Tuesday’s Scores

tst.0157.374331.1cc055178f5176bf6ebb1ce5840fe9c9_630x420.jpg

TUESDAY’S RESULTS

BASEBALL

Antioch 14, North Chicago 0

Antioch: WP Ryan Karagiorgas 5 IP, H, 13 K; Collin Prather 3-for-5, HR, 5 RBI, 2 R

Batavia 10, Bartlett 0

Benet 5, Naperville North 1

Bishop McNamara 7, Wilmington 3

Bishop McNamara: Ace Regas, Brent Hakeman, LJ Kurek 2 RBI each

Brother Rice 8, Hinsdale Central 3

Brother Rice (9-3): WP Ryan Kutt (3-0) 6 IP, R, 3 H; Erich Lieser 2-for-4, 3 RBI

Carmel 3, Glenbrook South 0

Carmel (9-2-1): WP Quentin Seszik (2-0) CG, 3 H, 15 K; Andy Kantor, Cal Coughlin 1-for-2, 2B, RBI each

Crystal Lake South 8, Hampshire 1

Deerfield 3, WW South 1

Deerfield (2-3): WP Danny Farrar 6 ⅓ IP, 8 K, H; Jason Schaltiel 3-for-4

Elk Grove 1, Wheaton North 0

Geneva 4, Neuqua Valley 3

Geneva: WP Max Novak 6 IP, 3 ER, 5 H, 5 K; Ben Chally, Jack Wassel 2 RBI each

Glenbard South 4, Fenton 3, 9 inn.

Glenbard South (5-1, 1-0 Metro Suburban): WP Nick Yangas 9 IP, ER, 2 H, 5 K, 3 BB, 3-for-4, RBI

Gordon Tech 6, Maine East 1

Gordon Tech (3-1): WP Sammy Gold 9 K

Grayslake Central 4, Prairie Ridge 3

Grayslake Central (6-3): Sam Nozicka 2B, RBI

Herscher 2, Beecher 1

Herscher (4-3): WP Nick Wheeler (2-0) 6 IP, R, H, 4 K

Hersey 3, New Trier 1

Hersey (2-6): Wp Ryan Allain 6 2/3 IP, R, 4 H; Joe Silva 2-R 2B

Homewood-Flossmoor 7, Thornwood 1

Homewood-Flossmoor (3-1): Isaac Cutrara CG, R, 3 H, 11 K

Huntley 4, Grayslake North 1

Huntley(6-2-1): WP Nick Costantino 5 ⅓ IP, R, 6 H, 6 K; Mark Skoniczny 2-for-4, RBI, R

Immaculate Conception 4, St. Edward 3

Jacobs 30, Woodstock North 0

Lake Park 12, Dundee-Crown 10

Lemont 6, T.F. South 1

Lemont: Jake Terrazas 2 RBI

Lincoln-Way Central 10, Joliet Central 0

Lincoln-Way Central (5-2): Ryan Earll 3 RBI

Lincoln-Way East 2, Thornridge 1

Lincoln-Way East (5-2): WP Grant Leonard (1-0), 2 IP, H, 4 K

Lincoln-Way West 5, Lockport 4

Lincoln-Way West (5-0): Dan Brokop 3-R 3B

Metea Valley 9, Elgin 5

Minooka 7, Plainfield Central 0

Minooka (6-1, 1-0 Southwest Prairie): WP Joe Butler 6 IP, 3 H; Christian Sanchez 3-for-3, 2 2B, RBI

Montini 13, Marian Central 3

Montini (5-0): WP Sean Frontdak 5 IP, 3 R, 3 ER, 5 H, 7 K, BB; Rhett Wojkovich 3-for-4, 3B, 3 R; Eddie Bava 2-for-2, HR, 2 RBI

Morris 10, Plano 4

Morris (4-4): WP Tom Cheshareck (1-0) 3 IP, 0 R, 2 H, 3 K; Trevor Lines 2-for-2, 2 RBI, 2 R

Niles West 4, St. Patrick 3

Niles West (5-1): Cody Pazik 3-for-3, RBI

North Shore 11, Morgan Park Academy 4

Notre Dame 3, Maine South 2

Notre Dame (4-2): Thomas Norton 2B, 2 RBI, G-W RBI, SB

Oswego East 10, Oswego 6

Oswego East: Tyler Linna, Noah Anderson 2 RBI each

Plainfield North 6, Romeoville 0, 9 inn.

