SATURDAY’S RESULTS
FOOTBALL
CHICAGO BIG SHOULDERS
Schurz 37, Roosevelt 12
Schurz (6-3, 5-2): Michael Borzewski 50 yds, 2 rushing TD; Deven Weathers 2 TD catches (56, 44) Luciano O’Keefe 125 yds, 2 TD
CHICAGO WINDY CITY
Urban Prep-Englewood 28, Hyde Park 10
Washington 52, DuSable 6
CATHOLIC RED
Lake Forest Academy 20, Gordon Tech 8
CATHOLIC WHITE
ON HSC: Fenwick 28, St. Laurence 14
EAST SUBURBAN CATHOLIC
ON HSC: Nazareth 52, Marian Catholic 21
NORTHEASTERN ATHLETIC
Luther North 42, Christian Liberty 0
Westminster Christian 40, North Shore 6
SOUTHLAND
Rich East 18, Rich South 0
Crete-Monee 27, Rich Central 26, OT
SOUTHWEST SUBURBAN BLUE
Lincoln-Way East 42, Joliet Central 8
ON HSC: Lockport 49, Joliet West 31
SUBURBAN CHRISTIAN
Aurora Christian 47, Guerin 7
Aurora Christian (6-3, 4-3): Legend Smith 318 yds, 6 rushing TD
Marmion 43, Walther Lutheran 0
WEST SUBURBAN GOLD
ON HSC: Leyden 36, Proviso East 12
WEST SUBURBAN SILVER
Glenbard West 35, York 7
NONCONFERENCE
St. Charles North 27, South Elgin 25
St. Joseph 2, St. Francis de Sales 0, forfeit
GIRLS TENNIS
STATE FINALS
at Buffalo Grove
Teams: Hinsdale Central 39, Lake Forest 38, New Trier 38, Stevenson 36, Naperville Central 32, Lyons 22, Warren 21, Homewood-Flossmoor 20, Highland Park 20, Oak Park-River Forest 18, Edwardsville 17, Glenbrook South 17, Barrington 14, Glenbard West 14, Oswego East 14, Belleville West 11, Maine South 11, Crystal Lake Central 10, Geneva 10, Fenwick 10, York 9
Singles: Tiffany Chen, Naperville Central d. Isabella Lorenzini, Hinsdale Central, 6-3, 7-6; Third Place: Alex Chatt, Lyons d. Carol Finke, New Trier, 6-2, 3-6, 7-5; Doubles: Kendal Kirsch-Alexxis Kiven, Stevenson d. Taylor Arends-Tess Trinka, Oak Park-River Forest, 6-4, 6-2
BOYS SOCCER
REGIONAL FINALS
CLASS 3A
STREAMWOOD
Larkin 5, South Elgin 4 PK
DEKALB
DeKalb 1, Huntley 0
CRYSTAL LAKE SOUTH
McHenry 1, Crystal Lake South 0 PK
GLENBARD EAST
Wheaton North 1, Glenbard North 0
CONANT
Lake Park 3, WW South 0
Lake Park: Oliver Horgan, Mike Catalano goal each; Kris Lopez goal and assist each
ELK GROVE
Elk Grove 2, Addison Trail 1
BARRINGTON
Barrington 2, Libertyville 0
AUBURN
Hononegah 5, Boylan Catholic 2
LAKE FOREST
Lake Forest 2, Hersey 1 Double OT
METEA VALLEY
Naperville Central 3, Metea Valley 0
GENEVA
Neuqua Valley 3, Oswego 0
Neuqua Valley: Jake Loncar 2 goals, Andrew Fadanelli shutout
NAPERVILLE NORTH
Naperville North 1, East Aurora 0
WAUBONSIE VALLEY
Waubonsie Valley 4, Batavia 0
HINSDALE CENTRAL
Hinsdale Central 4, Fenwick 0
LYONS
Lyons 3, Downers South 0
BOLINGBROOK
Marist 3, Lockport 2
Marist (15-6-2): Carter Olson, Joe Kezon, Ed Cunningham goal each; Noah Kemp 10 saves
STAGG
Thornton Co-Op 2, T.F. Co-Op 1
Thornton Co-op (18-3): Emmanuel Barjebo, Ricardo Estrada goal each
LINCOLN-WAY CENTRAL
Lincoln-Way East 5, Bloom 2
Lincoln-Way East (13-6-2): Sean Sibley, Bryan Dillberg goal, 2 assists each
CLASS 2A
LAKES
Antioch 2, Lakes 1
Antioch: Ivan Hernandez goal
GRAYSLAKE CENTRAL
Grayslake Central 2, Wauconda 0
Grayslake Central: Joey Mudd, Johnny Madrid goal each
ELMWOOD PARK
Lake View 2, Payton 1
MORRIS
Morris 3, Streator Co-op 1
Morris (14-4-5): Salvador Villanueva 2 goals; Nick Borgstrom 2 assists
PROVIDENCE
Bremen 3, Providence 0
Bremen (19-4-1): Alejandro Mendez 2 goals
LINCOLN-WAY WEST
Lincoln-Way West 2, Crete-Monee 1 PK
Lincoln-Way West (14-7-3): Ian McGrath goal in regulation
CRISTO REY
Hancock 2, Nazareth 1
CLASS 1A
GENOA-KINGSTON
