clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Saturday’s scores and highlights

BOYS BASKETBALL

BIG NORTHERN EAST

Harvard at Marengo, 8

CATHOLIC LEAGUE

St. Rita 59, Fenwick 40

St. Rita (17-2, 9-0): Charles Matthews 28 pts

EAST SUBURBAN CATHOLIC

Notre Dame 60, Joliet Catholic 42

Notre Dame (18-4, 5-0): Ammar Becar 23 pts, 9 rebs; Joe Mooney 9 pts; Anthony D’Avanzo 7 pts, 6 rebs

FOX VALLEY FOX

Crystal Lake Central 47, Hampshire 41

Grayslake North 47, Woodstock 41

Prairie Ridge 65, Grayslake Central 54

FOX VALLEY VALLEY

Cary-Grove 45, Huntley 35

Crystal Lake South 63, Dundee-Crown 49

NORTH SUBURBAN LAKE

Lake Forest 73, Mundelein 34

Lake Zurich 63, Libertyville 47

NORTH SUBURBAN PRAIRIE

Lakes 67, Round Lake 33

Lakes (11-10, 6-1): Ethan Sage 20 pts

Vernon Hills 58, North Chicago 46

Vernon Hills (20-3, 8-0): Robby Nardini 19 pts; Corey Levin 17 pts

Wauconda 52, Antioch 34

WEST SUBURBAN GOLD

Proviso East 70, Leyden 68

Willowbrook 64, Hinsdale South 63

WEST SUBURBAN SILVER

Glenbard West 61, Hinsdale Central 49

Lyons 63, Downers North 41

Lyons (17-4, 7-1): Jaquan Phipps 14 pts; Connor Niego, Harrison Niego 13 pts each

Proviso West 51, Oak Park-River Forest 45

NONCONFERENCE

Addison Trail 55, Lake View 34

Addison Trail (14-5): Zach Novak 14 pts; Dante Frontier 12 pts

Aurora Christian 83, Harvest Christian 47

Aurora Christian (14-5): Juwan Sisco 14 pts

Barrington 73, Marmion 36

Barrington (16-6, 5-2): Ben Weber 20 pts

Carmel 65, Fremd 64, 2 OT

De La Salle 74, Perspectives-MSA 62

De La Salle (11-8): Karl Harris 30 pts; George Willborn 14 pts; Brandon Hutton 11 pts

DePaul Prep 60, Holy Trinity 46

DePaul Prep (16-5): Omar Percevic 16 pts

Elk Grove 61, Maine West 39

Elk Grove (13-5): Daniel Hadler 15 pts; Tyler Ingebrigtsen 11 pts

Homewood-Flossmoor 69, Hillcrest 68

Homewood-Flossmoor (11-7): Kendrick Pryor 21 pts, 7 rebs; Destin Barnes 19 pts, 6 rebs

Lane 63, Luther North 49

Maine East 51, Rolling Meadows 48

Nazareth 75, Bishop McNamara 64

Nazareth: Ryan Felbinger 14 pts, 10 rebs; Kaleb Thornton 16 pts; Josh Oglesby 14 pts; Christian Davis 13 pts

Niles West 64, Buffalo Grove 55

Niles West (8-11): Octavius Parker 32 pts, 4 assists

Oswego 68, Yorkville 56

Oswego: Zach West 18 pts; Joe Hennessy 17 pts

St. Patrick 66, Taft 35

St. Patrick (13-6): Isaac Moore 12 pts; Andy Velasquez 11 pts; Adrian Pierzchanowski 11 pts

Chicago Christian at IC Prep, 8:15

BATAVIA SHOOTOUT

Benet 47, Limestone 42

Highland Park 53, St. Joseph 52

West Aurora 68, Batavia 51

West Aurora (14-6): Canaan Coffey 27 pts

York 62, Mooseheart 45

York: Joseph Pierotti 10 pts

BELOIT COLLEGE SHOOTOUT

Urban Prep-Englewood 84, Faith Lutheran 38, title

Milwaukee Collegiate 53, Hawkins 50, third

Faith Lutheran 68, Hawkins 39

Urban Prep-Englewood 59, Milwaukee Collegiate 43

FULTON SHOOTOUT

North Lawndale 62, Clinton 61

Somonauk 54, Erie 44

GALESBURG SHOOTOUT

Providence 52, Galesburg 22

Quincy Notre Dame 63, Ridgewood 53

GENEVA SHOOTOUT

Geneva 71, Glenbard North 38

Palatine 76, South Elgin 63

Palatine (18-6): Justin Chaney 24 pts

St. Charles East 82, Naperville North 63

St. Charles East (18-2): Cole Gentry 33 pts; James McQuillan 16 pts

GREATEST SHOWCASE ON EARTH

at Los Angeles Cathedral (Calif.)