Plainfield North: Matt Vanek (1-1) 4 IP, 2 H, K; Jack Butler 3-for-5, 2 2 2B, 2 RBI

Plainfield South 9, Plainfield East 0

Plainfield East: WP Trevor Henderson CG, 13 K, no-hitter; Tyler Dickey 3 R

Providence 17, Naperville Central 8

Providence (6-4): Ben Salvador 4 RBI

Reed-Custer 10, Momence 0

Reed-Custer (6-3): WP Josh Bull H, 5 K, 3 BB; Tyler Murawski 2-for-3, 3 R

Rich Central 13, Rich South 3

Rich Central (2-1, 1-0 Southland): WP Justin Freeman 4 IP; Marcus Chapman 2-for-4, RBI

Richards 5, Oak Lawn 0

Richard (5-2, 2-0 South Suburban Red): WP Ryan Thompson CG, 7 H, 5 K, BB

Ridgewood 15, Elmwood Park 5

Ridgewood (4-4, 1-0 Metro Suburban): WP Anthony Mroz; Keith Kerrigan 3-for-4

Riverside-Brookfield 3, Manteno 1

Riverside-Brookfield (4-2): WP Gabe Lopez CG, R, 9 K

Rockford Christian Life 13, Westminster 12

St. Charles North 3, Waubonsie Valley 0

St. Francis 4, Aurora Christian 1

St. Francis (7-2): WP Ryan Hodgett 5 IP, 4 K, 3 BB; Jason Sullivan 4-for-4, 3B, 3 R, SB

St. Rita 11, Lake View 0

St. Rita (12-0): WP Mike Costanzo 5 IP, 14 K; Nate Soria 2B, 2 RBI

Sandburg 11, Thornton 1, 5 inn.

Sandburg (4-2): Julian Gutierrez 2-for-2, 2 RBI, 2 R; Jim Landgraf 1-for-3, 2B, 2 R

Shepard 4, Reavis 0

Shepard (4-2, 3-0 South Suburban Red): WP Brett Smith CG, 5 H, 5 K; Kevin Carmody 2 RBI

Streamwood 4, East Aurora 2

Somonauk 14, La Moille 2

Somonauk (3-2): Josh Schmitt 3-for-3, 2 3B; Zach Jump 1-for-2, 2B

South Elgin 4, Larkin 3

Timothy Christian 8, Illiana Christian 3

Tinley Park 12, Hillcrest 0

Tinley Park (2-2, 2-1 South Suburban Blue): Quinn Kelly 2-for-3, 2 R, 2 RBI

Vernon Hills 4, Lakes 2

Vernon Hills: WP Nick Newman 6 IP, 7 K, 2 H

Wauconda 4, Johnsburg 0

Wauconda (1-5) Ben Peterson CG, 8 K

West Aurora 7, Kaneland 2

West Aurora: WP Seth Palmby CG, 2 R, 2 H, 8 K, 3 BB; Mike Golich 2-for-4, R

West Chicago 2, St. Charles East 0

York 5, Hoffman Estates 4

York: Anthony Santos 2 RBI

VERO BEACH (Fla.)

Evanston 4, Sebastian River (Fla.) 0

Evanston (8-2-1): WP Dylan Mulvihill 4 IP, 2 H

SOFTBALL

Addison Trail 7, Rolling Meadows 5, 8 inn.