Genoa-Kingston 1, Stillman Valley 0
Genoa-Kingston: Erik Tomlinson goal
IROQUOIS WEST
Herscher 2, Hoopeston Area 1
Herscher: Zach Simmons goal
MENDOTA
Somonauk 2, Princeton 0
Somonauk (22-2): Luke Enders, Josh Schmitt goal each
GIRLS VOLLEYBALL
IMMACULATE CONCEPTION
Carmel d. Wheeling 25-20, 25-15
Glenbard North d. Wheeling 25-22, 17-25, 15-13
Immaculate Conception d. Wheeling 25-15, 15-13
Wheeling d. Aurora Christian 25-15, 27-26
Wheeling d. Brooks 25-18, 25-20
KANELAND
Geneva d. Kaneland 17-25, 25-14, 15-5
Geneva d. Metea Valley 19-25, 25-8, 15-12
Geneva d. Riverside-Brookfield 25-15, 25-15
Normal West d. Geneva 25-18, 25-27, 15-9
LAKE PARK
Naperville North d. Buffalo Grove 25-19, 25-10
Naperville North d. Conant 25-12, 25-21
Naperville North d. Dundee-Crown 25-11, 25-14
Naperville North d. Fremd 25-14, 25-17
Oak Park-River Forest d. Naperville North 25-19, 20-25, 18-15
LIBERTYVILLE
Libertyville d. Mundelein 15-25, 26-24, 25-8, title
Stevenson d. Warren 25-19, 25-14, third
Antioch d. Highland Park 25-23, 25-22, fifth
Lakes d. Wauconda 25-13, 22-25, 25-23, seventh
Zion-Benton d. Grayslake Central 25-22, 25-21, 9th
Grant d. Lake 23-25, 25-14, 26-24, 11th
Mundelein d. Stevenson 26-24, 14-25, 27-25
LYONS
Lake Zurich d. Glenbrook North 25-20, 20-25, 25-19
Lake Zurich d. Lyons 25-20, 25-18
Lake Zurich d. Minooka 20-25, 25-21, 15-12
Lake Zurich d. Palatine 25-17, 25-16
Lake Zurich d. Shepard 25-23, 25-19
BOYS CROSS COUNTRY
CLASS 3A
ANDREW
Advancing teams: Lincoln-Way Central 20, Joliet Central 84, Homewood-Flossmoor 105, Lincoln-Way North 109, Joliet West 126, Andrew 130
Individuals: Chris Kaminski, Lincoln-Way Central, 15:26; Tommy Kolacki, Lincoln-Way Central, 15:34; Ben Zibricky, Lincoln-Way Central 15:26; Raul Rosendo, Joliet Central, 15:37; Christian Hoover, Homewood-Flossmoor, 15:39
FENWICK
Advancing teams: York 20, Glenbard West 77, Lake Park 91, Fenwick 107, Oak Park-River Forest 135, Glenbard East 140
Winner: Kyle Mattes, York, 15:04
Advancing individuals: Luis Miranda, Addison Trail, 16:04; Jimmy Funteas, Willowbrook, 15:24; Anthony Acitelli, Willowbrook, 15:54; Alan Prado, Leyden, 16:25; Luke Caron, Willowbrook, 16:26
HOFFMAN ESTATES
Advancing teams: Hersey 41, Fremd 81, Conant 87, Prospect 92, Hoffman Estates 99, Wheeling 170
Winner: Zach Dale, Hoffman Estates, 15:06
Advancing individuals: Tom Howley, Rolling Meadows, 16:02; Aaron Sanchez, Rolling Meadows, 16:30, Colin Piscitello, Rolling Meadows (no time); Jonah Kaufman, Schaumburg, 16:53; Ark Wrobel, Rolling Meadows, 17:01
HONOEGAH
Teams: Jacobs 35, Huntley 64, Honoegah 90, Rockford Jefferson 100, Rockford Guilford 134, Larkin 134
Individuals: Keegan Smith, Huntley, 15:19
Advancing individuals: Bryce Richards, Mundelein, 16:28; Ivan Juarez, Waukegan, 16:39; Mickey Cardenas, Mundelein, 16:43; Maor Kramer, Deerfield, 16:51; Billy Anderson, Deerfield, 16:59
LIBERTYVILLE
Teams: Buffalo Grove 47, Libertyville 93, Warren 95, Highland Park 109, Stevenson 142
Individuals: Angel Estrada, Highland Park, 15:40; Sam Oh, Stevenson, 15:40; Pat Humen, Libertyville, 15:48; Steven Salvano, Buffalo Grove, 15:40; Jared Borowsky, Stevenson, 15:51
LYONS
Advancing teams: Hinsdale Central 35, Downers North 47, Lyons 75, Morton 89, Downers South 116, Argo 190
Individuals: Zack Smith, Downers North, 14:36; Ryan Clevenger, Downers North, 14:36; Billy Magnesen, Hinsdale Central, 14:50; Kevin Huang, Hinsdale Central, 14:53; Mateo Hernandez, Morton, 15:00
