clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Tuesday’s scores and highlights

BOYS BASKETBALL

RED-NORTH

Lane 56, Taft 52

Lane (6-10, 4-2): DiAngelo Perry 16 pts

Uplift 69, Prosser 47

Von Steuben 56, Lincoln Park 48

Von Steuben (10-6, 3-3): Niko Anderson 17 pts; Rafael Cruz 12 pts

RED-SOUTH

Bogan 48, Vocational 42

Carver 68, Harlan 58

Carver (6-6, 1-4): Corey Buckner 19 pts; Machai Cobbs 16 pts; Myhkal Oliver 14 pts, 15 rebs

Simeon 67, Morgan Park 63

Simeon (14-1, 6-0): Zack Norvell 20 pts, Edward Morrow 11 pts, 15 rebs

WHITE-NORTH

Foreman 67, Northside 42

Foreman (10-4, 4-0): Craig Beaudion 12 pts, 12 assists; Darius Soward 13 pts, 10 rebs

Lake View 42, Alcott 39

Lake View (9-5, 4-2): Koree Williams 10 pts, 4 steals

Mather 63, Schurz, 45

Mather (9-5, 5-1): Trayvon Bell 23 pts; Emir Martin 15 pts

WHITE-SOUTH

Perspectives-Calumet 74, Corliss 46

Perspectives-Calumet (7-7, 4-1): Darian Whiteside 18 pts, 11 rebs; Charles Griffin 16 pts, 10 rebs

BLUE-NORTH

Payton 51, North Grand 43

Payton (8-7, 5-1): Joe Droegenueller 25 pts, 11 rebs, 3 steals, 3 blocks

Roosevelt 77, Amundsen 67

Roosevelt (10-1, 6-0): Anthony Tripp 11 pts, 10 assists; Bobby Sapp 18 pts, 17 rebs; Obed Correa 17 pts, 10 rebs

Senn 71, Rickover 57

BLUE-SOUTH

Ag. Science 62, Hawkins 60, OT

EPIC 67, Washington 38

EPIC (10-5, 6-0): Peter Ukaegbu 21 pts, 11 rebs, 3 blocks; Hillil Watkins 14 pts, 6 rebs; Terrell Boyd 13 pts

GREEN-NORTH

Chicago Math & Science 65, Sullivan 52

Chicago Math & Science (9-1, 5-1): Brandon Miller 29 pts, 17 rebs; Isiah Smith 16 pts, 7 steals, 7 assists

Steinmetz 75, Instituto 38

Steinmetz (12-3, 5-1): Manny Chavez 16 pts, 8 rebs

Wells 69, Chicago Academy 58

Wells (8-3, 6-1): Anfernee Reynolds 22 pts; Frankie Perez, Joseph Knight 11 pts each

GREEN-SOUTH

Ellison 62, ACE Tech 45

Ellison (8-8, 1-2): Frank Taylor 20 pts, 6 rebs, 5 steals; Jackie Whitten 19 pts, 7 rebs, 4 assists; Martino Warren 13 pts, 6 rebs

South Shore 54, Bowen 45

BIG NORTHERN EAST

Genoa-Kingston 64, Rockford Christian 43

Richmond-Burton 73, North Boone 63

CATHOLIC LEAGUE

De La Salle 52, St. Ignatius 48

De La Salle (8-6, 4-2): Brandon Hutton 14 pts; George Willborn 13 pts; Karl Harris 10 pts

St. Rita 69, St. Laurence 30

St. Rita (12-2, 4-0): Charles Matthews 30 pts

INTERSTATE EIGHT

Reed-Custer 81, Herscher 61

NORTHEASTERN ATHLETIC

Mooseheart 78, Keith 28

Wesminster Christian 66, Alden-Hebron 37

NORTH SUBURBAN PRAIRIE

Antioch 60, Grant 56

Lakes 48, Wauconda 36

RIVER VALLEY

Tri-Point 42, Gardner-South Wilmington 32

SOUTH SUBURBAN

Hillcrest 84, Evergreen Park 48

Hillcrest: Taylor Adway 24 pts, 10 rebs; DeAngelo Isby 11 pts; Miles McCoy 8 pts, 8 assists

Lemont 47, Richards 37

Lemont (12-4, 5-1): PJ Pipes 17 pts, 3 steals; Nick Wisz 13 pts, 7 rebs; Austin Tittle 7 pts, 6 rebs, 4 assists

Oak Forest 95, Eisenhower 81

Oak Forest (13-2, 6-0): David Gray, Drew Dominik 34 pts each

Oak Lawn 52, Bremen 42

Oak Lawn (5-9, 1-4): Josh Prince 13 pts; James Wiltzius, Spencer Smith 10 pts each

T.F. North 71, Argo 59

T.F. South 55, Shepard 41

T.F South (10-7, 4-1 South Suburban Blue): DeAson Taylor, Brandon Johnson, Sam Ogunbode, Bron Hill 10 pts each

