BOYS BASKETBALL
Bartlett 66, Wheaton Academy 57
Benton 47, West Frankfort 46
Burlington Central 55, Rockford Jefferson 47
Geneva 45, Barrington 43, OT
Glenbard East 67, Lyons 62
Grayslake North 72, Crystal Lake South 61
Hampshire 65, Dundee-Crown 39
Harvard 49, Harvest Christian Academy 40
Huntley 60, Crystal Lake Central 42
Indian Creek 50, Westminster Christian 33
Maine East 47, Wheeling 43
Plainfield East 48, Schaumburg 40
St. Charles East 86, Metea Valley 80, OT
St. Charles North 68, Aurora (East) 58
Stevenson 63, Glenbard South 46
Vernon Hills 52, Leyden 48
Westchester St. Joseph 69, Downers South 60
Winnebago 59, Forreston 28
Alton Tournament
Chatham Glenwood 52, St. Louis Northwest Academy, Mo. 40
Jacksonville 63, Alton 41
Ashton-Franklin Center Tournament
LaMoille 63, Amboy 52
Polo 61, Ashton-Franklin Center 57
Batavia Tournament
Batavia 59, Chicago (Marine Military Academy) 44
Berwyn-Cicero (Morton) Tournament
Fenwick 54, Berwyn-Cicero Morton 51
Brimfield Tournament
Brimfield 71, Lanark Eastland 28
Buffalo Grove Tournament
Marmion 52, Grayslake Central 48
Niles North 64, Buffalo Grove 47
Canton Tournament
Canton 41, Vandalia 33
Delavan 28, Canton 26
Delavan 57, Illinois Valley Central 53
Illinois Valley Central 76, Vandalia 64
Carlyle Tournament
Carlyle 67, Flora 59
Okawville 72, North Clay 31
Pinckneyville 48, Greenville 47
Woodlawn 65, Hillsboro 56
Centralia Tournament
Belleville East 70, Jerseyville Jersey 43
Centralia 55, Springfield 41
Chicago (Northside) Tournament
Chicago Sullivan 49, Chicago Academy 27
Payton 48, Steinmetz 37
Christopher Turkey Tournament
Consolation Championship
Cobden 64, Zeigler-Royalton 57
Seventh Place
Thompsonville 51, Tamms (Egyptian) 24
Third Place
Waltonville 45, Wayne City 43
Championship
Christopher 68, Bluford Webber 52
Coal City Tournament
IC Catholic 63, Gardner-South Wilmington 52
Morris 56, Coal City 40
Cornjerker Classic Tournament
Bismarck-Henning 52, Tolono Unity 50
Bismarck-Henning 47, Hoopeston 35
Cissna Park 56, Donovan 45
Hoopeston 55, Milford 45
Tolono Unity 56, Donovan 35
Crab Orchard Tournament
Crab Orchard 67, Joppa 45
Dongola 54, Pope County 43
Hardin County 75, Elverado 50
Cumberland Invitational
Altamont 67, Newton 54
Charleston 66, Chrisman 43
Cumberland 61, Neoga 33
Dieterich 65, Paris 50
Dwight Tournament
Colfax Ridgeview 66, Dwight 41
Edinburg Tournament
Edinburg 64, Madison 59
Pleasant Plains 62, Athens 43
El Paso-Gridley Tournament
Roanoke-Benson 63, Hartsburg-Emden 48
Championship
El Paso-Gridley 52, Eureka 37
Galesburg Tournament
Chicago King 50, Moline 44
Galesburg 64, Chicago King 42
Moline 73, East Peoria 61, OT
Peoria Notre Dame 52, Galesburg 32
Peoria Notre Dame 52, Chicago (TEAM Englewood) 32
Rantoul 57, Bartonville (Limestone) 54
Rantoul 82, Chicago (TEAM Englewood) 45
Gene Bergschneider Turkey Tournament
Macon Meridian 62, New Berlin 52
Raymond Lincolnwood 59, Springfield Lutheran 35
Winchester 33, South County, Va. 32
Geneseo Tournament
East Moline United 70, Chicago Ag Science 28
Geneseo 63, Rockridge 51
Rock Falls 60, Chicago Ag Science 57
Rockridge 63, Rock Falls 39
Granite City Tournament
Granite City 64, Bethalto Civic Memorial 39
Grant Tournament
Carmel 62, Grant 56
Hoffman Estates 44, Lake Zurich 22
Waukegan 67, North Lawndale 54
Grayville Tournament
Cisne 49, Oblong 43
Edwards County 67, Gallatin County 40
Intercity Tournament
Normal University 65, Bloomington Central Catholic 41
Normal West 41, Normal Community 35
Lawrence County Capital Classic