Addison Trail (4-2): WP Crystal Marizelli; Danielle Ciaglia 2 RBI

Andrew 3, Bolingbrook 0

Andrew (6-2): WP Hannah Thielmann (4-1) CG, NH, 7 K; Aubrey Purcell 2-R 1B

Antioch 12, Vernon Hills 2

Beecher 2, Herscher 1

Beecher: WP Sarah Crews CG, 4 H, 5 K; Emily Landis 2-for-3, 2B, RBI

Burlington Central 1, Genoa-Kingston 0

Burlington Central (4-3): WP Brooke Gaylord CG, 2 H, 11 K, 0 BB

Downers North 10, WW South 0

Downers North (7-1): WP Dale Ryndak (6-0) 5 IP, H, 9 K, BB; Ali Woitovich 5 RBI; Katie Polaski 1-for-1, 3 R, 2 BB

Elgin 15, East Aurora 0

Elgin (2-5, 1-0 Upstate Eight River): WP Jessica Rago (1-3) 5 IP, 0 H, 11 K, 3-for-4, 2B, RBI

Elmwood Park 11, Riverside-Brookfield 3

Elmwood Park (3-2, 1-0 Metro Suburban): WP Morgan Schlanger (1-1) CG, 2 H, 5 K; Becky Gruber 5-for-5, HR, 3 RBI; Ariana Kelley 2-for-4, HR, 3 RBI

Evergreen Park 15, Eisenhower 0

Evergreen Park (4-3): WP Maddie Bojacek 2 H, 9 K; Bethany Salazar, Jenna Haase, Carolyn Roberts 3 H, HR, 3 RBI each

Fenwick 4, Oak Park-River Forest 1

Fenwick (6-3): Jenna Cairo 2-R HR

Glenbard South 2, Illiana Christian 1

Hinsdale Central 12, Morton 2

Hinsdale Central: WP Annie Tracey 3-for-4; Alyssa Doneske HR

Homewood-Flossmoor 19, Thornwood 0, 5 inn.

Homewood-Flossmoor (1-3): Meagan Dornermeyer 5-for-5, 2 R, 5 RBI

Huntley 10, Belvidere North 8

Huntley (3-2): WP Jenna Lawler; Angela Tribuzio 3-for-4, HR, 2B, 3 RBI; Britteny Koss 2-for-4, 3 RBI

Lemont 6, Oak Forest 5

Lemont (5-2, 2-2 South Suburban Blue): Anna Smagacz 2-for-3, 2B, 3 RBI; Maddy Vermejan 3-for-3, 2B, HR, 3 R, RBI; Oak Forest (7-2, 3-1 South Suburban Blue): Calie Delisi 3-for-4, 2 2B, RBI; Taylor Sterkowitz 2 RBI; Kylie Powers, RBI, R

Lincoln-Way Central 4, Joliet Central 1

Lincoln-Way Central (4-2): WP Sarah Mikolajczak CG, 0 ER, 5 K; Jackie Farbak 2-for-3, 3 RBI; Colleen McLaughlin 2-for-3, RBI

Lincoln-Way North 3, Stagg 1

Lincoln-Way North (2-0): Jenna Trojnair, Taylor Bowman RBI each

Lincoln-Way West 10, Lockport 2

Lincoln-Way West (7-0): WP Morghan Dieringer ER, 7 K; Amanda Ruskowsky 3-for-4, HR, 3 RBI; Rachel Andrade 2-for-3, HR, 2 RBI

Lisle 6, Aurora Christian 0

Lisle (2-0): WP Summer Stitt (1-0) CG, 3 H, 10 K, 3 BB, 2-for-3, 2 RBI

Manteno 22, Donovan 0

Marist 11, Nazareth 2

Marist (6-3-1, 2-0 East Suburban Catholic): Madison Naujokas 2-for-3, Brooke Wyderski 2-for-4, 2 R, Bella Wilkinson 2-for-4 3 RBI each

Metea Valley 9, Streamwood 5

Metea Valley (2-0): Monica Jauch 2-for-4, 2B, 3 RBI

Neuqua Valley 3, St. Charles North 2

Neuqua Valley (1-4, 1-0 Upstate Eight): Jamie O’Brien G-W RBI

Newark 15, Indian Creek 0

Newark: WP Kristne Zitt 5 IP, 7 K; Megan Malone 3-for-4, 2 RBI, 2 R

Niles West 9, Maine East 0

Niles West: Shannon McHugh 3-for-4 3B, 2B; Atorena Michael 3-for-5, 2B; Payton Genis 2-for-4 HR