Advancing individuals: Rafael Razo, Curie, 16:11; Esteban Perez, Curie, 17:08; Ivan Fernandez, Curie, 17:16; James Graham, Proviso West, 17:50; Luis Jaramillo, Curie, 17;57
MARIST
Advancing teams: Sandburg 22, Shepard 70, Oak Lawn 78, Brother Rice 124, Marist 175, Stagg 176
Individuals: Will Becker, Sandburg, 15:16; Josh Maier, Shepard, 15:18; Dan Laskero, Sandburg, 15:26; James Durkin, Brother Rice, 15:30; Martin Skucas, Sandburg, 15:41
Advancing individuals: Ken Palmer, Eisenhower, 16:18; Tomas Villa, Reavis, 16:31; Braulio Castellanos, Reavis, 16:34; Eduardo Martinez, Eisenhower, 16:43; Mike Samuelson, Romeoville, 16:44
NILES WEST
Advancing teams: New Trier 27, Loyola 41, Glenbrook South 98, Niles North 113, Glenbrook North 143
Individuals: Chase Silverman, New Trier, 15:09; David O’Gara, Glenbrook South, 15:21; Jack Carroll, Loyola, 15:26; Tarek Afifi, New Trier, 15:28; Christian Swenson, Loyola, 15:30
Advancing individuals: Alex Liston, Maine West, 15:41; Theo Beck, Niles West, 16:10; Eric Ponzetti, Maine East, 16:41; Geoff Rozo, Maine West, 16:43; Matt Contreras, Notre Dame, 16:46
NORMAL COMMUNITY
Advancing teams: Normal Community 38, Lincoln-Way East 49, Minooka 61, United Township 107, Moline 137, Pekin 163
Individuals: Ben Walczak, Lincoln-Way East, 15:36; Gabe Ceballos, Minooka, 15:43; Tanner Kuenneth, Normal Community, 15:46; Chris Kocur, Lincoln-Way East, 15:47; Austin Peters, Normal Community, 15:48
PALATINE
Advancing teams: Palatine 45, Lake Zurich 60, Barrington 64, McHenry 108, Grant 118, Crystal Lake South 132
Individual: Jesse Reiser, McHenry, 14:55; Graham Brown, Palatine, 15:10; Jake Herb, Barrington, 15:17; Matt Pereira, Lake Zurich, 15:20; Argeni Bailon, Palatine, 15:24
Advancing individuals: Alex Ratkovich, Cary-Grove, 16:14; Sang Seo, Cary-Grove, 16:32; Todd Noreen, Dundee-Crown, 16:36; John Cody, Cary-Grove, 16:37; Michael Saxon, Cary-Grove, 16:41
PLAINFIELD SOUTH
Advancing teams: Neuqua Valley 46, Plainfield South 83, Oswego East 92, Oswego 116, Plainfield East 122, Lockport 124
Individuals: Dan Lathrop, Plainfield South, 15:29; Nick Bushelle, Neuqua Valley, 15:34; Joseph Suarez, Plainfield East, 15:37; Peter Johnsrud, Oswego, 15:40; Misael Tobias, Plainfield South, 15:49
WEST CHICAGO
Advancing teams: WW South 30, Naperville North 50, Naperville Central 89, Marmion 98, Batavia 107, Waubonsie Valley 179
Individuals: Nolan McKenna, WW South, 15:17; Luke Schroer, WW South, 15:33; Kyle Cepeda, WW South, 15:41; Jon Klaiber, Naperville North, 15:43; John Graft, Marmion, 15:44
Advancing individuals: Connor McCue, West Aurora, 15:50; Felipe Nino, East Aurora, 16:23; Tim Danielsen, Metea Valley, 16:31; Sergio Rios, West Aurora, 16:36; Payton Sipes, Metea Valley, 16;40
WHEATON NORTH
Advancing teams: St. Charles East 50, Wheaton North 53, St. Charles North 81, Bartlett 83, Geneva 87
Individuals: Jospeh Emmanuel, Wheaton North, 15:14; Dan Cotton, Bartlett, 15:28; Max Rowland, St. Charles East, 15:30; Blaine Bartel, Geneva, 15:34; Nathan Klair, St. Charles North, 15:37
Advancing individuals: Joey Campagna, Glenbard North, 16:26; William Troman, Streamwood, 16:40; Chris Marshall, Glenbard North, 16:47; Andrew Krohn, Glenbard North, 16:48; Isaac Medina, Glenbard North, 16:54
YOUNG
Advancing teams: Lane 48, Maine South 51, St. Ignatius 56, Mather 93, Whitney Young 132, Northside 134
Winner: Jack Carpenter, Maine South, 15:04
