-25, 15-7, seventh
Silver
Warren d. Lincoln-Way Central 25-21, 25-27, 15-11, title
Sandburg d. Stagg 25-23, 25-18, third
Maine South d. Marist 25-23, 25-22, fifth
Naperville Central d. St. Patrick 25-18, 25-14, seventh
Bronze
Maine West d. Lincoln-Way West 25-13, 25-20, title
Joliet Catholic d. Belleville East 25-17, 25-23, third
Bolingbrook d. Illiana Christian 7-25, 25-21, 15-13, fifth
Homewood-Flossmoor d. Maine East 23-25, 25-16, 15-10, seventh
LEYDEN
Leyden d. Wheeling 25-22, 25-20
Metea Valley d. Wheeling 25-12, 25-12
Wheeling d. Conant 25-14, 25-14
Wheeling d. Fenton 25-15, 25-22
Wheeling d. Streamwood 25-19, 25-15
WAUKEGAN
West Chicago d. Antioch 25-13, 25-9
West Chicago d. Elgin 25-11, 25-15
West Chicago d. North Chicago 25-12, 25-12
West Chicago d. St. Charles East 25-21, 26-24
West Chicago d. Waukegan 25-9, 25-23
YORK
Deerfield d. Rolling Meadows 25-22, 25-20, title
York d. Addison Trail, 13-25, 26-24, 15-8, third
Lake Forest d. Hoffman Estates 25-15, 25-14, fifth
Andrew d. Hinsdale Central 25-10, 25-12, seventh
Proviso West d. Romeoville 25-17, 25-13, 9th
Fenwick d. Joliet Central 25-21, 17-25, 15-11, 11th
Andrew d. Proviso West 25-12, 25-12
Deerfield d. Addison Trail 25-21, 25-15
Deerfield d. Hinsdale Central 25-12, 25-20
Deerfield d. Joliet Central 25-7, 25-8
Hoffman Estates d. Fenwick 25-9, 25-20
Hoffman Estates d. Andrew 18-25, 25-21, 15-6
Rolling Meadows d. Andrew 20-25, 25-12, 15-4
Rolling Meadows d. Proviso West 25-8, 25-17
Rolling Meadows d. York 27-26, 25-14
York d. Hoffman Estates 25-16, 25-15
BOYS TENNIS
Benet 4, Lincoln-Way East 1
Illiana Christian 3, Tinley Park 1
Lincoln-Way East 3, St. Charles North 2
Marmion 5, Batavia 2
Marmion 7, Hononegah 0
Naperville North 4, Lincoln-Way East 1
Oak Park-River Forest 6, WW South 0
WW South 3, Waubonsie Valley 2
DEERFIELD
Teams: Lake Forest 60, New Trier 60, Stevenson 44, Deerfield 42, Glenbrook North 17, Richwoods 16, Glenbrook South 13, Highland Park 12
No.1 singles: Alex Galoustian New Trier d. Jeremy Bush, Stevenson, 6-4, 6-4
No. 1 doubles: Scott Christian-John Zordani, Lake Forest d. Josh Lieberman-Pawel Jaworski, Stevenson, 6-0, 6-4
HOMEWOOD-FLOSSMOOR
Latin 15, Homewood-Flossmoor 14, Andrew 13
WARREN
Warren 28, Antioch 14, Johnsburg 9, Elgin 5
BOYS WATER POLO
MCAC
Loyola 7, Fenwick 5, title
Fenwick 10, St, Ignatius 5
Fenwick: Justin White 3 goals
GIRLS WATER POLO
Hinsdale Central 10, Hinsdale South 7
Oak Park-River Forest 8, Hinsdale Central 3
MCAC
Mother McAuley 12, St. Ignatius 7, title
GIRLS LACROSSE
Lyons 15, Marian Catholic 6
BOYS TRACK
Public League
Teams: Lane 111.5, Young 103, North Lawndale 72, Jones 52, Brooks 43, Mather 28, King 26, Phillips 25, Payton 22, Robeson 21
100: Terry Magee, North Lawndale, 10.99; 200: Magee, 22.52; 400: Joshua Warren, Young, 50.00; 800: Malik Lee, Brooks, 1:56.11; 1,600: Jamison Dale, Jones, 4:20.81; 3,200: Marcelo Burbano, Lane, 9:30.45; 110 hurdles: Imani Payton, North Lawndale, 15.16; 300 hurdles: Payton, 39.17; 400 relay: North Lawndale, 42.92; 800 relay: Robeson, 1:30.49; 1,600 relay: Brooks, 3:26.78; 3,200 relay: Jones, 7:54.80; High jump: Joseph Toye, Young, 6-2; Long jump: Victor Taylor, King, 21-6; Triple jump: Toye, 45-9.5; Shot put: Abraham Deleon, Lane, 47-8.5; Discus: Peter Casey, Young, 134-3
GIRLS TRACK
Public League
Teams: Lane 138, Young 127, Morgan Park 78, Brooks 47, Johnson 36, Northside 35, Payton 31, Lindblom 30, Kenwood 28, Harlan 23
