Saturday’s scores

tst.0497.296295.72133909aceadf86ad8732e1bd81d7ba_630x420.jpg

SATURDAY’S RESULTS

FOOTBALL

BIG SHOULDERS

Schurz 10, Taft 0

Schurz (4-2, 3-1): Luciano O’Keefe 2-yd rushing TD; Nicholas Garcia 29-yd field goal

GREAT LAKES

Bulls Prep 36, Bowen 30

Bulls Prep (1-5, ): DeJuan Binion 3 rushing TD (10, 10, 25)

Phoenix 54, Lindblom 19

Phoenix (4-2, 4-1): Desmond Armstrong 3 TD passes, 2 rushing TD

HEARTLAND

Austin 40, Marshall 6

Harper 19, Collins 0

Harper (5-1): James Franklin 50-yd rushing T D

Hope vs. Brooks

INTER-CITY 1

Clemente 12, Senn 0, susp.

Little Village 24, Kelvyn Park 8

Little Village (1-5, 1-3): Antoine Taylor 30 carries, 127 yds, 3 TD; Julian Yaber 13 tackles, forced fumble, fumble recovery

Marine 9, Farragut 8

INTER-CITY 3

Noble Street 16, Rauner 8

Noble Street (4-2, 4-0): Ray’shon Smith 2 rushing TD

Rowe-Clark 42, Muchin 8

Rowe-Clark (5-1, 3-1): DeAngelo Johnson 16 carries, 212 yds, 2 TD; Robert Winters 9 carries, 87 yds rushing 2 TD

Golder vs. UIC Prep

INTER-CITY 4

Ag. Science 39, South Shore International 6

Ag. Science (5-1, 4-0): Brionte Zinnerman 175 yards, 2 TD; Kirkaln Branhim 70 rushing yds, 2 TD

Crane 2, South Shore 0, forfeit

Ellison 2, Hawkins 0, forfeit

Johnson 22, Woodlawn 0

LAND OF LINCOLN

Julian 26, Westinghouse 6

PRAIRIE STATE

Bogan 42, Orr 6

Bogan (1-5, 1-2): Waylon Magee 5-for-9, 45 yds, TD, 7 carries, 109 yds, 2 rushing TD (56, 37); Steven Smith 8 carries, 92 yds rushing TD (58); DeMario Falls 7 tackles, fumble

SECOND CITY

Manley 36, Chicago Academy 8

North Lawndale 40, Clark 0

Urban Prep-West 28, Uplift 20

WINDY CITY

Urban Prep-Bronzeville 38, Washington 14

Urban Prep-Englewood 32, Kenwood 12

CATHOLIC BLUE

Loyola 23, Mount Carmel 17, susp.

CATHOLIC RED

Leo 28, Hales 21

CENTRAL SUBURBAN SOUTH

ON HSC: Waukegan 14, Niles West 10, susp.

EAST SUBURBAN CATHOLIC

ON HSC: Nazareth 10, Notre Dame 7

FOX VALLEY VALLEY

Cary-Grove 48, McHenry 14

MID-SUBURBAN WEST

ON HSC: Barrington 35, Fremd 14

NORTH SUBURBAN PRAIRIE

Wauconda 34, Round Lake 14

NORTHEASTERN ATHLETIC

Alden-Hebron 23, Mooseheart 16

Hope Academy 68, Christian Liberty 0

Hope Academy (4-2, 4-2): Armon Glenn 3 TD

Ottawa Marquette 49, North Shore 0

SOUTH SUBURBAN RED

Evergreen Park 45, Argo 44

SOUTHLAND

Bloom 45, Rich South 14

Rich Central 42, Rich East 7

SOUTHWEST PRAIRIE

Oswego East 37, Plainfield Central 0

SOUTHWEST SUBURBAN BLUE

Lincoln-Way East 35, Joliet West 28

Stagg 20, Joliet Central 0, susp.