Advancing individuals: Abraham Tobias, Taft, 15:47; Michael Lally, Lincoln Park, 16:02; Michael Stubna, Lincoln Park, 16:04; Alexis Sarabia, Steinmetz, 16:23; Raymon Jurkewicz. Lincoln Park, 16:44
CLASS 2A
BURLINGTON CENTRAL
Teams: Vernon Hills 34, Crystal Lake Central 62, Kaneland 109, Crystal Lake South 110, Lake Forest 131, Burlington Central 133
Individuals: Ryan Pitner, Crystal Lake Central, 15:26; Kyle Whitney, Vernon Hills, 15:42; Tyler Smith, Vernon Hills, 15:55; Shane Williamson, Vernon Hills, 15:56; Adam Millburg, Sycamore, 15:59
Advancing individuals: Mark Stice, Sycamore, 16:05; Jacob Oury, Hampshire, 16:38; Anthony Gattuso, Carmel, 16:40; Kendryk Rand, Sycamore, 16:52
CRETE-MONEE
Advancing teams: Lincoln-Way West 24, Providence 64, Morris 94, Ottawa 102, LaSalle-Peru 102, Crete-Monee 143
Individuals: Mitch Feehan, Lincoln-Way West, 16:56.5; Bryce Stluka, Crete-Monee, 17:17.8; Kamil Stafinski, Lincoln-Way West, 17:18.4; Adam Fabian, Lincoln-Way West, 17:18.8; Steve Sismelich, Providence, 17:21.2
DE LA SALLE
Advancing teams: Mount Carmel 32, U-High 35, Thornridge 91, De La Salle 105, Thornton 129, Kenwood 143
Winner: Dan O’Keefe, Mount Carmel, 16:11
Advancing individuals: Malik Turner, Simeon, 17:38; Dillon Nash, Brooks, 18:46; Trayvond Byrd, Simeon, 19:33; Joe’Shawn Head, Lindblom, 21:59
FENTON
Advancing teams: Fenton 18, Von Steuben 58, St. Patrick 101, Foreman 108, Little Village 138, Ridgewood 152
Individuals: Danny Wiggin, Fenton, 16:36; Jose Perez-Vasquez, Fenton, 16:39; Bermudez Alexis, Little Village, 16:42; Cristian Silva, Fenton, 16:44; Rodrigo Estrada, Fenton, 16:53
Advancing individuals: Bryan Gonzalez, Northtown, 17:47; Mateo Martinez, Kelvyn Park, 19:36; Markese Hill, North Lawndale, 20:24; Khaslim Giles, North Lawndale, 21:59
LAKE VIEW
Advancing teams: Jones 19, Elmwood Park 60, Lake View 88, Payton 112, Bulls Prep 114, UIC Prep 177
Winner: Tony Gonzalez, Jones, 15:46
Advancing individuals: Carlos Tamayo, Muchin, 17:15; Alex Castillo, Amundsen, 18:57; Juan Cruz, Amundsen, 19:02; Michael Rivera, Muchin, 19:09; Malik Stuckey, Muchin, 19:21
OAK FOREST
Advancing teams: Illiana Christian 17, Richards 80, Tinley Park 93, Bremen 105, Marian Catholic 126, Evergreen Park 143
Winner: Nick Fiene, Illiana Christian, 15:38
Advancing individuals: Terry Zalud, Oak Forest, 17:15; Dan Garcia, Oak Forest, 17:34; Peter Boyajian, Oak Forest, 17:46; Kenyon Turner, Morgan Park, 18:21; Thomas Brown, Rich Central, 18:50
RIVERSIDE-BROOKFIELD
Teams: Riverside-Brookfield 29, Nazareth 88, Kennedy 103, St. Rita 106, Solorio 125, St. Laurence 137
Individuals: Bryan Quinonez, Kennedy, 15:55; Dan Curtin, Riverside-Brookfield, 16:15; Adrian Barrientos, Hubbard, 16:20; Kevin Faje, Riverside-Brookfield, 16:29; Matt Sagan, Riverside-Brookfield, 16:47
Advancing individuals: Adrian Barrientos, Hubbard, 16:20; Omphile Franklin, Gage Park, 17:22; Francisco Reyes, Hubbard, 17:27; Edgar Vaca, Hancock, 18:23; Christian Mayen, Hancock, 19:17
WHEATON ACADEMY
Advancing teams: Yorkville 32, Wheaton Academy 63, Glenbard South 94, Benet 100, St. Francis 113, Hinsdale South 147
Individuals: John Wold, Glenbard South, 14:54; Jake Hoffert, Yorkville, 15:02; Luke Hoffert, Yorkville, 15:07; Nick Brey, St. Viator, 15:32; Nolan Tweedy, Yorkville, 15:43
WOODSTOCK NORTH
Advancing teams: Grayslake Central 43; Woodstock 75; Grayslake North 98; Johnsburg 105; Richmond-Burton 110; Antioch 142