100: Ryan Preacely, Johnson, 11.92; 200: Shamier Little, Lindblom, 24.26; 400: Cameron Pettigrew, Payton, 56.88; 800: Shianne Baggett, Young, 2:17.93; 1,600: Joanna Podosek, Lane, 5:30.15; 3,200: Isobel Araujo, Young, 11:50.23; 110 hurdles: Little, 14.15; 300 hurdles: Little, 43.70; 400 relay: Johnson, 49.87; 800 relay: Morgan Park, 1:43.19; 1,600 relay: 4:06.51; 3,200 relay: Young, 10:09.73; 800 medley relay: Young, 1:50.25; High jump: Pettigrew, 5-3.5; Long jump: Kim Ward, Lincoln Park, 16-6.75; Triple jump: Indya McGuffin, Young, 35-10.5; Shot put: Breanna Ford, Kenwood, 37-6; Discus: Nathalie Irmer, Young, 98-2
GCAC
Teams: St. Ignatius 205.5, Loyola 198, Mother McAuley 116, Trinity 51, Resurrection 47.5, Regina 25, Seton 24, De La Salle 15, St. Joseph 8, Mount Assisi 3, Queen of Peace 2
3,200 relay: St. Ignatius, 9:50.15; 400 relay: Mother McAuley, 48.89; 3,200: Veronica Boswell, St. Ignatius, 11:44.62; 100 hurdles: Madlen Karnatz, St. Ignatius, 15.07; 100: Hannah Cohn, St. Ignatius, 2:32.48; 800: Jackie McDonnell, Loyola, 2:21.62; 800 relay: Mother McAuley, 1:46.59; 400: Cohn, 59.13; 300 hurdles: Karnatz, 46.47; 1,600: Boswell, 5:10.35; 200: Anna Sloan, Trinity, 25.6; 1,600 relay: Loyola, 4:07.56; Long jump: Cydney Anderson, St. Ignatius, 16-10.25; Triple jump: Shannon Gorman, Loyola, 33-4.25; High jump: Karnatz, 4-10; Shot put: Maggie Graney-Dolan, Mother McAuley, 33-3.5; Discus: Erin Rooney, Loyola, 97-6; Pole vault: Stacey Weaver, Loyola, 10-1
BOYS GYMNASTICS
SATURDAY’S SECTIONALS
CONANT
Teams: Conant 154.60, Lake Park 135.90, Schaumburg 120.45, Hoffman Estates 115.90, Elk Grove 111.30
All-around: Joe Mauk, Conant, 53.85; Steve L. Merena, Elgin, 52.20; Brian Reedy, Hoffman Estates, 50.9; Sam Flory, Lake Park, 49.4; Blake Rossdeutcher, Conant, 47.8. Floor: Mauk, 9.25; Flory, 9.150; Merena, Elgin, 9.0; Josh Hoppe,Conant, 8.75; Oscar Garza, Fenton, 8.7; Pommel horse: Flory, 8.85; Mauk, 8.8; Rossdeutcher, 8.5; Reedy, 8.45; Merena, 8.15; Rings: Mauk, 9.25; Brandon Metcalf, Conant, 8.65; Merena, 8.1; Reedy, 8.1; Michael Szymanek, Lake Park, 8.0; Vault: Mauk 9.15; Merena, 9.05; Chris Avvisati, Lake Park, 9.050; Flory, 9.050; Mat Sigler, Schaumburg, 8.95; P-bars: Mauk, 9.9; Merena, 9.4; Rossdeutcher, 8.7; Reedy, 8.65; Flory, 8.25; Bar: Merena, 8.5; Reedy, 8.35; Mauk, 7.5; Avvisati, 7.2; Henry Clark, Northridge, 7.150
MUNDELEIN
Teams: Mundelein 152.75, Buffalo Grove 150.7, Palatine 135.25, Fremd 135, Deerfield 133.6, Highland Park 122.1
All-Around: Colin McCarthy, Mundelein, 54.65; David Kavalerchik, Buffalo Grove, 53.55; C.J. Patton, Fremd, 51.2; Cameron Mueller, Mundelein, 50.15; Satchel Hudson, Dundee-Crown, 47.4; Floor: McCarthy, 9.7; Brian Spinello, Deerfield, 9.25; Jeff Spinello, Deerfield, 9.25; Tyler Cho, Buffalo Grove, 9.05; Jack Schneider, Deerfield, 9.0; Pommel horse: Patton, 9.45; Kavalerchik, 9.05; McCarthy, 8.9; Pratik Patel, Palatine, 8.35; Chris Jacob, Buffalo Grove, 8.3; Rings: Cameron Mueller, Mundelein, 9.3; McCarthy, 8.8; Kavalerchik, 8.65; Hudson, 8.15; Connor Dierks, Grant, 7.8; Vault: McCarthy, 9.35; Jacob Petri, Mundelein, 9.2; Tyler Cho, Buffalo Grove, 9.2; Hudson, 9.15; Cameron Mueller, Mundelein, 9.1; P-bars: McCarthy, 9.3; Kavalerchik, 9.15; Spinello, 9.0; Mueller, 8.8; Cho, 8.8; Bar: Kavalerchik, 9.15; McCarthy 8.6; Patton, 8.2; Matt Crigler, Rolling Meadows, 7.9; Jacob, 7.35