SUBURBAN CHRISTIAN

Aurora Central 41, Walther Lutheran 6

ON HSC: Wheaton Academy 55, Guerin 14

UPSTATE EIGHT RIVER

Batavia 46, Larkin at Elgin, 14

UPSTATE EIGHT VALLEY

Waubonsie Valley 63, South Elgin 29

WEST SUBURBAN SILVER

Lyons 35, Hinsdale Central 14

NONCONFERENCE

Fenwick 40, Gordon Tech 7

Westville (Ind.) 2, St. Francis de Sales 0, forfeit

BOYS SOCCER

Bolingbrook 1, Joliet Central 0

Bolingbrook (9-8, 2-1 SouthWest Suburban Blue): Samuel Jimenez goal

Bradley-Bourbonnais 4, Lincoln-Way Central 1

Elgin Academy 3, Harvest Christian 1

Elgin Academy: Jumel Julien 2 goals, Julian Romano goal

Glenbard South 2, Elmwood Park 0

Grayslake North 1, Lakes 1

Hersey 2, Conant 1

Hersey: Mike Kaczor, Mike Mueller goal each; John Cappuccitti 2 assists

Hinsdale Central 3, Willowbrook 0

Hinsdale Central (13-0-2, 4-0): Brandon Kim 2 goals

Huntley 5, Elgin 1

Huntley (16-1-1): Niko Mihalopoulos 2 goals

Larkin 2, Hoffman Estates 0

Larkin: Freddy Jungo, Hector Mendoza goal each

Lincoln-Way East 5, Andrew 0

Lincoln-Way East: Alan Hernandez 3 goals, assist; Sean Sibley 2 goals, assist

Marist 4, St. Rita 1

Marist (12-4): Brian Greenfield, Joe Panella, A.J. Olivieri, Kyle Madden goal each

Marmion 1, Oswego 0

Metea Valley 5, East Aurora 0

Metea Valley: Jake Celinski 2 goals; Nate Donovan goal, assist

Prospect 2, Crystal Lake South 0

Proviso East 8, Elmwood Park 2

Proviso East (5-6-1): Julio Aldape 3 goals; Roberto Meza 2 goals, 2 assists; Raymundo Manjarrez 2 goals, assist

Stagg 1, Sandburg 0

Stagg (9-3, 2-1 SouthWest Suburban Blue): Matt Kois goal; Erick Estrada 7 saves

Thornton 2, Lincoln-Way West 0

Thornton (13-2, 3-0 SWSC Red): Emmanuel Barjebo 2 goals

U-High 5, De La Salle 1

U-High (3-8-2): Alex Foster 2 goals

HAMPSHIRE

Burlington Central 4, Hampshire 1, title

Burlington Central (16-1): Matt O’Connor 2 goals

Burlington Central 5, Genoa-Kingston 0

Burlington Central (15-1): Sean Fitzgerald 2 goals, 2 assists

MANTENO

Manteno 3, T.F. United 0, title

PEOTONE

Illinois Lutheran 4, Rich South 0

Tinley Park 3, Chicago Christian 2, PK

Tinley Park (10-3-1): Danny Alejandre winning goal in shootout, 2 assists; Sergio Zambrano, Trevor Hadley goal each

GIRLS VOLLEYBALL

Oswego d. Romeoville 25-13, 25-22

Oswego: Jordan Campbell 6 kills, block; Katelyn Burke 3 kills, 9 assists, ace, 7 digs