Individuals: Ryan Bruder, Grayslake North, 16:10; Luke Beattie, Woodstock, 16:12; Liam DeWane, Woodstock, 16:29; Jake Battaglia, Grayslake Central, 16:35; Max Brunk, Grayslake Central, 16:44
Advancing individuals: Austin Pequeno, Wauconda, 17:32; Cullen Anderson, Woodstock North, 17:37; Jesse Long, Woodstock North, 17:43; Sergio Rodriguez, Woodstock North, 17:53; Ricky Sidlowski, Wauconda, 18:01
CLASS 1A
AURORA CHRISTIAN
Advancing teams: Westmont 68, Harvest Christian 86, Joliet Catholic 93, Montini 101, Timothy Christian 110, Walther Lutheran 111
Winner: Wal Khat, Mooseheart, 15:19
Local advancing individuals: Wal Khat, Mooseheart, 15:19; Tanner Chada, Aurora Christian, 15:38; Jeff Chan, Lisle, 16:04; John DiCicco, Aurora Christian, 16:50; Tom Danner, Westminster Christian, 17:12
BISHOP MCNAMARA
Advancing teams: Beecher 53, Prairie Central 97, Bishop McNamara 108, Clifton Central 110, Tri-Point 120, Leo 126
Winner: Brandon Wilkerson, Tri-Point, 16:22
Local advancing individuals: Michael Mankowski, Gardner-South Wilmington, 17:49; Guy Maisonneuve, Manteno, 18:10
SENECA
Advancing teams: E.P. Gridley, Sandwich, Hall, Fieldcrest, Plano, Marquette
Winner: Al Baldonado, Hall, 16:37
Local advancing individuals: Ross McCormick, Seneca, 18:03; James Miller, Seneca, 19:26
WINNEBAGO
Advancing teams: Winnebago 30, Rockford Christian 79, Byron 84, Harvard 115, Rockford Lutheran 121, Marian Central 138
Winner: TJ Pitcock, Byron, 14:25
Local advancing individuals: Andy Voltz, Genoa-Kingston, 16:58; Jason McLean, Genoa-Kingston, 16:59
GIRLS CROSS COUNTRY
CLASS 3A
ANDREW
Advancing teams: Lincoln-Way Central 22, Joliet West 61, Lincoln-Way North 73, Andrew 122, Joliet Central 135, Thornwood 160
Individuals (top 5): Abby Casey, Lincoln-Way North, 18:52; Madison Smith, Lincoln-Way Central, 19:02; Taylor Martinez, Lincoln-Way Central, 19:05; Elizabeth Venezio, Lincoln-Way Central, 19:08; Charlotte Youell, Joliet West, 19:11
Advancing individuals: Karina Perez, Thornton, 20:37; Maribel Salgado, Thornton, 20:59; Megan Magurany, Homewood-Flossmoor, 21:30; Kelda Sandstrom, Homewood-Flossmoor, 21:25; Olivia Velasquez, T.F. South, 21:38
FENWICK
Advancing teams: Glenbard West 22, Oak Park-River Forest 70, Fenwick 100, York 106, Lake Park 120, Glenbard East 129
Winner: Madeline Perez, Glenbard West, 16:54
Local advancing individuals: Jocelyn Rodriguez, Willowbrook, 19:19; Danielle Velasquez, Willowbrook, 19:41; Taylor Burton, Willowbrook, 19:56; Angela Pyrdol, Leyden, 20:06; Kathrene Garcia, Willowbrook, 20:12
HOFFMAN ESTATES
Advancing teams: Schaumburg 38, Hoffman Estates 41, Prospect 88, Rolling Meadows 103, Conant 132, Fremd 133
Individuals: Ali Gutt, Schaumburg, 17:54; Vanessa Sanchez, Rolling Meadows, 18:11; Solome Haile, Hoffman Estates, 18:13; Erin Falsey, Schaumburg, 18:16; Ellie O’Connell, Schaumburg, 18:17
Advancing individuals: Hailey Bowes, Hersey, 19:10; La Tia Patterson, Elk Grove, 19:37; Marta Dzundza, Wheeling, 19:42; Aurora Mala, Wheeling, 19:47; Madison Lipowski, Hersey, 19:52
HONONEGAH
Advancing teams: Jacobs 34, Huntley 53, Hononegah 72, Harlem 90, Larkin 147, Rockford Auburn 155
Individuals: Lauren Van Vlierbergen, Jacobs, 17:22; Janelle Feguson, Rockford Auburn,18:48; Kelly Meehleib, Huntley, 18:50; Nicole Althoff, Hononegah, 19:07; Allison Hartmen, Harlem, 19:10
LIBERTYVILLE
Advancing teams: Libertyville 40, Warren 66, Buffalo Grove 80, Deerfield 95, Mundelein 136, Zion-Benton 146
