clock menu more-arrow no yes

Filed under:

High school basketball scores: IHSA state playoffs

All the scores from Tuesday, March 3, 2020.

Oak Forest’s Jayson Kent (25) looks to shoot against Curie.
Oak Forest’s Jayson Kent (25) looks to shoot against Curie.
Allen Cunningham/For Sun-Times.

Tuesday, March 3, 2020

CLASS 4A REGIONALS

Romeoville

Joliet West 66, Plainfield South 57

Lincoln-Way West

Plainfield North 65, Joliet Central 47

Oswego East

Bolingbrook 80, Plainfield East 61

West Aurora

West Aurora 47, Waubonsie Valley 41

Plainfield Central 58, Lincoln-Way Central 44

Bradley-Bourbonnais

Normal 49, Minooka 40

Lake Park

Lake Park 39, Glenbard North 35

Hinsdale Central 35, Downers Grove North 32

Geneva

Wheaton-Warrenville South 65, Downers Grove South 43

Willowbrook

Glenbard East 75, Willowbrook 70 (OT)

Naperville Central

Naperville Central 53, Bartlett 39

Naperville North 57, Wheaton North 51

Cary-Grove

Cary-Grove 48, Larkin 37

Huntley

Rockford Jefferson 56, McHenry 38

Rockford Guilford

Hononegah 78, DeKalb 68

Elgin

St. Charles North 54, South Elgin 40

St. Charles East 95, Streamwood 69

Loyola

Loyola 58, Elk Grove 20

Schaumburg

Niles North 56, Niles West 39

Maine West

Glenbrook South 67, Conant 48

Maine West 66, Rolling Meadows 61

Maine East

Evanston 58, Hoffman Estates 45

Stevenson

Stevenson 33, Lake Zurich 22

Highland Park 33, Lake Forest 32

Warren

Libertyville 46, Warren 43

Zion-Benton 68, Round Lake 57

Fremd

Mundelein 82, Wheeling 38

Grant

Buffalo Grove 83, Hersey 69

Thornwood

Bloom 75, Crete-Monee 42

Marian Catholic

Marian Catholic 68, TF South 44

Lincoln-Way East

Thornton 70, Stagg 21

Marist

Homewood-Flossmoor 104, Shepard 50

Argo

Curie 68, Argo 34

Morton

York 62, Kennedy 39

Morton 66, Jones 38

Lane

Simeon 94, Juarez 34

Proviso West

Young 90, Proviso West 46

CLASS 3A REGIONALS

Riverside-Brookfield

Riverside-Brookfield 69, Goode 21

Kenwood

Hinsdale South 68, Comer 37

Benet

Benet 67, Vocational 51

Ag. Science

Morgan Park 73, Morris 38

Hillcrest

Hillcrest 99, Rich South 47

Oak Forest

Oak Forest 66, Brooks 54

Kankakee

Kankakee 87, Evergreen Park 60

Fenwick

Fenwick 90, Speer 27

Little Village

North Lawndale 94, Little Village 50

DePaul Prep

DePaul Prep 86, North Grand 31

Clemente

St. Ignatius 83, UIC Prep 26

North Chicago

Notre Dame 71, North Chicago 31

Deerfield

Carmel 67, Senn 39

St. Patrick

St. Patrick 54, Foreman 27

Grayslake Central 35, Antioch 32

Fenton

St. Viator 58, Grayslake North 43

LaSalle-Peru

Rock Island 86, LaSalle-Peru 57

Burlington Central

Burlington Central 64, Crystal Lake South 41

Belvidere North

Wauconda 52, Belvidere 22

Woodstock North

Rockford Boylan 66, Prairie Ridge 32

Woodstock North 55, Crystal Lake Central 50

Plano

Hampshire 47, Sandwich 41

CLASS 2A SECTIONALS

Carver

Corliss 62, King 46

Marshall

Clark 74, Wells 38

Genoa-Kingston

Timothy Christian 61, Wheaton Academy 53

Pontiac

Bismarck-Henning 58, Coal City 48

CLASS 1A SECTIONALS

Harvest Christian

Hope Academy 53, Yeshiva 50

Ottawa Marquette

Fenger 70, Yorkville Christian 59