Lawrenceville 68, Salem 35
Mt. Carmel 67, Olney 49
Lebanon Tournament
Columbia 58, Trenton Wesclin 48
Nashville 59, Lebanon 32
Lincoln High School Tournament
Lincoln 49, Danville 25
Lincoln 36, Cahokia 26
Mahomet-Seymour 58, Cahokia 39
Lisle Tournament
Chicago-University 47, Elmhurst Timothy Christian 45
Lisle 57, Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 51
Maine West Tournament
Libertyville 64, Chicago (C. Math and Science Charter) 39
Maine South 66, Maine West 49
Manteno Tournament
Armstrong 47, Grant Park 42
Downs Tri-Valley 80, Beecher 37
Fisher 57, Manteno 43
Peotone 68, Paxton-Buckley-Loda 62
Metro East Tournament
Gillespie 68, Litchfield 57
Metro-East Lutheran 53, Waterloo Gibault 52, OT
Ottawa Marquette 57, Piasa Southwestern 29
Mt. Pulaski Tourney
Blue Ridge 50, Fairbury Prairie Central 43
Buffalo Tri-City 56, Illini Central 51
Gibson City-Melvin-Sibley 72, LeRoy 69
Moweaqua Central A&M 59, Decatur Lutheran (LSA) 52
Petersburg PORTA 57, Mt. Pulaski 48
Stanford Olympia 74, Clinton 71
Mulberry Grove Tournament
Mount Olive 56, Ramsey 43
Patoka 73, Sandoval 53
Mundelein Tournament
Chicago Uplift 72, Warren 53
Fremd 83, Mundelein 41
Murphysboro Tournament
Carterville 53, Sumner, Mo. 28
Carterville 62, Confluence Academy, Mo. 54
Murphysboro 64, Sumner, Mo. 24
New Trier Tournament
Lisle (Benet Academy) 44, Lincoln Park 37
Loyola 37, Lake Forest 35
Nokomis Tournament
Granite City 60, Bethalto Civic Memorial 39
Taylorville 52, Nokomis 29
Oregon Tournament
St. Bede 59, Rockford Christian 45
Sterling Newman 61, Rockford Christian Life 54
Palatine Tournament
Deerfield 66, Algonquin (Jacobs) 62
Tilden 59, Waubonsie Valley 36
York 56, Palatine 39
Peoria Heights Invite Tournament
Illini Bluffs 63, Peoria Heights 60
Quest Academy 76, Peoria Christian 70
Pittsfield Tournament
Barry (Western) 70, Lovejoy 47
Illini West (Carthage) 61, Jacksonville Routt 54, OT
Liberty 58, Pittsfield 46
Payson Seymour 55, Macomb 40
Quincy Thanksgiving Tournament
Quincy 49, Chicago Marshall 47
Urbana 62, Chicago (Carver Military) 56
Riverside-Brookfield Tournament
Lake Park 58, Rich Central 49
Riverside-Brookfield 72, Oak Park River Forest 52
Rock Island Tournament
Aurora (West Aurora) 78, South Shore 53
Bogan 75, Rock Island 49
Bogan 70, Aurora (West Aurora) 45
Rock Island 69, South Shore 23
Rockford Tournament
Dunbar 45, Rockford Guilford 37
Farragut 57, Rockford Guilford 23
Farragut 53, Rockford East 47
Freeport 83, Dunbar 66
Indpls Pike, Ind. 73, Rockford Auburn 53
Larkin 62, Janesville Parker, Wis. 55
Rockford Auburn 72, Madison La Follette, Wis. 39
ROWVA Tournament
Monmouth United 48, Biggsville West Central 42
Oneida (ROWVA) 65, Henry 63
Seneca Tournament
Hall 76, Somonauk 63
Southeastern Suns Classic Tournament
Hamilton (West Hancock) 54, Augusta Southeastern 27
Mendon Unity 58, Rushville-Industry 54
Stagg Tournament
Stagg 73, Nazareth 61
Willowbrook 52, Argo 33
Vienna Tournament
Carrier Mills 69, Century 53
Vienna 64, Eldorado 52
Wally Keller Invitational
Annawan 62, Midland 39
Putnam County 56, Bureau Valley 41
Wethersfield 43, Elmwood 39
Waterloo Tournament
Belleville (Althoff Catholic) 67, Edwardsville 59
Carbondale 73, Waterloo 56
Highland 60, O’Fallon 59
West Chicago Tournament
Chicago (Solorio Academy) 61, Douglass 51
Elgin 51, West Chicago 50
Holy Trinity 68, Schurz 65
Westminster Tournament
St. Edward 44, Luther North 35
Wheaton Academy Tournament
Bartlett 66, Wheaton Academy 57
Brother Rice 55, Streamwood 44