Individuals: Kaitlyn Ko, Buffalo Grove, 18:57; Emily Olson, Libertyville, 19:09; Ali Urbanski, Libertyville, 19:23; Kimberly Figueroa, Zion-Benton, 19:27; Abbey Osborn, Deerfield, 19:31
Advancing individuals: Jessica Philipp, Stevenson, 19:41; Marni Pine, Highland Park, 20:08; Julide Ozmeral, Stevenson, 20:52; Alyssa Canda, Waukegan, 20:54; Mallory Sonethal, Highland Park, 21:01
LYONS
Advancing teams: Hinsdale Central 43, Downers South 44, Lyons 55, Downers North 70, Morton 148, Argo 181
Individuals: Alexa Haff, Hinsdale Central, 16:56; Lexy Rudofski, Lyons, 17:15; Haley Albers, Downers South, 17:34; Amanda Thate, Downers South, 17:50; Annie Zaher, Hinsdale Central, 17:53
Advancing individuals: Daniela Perez, Curie, 19:48; Cauria Duarte, Curie, 19:56; Carol Santos, Curie, 20:04; Adina Dodd, Proviso West, 21:55; Linda Zaragoza, Proviso West, 22:07
MARIST
Advancing teams: Marist 31, Sandburg 33, Mother McAuley 71, Shepard 109, Reavis 147, Stagg 176
Individuals: Maryclare Leonard, Marist, 17:47; Julie Yaeger, Marist, 18;13; Casey Jensen, Sandburg, 18:27; Grace Foley, Sandburg, 18:31; Meghan Mokate, Sandburg, 18:38
Advancing individuals: Dailia Alcala, Eisenhower, 19:54; Sierra Scanlan, Romeoville, 20:37; Jasmin Pelaez, Oak Lawn, 21:25; Jessica Sciaky, Oak Lawn, 21:33; Samantha Pagan, Romeoville, 22:01
NILES WEST
Advancing teams: New Trier 22, Evanston 66, Loyola 68, Glenbrook South 89, Niles West 133, Glenbrook North 155
Individuals: Mimi Smith, New Trier, 16:59; Kathryn House, Loyola, 17:41; Kelli Schmidt, New Trier, 17:50; Molly Schmidt, New Trier, 18:05; Oona Jung-Beeman, New Trier, 18:08
Advancing individuals: Leslie Christiansen, Maine East, 20:04; Trinette Lopez, Niles North, 20:46; Grace Haggerty, Niles North, 20:53; Teresa Knudson, Niles North, 21:09; Alice Martinez, Maine East, 21:13
NORMAL
Advancing teams: Minooka 21, Lincoln-Way East 68, Moline 79, Normal Community 122, Pekin 131, Bradley 168
Individuals (top 5): Mackenzie Callahan, Minooka, 18:07; Ashley Tutt, Minooka, 18:07; Brisa Almanza, Moline, 18:10; Danielle Beckstead, Normal Community, 18:11; Caleigh Beverly, Minooka, 18:23
PALATINE
Advancing teams: Palatine 28, Barrington 87, Cary-Grove 100, Crystal Lake South 112, Lake Zurich 113
Individuals: Lauren Opatrny, McHenry, 17:28; Sabina Yosif, Palatine, 17:39; Kelly O’Brien, Palatine, 17:44; Caroline Reynolds, Barrington, 17:53; Morgan Schulz, Cary-Grove, 17:56
Advancing individuals: Katy Purich, McHenry, 18:15; Ellie Gioia, McHenry, 19:30; Anabel Aguirre Michel, Dundee-Crown, 20:18; Brianna Ferguson, McHenry, 20:29
PLAINFIELD SOUTH
Advancing teams: Lockport 32, Neuqua Valley 60, Oswego East 95, Plainfield South 106, Bolingbrook 131, Oswego 136
Individuals (top 5): Morgan Bollinger, Lockport, 18:19; Claire Costelloe, Neuqua Valley, 18:35; Rachel Lau, Plainfield North, 18:42; Karlee Stortz, Lockport, 18:44; Alexis Grigg, Plainfield South, 18:45
WEST CHICAGO
Advancing teams: Naperville North 28, Naperville Central 61, WW South 78, Benet 138, Batavia 145, Metea Valley 149
Individuals: Emily DeTurris, Naperville North 17:54; Maria McDaniel, Naperville North, 17:56; Kendall Cast, Metea Valley, 18:06; Katie Hoffman, Naperville Central, 18:09; Sara Atkins, WW South, 18:09
Advancing individuals: Taylor Truckenbrod, West Aurora, 18:42; Allison Wilson, Waubonsie Valley, 19:05; Mae Elizabeth Gimre, West Chicago, 19:15; Lindsey Sayner, West Chicago, 19:29; Miranda Gollwitzer, West Aurora, 19:30
WHEATON NORTH