Peotone 11, Chicago Christian 0

Peotone (4-2): WP Emily Carstens 3 IP, 6 K, 2-for-3, HR, 3 RBI;

Plainfield East 12, Oswego East 0

Plainfield East: WP Bianca Yozenilek CG, 4 H, 8 K; Miko Sinnott 2-for-4, 3-R HR

Reavis 10, Argo 0

Reavis (4-4, 3-2 South Suburban Red): WP Ally Balandis 6 K; Hope Stepuncik 2-for-3, 2B, HR, 3 RBI

Resurrection 10, Queen of Peace 0

Resurrection: WP Yenessa Meneses 10 K

Rich East 14, Rich Central 3

Rich East (4-0, 1-0 Southland): WP Cayla Brown CG, 14 K, 2-for-5, 2B; Lidia Aguirre 3-for-5, 4 RBI

Ridgewood 13, Fenton 3

Ridgewood (4-0): Lexi Trotty G-W 3-R HR

Sandburg 13, Thornton 1

Sandburg (6-2): WP Maddie Poole 5 IP, R, H, 5 K; Lauren Schultz 4-for-4, 3 RBI, 3 R

St. Charles East 4, Waubonsie Valley 0

St. Charles East (5-2): WP Haley Beno (3-1) CG, 3 H, 6 K; Alex Latoria 1-for-2, 2B, 2 RBI

St. Ignatius 4, De La Salle 1

St. Ignatius (8-1, 3-1 GCAC Red): WP Maura Lynch (4-1) CG, 4 H; Tess Russell 2-R 3B

Shepard 5, Oak Lawn 2

Shepard: Heather O’Kelley 5-for-5, 2 R. Oak Lawn (1-4, 1-2 Red): Riley McTeague 2-for-2, 2 RBI

South Elgin 14, Larkin 0

South Elgin (4-1): Alexa Rogalla 4 RBI

Tinley Park 12, T.F. North 0

Tinley Park (4-0): WP Aubrey Palusek

Trinity 10, Regina 4

Trinity (4-1-1): Alex Koziol 3-for-3; Carrie Shere 2-for-4, 2 RBI

Wauconda 9, Round Lake 2

Wauconda (7-0): WP Hayley Redmann 11 K, 3 BB, HR; Kayla Wedl GS

Westmont 22, Aurora Christian 0

Wheaton North 15, York 12

Yorkville 4, Rosary 0

Yorkville: WP Jessica Owen 2-for-4

Young 6, Lane 5

Young (2-3): WP Zoe Nykaza (2-3)

