BOYS BASKETBALL
RED-SOUTH
Vocational 41, Harlan 37
Vocational (9-6, 2-4): Keeshawn Palmer 13 pts, 8 rebs; Jakobe Barker 13 pts
FOX VALLEY FOX
Hampshire 53, Woodstock North 42
Woodstock 53, Prairie Ridge 41
INDEPENDENT SCHOOL
Latin 56, Morgan Park Academy 49
Latin (9-4, 5-0): Gurav Goparaju 26 pts
INTERSTATE EIGHT
Manteno 50, Westmont 29
METRO SUBURBAN EAST
Elmwood Park 65, Walther Christian 35
Elmwood Park (3-12, 1-5): Anthony Perodin 17 pts
Timothy Christian 61, Ridgewood 43
Timothy Christian (8-8, 4-2): Robert Mcgivney 16 pts, 10 rebs; Ben Lodewyk 10 pts, 8 rebs
MID-SUBURBAN EAST
Elk Grove 74, Prospect 61
Hersey 84, Wheeling 49
Rolling Meadows 65, Buffalo Grove 60, 2 OT
MID-SUBURBAN WEST
Fremd 67, Hoffman Estates 53
NOBLE SPORTS
Bulls Prep 65, Comer 62, OT
Bulls Prep (9-4, 7-0): Dominique Brewer 25 pts
NORTHEASTERN ATHLETIC
Westminster Christian 61, Harvest Christian 35
UPSTATE EIGHT RIVER
St. Charles North 78, St. Charles East 75
WEST SUBURBAN SILVER
Lyons 62, Glenbard West 58
Lyons (14-4, 5-2): Joe Brunner 16 pts; Jaquan Phipps 13 pts
NONCONFERENCE
Aurora Christian 59, Winnebago 54
Aurora Christian: Wes Wolfe 27 pts; Pat McNamara 10 pts
Boylan 54, Homewood-Flossmoor 50
Dwight 60, Lanark Eastland 39
Dwight (15-2): Ryan Gaston 20 pts; Justin Fox 10 pts
Highland Park 54, Dundee-Crown 26
Highland Park (12-3): David Sachs 12 pts
Hinckley-Big Rock 64, IMSA 30
Hinckley-Big Rock (10-7): Chris Taylor 15 pts; Eric Phillips 14 pts; Jack Warner 12 pts
Holy Trinity 46, Lisle 45
Hope Academy 70, Solorio 58
Lake Forest Academy 68, St. Patrick 54
Lake Forest Academy (13-2): Ryan Clamage 19 ps, 5 rebs, 7 assists; Chris Harris 17 pts
Lane 62, Maine East 57, 2OT
Lane (8-10): Diangelo Perry 15 pts; Vance Rockford 13 pts
Luther North 71, Chicago Christian 65
Luther North (13-4): Chris Jenkins 24 pts, 7 assists; Antonio Amoah 22 pts, 13 rebs
Morris 67, Rochelle 55
Morris (12-5): Austin Patterson 23 pts; Evan Bjelland 14 pts, 6 assists; Jake Walker 12 pts
Oak Forest 48, Peotone 44
Oak Forest (15-3): David Gray 17 pts
Providence-St. Mel 65, Christ the King 52
Providence-St. Mel (7-10): Eddie Burnett 32 pts
St. Ignatius 58, Marquette Catholic (Ind.) 48
St. Ignatius (13-4): Brandon Snower 20 pts
West Aurora 60, Lockport 48
Yorkville 68, Sandwich 59
BIG CITY CLASSIC
at DePaul
Bolingbrook (8-5): Brodric Thomas 30 pts
Fenwick 83, Proviso East 58
Fenwick (12-5): Mike Ballard 28 pts; Mike Smith 19 pts
CRISTO REY
Golder 46, Instituto 24
Northtown 46, Cristo Rey 30
Northtown 61, Golder 54
DOWNERS NORTH
Downers North 60, Andrew 33
Hinsdale Central 77, Glenbard North 52
Hinsdale Central (15-2): Matt Rafferty 34 pts
Wheaton North 60, Oswego East 33
Wheaton North (12-3): Jake Heggeland 20 pts
GALESBURG
Maine South 72, Rockford East 38
Maine South (16-2): George Sargeant 15 pts
Maine South 57, Warren 45
Maine South (15-2): Jon Arenas 20 pts; George Sargeant 12 pts, 7 rebs
Minooka 55, Galesburg 45
Warren 42, Galesburg 41
HONONEGAH
Rockford Auburn 79, Neuqua Valley 46
Normal West 48, DeKalb 45
Neuqua Valley 67, Morton, Ill. 60
DeKalb 72, Mundelein 36
HOOPHALL CLASSIC
at Springfield College (Mass.)