Advancing teams: Geneva 42, St. Charles North 49, St. Charles East 67, Streamwood 95, Wheaton North 114, Bartlett 161
Individuals: Ashley England, St. Charles North, 17:37; Torree Scull, St. Charles East, 17:57; Gabby Juarez, Streamwood, 17:58; Kathryn Adelman, Geneva, 18:05; McKenzie Altmayer, Geneva, 18:13
Advancing individuals: Taylor Warrick, South Elgin, 19:24; Samantha Czuprynski, South Elgin, 20:12; Brittany Carson, South Elgin, 20:25; Maggie Vickrey, South Elgin, 20:27; Jaclyn Dziewior, Glenbard North, 21:21
YOUNG
Advancing teams: St. Ignatius 36, Maine South 66, Northside 81, Lane 82, Young 118, Mather 1700
Individuals: Emily Leonard, Maine South, 17:40; Alexis Jakubowski, St. Ignatius, 18:02; Jill Porretta, St. Ignatius, 18:07; Olivia Meyer, St. Ignatius, 18:10; Joanna Podosek, Lane, 18:13
Advancing individuals: Jocelyne Mendoza, Taft, 18:47; Amanda Goecke, Taft, 19:24; Alyssa Hui, Lincoln Park, 19:57; Cintia Garcia, Steinmetz, 21:10; Taylor Shirahama, Taft, 21:15
CLASS 2A
BURLINGTON CENTRAL
Advancing Teams: Crystal Lake Central 47, Vernon Hills 60, Lake Forest 69, Kaneland 78, Prairie Ridge 132, Carmel 181
Individuals (Top 5): Vivian Overbeck, Vernon Hills, 18:18; Claire Yandell, Lake Forest, 18:26; Maddie Dagley, Crystal Lake Central, 18:33; Cassie Lira, Vernon Hills, 18:53; Mary Fleming, Crystal Lake Central, 18:40
Advancing Individuals: Maggie Lalowski, Sycamore, 18:57; Katie Bush, Burlington Central, 19:28; Hanna Cerny, Sycamore, 20:20; Natalia Sztukowski, Hampshire, 20:22; Courtni Neubauer, Burlington Central,
20:32
CRETE-MONEE
Advancing teams: Joliet Catholic 51, Providence 51, Lincoln-Way West 51, LaSalle-Peru 78, Morris 138, Ottawa 153
Individuals (top 5): Lesly Rocha, LaSalle-Peru, 19:26.1; Megan Krolak, LaSalle-Peru, 19:43.8; Natalie Waters, Lincoln-Way West, 20:03.8; Rebecca Tompkins, Providence, 20:20.6; Kelly Schultz, Providence, 20:23.7
Teams: Vernon Hills 34, Crystal Lake Central 62, Kaneland 109, Crystal Lake South 110, Lake Forest 131
DE LA SALLE
Advancing teams: U-High 20, De La Salle 71, Thornton 78, Kenwood 90, Thornridge 136, Simeon 136
Winner: Lucy Kenig-Ziesler, U-High, 19:36
Local advancing individuals: Samaya Lewis, Brooks, 22:38; Khalidah Ahmad, Lindblom, 24:33; Markqueatta White, Dunbar, 25:12; Averie Alan, Lindblom, 26:07; Melissa Cordova, Lindblom, 27:42
FENTON
Advancing Teams: Fenton 29, Von Steuben 50, Little Village 73, Ridgewood 78
Individuals (Top 5): Mireille Valois, Fenton, 21:01; Daisy Suarez, Von Steuben, 21:25, Esmeralda Gonzalez, Little Village, 21:26; Kandy Mora, Fenton, 21:32; Diana Morales, Fenton, 21:36
Advancing Individuals: Nadia Miller, North Lawndale, 21:27; Angelique Serrano, Northtown, 23:54; Kierra Abraham, North Lawndale, 27:51; Jayria Hicks, North Lawndale, 29:01; Jamaria Williams, North Lawndale, 30:12
LAKE VIEW
Advancing Teams: Jones 51, Elmwood Park 63, Payton 84, Trinity 101, Resurrection 109, Regina 123
Individuals (Top 5): Molly Lawrence, Payton, 18:53; Diana Mazurok, Elmwood Park, 18:56; Julie Lohman, Jones, 19:16; Hanna Witczak, Resurrection, 19:18; Claire Goldman, Payton, 19:26
Advancing Individuals: Theresa Melo, Bulls Prep, 19:44; Stephanie Ramos, Bulls Prep, 20:48; Nataly Medina, Lake View, 21:10; Virginia Rodriguez, Lake View, 21:21; Dee Williams, Muchin, 21:28
OAK FOREST
Advancing teams: Illiana Christian 20, Bremen 65, Hillcrest 91, Oak Forest 94, Evergreen Park 126, Tinley Park 128
Winner: Alexa Beezhold, Illiana Christian, 21:59