ASICS CHALLENGE

Assumption d. Mother McAuley 25-19, 25-9, title

St. Francis d. Notre Dame (Ky.) 25-17, 25-21, third

Downers North d. Huntley 25-20, 20-25, 25-23

Huntley d. Memorial Catholic 25-22, 25-19

Huntley d. Mercey (N.Y.) 25-19, 25-23, 25-13

Joliet Catholic d. Huntley 25-23, 15-25, 25-17

Mother McAuley d. Huntley 25-13, 25-20

DE LA SALLE

Gold

De La Salle d. Jones 25-5, 25-13, title

Kennedy d. Morgan Park Academy 25-21, 25-14, third

De La Salle d. Morgan Park Academy 25-12, 25-10, semifinal

Jones d. Kennedy 25-22, 25-14, semifinal

Silver

U-High d. Argo 25-16, 27-29, 25-19, fifth

Morton d. Harlan 21-25, 25-20, 25-20, seventh

Argo d. Harlan 25-23, 18-25, 25-18, semifinal

U-High d. Morton 25-10, 25-16, semifinal

Bronze

Eisenhower d. T.F. North 25-23, 15-25, 25-23

Curie d. Thornwood 25-23, 25-18, 11th

Eisenhower d. Curie 25-17, 25-15, semifinal

T.F. North d. Thornwood 25-17, 25-16, semifinal

Argo d. Curie 25-19, 25-15

De La Salle d. Argo 25-14, 25-14

De La Salle d. Curie 25-5, 25-6

Harlan d. Eisenhower 25-16, 25-21

Jones d. Morton 25-16, 24-26, 15-10

Jones d. Thornwood 25-17, 25-19

Kennedy d. T.F. North 25-9, 25-19

Kennedy d. U-High 23-25, 25-17, 15-11

Morgan Park Academy d. Eisenhower 25-23, 25-20

Morgan Park Academy d. Harlan 25-21, 25-8

Morton d. Thornwood 25-14, 15-25, 15-7

U-High d. T.F. North 25-16, 26-24

GUERIN

Guerin d. Chicago Academy 25-21, 25-11

Guerin d. Northtown 25-11, 25-9

Guerin d. Elmwood Park 19-25, 25-6, 26-24

Guerin d. Schurz 25-19, 25-16

IMSA

Freeport Aquinas d. Mount Assisi 25-21, 25-16, title

Wheaton Academy d. Westmont 25-12, 25-15, third

Freeport Aquin d. Westmont 23-25, 25-22, 25-18, semifinal

Mount Assisi d. Wheaton Academy 25-13, 25-18, semifinal

Joliet Central d. Ottawa-Marquette 25-17, 20-25, 27-25, fifth

Newark d. Aurora Christian 25-13, 14-25, 25-16, seventh

IMSA d. Serena 25-13, 25-20, ninth

Fenton d. East Aurora 25-21, 25-14, eleventh

Aurora Christian d. Fenton 25-16, 25-13

Mount Assisi d. Aurora Christian 25-17, 25-18

Mount Assisi d. Fenton 25-20, 25-10

Mount Assisi d. Wheaton Academy 25-13, 25-18

Newark d. Aurora Christian 25-13, 14-25, 25-16

Westmont d. Aurora Christian 25-16, 25-14

Wheaton Academy d. Newark 25-10. 25-11

Wheaton Academy d. East Aurora 25-10, 25-10

Wheaton Academy d. Joliet Central 25-17, 25-16

LAKE FOREST

Carmel d. Hoffman Estates 25-10, 25-15

Hoffman Estates d. Deerfield 10-25, 27-25, 25-15

Hoffman Estates d. Lane 25-23, 23-25, 25-12

Joliet West d. Hoffman Estates 25-14, 25-10

Regina d. Hoffman Estates 26-24, 25-16

STEVENSON

Loyola d. Highland Park 25-22, 25-19

Loyola d. McHenry 25-17, 25-16

Loyola d. Vernon Hills 25-14, 23-25, 25-7

Loyola d. Wheeling 25-18, 25-8

Highland Park d. Vernon Hills 25-14, 25-15

McHenry d. Vernon Hills 25-14, 25-20

Stevenson d. Loyola 25-18, 27-26

Stevenson d. Vernon Hills 25-8, 25-20

Wheeling d. Vernon Hills 15-25, 25-15, 25-23

TINLEY PARK

Lincoln-Way North d. Illiana Christian 25-15, 25-20

Lincoln-Way North d. Reavis 25-10, 25-11

Lincoln-Way North d. Oak Lawn 25-16, 25-12

Lincoln-Way North d. Portage 25-15, 25-14

Illiana Christian d. Bremen 25-11, 25-11

Illiana Christian d. Evergreen Park 25-23, 23-25, 15-8

Illiana Christian d. Tinley Park 20-25, 25-22, 15-11

BOYS GOLF

LASALLE-PERU

Teams: Benet 293, Lyons 295, Lockport 301, Lincoln-Way Central 307, Naperville Central 309