Archbishop Carroll (Pa.) 77, Simeon 68
Simeon (15-2): Edward Morrow 16 pts, 8 rebs; D.J. Williams 13 pts, 6 rebs; Zack Norvell 13 pts
Findlay Prep (Nev.) 84, Stevenson 58
LAKE ZURICH
Carmel 56, Elgin 35
Lake Zurich 82, Carmel 74
Lake Zurich (15-3): Mike Travalos 36 pts; Will McClaughry 22 pts
Marian Central 73, Streamwood 42
Vernon Hills 89, Niles North 80
Vernon Hills: Robby Nardini 39 pts
Palatine 84, Elgin 49
Palatine 65, Lake Zurich 60
Vernon Hills 79, Marian Central 54
Vernon Hills: Robby Nardini 24 pts; Matt Weaver 22 pts
MLK DREAM CLASSIC
at Young
Curie 57, Michigan City (Ind.) 33
Gary Roosevelt (Ind.) 72, Longwood 44
Morse-Marshall (Wisconsin) 42, Thornridge 38
Riverside-Brookfield 69, St. Pius X (Tex.) 57
Riverside-Brookfield (16-1): Mark Smith 20 pts 8 rebs
Von Steuben 61, Gary Dunes (Ind.) 55
Von Steuben (11-6): Rafael Cruz 17 pts; Niko Anderson, Steve Udeze 12 pts each
MOLINE
Geneva 67, Evergreen Park 33
Geneva 48, Marian Catholic 45
Marian Catholic 48, Urbana 38
Moline 77, Evergreen Park 45
ROCKFORD JEFFERSON
Batavia 45, Harlem 31
Belvidere 51, McHenry 36
Belvidere 64, South Elgin 59
Belvidere North 60, Johnsburg 34
Deerfield 61, Belvidere North 46
Deerfield 45, McHenry 31
Johnsburg 45, Rockford Guilford 42
New Trier 53, Rockford Guilford 21
New Trier 48, Harlem 35
Rockford Jefferson 59, Batavia 53
Rockford Jefferson 58, South Elgin 52
SOUTH BELOIT
East Dubuque 59, Mooseheart 49
Marengo 70, Ashton-Franklin Center 43
Marengo 49, Harvard 41
Mooseheart 64, Dakota 34
Mooseheart 60, Orangeville 27
Stockton 54, Harvard 37
STERLING
Dixon 57, Montini 46
Kankakee 48, Burlington Central 43
Kankakee 52, Montini 24
Willowbrook 55, Burlington Central 52
Willowbrook 64, Sterling 49
WASHINGTON, ILL.
Grayslake North 62, East Peoria 49
WEST CARROLL SHOOTOUT
St. Francis 69, West Carroll 39
WW SOUTH
First round
Waukegan 53, Schaumburg 42
York 65, Marmion 59
WW South 57, Glenbard East 44
WW South: Josh Ruggles 26 pts
Notre Dame 54, Plainfield South 48
Notre Dame: Joe Mooney 21 pts
Benet 63, Downers South 50
Metea Valley 51, Hinsdale South 48
Huntley 54, Bartlett 53
Huntley: Connor Boesch 17 pts; Alec Coss 14 pts
Champaign Central 72, Oswego 52
Quarterfinals
York 61, Waukegan 45
WW South 61, Notre Dame 56
Benet 58, Metea Valley 54
Champaign Central 58, Huntley 48
Consolation
Marmion 54, Schaumburg 35
Plainfield South 51, Glenbard East 49
Hinsdale South 49, Downers South 39
Bartlett vs. Oswego, late
GIRLS BASKETBALL
Antioch 63, Buffalo Grove 58
Aurora Christian 50, Kaneland 45
Aurora Christian (13-6, 1-3 Suburban Christian): Gabby Galbato 22 pts; Sami Hultine 13 pts; Natasha Brown 8 pts, 15 rebs
Elmwood Park 42, IMSA 22
Elmwood Park: Arianna Kelley 18 pts, 3 steals
Harvest Christian 67, Westminster Christian 24
Harvest Christian: Amanda Moore 15 pts; Kylee Knox 13 pts; Paulina Castro, Alyssa Iverson 12 pts each
Hersey 48, Glenbrook South 37
Hillcrest 43, WW South 39
Hillcrest (10-7): Tanzania Sherrill 18 pts; Joshulyn Shepard 13 pts
Lincoln-Way East 60, Hinsdale Central 53
Montini 62, Lyons 23
Morris 63, Rochelle 23
North Chicago 53, Grant 30