Local advancing individuals: Kelsey Ferguson, Morgan Park, 25:37; Asha Caldwell, Morgan Park, 26:46; Vivian Imarenezor, Rich Central, 26:56; Jasmine Chriss, Rich Central, 27:35; Marissa Corsiatto, Richards, 27:56
RIVERSIDE-BROOKFIELD
Advancing teams: Nazareth 27, Riverside-Brookfield 29, Solorio 102, Hubbard 113, Kennedy 124, Hancock
Individuals: Malin Struck, Riverside-Brookfield, 17:11; Sarah Melone, Riverside-Brookfield, 19:07; Clare Ramsey, Nazareth, 19:21; Gianna Levato, Nazareth, 19:25; Emily Beedie, Nazareth, 19:47
Advancing individuals: Willesha Love, Perspectives-Leadership, 24:20
WHEATON ACADEMY
Advancing teams: Glenbard South 55, Yorkville 63, Rosary 107, Wheaton Academy 116, Lemont 124, Montini 133
Individuals: Skyler Bollinger, Yorkville, 17:35; Diane Lipa, Glenbard South, 18:12; Brittany Fisher, Montini, 18:28; Kelsey Leedy, Yorkville, 18:36; Erin Reynolds, Yorkville, 18:45
Advancing individuals: Meghan Carroll, St. Viator, 19:02; Sarah Leganski, Hinsdale South, 19:20; Meghan McShea, St. Francis, 19:26; Victoria Salazar, Hinsdale South, 19:43; Kate Beck, St. Francis, 20:13
WOODSTOCK NORTH
Advancing teams: Lakes 45, Woodstock 60, Grayslake Central 64, Richmond-Burton 117, Antioch 132, Grayslake North 132
Individuals: Maura Beattie, Woodstock, 18:18; Kate Jacobs, Woodstock, 19:14; Camryn Cowperthwaite, Grayslake North, 19:31; Kortney Schardt, Lakes, 19:46; Korina Gomez, Grayslake Central, 19:57
Advancing individuals: Delaney Pruitt, Johnsburg, 20:39; Erin Levon, Wauconda, 21:04; Isabella Mazzanti, Woodstock North, 21:21; Ashley Heath, Wauconda, 21:31; Anna Fox, Johnsburg, 22:32
CLASS 1A
AURORA CHRISTIAN
Advancing teams: Aurora Central 36, Westmont 50, Timothy Christian 77, Harvest Christian 92, Aurora Christian 125, Queen of Peace 149
Individuals (Top 5): Karina Liz, Aurora Central, 18:38; Irene Crown, Aurora Central, 18:45; Hannah Bosman, Timothy Christian, 18:56; Maggie Arndt, Westmont, 18:56; Annie Carlson, Westmont, 19:24
Local advancing individuals: Megan Kremer, St. Edward, 19:39; Alex Garcia, Walther Lutheran, 19:48; Rachel Hill, Katie Kremer, St. Edward, 22:25
BISHOP MCNAMARA
Advancing teams: Bishop McNamara 55, Clifton Central 76, Beecher 77, Prairie Central 86, Chicago Christian 99, Herscher 137
Winner: Daly Galloway, Gardner-South Wilmington, 18:57
Local advancing individuals: Kailyn Mickulas, Manteno, 21:06; Emilie Tamblyn, Manteno, 21:54
LUTHER NORTH
Advancing teams: Latin 16, Willows 45, F.W. Parker 83, Noble Street 133, Luther North 134, Cristo Rey 158
Winner: Victoria Bianco, Latin, 18:08
Local advancing individuals: Caroline Watts, Woodlands, 18:54; Isabella Wolke, Christian Liberty, 19:22; Kathleen Nelson, North Shore, 21:56; Brittany Badillo, Gordon Tech, 22:02; Scout Muzikowski, Hope Academy, 22:21
SENECA
Advancing Teams: Senachwine 49, Marquette 50, Seneca 65, Fieldcrest 90, Plano 124, E.P. Gridley 144
Individuals (Top 5): Maria Baldwin, Fieldcrest, 19:42; Dani Aurit, Marquette, 20:02; Ronna Pettis, Henry Senachwine 20:21; Jillian Monier, Henry-Senachwine, 20:26; Sarah Cameron, Seneca, 20:31
Local advancing individuals: Audrey Harrod, Hinckley Big-Rock, 21:27; Kristen Clark, Hinckley Big-Rock, 22:33
WINNEBAGO
Advancing Teams: Byron 63, Harvard 63, Winnebago 71, Lutheran 74, Marian 106, Rockford Christian 126
Individuals (Top 5:) Kelsey Hildreth, Byron, 16:27; Cheyenne Moore, Winnebago, 16:52; Jordan Peterson, Harvard, 17:34; Emma Fenelon, Lutheran, 17:42; Abby Jones, Marian, 17:57