Individuals: Alex Bassetto, Benet, 66; Austin Freeman, DeKalb, 69; Ben Johnson, Benet 71; Matt Walsh, Lyons, 71; Gehrig Hollatz, Lockport, 72; Katelynn Kline, Metea Valley, 82;

LEMONT

Teams: Lincoln-Way East 305, Downers Grove South 310, St. Viator 322, Nazareth 322, Oak Forest 323, Metea Valley 325, Lemont 330, Providence 331, Lincoln-Way West 332, Homewood-Flossmoor 334, Plainfield South 346, Plainfield Central 382

Individuals: Matt Contey, Lincoln-Way East, 74; Dave Karwoski, Oak Forest, 74; Jeremy Forbes, Metea Valley, 75; Dan Olivieri, Lincoln-Way East, 75

STEVENSON

Teams: New Trier 295, Glenbrook North 298, Loyola 302, New Trier White 308, Lake Forest 311

VERNON HILLS

Teams: Deerfield 188, Lake Forest 189, Libertyville 198, Lake Zurich 202, Downers North 202, Warren 202, Lake Forest Academy 206, Vernon Hills 210

Individuals: Romaer Chopra, Lake Forest Academy, 45; Riley Shapiro, Deefield, 47; Tommy Dee, JAcques Zureikat, Sean Casey, Lake Forest; Billy Knutson, Liberytville, 48; TJ Collins, Warren, 48

GIRLS GOLF

ROSARY

Teams: Naperville North 323, Glenbard West 376, Lemont 382, Wheaton North 393, Minooka 394, Metea Valley 394, Batavia 396, Rosary 398, Geneva 399, Plainfield South 399

Individuals: Taylor Arenson, Naperville North, 74; Blayne Yarmat, Naperville North, 81; Emma Klimala, Glenbard West, 82; Caroline Pierson, Naperville North, 82

BOYS CROSS COUNTRY

ST. CHARLES NORTH

Teams: WW South 57, New Trier 60, Jones 137, Batavia 138, Marmion 153

GIRLS CROSS COUNTRY

St. CHARLES NORTH

Teams: Hinsdale Central 71, Geneva 87, Minooka 92, St. Charles North 96, Metea Valley 121

WHEATON NORTH

Teams: New Trier 15, Naperville North 18, Glenbard West 31, WW South 57, Lyons 71

GIRLS TENNIS

Chicago Christian 4, St. Edward 1

West Aurora 4, Rosary 3

West Aurora 4, IMSA 2

NAPERVILLE NORTH

Teams: Lyons 37, Naperville Central 34, Neuqua Valley 30, Naperville North 21, Crystal Lake Central 14, St. Ignatius 13, Downers South 12, Hinsdale South 7

GLENBARD EAST

Teams: Glenbard East 12, Nazareth 11, Huntley 3, West Chicago 2

GIRLS SWIMMING

Leyden 103, Maine East 72

Naperville Central 124, Hinsdale Central 62

SANDBURG

Teams: Rosary 284, Fenwick 267, St. Ignatius 222, Neuqua Valley 208.5, Sandburg 174

TEAMS WANTED

Seton is seeking teams for its Christmas tournament, Dec. 26-30. For more information, call Athletic Director Deon Tolliver at 708-878-9491.


The Latest
Candace Parker reached another career milestone, becoming the fifth player in WNBA history with 600 career blocks.
The nearly 500 protesters also put tape over their mouths as a silent protest against social media’s “sensitive content” tag they say is being used to block news stories of Russian acts of terror.
A new report lays bare how far our state has to go since the disruption caused by COVID-19.
The boy was arrested moments after allegedly trying to take a vehicle from a man Saturday in the 3800 block of West Arthington Street.
“Let me put it this way,” Krishnamoorthi said Sunday. “I think that the Prime Minister of Japan said he gets a lot of advice from Rahm Emanuel directly.”