Tinley Park 51, Reavis 48

SOUTHWEST PRAIRIE

Minooka 55, Plainfield Central 41

Plainfield East 40, Romeoville 37

Plainfield North 75, Oswego 67

Plainfield North (12-3, 5-1): Trevor Stumpe 23 pts; Cody Conway 14 pts

Plainfield South 61, Oswego East 53

Plainfield South (5-9, 4-2): Jacob Buchner 19 pts; Shane Ritter 17 pts

SUBURBAN BLUE

Lockport 53, Lincoln-Way East 37

Lockport (5-8, 3-2): Gehrig Hollatz 20 pts

WEST SUBURBAN GOLD

Hinsdale South 71, Proviso East 53

Hinsdale South (7-8, 3-2): Barret Benson 36 pts, 16 rebs, 7 blocks

NONCONFERENCE

Aurora Christian 73, Serena 53

Beecher 49, Momence 35

Crystal Lake South 55, Larkin 52

Glenbrook North 63, Wheeling 46

Glenbrook North (9-6): Pat Hamilton 18 pts, Jon Simon 17 pts

Hampshire 49, Sycamore 42, OT

Joliet Catholic 62, Manteno 25

Joliet Catholic (10-8): Jalen Jackson 14 pts; Harold Davis 11 pts

Marian Catholic 60, Brother Rice 47

Morris 74, Pontiac 69

Morris (11-4): Evan Bjelland 33 pts; Austin Patterson 15 pts

Naperville Central 51, Waubonsie Valley 40

Northtown 74, North Shore 69, 2 OT

Northtown (4-6): Fabrizzio Ramos 22 pts; Jimmy Yates 20 pts; Isaiah Paul-Emile 11 pts

Notre Dame 53, Loyola 31

Notre Dame (12-3): Joe Mooney 13 pts; Lucas Collins 11 pts

Ottawa 65, Sandwich 48

Plano 59, Aurora Central 38

Rich Central 74, Seton 70

Rich South 72, Coal City 27

Rich South (9-3): Jeremy Ruffin 10 pts, 10 rebs; Dedrick Shannon, Dominick Martin 8 pts each

St. Francis 68, IMSA 30

St. Patrick 51, Niles West 47, OT

St. Patrick (10-5): Nick Coleman 22 pts

Seneca 48, Newark 45

Seneca (6-12): Ben Rohder 20 pts

Willowbrook 63, West Chicago 53

LAKE ZURICH MLK

at Streamwood

Lake Zurich 56, Streamwood 34

Monday’s late results

RED-WEST

Urban-Prep West 64, Farragut 59

Urban-Prep West (7-6, 2-1): Steven Walsh 27 pts; Jaquan Johnson 15 pts

GIRLS BASKETBALL

Cristo Rey 51, Providence-St. Mel 27

Cristo Rey (8-3, 3-0 Chicago Prep): Susie Almarez 12 pts, 5 assists

Dundee-Crown 66, Jacobs 60, OT

Hillcrest 67, Evergreen Park 30

Hillcrest (8-7, 4-2): Tanzania Sherrill 18 pts; Joshulyn Shepard 17 pts

Huntley 46, Crystal Lake South 29

Kenwood 71, Phillips 40

Kenwood (13-6, 4-1 Windy City Central): Tarsheia Page 19 pts, 4 steals; Alyssa Moore 15 pts, 4 steals, 3 assists; Taylor Brown 11 pts, 5 steals, 5 rebs

Latin 65, U-High 33

Latin (14-3, 6-0 Independent School League): Jade Edwards 22 pts; Alexis Stevenson 20 pts

Lemont 42, Richards 35

Lemont (9-8, 5-1 South Suburban Blue) Ali Kramer 14 pts

Leyden 44, Maine East 32

Leyden: Alondra Chavarria 25 pts

Lincoln-Way Central 69, Thornridge 51

Lincoln-Way Central (6-7, 2-3 SouthWest Suburban Red): Jenna Meyers 17 pts, 4 steals; Candace Finnin 16 pts, 12 rebs; Hayley Holmes 13 pts, 17 rebs

Lincoln-Way East 48, Lockport 27

Lincoln-Way East: Anna Rose 16 pts; Ashley Just 10 pts

Lincoln-Way North 67, Thornton 43

Lincoln-Way North (15-3, 4-1 SouthWest Suburban Red): Lanie Hicks 22 points

Lincoln-Way West 58, Andrew 36

Lincoln-Way West (16-0, 5-0 SouthWest Suburban Red): Dani Morgan 18 pts; Emily Atsinger 12 pts

Northside 51, Lane 40

Oak Lawn 59, Bremen 57

Oak Lawn: Brianna Markusic 40 pts, 16 rebs

Oswego East 51, Plainfield South 31

Payton 57, Douglass 43

Payton (13-3, 11-0 Chicago North): Elena Johnston 22 pts

Ressurection 54, Willows 14

Ridgewood 42, Elmwood Park 28

Rolling Meadows 48, Niles West 42

Rolling Meadows (14-5): Kyra Spiwak 19 points

Sandburg 55, Stagg 44

Young 59, North Lawndale 41

Young (14-1, 5-0 Windy City-West): Kiara Lewis 17 pts, 6 steals, 5 rebs, 5 assists; Katrina Beck 13 pts; Isabela Spignola 10 pts

WRESTLING

Reed-Custer 42, Lisle 20

GIRLS BOWLING

T.F. South 1,938, Bremen 1,716

High game: Ann Burlingham, T.F. South, 268; High series: Burlingham, 440

BOYS SWIMMING

Barrington 128, Wheeling 58

Lincoln-Way Central 114, Bartlett 56

Lincoln-Way East 94, Lockport 89