Zion-Benton 4, Lake Zurich 3

GIRLS SOCCER

Andrew 2, Lockport 0

Andrew (4-1-1): Alexis O’Neill, Jillian Steinke goal each

Aurora Central 1, Montini 0, PK

Benet 3, Marist 0

Benet (5-0): Liz Miller 2 goals; Carissa Tsouchlos goal

Carmel 3, Stevenson 0

Deerfield 2, Lakes 0

Deerfield (3-2-1): Emily Kellow, Erin Rosenzweig goal each

Dundee-Crown 6, Woodstock North 0

Dundee-Crown (2-0-1): Alyssa Moreno 2 goals; Shannon Field goal, assist

Genoa-Kingston 2, Mendota 1

Genoa-Kingston: Ashley Grimm, Nicole Hebel goal each

Glenbard West 3, West Aurora 1

Hinckley-Big Rock 7, Plano 0

Hinckley-Big Rock (2-1-1): Jacqueline Madden 4 goals, assist

Hinsdale Central 3, Glenbard West 1

Huntley 1, Crystal Lake Central 0

Jacobs 1, Grayslake North 0

Kaneland 4, Rockford Auburn 0

Kaneland (2-1): Courtney Diddell goal, assist

Lake Forest 1, Libertyville 0

Lake Forest (4-1): Lucy Edwards goal

Lincoln-Way Central 5, Homewood-Flossmoor 0

Lincoln-Way Central (4-2-3): Kyla Grundhofer 3 goals

Lyons 2, Oak Park-River Forest 0

Maine South 3, Highland Park 0

Maine South (5-1): Emily O’Grady shutout

Marian Catholic 2, Crete-Monee 0

Marian Catholic (6-4): Renae Melone goal, assist

Metea Valley 3, Neuqua Valley 1

Metea Valley (3-1-1): Tyler Proszowski 2 goals

Morton 4, Proviso East 0

Morton (5-2, 2-0 West Suburban Gold): Karen Arroyo 2 goals

Mount Assisi 3, St. Benedict 1

Mount Assisi (2-4-1): Bridget Melody goal, assist

Naperville Central 1, Lake Park 0

Nazareth 5, Timothy Christian 0

Nazareth: Jen Salata 2 goals

New Trier 3, Glenbrook South 0

New Trier (3-0): Maddie Mulford 2 goals; Celia Frei goal

St. Charles North 7, Larkin 0

St. Charles North: Sophie Pohl goal, Sophie Pohl 3 assists

St. Edward 3, St. Francis 0

St. Edward (4-1): Monica Ramirez, Allison Kruk, Meagan Kearney goal each

St. Joseph 3, Holy Trinity 1

St. Joseph (2-0): Valerey Oyoque 2 goals

Sandburg 4, Lincoln-Way East 1

Shepard 7, Richards 0

Shepard: Kelly Evancich 3 goals, 2 assists

Stagg 4, Thornwood 0

T.F. United 7, Oak Lawn 0

T.F. United (2-3): Monica Munoz 6 goals

Warren 11, North Chicago 0

Wheaton Academy 2, Marian Central 0

BOYS VOLLEYBALL

Barrington d. Palatine, 25-21, 25-22

Barrington: Justin Glader 9 kills; Connor Wright 8 kills; Noah ricchetti 23 assists

Brother Rice d. St. Ignatius 29-27, 25-16

Brother Rice (11-2, 1-0 Catholic Blue): Kevin Myren 6 kills; Dan Hayes 24 assists; David Kelly 6 digs

Buffalo Grove d. Rolling Meadows 25-18, 25-22

Buffalo Grove (9-4, 1-0 Mid-Suburban East): Nikita Bulauski 8 kills, 2 blocks; Athan Cruz 6 kills

Christian Heritage d. Chicagoland Jewish 25-27, 25-21, 25-12

De La Salle d. St, Laurence 18-25, 25-23, 25-22

Hersey d. Wheeling 25-17, 25-15

IMSA d. Montini 25-13, 25-18

IMSA (1-4): Ryan Leemans 4 kills, 3 aces; Joe Donermeyer 4 aces

Joliet West d. Oak Forest 17-25, 25-22, 25-22

Joliet West (9-3): Brian Lyman 12 kills; Juwann Jackson 7 kills; Noah Slowik 26 assists, 5 digs

Lake Park d. Naperville Central 21-25, 25-20, 25-13

Lake Park: Quin Krisik 5 kills, 29 assists, 9 digs

Loyola d. Providence 25-17, 27-25

Loyola (4-0, 1-0 Catholic Blue): Connor Kreb 7 kills

Lyons d. York 25-16, 23-25, 27-25

Lyons (5-1, 1-0 West Suburban Silver): Michael Dean 19 kills; Marko Kostich 21 assists; Jake Bobrowski 12 assists

Maine East d. Notre Dame 25-22, 25-21

Maine East (7-1): Leonard David 18 assists

Metea Valley d. Larkin 25-9, 25-16

Naperville North d. Glenbard North 25-15, 25-21

Naperville North: Jake Hafen 8 kills, 7 digs; Kevin Romy 6 kills, 12 assists, 6 digs; Will Littell 18 digs