Morgan Park vs. Los Angeles Cathedral (Calif.), late

ORR SHOOTOUT

Hyde Park 54, Lincoln Park 50

Orr 64, Julian 54

Orr (14-6): Raekwon Drake 22 pts, 10 rebs, 9 blocks

Providence-St. Mel 51, Harper 50

Uplift 74, Gary Roosevelt (Ind.) 50

Uplift (17-4): Spencer Foley 21 pts

Vocational 61, Dunbar 59

Vocational (11-9): Keeshawn Palmer 33 pts, 15 rebs; Jakobe Barker 11 pts

Westinghouse 56, Lindblom 41

Westinghouse (13-8, 9-1 White West): Ayo Dosunmu 16 pts, 6 assists; Josh Roberts 15 pts, 10 rebs, 2 steals, 2 blocks

Farragut vs. Raby, 8

ST. FRANCIS SHOOTOUT

Rock Island 72, WW South 50

St. Francis 50, Alleman 38

Wheaton North 64, Moline 42

GIRLS BASKETBALL

Argo 49, T.F. South 37

Argo (10-11): Chatori Tyler 22 pts, 10 rebs; Chely Arreola 14 pts

Benet 74, Marist 61

Benet (24-2, 5-2 East Suburban Catholic): Emily Schramek 19 pts, 8 rebs; Emily Eshoo 18 pts, 5 assists, 6 rebs, 4 steals; Elise Stout 15 pts; Kathleen Doyle 11 pts

Bishop McNamara 56, St. Viator 48

Bishop McNamara (19-4): Khadaizha Sanders 17 pts, 6 assists; Hannah Mitchell 17 pts, 6 rebs

Burlington Central 51, Montini 37

Evanston 49, Grayslake North 39

Glenbard South 57, Wheaton 38

IC Prep 44, Chicago Christian 34

Joliet Catholic 102, Marian Central 27

Joliet Catholic (15-8): Kennedy Weigt 15 pts; Andrianna Acosta, Jnaya Walker 14 pts each

Lake Zurich 36, Grant 33

Lake Zurich: Elly Daleske 16 pts

Luther North 38, Walther Christian 34

Luther North (15-9): Alana Santos 9 pts, 5 steals; Amber Jackson 8 pts, 6 rebs

Lyons 54, Downers North 27

Lyons (17-5, 9-1 West Suburban Silver): Nina Scaramella 22 pts

Marian Catholic 62, Carmel 32

Marian Catholic (21-2): Janae Poisson 16 pts; Jerrell Matthews 15 pts

Morton 66, Hinsdale South 59

Morton (15-10, 6-4 West Suburban Gold): Maryam Wilcher 30 pts; Nunu Davis 17 pts

Oswego 56, Yorkville 47

Palatine 44, Plainfield East 40

Palatine (13-12): Monica Masini 15 pts

Prospect 42, Glenbrook South 33

Proviso East 61, Leyden 49

Queen of Peace 64, Seton 23

Queen of Peace (6-20): Kara Shimko 21 pts; Ashley Murphy 10 pts; Erin Foley 8 pts; Abby Bennet 6 pts, 4 assists

Raby 63, Rockford Guilford 61

Raby: Sierra Sanders 15 pts, 14 rebs; Ventura Hillary 15 pts; Darnisha Smith 12 pts, 6 steals

St. Charles East 59, Batavia 48

Stevenson 66, Round Lake 30

Stevenson (22-3): Kiana Cencula 21 pts; Skylar Blackstock 18 pts

St. Ignatius 63, Streamwood 61, OT

St. Ignatius (11-14): Hallie Gross 18 pts

Timothy Christian 50, Fenton 35

Timothy Christian: Kaitlyn Gehrke 19 pts, 12 rebs

Young 60, Trinity 49

WRESTLING

NORTH SUBURBAN

Stevenson 225.5, Grant 225, Warren 141, Libertyville 129.5, Lake Zurich 105.5

GIRLS BOWLING

REAVIS

Teams: Richards 5,606, Reavis 5,073, Oak Lawn 4,871, Evergreen Park 4,802, Argo 4,799

Individuals: Shannon McGuire, Oak Lawn, 1,283; Sarah Coffman, Richards, 1,220; Peyton Attig, Richards, 1,151; Alexandra Wozniak, Richards, 1,122; Natalie Faddon, Richards, 1,118