Peotone 54, Oak Forest 48
Peotone (18-4): Cora Graffeo 20 pts; Carley Maupin 16 pts
Providence 54, St. Viator 42
Providence (14-7, 2-2 East Suburban Catholic): Mary Fashingbauer 17 pts; Maeve Garvey 15 pts; Alyssa Jurges 11 pts
Proviso East 79, Morton 58
Proviso East (17-3, 8-0 West Suburban Gold): Cinia McCray 18 pts; Savannah Clark 13 pts
Regina 43, Rosary 36
Resurrection 49, Taft 28
Resurrection (13-6): Taylor Farrell 14 pts; Gabriella Galasinni 9 pts
Richmond-Burton 57, Crystal Lake Central 31
St. Charles North 61, St. Charles East 43
Seneca 47, Dwight 37
Trinity 47, Loyola 45
Trinity (17-1, 6-0 GCAC Red): Kaitlin Aylward 21 pts; Alisa Fallon 13 pts, 10 rebs
West Chicago 49, Elgin 43
ANN ARBOR
Young 52, Marian (Mich.) 48
Young (16-1): Kiara Lewis 22 pts; Tanita Allen 12 pts, 12 rebs
DEKALB
Lincoln-Way East 46, Oswego 42
Lincoln-Way East (11-5, 5-1 SouthWest Suburban Blue): Clare McMahon 29 pts
Boylan 62, Morgan Park 57
GALESBURG
Lincoln-Way Central 55, Prairie Central 22
LAKE FOREST
Lake Forest 65, Deerfield 60
Lake Forest: Brooke Green 20 pts; Katie Hanson 15 pts; Grace Torkelson 11 pts
Lake Forest 51, Lakes 34
Lake Forest: Grace Torkelson 14 pts; Brooke Green 12 pts
WILLOWBROOK
Bishop McNamara 66, Naperville Central 60
Bishop McNamara (17-2, 4-0 Chicago Catholic South): Khadaizha Sanders 18 pts, 8 assists; Corinne O’Connor 15 pts, 6 rebs, 4 assists; Hannah Mitchell 13 pts, 5 rebs
Bogan 55, Wheaton North 49
Bogan (12-5): Jamee Denman 20 pts, 8 rebs; Brittany Byrd 17 pts, 4 rebs; Nautica Preston 11 pts, 4 rebs
Prospect 47, Geneva 34
Prospect (18-1): Taylor Will 23 pts; Catherine Sherwood
St. Ignatius 41, Maine West 39
St. Ignatius: Laura Tonino 15 pts; Emma Brennan 14 pts; Hallie Gross G-W basket
YOUNG
Joliet Catholic 81, Marshall 67
WRESTLING
EVANSTON
Evanston 58, Bloom 15
Evanston 53, Hoffman Estates 15
Evanston 40, Morton 15
LOCKPORT
Barrington 49, Bolingbrook 10
Barrington 50, Bradley-Bourbonnais 12
Bradley-Bourbonnais 29, Plainfield Central 26
Glenbard North 38, Barrington 24
Glenbard North 43, Lockport 15
Glenbard North 57, Metea Valley 9
Lockport 50, Bradley-Bourbonnais 17
Lockport 40, Metea Valley 21
Lockport 58, Plainfield Central 16
Metea Valley 38, Bolingbrook 27
Plainfield Central 34, Bolingbrook 27
OAK FOREST
Oak Forest 44, Cedarburg (Wis.) 22
WARREN
Rolling Meadows 52, Warren 14
Warren 48, Glenbrook North 16
BOYS BOWLING
RICHARDS
Teams: Morgan Park 6,594, Richards 6,048, Shepard 6,040, Sandburg 6,016, Chicago Christian 5,825
Individuals: Reggie Petty, Morgan Park, 1,383; Duane Campbell, Morgan Park, 1,381; Jabar Johnson, Morgan Park, 1,370; Eric Walters, Shepard, 1,323; Jon Strache, Richards, 1,296
GIRLS BOWLING
MORRIS
Teams: Joliet West 1,014, West Aurora 1,009, Oswego East 999, Oswego 989, Minooka 968
Individuals: Gracie Plese, Joliet West, 1,356; Lexi Jones, Minooka, 1,322; Jamie McCreedy, West Aurora, 1,318; Taylor Bailey, Joliet West, 1,301; Paige Kwiatkowski, Plainfield South, 1,263
GIRLS GYMNASTICS
LAKE COUNTY
Barrington 147.100, Carmel 145.000, Mundelein 141.735, Warren 141.420, Stevenson 130.750