Neuqua Valley d. St. Charles North 25-20, 25-21

Neuqua Valley: Austin Neace 11 kills; Aaron Lauth 25 assists

New Trier d. Stevenson 25-19, 25-16

New Trier (5-2): Dante Chakravorti 19 assists

Plainfield South d. Oswego 25-20, 23-25, 25-17

Plainfield South: DJ Drapeau 4 kills, 5 digs; Adam Bort 13 assists

Prospect d. Elk Grove 25-23, 25-21

Rockford Boylan d. Westminster Christian 25-13, 25-17

St. Rita d. Mount Carmel 25-21, 23-25, 26-24

St. Rita (3-10, 1-0 Catholic Blue): Tim Dunleavy 13 kills; Nick Spallina 8 kills

Stagg d. Shepard 25-12, 25-11

Wheaton North d. WW South 25-21, 25-18

BOYS TENNIS

Crystal Lake Central 5, Huntley 2

IMSA 6, Oswego 1

Jacobs 7, Hampshire 0

Joliet West 6, Lincoln-Way Central 1

Morton 3, Nazareth 3

Prairie Ridge 7, Dundee-Crown 0

Richards 5, T.F. South 0

Sandburg 7, Lincoln-Way North 0

Shepard 4, Bremen 1

BOYS WATER POLO

Lyons 19, Lincoln-Way East 0

St. Charles North 13, Metea Valley 6

St. Charles North (8-3-1): Nick Traxler 8 goals; John Pretet 3 goals

Shepard 13, Taft 4

Shepard: Patrick Muhne, Jerry Zachary 4 goals each; Lucas Souza 3 goals

BOYS GYMNASTICS

LWE 127.4, Homewood Flossmoor 71.5

BOYS TRACK

DeKalb 79, Yorkville 63

Oak Forest 67, Eisenhower 64, Oak Lawn 52

Providence 119, Joliet Catholic 21, Bishop McNamara 4

SENECA

Teams: Seneca 139.5, St. Bede 39, Ottawa Marquette 36.5, Serena 36

TINLEY PARK

Teams: Shepard 96, Evergreen 71, T.F. North 65, Tinley Park 13

GIRLS TRACK

Kaneland 111, Burlington Central 45, Oregon 30

Yorkville 95, DeKalb 38

SENECA

Teams: Seneca 162, Ottawa Marquette 43, St. Bede 18, Serena 17

BADMINTON

Andrew 15, Lincoln-Way East 0

Glenbrook South 11, Maine South 7

Lincoln-Way West 14, Lincoln-Way North 1

Naperville Central 14, Lake Park 1

Oswego 8, Romeoville 7

Stagg 15, Shepard 0

T.F. South 15, Argo 0

BOYS TENNIS

Brother Rice 3, Mount Carmel 2

Geneva 4, South Elgin 3

IMSA 6, Oswego 1

Lincoln-Way West 4, Bolingbrook 3

Maine East 4, Elmwood Park 3

Marian Catholic 3, U-High 2

Marmion 7, Oswego East 0

Neuqua Valley 8, Streamwood 0

New Trier 7, Stevenson 2

St. Charles North 4, Metea Valley 3

Stagg 4, Andrew 3

York 8, WW South 1

SUMMER CAMPS

Geneva will host athletic summer camps for boys and girls grades K-12. For more information go to www.geneva304.org/ghs.

The Latest
After the Sharks take Macklin Celebrini at No. 1 overall, the order gets a lot murkier. Here’s a rough guess for how all 32 first-round picks will play out, including the Hawks’ No. 2 and No. 18 selections.
The Greater Chicago Sudanese American Association was started to help underprivileged communities in Sudan and Sudanese refugees in the United States. The nonprofit’s immediate goal, however, is to feed the hungry amid the African nation’s latest conflict.
Council members made a forward-thinking move by approving bonds to create apartments in four LaSalle Street corridor buildings. We urge the council to move forward on a plan to bring back coach houses and other accessory dwelling units.
Bet on it: Following in the footsteps of her father and grandfather, she has become a handicapper to watch
Keith Zerbian writes that he used to enjoy going out in Boystown not for the drinks but for the camaraderie, which would often end with a late-night coffee. He talks about what it’s like to get a coffee today as a gay man at his suburban Dunkin’ Donuts.